Forum OSKKO - wątek

TEMAT: dodatek za trudne- różnicowanie
strony: [ 1 ]
beera05-04-2004 18:16:16   [#01]

 KN
KN stanowi:
Art. 30. 1. Wynagrodzenie nauczycieli, z zastrzeżeniem art. 32, składa się z:
1) wynagrodzenia zasadniczego;
2) dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy;

Art. 30.6.  Organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego określa dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego, w drodze regulaminu:
1) wysokość stawek dodatków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, oraz szczegółowe warunki przyznawania tych dodatków, z zastrzeżeniem art. 33 i 34,

Art. 34. 1. Nauczycielom pracującym w trudnych, uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia warunkach przysługuje z tego tytułu dodatek za warunki pracy.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 11 maja 2000 r.w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, sposobu obliczania wysokości stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową, wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań i zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę przyznania dodatku za warunki pracy oraz szczególnych przypadków zaliczania okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat

§ 6. Za pracę w trudnych warunkach uznaje się prowadzenie przez nauczycieli:
[...]
 
5) zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z dziećmi i młodzieżą upośledzonymi umysłowo w stopniu głębokim,
6) zajęć dydaktycznych i wychowawczych w specjalnych przedszkolach (oddziałach), szkołach (klasach) specjalnych oraz prowadzenie indywidualnego nauczania dziecka zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego,
[...]
8) zajęć dydaktycznych w klasach łączonych w szkołach podstawowych,
[...]

Mam takie wątpliwości. może pomozecie je rozwiać.
Wydaje się, ze na mocy swoich uprawnień Organ Prowadzacy może róznicowac wysokośc dodatkow za trudne warunki pracy.
Dobrze myslę?
Zanim zaczęłam czytac przepisy wydawalo mi się, ze różnicowac nie może, teraz jednak raczej sklaniam się ku temu, że może...:-(

I druga rzecz- czy u Was takie róznicowanie ma miejsce?

Jacek05-04-2004 18:24:24   [#02]
Organ może zróżnicować lub mówiąc inaczej dać dodatek na podstawie rozporządzenia, które przytaczasz. U mnie to występuje tzn organ zgodził się na dodatek do 25% za godziny realizowane u ucznia, który ma indywidualne nauczanie w szkole masowej a ma jednocześnie orzeczenie o potrzebie jkształcenia specjalnego czyli §6 pkt 6 rozporządzenia
beera05-04-2004 18:36:18   [#03]

jacku

doprecyzuję

Jak sadzisz, czy Organ, ktory ma w swoim obrębie dzialania kilka z koniecznosci wyplacania dodatku może go Uchwałą różnicować?

Tzn- za indywidualne 25%
za rewalidacyjno- wych- 5%
za klasy łączone 10%

za inne tam- tyle...

Ciekawi mnie, czy takie róznicowanie w waszych szkołach wystepuje. I kto ustala,ktore z tych dzialań zasluguje na jaki dodatek..

I mam pytanie- u Ciebie jest to DO 25 %- tzn co? jedni mają 20%, inni 6?
czy jest to stala kwota dla wszystkich?

gosienka05-04-2004 18:56:12   [#04]

u nas jest tak:

dodatek za trudne warunki pracy z dziećmi lekko upośl . nie może być niższy niż 20% średniego wynagrodzenia stażysty  / więc mamy te 20% niezależnie od osobistego stopnia awansu /

w klasach łaczonych i w ZET można dodatek powiększyć o 5%  / a więc powiększamy /

Małgorzata Piontek05-04-2004 21:21:44   [#05]

Kiedyś było-20% za lekkich, 30% za ZET, 40% dla wychowawców internatu.

Teraz jest-20% dla lekkich i ZET, 30% dla wychowawców internatu.

Organ może dać ile zechce a zależy to tylko od jego widzimisię.

My byliśmy na posiedzeniu starostwa, przedstawialiśmy swoje argumenty a i tak zrobili co chcieli bo mają do tego prawo.

W zaprzyjaźnionym starostwie dali wszystkim po 20%ale...od pensji stażysty!

Ewa z Rz06-04-2004 07:16:44   [#06]

No cóż...

Tu tylko wolna wola organu, jak zdecyduje tak będzie... Może różnicować ze względu na powód tych "trudnych", może dać ile uważa i ile może - nawet symboliczną złotówkę...

Ma tylko obowiązek ustalić w regulaminie (uchwała rady) jakie te dodatki są i muszą być w każdym wypadku określonym w rozporządzeniu - do tego jest zobowiązany prawem. Reszta to jego suwerenna decyzja.

Dodatków tych nie można, moim zdaniem różnicować poszczególnym n-lom wykonującym tą samą pracę w tych samych warunkach - czyli jeśli np. dodatek za klasy łączone jest X zł lub X% od określonej w regulaminie podstawy, to wynosi on tyle dla każdego n-la tak pracującego. Oczywiście proporcjonalnie do czasu pracy wykonywanej w trudnych warunkach. Po prostu uważam, że nie powinno się tego dodatku ustalać w regulaminie widełkowo.

Jacek06-04-2004 09:14:46   [#07]

Asiu u nas prawnie czyli zgodnie z regulaminem gminnym wygląda to tak:

Rozdział IV
Dodatek za warunki pracy

§ 5

1.       Nauczycielowi przysługuje dodatek za warunki pracy z tytułu pracy w trudnych, uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia warunkach określonych w przepisach § 6 i § 7 rozporządzenia.

2.       Wysokość dodatku, o którym mowa w ust. 1, uzależniona jest od:

o        stopnia trudności, uciążliwości oraz szkodliwości dla zdrowia realizowanych prac lub zajęć,

o        wymiaru czasu pracy realizowanego w warunkach, o których mowa w ust. 1.

§ 6

1.       Wysokość dodatku za warunki pracy, z uwzględnieniem warunków, o których mowa w § 7 regulaminu, ustala dla nauczyciela dyrektor, a dla dyrektora - Prezydent Miasta.

2.       Wysokość dodatku, o którym mowa w ust. 1 wynosi do 25% wynagrodzenia zasadniczego (stawki godzinowej).

3.       Dodatek za warunki pracy wypłaca się z dołu.

 

Nauczyciel , zgodnie więc z regulaminem otrzymuje dodatek ustalony w wysokości przyznanej przez dyrektora przy czym zgadzam się z Ewą nie może byc tak, że za tą sama prace jeden otrzymuje inaczej niz drugi bo byłoby to niezgodne z zasadą równego traktowania w zatrudnieniu o czym mówi Kodeks Pracy. Mogą jednak wystąpić róznice między szkołami. U nie jeśli przyznam np. 10 procent za prowadzenie zajęć z uczniem nauczanym indywidualnie i posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego to taki dodatek mają wszyscy nauczyciela realizujący u tego ucznia zajęcia.

beera06-04-2004 13:41:34   [#08]

dodatki

Oczywiscie- chodzi mi o dodatek za trudne, nie uciążliwe warunki pracy.

Po pierwsze- nie zgadzam się z ewą, ze organ może zapłacic symboliczną zlotowkę, bowiem na podstawie KP 74 art, zbyt niska wysokość dodatku mogłaby ulec zaskarżeniu- swoją drogą, wśród setek dyrektorow, których spotkalam w tym roku, tylko jeden opowiedział mi,ze zaskarżona wysokość zastępstwa doraźnego , zostala dzięki wyrokowi sądu zmieniona (kwota ta wynosiła 10 złotych), obiecał wyrok sądu, czekam na niego sobie:-)

Po drugie- zgadzam się z ewą, ze dziwnym jest róznicowanie tego dodatku tylko w związku z rodzajem dyrektora "pod ktorym" się pracuje.

Nie wiem, Jacku- Uchwała w sprawie dodatków dotyczy wszystkich n-li zatrudnionych w obszarze obowiązywania tejże, a jednak w efekcie jej wdrażania za tę samą pracę każdy n-l może otrzymać inne wynagrodzenie.

Jeszcze co...
§ 6 wymienia 16 zajęć nakazujących wyplacanie dodatku za warunki trudne.
Jak rozumiem Organ różnicując kwoty dodatku w zależności od rodzaju zajęcia stworzył jakies kryteria?
tzn- to jest proste i banalne zajęcie, to trudne i odpowiedzialne...

Ewo, Jacku- rozumiecie o co mi chodzi?
Jaki jest tryb podejmowania decyzji o róznicowaniu dodatku, jakie kryteria brane są tu pod uwagę?

Jacek06-04-2004 16:14:06   [#09]

Asiu

W naszym regulaminie w § 6 określono procentowo maksymalną kwotę dodatku za pracę w warunkach trudnych, uciążliwych lub szkodliwych. Później dyrektor określa na podstawie § 5 ust 2 stopień trudności  i przyznaje zwiększenie o określony przez siebie procent stawki godzinowej za pracę w takich warunkach. Nie ma żadnych innych kryteriów. Regulamin obowiązuje wszystkie szkoły prowadzone przez organ.

Rozumiem, że Twoim zdaniem powinno być to ujednolicone w konkretnych przypadkach dla wszystkich szkół w danym organie prowadzącym ale tak nie jest.

Przykładowo jeśli u mnie nauczyciel dostaje np. 10% dodatku za nauczanie indywidualne ucznia z orzeczeniem o potrzenie kształcenia specjalnego w innej szkole dyrektor może zwiększyć to np. do max i dać 25% uznając, że w jego przypadku ta uciążliwość jest większa i nauczycielowi można dać więcej. A jakie mogą być kryteria ??? np. odległość od szkoły, konieczność opracowania innego sposobu nauczania ucznia, rozkładów materiału, uwzględnienia specyfiki schorzenia ucznia i nie wiem co jeszcze można tu włożyć. Trudno jednoznacznie sprecyzować jednolite kryteria a przynajmniej u nas ich nie zrobiono. W każdym razie tak jak pisałem u mnie wszyscuy mają tyle samo a w innych szkołach nie mam pojęcia.

Zresztą gdy pytałem gminę jak mam określić ile nauczycielowi podnieść to usłyszałem: jak sobie uważam, tak przyznam byle nie przekroczyć tych 25%.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]