Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Ochrona związkowa - osoby na stanowiskach kierowniczych.
strony: [ 1 ]
Magosia01-03-2014 16:24:25   [#01]

Dzień dobry:-) 

Pytanie od słuchacza: 

Czy osoby pełniące w szkole funkcje kierownicze( w kontekście uprawnień związkowych - patrze poniżej)  to: dyrektor, wicedyrektor czy także kierownik świetlicy i kierownik kształcenia praktycznego?

 

"Jeśli organizacja związkowa jest reprezentatywna, wówczas jej zarząd może na dwa sposoby wskazać pracodawcy pracowników podlegających ochronie stosunku pracy. Może tego dokonać:

- po pierwsze, według liczby kadry kierowniczej w zakładzie pracy albo,

- po drugie, według liczebności związku.

Jeśli zarząd zakładowej organizacji związkowej wybierze pierwszy wymieniony sposób, wówczas musi pamiętać, że do kadry kierowniczej zalicza się kierujących jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępców albo wchodzących w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy (np. członków zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością), a nadto inne osoby wyznaczone (na podstawie art. 3 k.p) do dokonywania za pracodawcę czynności z zakresu prawa pracy."

http://www.soljg.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=119:uprawnienia-zwizkow-zawodowych-w-firmie-i-zwizane-z-tym-obowizki-pracodawcy-&catid=57:rozwoj-zwizku&Itemid=111

Moim zdaniem, tylko dyrektor i zastępca- mam rację? 

 

alina1901-03-2014 17:04:15   [#02]



Moim zdaniem to opierając się na  Rozporządzeniu MEN w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektoraoraz inne stanowisko kierownicze w poszczególnych typach publicznych szkół i rodzajach publicznych placówek  które wskazuje, że inne stanowisk kierownicze to takie które są zapisane w statucie szkoły a więc jeśli w statucie jest zapis  o kierowniku  warsztatów , czy internatu to są to stanowiska kierownicze i wymagane są kwalifikacje zgodne z w/w rozporządzeniem.

 

Marek Pleśniar01-03-2014 20:16:43   [#03]

ochrona związkowa nie dotyczy stanowisk kierowniczych

rzewa01-03-2014 21:09:20   [#04]

do liczby stanowisk kierowniczych w zakładzie pracy liczy się tylko stanowisko dyrektora i wicedyrektora -> inne stanowiska nie, gdyż ich uprawnienia zarządcze mają zastosowanie nie do wszystkich pracowników i są również ograniczone co do rodzaju

+ to co sama napisałaś, czyli masz 100% racji

co zresztą znajduje potwierdzenie w linii orzeczniczej SN i sądów powszechnych

Magosia02-03-2014 08:01:43   [#05]

Dzięki Rzewa, tak myslałam:-)

Marku- ja nie pytam o ochronę dyrekcji;-)

Toska03-03-2014 07:36:52   [#06]

Do związku zawodowego należa

dyrektor szkoły

wicedyrektor

wicedyrektor

 

Czy w takiej sytuacji osoby w/w powiinny nalezec do koła w szkole czy poza nią?

tomaszek03-03-2014 07:57:43   [#07]

http://www.oswiataiprawo.pl/Dyrektor/Prawo-w-szkole/Zarzadzanie-szkola/Przynaleznosc-zwiazkowa-dyrektora-szkoly

 

DYREK03-03-2014 14:45:40   [#08]

w normalnej firmie szef nie należy do zz !

w oświacie jest inaczej, można należeć;-(

dylematy pojawią się:

- zwolnienie pracownika należącego do tego samego zz (czy dyrektor reprezentuje interes zz, czy szkoły)

- uzgadnianie regulaminów ze związkami (np. zfśs, regulamin pracy... -> interes szkoły, czy zz)

- strajk w szkole (czy dyrektor strajkuje, czy prowadzi negocjacje ze swoim zz)

- itd.

warto spojrzeć np.do statutu ZNP, art. 11 i art.12 -> obowiązki członków

i odpowiedzieć sobie na pytanie:

czy jako dyrektor szkoły mam realizować wszystkie uchwały OP, a może tylko te, które są zgodne z uchwałami władz zz ?

 

wg mnie nie można być trochę reprezantem pracodawcy, a trochę zz

joszka04-03-2014 22:48:31   [#09]

Hi,hi- moi obaj zastepcy,sekretarz szkoły chronieni,dwaj prezesi i tyn ,no tyn co nic nie robi bo nie ma kwalifikacji a ma ochronę.Tylko ja bezzwiazkowy........ .

W sumie na 58 pracowników 9 chronionych!!!!!!!!!!!!

Marek Pleśniar04-03-2014 23:08:57   [#10]

traktują szkołę jak dobro socjalne

joszka05-03-2014 10:40:33   [#11]

A ja sie cieszę,że mi skrócili ławke.Póki  co zastepców i sekretarza szkoły niew zamierzam zwalniać-mam trzy punkty po swojej stronie!

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]