Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Konsultacja: Nauka religii i etyki w przedszkolach i szkołach
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]
cynamonowa27-04-2014 21:24:25   [#51]

tak Alu....dobrze zrozumiałaś

tez mysle o jednej wspólnej ocenie...

Podjęłam ten wątek pod wpływem stwierdzenia rzewy- o etyce i religii....że niby tę wyższą,

Ala27-04-2014 21:26:07   [#52]

ale to inna sytuacja

zaj. art. są jedne 

a religia i etyka to 2 odrębne przedmioty

Ala27-04-2014 21:28:29   [#53]

a jeśli chodzi o etykę i religię to ja bym wpisała dwie oceny

jednak rozporządzenie nie opisuje sytuacji, w której uczeń realizuje oba przedmioty :(

cynamonowa27-04-2014 21:50:52   [#54]

zajęcia artystyczne, niby jedna nazwa ale treści różne, nauczyciele  inni...

Ala27-04-2014 22:28:59   [#55]

ale w ramach jednego przedmiotu

rzewa28-04-2014 02:11:29   [#56]

Ala, a JAK wpisałabyś te 2 oceny?

no i pamiętać należy, że dlatego na świadectwie jest napisane religia/etyka żeby nie było wiadomo czy ocena jest z religii czy z etyki -> wpisanie dwóch ocen (chyba tylko tak: "dobry/dobry") jednoznacznie wskazuje, że uczeń uczęszczał na religię - a to jest sprzeczne z duchem takiego właśnie wzoru świadectwa

Leszek28-04-2014 07:34:36   [#57]

Z dwóch przedmiotów dwie oceny,

Zapisane w dokumentacji przebiegu nauczania, w tym na świadectwie - MEN się pewnie zorientuje że trzeba poprawić wzory świadectw,

A przy tym wyliczanie średniej ocen, itp.

Pozdrawiam

rzewa28-04-2014 09:46:40   [#58]

czyli proponujesz dopisanie do listy przedmiotów (w części przeznaczonej na zajęcia dodatkowe jeszcze raz przedmiotu o nazwie "religia/etyka" wraz z oceną

też dobrze - podoba mi się to rozwiązanie

i z uwagi na co co na końcu napisałeś jestem za jego zastosowaniem -> zdecydowanie lepsze od mojego pomysłu podanego wyżej

Ala28-04-2014 22:34:35   [#59]

ja wiem, że sprzeczne z duchem ;)

ale wytłumaczenie mam tylko takie jak Leszek

2 przedmioty = 2 oceny

pomysł, żeby dopisać jeszcze raz w dodatkowych - może być

ale jak się wpisze drugi raz to też wiadomo, że chodził na religię, więc to nie rozwiązuje kwestii ducha

Leszek29-04-2014 16:17:10   [#60]

Rzewa, kolejny dzień szukam "mojej" propozycji, której nie napisałem. 

Pozdrawiam

rzewa29-04-2014 20:16:51   [#61]

:-? - ja tak zrozumiałam Twój post #57

Ala29-04-2014 21:45:05   [#62]

Leszek, rzewa między wierszami znalazła ;)))

Leszek29-04-2014 22:17:29   [#63]

ano

pozdrawiam

jerzyk30-04-2014 22:44:19   [#64]

Dyskusja o ocenach przypomina mi podobną o ocenach ze sztuki

http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=3054

i tu pozwolę sobie zacytować  klasyka

 

Janusz Pawłowski05-06-2003 23:18:08   [#14]

Widzicie ... trzeba czytać między wierszami i poza nimi.

MENiS, jak powszechnie wiadomo, jest instytucją, której priorytetowym zadaniem jest czynienie dobra naszej młodzieży.

Jeśli zatem daje do wyboru: "bądź, bądź", to należy to odczytać jednoznacznie: żadne tam "bądź, bądź", tylko "bądź dobry dla ucznia".

Czyli:

  • gdy uczeń uzyskał ze sztuki słabą ocenę, to robimy klamrę i wpisujemy jako jedną ocenę - w wyniku tego nie obniży mu to mocno średniej,
  • gdy uczeń ze sztuki uzyskał dobrą ocenę, to "rozmnażamy ją" na dwie - w ten sposób podniesie mu to średnią.

Jestem przekonany, że dokładnie to MENiS miał na myśli - a Wy niekumate jakieś.* ;-)))

:-))

 * podkreślenie(pogrubienie) moje 

 

Jacek01-05-2014 00:06:17   [#65]

masz rację jerzyku :-)

i klamra wtedy była zresztą... o czym podyskutować miałem przyjemność wtedy i później znacznie z... pewną Zjawiskową Osobą...

:-)

rzewa01-05-2014 11:12:10   [#66]

czyli jak oceny z religii i etyki jednakowe i wysokie -> można dwa razy wpisać

a jak nie to raz, tę lepszą

;-))


post został zmieniony: 01-05-2014 11:12:30
petrus03-05-2014 18:30:52   [#67]

A liczba godzin z etyki? Tyle co z religii czy ile przyzna organ prowadzacy?

rzewa03-05-2014 22:09:50   [#68]

jak te same zasady to i te same liczby godzin -> czyli 2 tygodniowo

AnDymna12-05-2014 13:47:32   [#69]

& 8 ust. 2 rozporzadzenie nie uległ zmianie "Tygodniowy wymiar godzin etyki  ustala dyrektor szkoły".

Gdzie szukać zapisu, że etykę organizuje się na wg takich samych zasad co religię i w takim samym wymiarze godzin?

Pewnie będzie to & 3 ust. 1 i 2

1. Uczniom, których rodzice lub którzy sami  wyrażą takie życzenie zgodnie z § 1 ust.  1,  szkoła organizuje  zajęcia z etyki  w oparciu o programy dopuszczone do użytku  w szkole zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 22a ust. 8 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o  systemie oświaty.

2. W zależności od liczby zgłoszonych uczniów zajęcia z etyki są organizowane zgodnie z § 2 ust. 1-3.  Organizacja zajęć z etyki nie  wymaga porozumienia, o którym mowa w § 2 ust. 2.

W takim razie co ustala dyrektor? Opracowuje plan nauczania dla przedmiotu etyka, na takich samych zasadach jak religia?


post został zmieniony: 12-05-2014 13:59:45
DYREK13-05-2014 09:19:23   [#70]

"Tygodniowy wymiar godzin etyki  ustala dyrektor szkoły"

stosowana praktyka wskazuje, że należy rozumieć to tak:

jedna godzina etyki tygodniowo czy też dwie -> decyduje OP

Leszek19-07-2014 12:14:58   [#71]

do oceny jeśli dziecko uczy się religii i etyki

przypadkiem pracując nad podobną sprawą zetknąłem się z orzeczeniem TK z dnia 20 kwietnia 1993 r.

 punkt 7:

7. Przepisy § 9 ust. 1, 2 i 3 cytowanego rozporządzenia rozumianego w ten sposób, że uczeń w przypadku gdy uczęszcza zarówno na lekcje religii jak i etyki może otrzymać wspólną ocenę na świadectwie szkolnym - są zgodne z art. 10 ust. 1 wymienionej ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania oraz z art. 82 ust. 2 przepisów Konstytucji pozostawionych w mocy przez Ustawę Konstytucyjną z dnia 17 października 1992 r. 

pozdrawiam

 

AnJa19-07-2014 13:40:25   [#72]

Konstytucję mamy z 1997 roku. Wprawdzie nie sądzę by w tej kwestii coś się znaczaco zmieniło- ale..

Iwona Domżalska27-07-2014 08:31:22   [#73]

Mam nadzieję, że ta lektura rozwieje wszelkie wątpliwości

http://www.men.gov.pl/index.php/aktualnosci2/1182-informacja-w-sprawie-zasad-organizowania-nauki-religii-i-etyki-w-roku-szkolnym-2014-2015

joanka27-07-2014 10:43:27   [#74]

 

Informacja w sprawie zasad organizowania nauki religii i etyki w roku szkolnym 2014/2015

elawlo30-07-2014 22:18:35   [#75]

cytat ze strony MEN

Nauka religii i etyki jest organizowana w szkołach na życzenie rodziców, bądź pełnoletnich uczniów, według zasad określonych w  przywołanym wyżej rozporządzeniu. Od 1 września 2014 r. będzie obowiązywać zasada wyrażania życzenia w formie oświadczenia pisemnego. 

czy mam rozumieć że takie oświadczenia będziemy zbierać od rodziców zarówno w przypadku etyki jak i religii???

dotychczas praktykowaliśmy zasadę, że jeżeli uczeń nie zgłosił chęci uczestniczenia w zajęciach etyki to automatycznie chodzi na religię

 

rzewa30-07-2014 22:30:44   [#76]

w żadnym razie nie było podstaw dla takiej zasady - od 1992 roku (rok wydania w/w rozporządzenia) obligatoryjna jest zasada: uczeń chodzi na religię jeśli jego rodzice lub on sam (w przypadku uczniów pełnoletnich) wyrazi życzenie uczestniczenia w tych zajęciach

żadna inna zasada tu nie wchodzi w grę

różnica polega na tym, że dotychczas życzenie to mogło być wyrażone w dowolnej formie - w tym ustnej - czyli w razie kontroli dyrektor mógł stwierdzić, że chodzą tylko te dzieci, których rodzice tego chcą, a kontroler nie mógł tego zweryfikować - teraz trzeba będzie okazać dokumenty potwierdzające życzenie rodziców

wielu dyrektorów do tej pory miało życzenia na piśmie - zwłaszcza Ci, którzy spotkali się ze skargą do KO rodzica na to, że ich dziecko chodzi na religię chociaż takiego życzenia nie wyrażali

elawlo30-07-2014 22:48:53   [#77]

bardzo dziękuję za odp.

czy są wzory na takie życzenia?

 

Iwona Domżalska31-07-2014 14:05:17   [#78]

Do kiedy powinniśmy zbierać oświadczenia od rodziców

Co w sytuacji jeśli na religię deklaruje się:

klasa a -3 osoby, klasa b 5 osób razem 8 czyli jedna grupa (2 godz.) a w arkuszu mieliśmy po 2 na każdą klasę. Katecheta miał w przydziale 18godz.?

Czy we wniosku rodzic powinien równocześnie odnieść się do religii i etyki?

Czy oświadczenie uczestniczenia w lekcji religii jest równoznaczne z rezygnacją z etyki?

 

DYREK31-07-2014 18:01:45   [#79]

Uczeń może uczestniczyć w zajęciach z religii, z etyki, z obu przedmiotów, może też nie wybrać żadnego z nich. Na możliwość wyboru przez ucznia obu przedmiotów zwrócił uwagę Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu z dnia 20 kwietnia 1993 r. U 12/92 oraz w wyroku z dnia 2 grudnia 2009 r. sygn. akt U 10/07.

Nie ma oświadczenia to nie uczestniczy. Nie można żądać oświadczeń o nieuczestniczeniu w lekcji religii/etyki.

 

 

 

elawlo31-07-2014 21:58:25   [#80]

A jeżeli zmieni zdanie? bo ma takie prawo:

tzn: napisał oświadczenie że chce uczestniczyć a potem ( np za rok) zmieni zdanie to nie żądamy na piśmie oświadczenia  o nieuczestniczenia w lekcjach ( bo nie można) ?

na poprzednim oświadczeniu sobie zapisujemy, że zmienił zdanie czy jak??? czy zostawiamy w swojej pamięci?

nasza pamięć nie ma przecież wagi oświadczenia i jest ulotna


post został zmieniony: 31-07-2014 22:00:20
rzewa01-08-2014 00:24:57   [#81]

jak forma pisemna jest wymagana do złożenia oświadczenia o życzeniu uczestniczenia w tych zajęciach to i rezygnacja z tego również wymaga formy pisemnej

DYREK napisał tylko, że nie można żądać deklaracji ani uczestniczenia ani nieuczestniczenia - jeśli rodzic (uczeń) chce uczestniczyć to deklaruje taką chęć sam z siebie, a jeśli nie to nie deklaruje niczego

jeżeli wcześniej się zdeklarował, to by to zmienić musi złożyć stosowne oświadczenie

rzepek05-08-2014 16:45:05   [#82]

Czy etyki może uczyć katecheta lub ksiądz?

elawlo05-08-2014 22:56:59   [#83]

Podzielcie się proszę swoim doświadczeniem- zaproponujcie  jak powinno brzmieć takie oświadczenie. 

Prosimy ( myślę że nie tylko ja wykorzystam to w mojej pracy)

rzewa05-08-2014 23:51:33   [#84]

rzepek, zakazu nie ma więc jeśli ma kwalifikacje to może, ale... uważam, że nie powinien

DYREK06-08-2014 09:06:11   [#85]

elawlo

zobacz:

http://gimnazjum.zeromski3lo.edu.pl/120-nauczanie-religii-i-etyki-w-roku-szkolnym-2014-2015

 

elawlo06-08-2014 23:11:35   [#86]

dzięki- wiedziałam ,ze zawsze na Was można liczyć

BeataGie11-08-2014 10:43:11   [#87]

Czy szkoła ma obowiązek poinformować rodziców/uczniów o możliwości uczestniczenia w lekcjach etyki?

rzewa11-08-2014 12:09:21   [#88]

nie ma przepisu nakładającego taki obowiązek, ale... lepiej jak to zrobi np. poprzez wywieszenie stosownej informacji na tablicy i/lub zamieszczenie jej na stronie internetowej szkoły lub inaczej

niewiele kosztuje a czasem pomocne być może :-)

mich0811-08-2014 12:23:02   [#89]

Czy oświadczenie dotyczące religii/etyki mają podpisać  rodzice czy wystarczy jak jeden z nich?  

Przypadek  - klasa I szkoły podstaowej 

Matka chce , żeby dziecko uczęszczało na lekcje religii,  ale nie chce etyki, a ojciec chce etyki a nie chce religii. Rodzice są po rozwodzie, mają prawa rodzicielskie. Dziecko trzy dni w tygodniu  jest u ojca a cztery u matki.  Jak z tego wybrnąć?

DYREK11-08-2014 13:10:20   [#90]

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Władza rodzicielska powstaje w chwili narodzin dziecka i ustaje w momencie uzyskania pełnoletności, czyli ukończenia 18 roku życia. Przysługuje ona obojgu rodzicom. Od tej zasady są wyjątki. Władza rodzicielska przysługuje tylko jednemu z rodziców, gdy jedno z nich nie żyje albo nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych (jest częściowo lub całkowicie ubezwłasnowolniony), jedno z rodziców zostało jej pozbawione albo jego władza rodzicielska uległa zawieszeniu lub ograniczeniu (np. przez rozwód). W sprawach mało istotnych każdy z rodziców może działać bez potrzeby porozumiewania się z drugim rodzicem. W przypadku spraw istotnych potrzebne jest ich współdziałanie.

i z rozporządzenia (od 1.09.2014r.)

§ 1. 1.  W publicznych przedszkolach organizuje się, w ramach planu zajęć przedszkolnych, naukę religii na życzenie rodziców (opiekunów prawnych). W publicznych szkołach podstawowych, gimnazjach, ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych, zwanych dalej "szkołami", organizuje się w ramach planu zajęć szkolnych naukę religii i etyki:

1) w szkołach podstawowych i gimnazjach - na życzenie rodziców (opiekunów prawnych),
2) w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych - na życzenie bądź rodziców (opiekunów prawnych) bądź samych uczniów; po osiągnięciu pełnoletności o pobieraniu religii i etyki decydują sami uczniowie.

2.  Życzenie, o którym mowa w ust. 1, jest wyrażane w formie pisemnego oświadczenia. Oświadczenie nie musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym, może jednak zostać zmienione.

3.  Uczestniczenie lub nieuczestniczenie w przedszkolnej albo szkolnej nauce religii lub etyki nie może być powodem dyskryminacji przez kogokolwiek i w jakiejkolwiek formie.

wg mnie (szczególnie w tym przypadku):

Wybór wychowania w duchu religii nauczanej w szkole należy do spraw istotnych przy wychowywaniu dziecka, co oznacza, że potrzebna jest zgoda obojga rodziców.

Przepisy mówią, że nauczanie religii organizuje się na życzenie rodziców (prawnych opiekunów), a nie rodzica.

W przypadku braku możliwości porozumienia się rodziców w kwestii uczęszczania przez dziecko na lekcje religii w szkole, co najmniej jeden z rodziców powinien złożyć wniosek o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka przez sąd rodzinny.

Do czasu uzyskania zgodnego oświadczenia rodziców (lub rozstrzygnięcia sądu) dziecko nie uczęszcza na zajęcia z religii albo (i) etyki.

Może warto zaproponować kompromis -> dziecko uczęszcza na zajęcia religii i etyki (może uczestniczyć w zajęciach z obu przedmiotów) -> konieczne dwa oświadczenia podpisane zgodnie przez obojga rodziców).


post został zmieniony: 11-08-2014 13:12:50
DYREK11-08-2014 13:19:46   [#91]

kwalifikacje nauczycieli do nauczania przedmiotu etyka

http://www.men.gov.pl/index.php/aktualnosci/wizyty-krajowe-i-zagraniczne-ministra/1040-komunikat-dotyczacy-kwalifikacji-nauczycieli-do-nauczania-przedmiotu-etyka

" Biorąc pod uwagę zakres treści przedmiotu etyka określony w podstawie programowej dla I, II i III etapu edukacyjnego, można przyjąć, że w klasach I-III szkoły podstawowej zajęcia z etyki może prowadzić również nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, natomiast w klasach IV-VI szkoły podstawowej i gimnazjum również nauczyciel, który w trakcie studiów wyższych zrealizował zajęcia z zakresu filozofii lub etyki."


post został zmieniony: 11-08-2014 13:21:33
mich0811-08-2014 13:24:59   [#92]

Bardzo dziekuję za komentarz.

rzepek11-08-2014 16:33:26   [#93]

Czy w oświadczeniu o uczęszczaniu na lekcje religii/etyki nie powinno być opcji (do skreślenia):

a....lekcje religii

b...lekcje etyki

c...lekcje religii i etyki

d...ani lekcje religii, ani etyki ?

DYREK11-08-2014 17:41:50   [#94]

Nie można żądać oświadczeń o nieuczestniczeniu w lekcji religii/etyki.

Skreślenie to będzie oświadczenie o nieuczestniczeniu

np. skreśla etykę tzn. oświadcza, że nie chce brać udziału w zajęciach etyki.

Szkoła nie ma obowiązku przygotowywania druczków oświadczeń.

Oczywiście może przygotować

ale rodzic ma prawo napisać tak jak będzie uważał za stosowne.

Jak nie napisze to dziecko nie uczestniczy w zajęciach etyki/religii.

 

 

wiwka20-08-2014 21:37:34   [#95]

Ponownie kwalifikacje:

" Biorąc pod uwagę zakres treści przedmiotu etyka określony w podstawie programowej dla I, II i III etapu edukacyjnego, można przyjąć, że w klasach I-III szkoły podstawowej zajęcia z etyki może prowadzić również nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, natomiast w klasach IV-VI szkoły podstawowej i gimnazjum również nauczyciel, który w trakcie studiów wyższych zrealizował zajęcia z zakresu filozofii lub etyki."

Czy mogę uznać że nauczyciel, który ukończył studia z kształcenia zintegrowanego i podczas studiów miał "HISTORIĘ FILOZOFII" ma kwalifikacje do nauczania etyki w klasach IV - VI? Czy "zrealizował zajęcia z zakresu filozofii" ???

 

wiwka22-08-2014 12:49:10   [#96]

Ponawiam pytanie dotyczące kwalifikacji.

malmar1522-08-2014 22:23:07   [#97]

http://www.men.gov.pl/index.php/aktualnosci2/1182-informacja-w-sprawie-zasad-organizowania-nauki-religii-i-etyki-w-roku-szkolnym-2014-2015

 

Z uwagi na powyższe, w szkołach podstawowych, gimnazjach i w szkołach ponadgimnazjalnych zajęcia z etyki może prowadzić nauczyciel, który ukończył studia wyższe w zakresie filozofii lub etyki lub ukończył inne studia wyższe i studia podyplomowe w tym zakresie i posiada przygotowanie pedagogiczne. Możliwe jest również – na podstawie ww. przepisów – powierzenie prowadzenia zajęć z etyki nauczycielowi, który ukończył studia wyższe w innym zakresie niż filozofia/etyka, jeśli ich program obejmował treści nauczanego w szkole przedmiotu etyka w zakresie wynikającym z podstawy programowej przedmiotu, określone dla danego etapu edukacyjnego.

wiwka23-08-2014 08:51:06   [#98]

Dziękuję.

Wszystko więc zależy od interpretacji zapisu .............jeśli ich program obejmował treści nauczanego w szkole przedmiotu etyka w zakresie wynikającym z podstawy programowej przedmiotu, określone dla danego etapu edukacyjnego.

halinah02-09-2015 22:17:19   [#99]

Czy jeśli uczeń 3 klasy LO zadeklaruje chęć uczęszczania np. na etykę (wcześniej nie brał udziału w takich zajęciach), uzyskaną ocenę wpisujemy mu również na świadectwie ukończenia szkoły?

Leszek03-09-2015 09:21:21   [#100]

Tak, chyba że uczęszcza także na religię wówczas:

rozp. w spr. oceniania... - § 20. 3. W przypadku gdy uczeń uczęszczał na zajęcia religii i zajęcia etyki, do średniej ocen (...) wlicza się ocenę ustaloną jako średnia z rocznych ocen klasyfikacyjnych uzyskanych z tych zajęć. Jeżeli ustalona w ten sposób ocena nie jest liczbą całkowitą, ocenę tę należy zaokrąglić do liczby całkowitej w górę.
pozdrawiam
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]