Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Liczebnośc klas
strony: [ 1 ]
Jolanta Szuchta02-04-2004 10:53:23   [#01]

Próbowałam w innym wątku,ale może kiedy zrobie oddzielny więcej osób go zauważy.Na tamtym dostałam 2 odpowiedzi :-)))))))

Temat drąże dalej.Potrzebna mi jest podstawa prawna określająca liczbę uczniów w klasie.Czy jest takowa?Czy ktoś się z tym spotkał?

Oczywiście liczba ninimalna i maksymalna.

Miałam zapis w statucie że oddział liczy od 19 do 26 osób no i co z tego i tak w zeszłym roku organ kazał mi połaczyc oddziały.Rezultat po 32 osoby.

Jacek02-04-2004 11:18:24   [#02]

Podstawę znajdziesz w Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624, z 2002 r. Nr 10, poz. 96, z 2003 r. Nr 146, poz. 1416) a jeśli chodzi o gimnazjum to w załączniku nr 3 stoi:

§ 4. Statut gimnazjum określa organizację gimnazjum, z uwzględnieniem przepisów § 5-11.

§ 5. 1. Podstawową jednostką organizacyjną gimnazjum jest oddział.

2. Liczba uczniów w oddziale gimnazjum integracyjnego oraz w oddziale integracyjnym w gimnazjum ogólnodostępnym powinna wynosić od 15 do 20, w tym od 3 do 5 uczniów niepełnosprawnych.

3. Liczba uczniów w oddziale gimnazjum specjalnego oraz w oddziale specjalnym w gimnazjum ogólnodostępnym powinna wynosić:

1) w gimnazjum (oddziale) dla uczniów niesłyszących i słabo słyszących - od 6 do 8,

2) w gimnazjum (oddziale) dla uczniów niewidomych i słabo widzących - od 8 do 10,

3) w gimnazjum (oddziale) dla uczniów z chorobami przewlekłymi - od 10 do 16,

4) w gimnazjum (oddziale) dla uczniów z zaburzeniami psychicznymi - od 6 do 8,

5) w gimnazjum (oddziale) dla uczniów z niepełnosprawnością ruchową - od 8 do 12,

6) w gimnazjum (oddziale) dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim - od 10 do 16,

7) w gimnazjum (oddziale) dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym - od 6 do 8,

8) w gimnazjum (oddziale) dla uczniów z autyzmem i z niepełnosprawościami sprzężonymi - od 2 do 4,

9) w gimnazjum (oddziale) dla uczniów niedostosowanych społecznie, zagrożonych niedostosowaniem społecznym, zagrożonych uzależnieniem lub z zaburzeniami zachowania - od 10 do 16.

4. W przypadku gdy u co najmniej jednego ucznia w oddziale występują niepełnosprawności sprzężone, określoną w ust. 3 liczbę uczniów w oddziale można obniżyć o 2.

5. W uzasadnionych przypadkach, za zgodą organu prowadzącego gimnazjum, liczba uczniów w oddziale może być niższa od liczby określonej w ust. 3 i 4.

Jak więc widać nie ma już zapisu, który mówił , że liczba dzieci w oddziale gimnazjum nie powinna przekraczać 26. Lecz to ile dzieci może byc w oddziale powinno być uregulowane w statucie na podstawie brzmienia § 4.

Jolanta Szuchta02-04-2004 14:04:22   [#03]

Jacku

narazie dzięki,chodziło mi o szkołe podstawową,ale to jest po prostu inny załacznik.

I było uregulowane tak jak napisałam ale organ tego nie respektował.

Więc czy takie zapisy Twoim i innych zdaniem mają sens?

stan02-04-2004 14:15:21   [#04]
... to co powyżej to liczba uczniów w oddziałach integracyjnych. A jaka jest liczba uczniów w oddziłach zwykłych? Sprawa organu prowadzącego. Chyba....
Jacek02-04-2004 14:17:28   [#05]
No coż zapis w moim statucie gimnazjalnym mowi, ze "liczba uczniow w oddziale nie powinna przekraczac 26", więc jest elastyczny :-)) jak każą więcej to nie będę musiał zmieniac statutu :-))
hannka02-04-2004 14:17:39   [#06]

liczebność

niestety ten problem pojawia sie nie w kontekscie ile najmniej, ale ile by tu upchnąć na siłę, najdziwniejsze to to ,że przecież nie wszystkie sale są duże ,przestronne itd. Funkcjonowały kiedyś(?) przepisy o metrach kwadratowych powierzchni na ucznia, ale nie wiem jak to jest dzisiaj, prawdą jest , że byli już tacy, którzy szukali, gdzie to pisało te 26 ...i okazało się , że wcieło
Jolanta Szuchta02-04-2004 17:11:45   [#07]

No własnie

i nadal mam problem :-((((
Nionka02-04-2004 21:29:35   [#08]
Kiedyś był taki projekt MEN dotyczacy standardów zatrudniania nauczycieli i tam było te 26, ale to było ze trzy lata temu i nigdy nie weszło w życie. Trzymaj się statutu, skoro tam zapisaliscie,że nie więcej niż 26 (ale dlaczego tak własciwie zapisaliście?). Jeżeli organ nakaże ci tworzyc większe oddziały i ty na to pójdziesz, to musisz zmienic statut, ale to już jest cała procedura, do której potrzeba i zgody nauczycieli, i opinii uczniów, rodziców itp. Organ wie, co robi - chodzi o forsę, powyżej 26 uczniów podobno zwiększa się subwencja.
zgredek02-04-2004 22:07:43   [#09]
Nionka - nie podobno, a na pewno więcej pieniędzy z subwencji dostaniesz na 35 uczniów, niż na 26.

I to niekoniecznie tylko organom na tym zależy.
Ewa z Rz03-04-2004 07:32:41   [#10]

o ilości uczniów w oddziale

decyduje organ prowadzący!

A dlaczego? Bo prawo ogólne nie reguluje tego, a organ zatwierdza arkusz  - więc decyduje.

ALe ponieważ różne zapisy statutów w tej materii są, więc organ może (i ma do tego delegację)  w drodze uchwały (zarządzenia) określić max i min ilość uczniów w oddziale. Wyjątek stanowią przedszkola, gdzie max liczba dzieci jest określona na 25 (ramowy statut przedszkola).

Jeśli taka uchwała (decyzja) organu jest - jest ona dla nas prawem wyższego rzędu i mamy obowiązek dostosować statut do tego. A jesli nawet tego nie zrobimy, to i tak zapis statutu z tym niezgodny nie będzie obowązujący.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]