Forum OSKKO - wątek

TEMAT: 18 latka w gimnazjum
strony: [ 1 ]
Ada 101-04-2004 11:08:40   [#01]

art. 15.

1. Nauka jest obowiązkowa do ukończenia 18 roku życia.

2. Obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat, oraz trwa do ukończenia gimnazjum, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18 roku życia.

 

Uczennica klasy 3 gimnazjum ukończyła 18 lat. Sprawia ogromne problemy wychowawcze, rokowania na ukończenie gimnazjum są małe. Co robić w takim przypadku - można ją skreślić z listy uczniów?

Jacek01-04-2004 11:28:17   [#02]

Można lecz dobrze mieć w statucie zapis to regulujący. Chodzi o to, że delikwentka nie ma juz obowiązku nauki ale może sie uczyć w gimnazjum nawet jesli ukończy 18 lat i dyrektor wyrazi na to zgodę. U mnie w statucie mam taki zapis.

§ 4.

Nauka w gimnazjum jest obowiązkowa i bezpłatna. Obowiązek szkolny trwa do ukończenia gimnazjum, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18 roku życia. Uczeń, który ukończył 18 rok życia zostaje skreślony z listy uczniów. W takim przypadku uczeń może zwrócić się z pisemną prośbą do Dyrektora Gimnazjum o zgodę na dokończenie cyklu kształcenia. Dyrektor może nie wyrazić zgody, jeżeli:

a)         uczeń jest zagrożony oceną niedostateczną z jakiegokolwiek przedmiotu,

b)        liczba jego nieusprawiedliwionych nieobecności daje podstawę do nieklasyfikowania, grozi mu nieodpowiednia ocena zachowania.

 

Będę miał taki przypadek juz niedługo bo jeden z moich uczniów w lipcu kończy 18 lat a jest w drugiej klasie. Ponieważ nie spełnia wymogów zawartych w cytowanym wyżej zapisie statutu zostanie skreślony.

Konto zapomniane01-04-2004 14:20:23   [#03]

skreślenie z listy uczniów

Uczennice która ukończyła 18 lat z mocy prawa można skreślić z listy uczniów. Nie oznacza to, że nigdy nie ukończy gimnazjum. Może kontynuować naukę w gimnazjum dla dorosłych.

Przy okazji powiem, że we wrześniu 2003r. przyjęłam do gimnazjum (dziennego) ucznia, który w styczniu 2003r. ukończył 18 lat. Miałam z tego powodu ogromne problemy i uczeń musiał przenieść się do szkoły dla dorosłych.

Marecki01-04-2004 16:52:44   [#04]

skreślenie

Przepisy pozwalają na taki ruch, tylko trzeba mieć powody. Sama pełnoletność nie może być przyczyną skreślenia. U mnie był przypadek skreślenia z listy uczniów, po tygodniu pojawił sie organ nadzoru i badał zasadność takiej decyzji (wyszło na nasze).

Fragment zapisu ze statutu

4. Nauka w gimnazjum jest obowiązkowa i trwa do ukończenia gimnazjum lub do końca roku szkolnego, w którym uczeń ukończy 18 lat.
5. Uczeń pełnoletni może być skreślony z listy uczniów za naruszanie zasad współżycia społecznego, negatywne oddziaływanie na społeczność uczniowską, łamanie przepisów prawa wewnątrzszkolnego, które przejawia się poprzez:
         1. nagminne wagary. 
         2. lekceważenie nauki, polegające na otrzymywaniu niedostatecznych ocen semestralnych z zajęć edukacyjnych oraz nieodpowiednich ocen zachowania.
         3. dopuszczanie się czynów sprzecznych z prawem (kradzieże, wymuszenia, pobicia, zastraszanie, fałszowanie dokumentów, agresja słowna).
         4. palenie papierosów, spożywanie alkoholu, zażywanie lub rozprowadzanie narkotyków.
         5. toczące się przeciwko uczniowi postępowanie karne.
6. Skreślenie z listy uczniów następuje w drodze decyzji administracyjnej dyrektora, na podstawie uchwały rady pedagogicznej, po zasięgnięciu opinii samorządu uczniowskiego.

pozdrawiam

Ada 102-04-2004 11:23:32   [#05]

Dzięki

Dziękuję za pomoc, już planuję podobne zapisy w staucie.
gera04-04-2004 11:28:30   [#06]

samoskreślenie dorosłego gimnazjalisty

Najlepiej jeśli sama się "wypisze". Miałam taki przypadek. Pozdrawiam.
Leszek04-04-2004 11:43:37   [#07]

nim skreśliś w sposób czysto administracyjny weź pod uwagę wszystko, a nie tylko to że ukończyła 18 lat...

pozdrawiam

Andżurina16-04-2004 09:20:14   [#08]

skreślenie w trakcie roku szkolnego

Mam pytanie, dotyczące w dalszym ciągu ucznia 18 letniego. Jeśli nasz uczeń skończy 18 lat 3 maja, to czy możemy go skreślić z listy w trakcie tego roku szkolnego, oczywiście zgodnie z wszystkimi procedurami. Prosiłabym o podanie podstawy prawnej.

Jak dotąd znalazłam wiele przepisów dotyczących skreślenia, ale nie ma tam nic na temat, który mnie nurtuje.

Dodam, że mamy z nim sporo problemów- nie uczęszcza do szkoły, ma orzeczony ośrodek, ale już go nie przyjmą, ponieważ się nie opłaca, bo za chwilę będzie pełnoletni.

beera16-04-2004 09:44:02   [#09]

wklejam Ci takie coś:

Wrocław, 17 kwietnia 2002 r.

 

WAŻNA INFORMACJA DOTYCZĄCA PEŁNOLETNICH UCZNIÓW

W GIMNAZJACH

            W związku z powtarzającymi się zapytaniami dyrektorów gimnazjów dotyczącymi uczniów pełnoletnich informuję,  że zgodnie z obowiązującym prawem uczeń, który skończył 18 lat może nadal uczęszczać do gimnazjum, aż do jego ukończenia.

            W świetle art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst ujednolicony: Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 z późniejszymi zmianami), uczeń taki nie podlega obowiązkowi szkolnemu, jednakże nie może to oznaczać pozbawienia go prawa do bezpłatnej nauki w szkołach publicznych, zagwarantowanego w art. 70 ust. 1 i 2 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.

            Jeśli pełnoletni uczeń gimnazjum rażąco narusza zasady zapisane w statucie i/lub regulaminach obowiązujących w szkole, dyrektor szkoły, po wyczerpaniu innych możliwości oddziaływania wychowawczego może, na mocy art.39 ust. 2 ustawy o systemie oświaty, w drodze decyzji skreślić go z listy uczniów. Skreślenie z listy uczniów, w przypadkach określonych w statucie szkoły, następuje na podstawie uchwały rady pedagogicznej, po zasięgnięciu opinii samorządu uczniowskiego.

 

Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty we Wrocławiu 
Małgorzata Byłów

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]