Forum OSKKO - wątek

TEMAT: ośrodki specjalne
strony: [ 1 ]
gosienka31-03-2004 19:20:58   [#01]
Jak wygląda u Was odpłatność uczniów za wyżywienie w internacie Osrodka?Sprawa pilna , a więc pliiiiiiiisssssss o szybkie odpowiedzi.Dzięki za wszelakie informacje
janzg01-04-2004 08:56:36   [#02]

po znajomości :-)

WĄTEK w GÓRĘĘ!

gosienka01-04-2004 17:45:53   [#03]
dzięki , że wątek lekko podniosłeś w górę :-)))) Przecież jest tu nas kilka osób z ośrodków specjalnych , nie żywicie tych dzieci czy co ????
Maelka01-04-2004 22:41:36   [#04]

Gosieńko

Żywimy, żywimy... Co się konkretnie interesuję? Jeśli nie zapomnę, zapytam jutro o szczegóły.

gosienka02-04-2004 20:23:01   [#05]

  Maelka

Czy rodzice dzieci opłacają wyżywienie w Internacie Ośrodka? W jakich sytuacjach  zwalniacie z opłaty całkowicie lub częściowo?

Maelka03-04-2004 22:28:21   [#06]

Gosieńko

Zabij, ale zapomniałam spytać o szczegóły.

:-(

Rodzice płacą za wyżywienie, ale nie pamietam, jaka to stawka. Odpłatność, jaką ponoszą rodzice zależna jest od dochodu rodziny. Rozpiętość jest duża, to prawda. Jest pewna grupa, która płaci pełną stawkę, inni mają zniżki proporcjonalne do zadeklarowanych dochodów. Prawdą jest też, że tych, którzy płacą pełną odpłatność jest niewielu.

Jest spora grupa dzieci, za które płaci opieka społeczna (całkowicie lub częściowo).Bardzo często jest to nasza inicjatywa i nasze działania.

Dzieci, które mieszkają w domach rodzinnych mogą wykupić obiady, z tym, że jest to dosyć kosztowne (w stosunku do opłat ponoszonych przez dzieci internatowe) i niewiele osób z tego korzysta.

Szczegóły spróbuję przekazać w poniedziałek, o ile znowu... tfu, tfu, odpukać!

:-)

mazdan04-04-2004 14:32:59   [#07]

W "moim ośrodku" za wyżywienie

rodzice płacą wg ustalonego regulaminu. Nie mogę w tej chwili po niego sięgnąć, bo nie jestem w pracy. O ile jednak pamiętam, to przy dochodach w rodzinie do 300zł (na jednego członka) - rodzice są zwolnieni z odpłatności za wyżywienie dziecka przebywającego w internacie. Przy dochodach wyższych,  jest określonych kilka progów oraz procentowy wskaźnik odpłatności. Wygląda to mniej wiecej tak:

Dochody                wskaźnik procentowy

do    300zł.           zw. całkowite

301 -400              3

401- 500              5

501- 600              10

itd.                     itd.

Potem, bodajże powyżej dochodu 800 lub 1000zł. odpłatność jest już pełna, Przy dziennej stawce żywieniowej ok. 7zł.,  wyżywienie wychowanka w ciągu miesiąca wynosi około 150zł. (bez sobót i niedziel). Jest tu oczywiście liczony tylko tzw. koszt "wsadu do garnka". Dodam tutaj, że w "moim ośrodku" większa część rodziców jest zwolniona całkowicie z odpłatności. Pozostali płacą kwoty 0d 30 -150 zł. Moim zdaniem jest to w porządku, bo po pierwsze: pieniądze na to są zabezpieczone w subwencji oraz w dotacji z MENiSa, a po drugie: w innym układzie wielu rodziców nie byłoby stać na opłacenie nawet kosztów wyżywienia dziecka. Nie  jest to przecież ich wina, że lokalne władze oświatowe nie zorganizowały kształcenia specjalnego w miejscu zamieszkania ich dziecka.

gosienka04-04-2004 16:44:15   [#08]
Dzięki za odpowiedzi . A teraz pytanie chyba jednak trochę trudniejsze . Na jakiej podstawie prawnej się to odbywa? Rozporządzenie Rady Ministrów o pomocy materialnej dla uczniów? Jeden z paragrafów tego Rozporządzenia mówi , iz pobyt w Internacie Ośrodka jest bezpłatny / i to się zgadza / natomiast w następnym czytamy , iż za wyżywienie w internacie , bursie itd ponoszona jest odpłatność za wsad do kotła . Czy na podstawie tego robicie regulamin? Jestem ciekawa , kiedy wejdzie Rozporządzenie , które opiniowaliśmy na temat pobytu dzieci w ośrodkach specjalnych bo na razie wiele rzeczy jest bardzo niedoprecyzowanych . Mazdan , czy mógłbyś przesłać mi na priva swój regulamin? Maelka wy też go macie?
mazdan04-04-2004 18:57:51   [#09]

Regulamin odpłatności za wyżywienie

jeszcze w ub. r. ustalał (w praktyce podpisywał gotowy) starosta. W tym roku szkolnym trochę się postawiłem i sprawą zainteresowałem radcę prawnego z powiatu. Dość długo to trwało, ale w końcu uzyskałem opinię, że regulamin i zasady odpłatności może ustalać dyrektor SOSW. Obecnie podpisuję nawet decyzje (co wcześniej było zastrzeżone dla starosty). Owszem, mam pewne wątpliwości, ale uważam, że jest to bardziej problem organu. Nie będę  ukrywać, że ten sposób rozwiązania problemu odpłatności za wyżywienie dzieci jest to dla mnie dużo bardziej wygodny niż wcześniejszy. Obawiam się jednak, że nie każdy organ na takie rozwiązanie się zgodzi. Oczywiście z obawy, że dyrektor zbyt łatwo i zbyt wielu rodziców zwolni z odpłatności.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]