Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Prośba byłego nauczyciela o wydanie kopii protokołu zebrania RP
strony: [ 1 ]
MKJ05-11-2013 09:09:27   [#01]

Nauczyciel, były pracownik szkoły, złożył pisemną prośbę o wydanie poświadczonej za zgodność z oryginałem kopii protokołu zebrania RP oraz arkusza organizacji szkoły.

Czy istnieje pp do wysuwania takiego żądania? Jaka jest, o ile jest, pp do odmowy spełnienia tej prośby?

Będę wdzięczny.

dorota2105-11-2013 09:16:02   [#02]

Tajemnicza Rady Pedagogicznej i ochrona danych osobowych.

Jeżeli będzie to potrzebne np. w sądzie to Sąd ma prawo się zwrócić o dokumenty, ale takiego żądania spełnić nie można.

Jacek05-11-2013 09:26:48   [#03]

to zależy co w tym protokole jest.

Moim zdaniem prawo do żądania udostępnienia, wglądu czy odpisu z protokołu z zebrania rp przysługuje każdemu. Z zastrzeżeniem, że udostępniony protokół nie powinien zawierać informacji, które mogą naruszać dobra osobiste uczniów lub ich rodziców, a także nauczycieli i innych pracowników szkoły lub placówki.

MKJ05-11-2013 09:57:30   [#04]

Dziękuje za odpowiedź. Obawiam się jednak, że muszę się powołać na konkretną podstawę prawną.

Wyciąg z arkusza, o który prosi nauczyciel nie zawiera danych osobowych. Również protokół zebrania RP takich danych nie zawiera.

O ile wiem, to nie ma w prawie czegoś takiego jak "tajemnica Rady Pedagogicznej". RP jest kolegialnym organem jednostki organizacyjnej administracji samorządowej i jej zebrania, w zakresie nie naruszającym ustawy o ochronie danych osobowych lub prywatności osoby fizycznej, nie mogą być objęte tajemnicą.

Pytanie, czy udostępnianie tych dokumentów podlega ustawie o dostępie do informacji publicznej.

No właśnie, Jacku, tez mi się tak wydaje. Potrzebuję tylko podstawy prawnej. :)


post został zmieniony: 05-11-2013 09:58:46
Jacek05-11-2013 10:10:48   [#05]

Moim zdaniem protokół rp jest informacją publiczną zatem podlega udostępnianiu określonemu w ustawie. Może być to ograniczone w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie innych danych chronionych (np. dane osobowe), a także ze względu na prywatność osoby fizycznej.

pp trzeba poszukać w definicji w ustawie o dostępie do informacji publicznej i wyrokach 

http://nbip.pl/?n_id=651

izael05-11-2013 10:24:35   [#06]

Uważam, ze Jacek ma rację. W takim zakresie, w jakim nie są ujawniane dane wrażliwe (czy jak je tam zwał - inne osobowe), to protokół i arkusz są informacją publiczną.

Na podstawie wyroku WSA szkoła musi udostępnić protokoły z wielu lat - po dokonaniu procedury anonimizacji (chyba nie poplątałam) - taka sytuację znam.

Marek Pleśniar05-11-2013 11:06:08   [#07]

Art. 43. ust 3.  Osoby biorące udział w zebraniu rady pedagogicznej są obowiązane do nieujawniania spraw poruszanych na zebraniu rady pedagogicznej, które mogą naruszać dobra osobiste uczniów lub ich rodziców, a także nauczycieli i innych pracowników szkoły lub placówki.

Osoba, której dobra osobiste zostały zagrożone może dochodzić przewidzianych przepisami roszczeń. Naruszenie tajemnicy rady pedagogicznej, którą ustanawia art. 43 ust. 3 UoSO, może także skutkować odpowiedzialnością dyscyplinarną nauczyciela.
Podstawa prawna:

    Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.).
    Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 ze zm.).
    Ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.

 

w związku z tym kopii protokołu zebrania RP bym nie udostępnił. Udostępniłbym wyciąg w interesującym pytającego  zakresie

MKJ05-11-2013 11:29:15   [#08]

No tak, tylko, że art. 43 ust. 3 dotyczy tylko spraw, które mogłyby naruszać dobra osobiste uczniów, rodziców lub nauczycieli.

Chyba najwłaściwsze rozwiązanie jest takie: skoro nauczyciel zażądał kopii całego protokołu, to jeśli w tym protokole jest choćby jedno zdanie, które mogłoby naruszać te dobra lub ustawę o ochronie danych osobowych, to mam podstawę, żeby odmówić. Natomiast, jeśli nic takiego nie ma, to powinienem prośbę spełnić.

Dobrze myślę?

Marek Pleśniar05-11-2013 11:58:03   [#09]

myślę że dobrze:-)

Tu pisze ktoś tak: http://www.oswiataiprawo.pl/Dyrektor/Prawo-w-szkole/Zarzadzanie-szkola/Tajemnica-rady-pedagogicznej

Ujawnianie spraw, które mogą naruszać dobro osobiste wskazanych wyżej osób, dotyczy ujawniania komukolwiek. Oznacza to zakaz ujawnienia tych informacji również dla dyrektora wydziału oświaty czy kuratora oświaty, jeżeli ich ujawnienie może uwłaczać dobrom osobistym tych osób. Przy czym nie ma znaczenia czy rzeczywiście dobro to naruszyło, istotne jest nawet potencjalne naruszenie. Ujawnienie innych informacji nie jest zabronione.

Jacek05-11-2013 12:54:46   [#10]

skoro nauczyciel zażądał kopii całego protokołu, to jeśli w tym protokole jest choćby jedno zdanie, które mogłoby naruszać te dobra lub ustawę o ochronie danych osobowych, to mam podstawę, żeby odmówić.

napiszę tak... to jedno zdanie bym po prostu zakrył i resztę udostępnił, chyba że reszta tekstu pozwala na dojście o kim mowa

rzewa06-11-2013 06:49:05   [#11]

hm... uważam tak: arkusz organizacyjny szkoły, zawierający tylko informacje wymienione w rozporządzeniu o ramowych statutach, to informacja publiczna

natomiast protokół zebrania RP taka informacją nie jest - czyli postąpiła bym tak jak napisał MKJ w #08 albo ewentualnie zrobiłabym wyciąg z protokołu -> istotne tu jest jaki powód uzyskania takiej informacji został podany, gdyż powód podany być powinien

MKJ06-11-2013 09:22:17   [#12]

W piśmie nie został podany żaden powód, ale art. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej stanowi:

"1. Każdemu przysługuje, z zastrzeżeniem art. 5, prawo dostępu do informacji publicznej, zwane dalej „prawem do informacji publicznej”.
2. Od osoby wykonującej prawo do informacji publicznej nie wolno żądać wykazania interesu prawnego lub faktycznego."

Kluczowe pytanie, to czy protokół zebrania RP stanowi informację publiczną w rozumieniu art. 6 tej ustawy. Problem w tym, że w tym artykule we wstępie do wyliczenia użyto sformułowania "w szczególności", co oznacza, że nie jest to katalog zamknięty.

Jeżeli odpowiedź na to pytanie brzmi "tak", to nie mam prawa pytać o powód i muszę udostępnić cały protokół. Jeżeli odpowiedź brzmi "nie", to nie mam podstawy prawnej, żeby w ogóle cokolwiek z tego protokołu udostępniać.

AnJa06-11-2013 09:44:56   [#13]

Myslę, ze problem jest i może warto kogoś zapytac- nie wiem czy GIODO to właściwy adresat pytania? Może MSWiA? Bo w sumie mamy do czynienia z protokołem spotkania wewnętrznego, statutowego organu szkoły. Ten organ ma pewne kompetencje wymienione w UoSO - i one mają formę uchwał, które na pewno są informacją publiczną. Ale protokół - jakoś mam kłopot z uznaniem go za taką.

Marek Pleśniar06-11-2013 10:30:01   [#14]

byłbym za wydaniem wyciągu z protokołu, w zakresie dotyczącym tego człowieka plus arkusz

Marcin Majsner06-11-2013 10:59:43   [#15]

Moim zdaniem - wgląd do protokołu jak najbardziej, ale kopiowanie nie. Przecież za chwilę może być tak, że protokół posiedzenia RP trafi do prasy, a jest to nasz wewnętrzny dokument...

Gaba07-11-2013 06:35:41   [#16]

jest to dokument o charakterze poufnym, nie podlega upowszechnianiu, zawiera liczne dane wrażliwe. O wydanie go prosić może wyłącznie sąd i sąd zadecyduje, co z nim zrobić.

DYREK07-11-2013 12:02:52   [#17]

"Mając na względzie treść powołanych przepisów stwierdzić należy, że protokoły z posiedzeń rad pedagogicznych szkoły publicznej, niewątpliwie są danymi publicznymi, które podlegają udostępnieniu na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. 4 ustawy o  dostępie do informacji publicznej (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 września 2011 r., sygn. akt VIII  SAB/Wa 30/11, LEX 965825, a także wyrok NSA z dnia 14 września 2011 r. , sygn. akt. I OSK 2291/11, LEX 1122884). Zaliczyć je bowiem należy do dokumentów urzędowych.

W konsekwencji protokoły powyższe winny być udostępnione na żądanie, chyba że istnieją podstawy z art. 5 ustawy o dostępie do informacji publicznej, a więc, gdy dostęp do nich jest ograniczony z uwagi na konieczność ochrony informacji niejawnych oraz o ochrony innych tajemnic ustawowo chronionych. Co istotne, w przypadku stwierdzenia niemożności udostępnienia uchwał rad pedagogicznych dyrektor szkoły, jako organ właściwy do załatwienia wniosku o udostępnienie informacji publicznej, powinien wydać decyzję odmawiającej dostępu do informacji publicznej. Obowiązany jest wówczas ustalić, jakie informacje podlegają ochronie i co do nich wydać należy decyzję odmowną."

z uzasadnienia: II SA/Po 403/12 - Wyrok WSA w Poznaniu

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/E2C4C8328E

Jacek07-11-2013 13:22:17   [#18]

Tak pisałem w [#03] i [#05]

Marek Pleśniar07-11-2013 16:32:25   [#19]

o, porządne objaśnienie

MKJ07-11-2013 22:38:31   [#20]

Tego potrzebowałem. Dzięki Dyrku. :)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]