Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Wczesne wspomaganie
strony: [ 1 ]
zapolska07-10-2013 20:47:17   [#01]

Sytuacja wygląda tak:dziecko z autyzmem-sześciolatek,zerówkowicz w szkole ma przyznane przez OP wczesne wspomaganie w liczbie 6 godzin w miesiącu.Mama mówi ze po 5 godzinach realizacji podstawy programowej dziecko nie jest w stanie miec zajęc wspomagania.CZY takie zajęcia mogą odbywac w czasie tych pięciu godzin?Jest na to jakaś pp??

rzewa08-10-2013 00:10:15   [#02]

nie ma takiej możliwości, gdyż w zajęciach powinna uczestniczyć rodzina dziecka oraz nie powinni w nich uczestniczyć dzieci nie objęte wczesnym wspomaganiem:

§ 4. ust. 1. Zajęcia w ramach wczesnego wspomagania organizuje się w wymiarze od 4 do 8 godzin w miesiącu, w zależności od możliwości psychofizycznych i potrzeb dziecka.

ust. 2. Zajęcia w ramach wczesnego wspomagania są prowadzone indywidualnie z dzieckiem i jego rodziną.

ust. 3. W przypadku dzieci, które ukończyły 3. rok życia, zajęcia w ramach wczesnego wspomagania mogą być prowadzone w grupach liczących 2 lub 3 dzieci, z udziałem ich rodzin.

jeśli 6 godzin to za dużo, to niech ma 4 - wydaje mi się, że to nie tyle dziecko nie może, co mamie się nie chce... Przecież realizacja podstawy programowej w przedszkolu polega po większej części na zabawie więc dzieci raczej nie są bardziej zmęczone niż to wynika ze zwykłej egzystencji

Ank08-10-2013 16:31:25   [#03]

Chyba niekoniecznie naraz z dzieckiem i rodzicami. Mam wczesne od kilku lat i to nawet kontrolowane przez ministerstwo i było wszystko OK a nawet ponoć wzorowo. Owszem jest obowiązek prowadzenia z rodzicami konsultacji, szkoleń , uzgadnianiai form i metod pracy, wspólpracy ze specjalistami ale to nie znaczy, że rodzice muszą brać udział w zajęciach prowadzonych z dzieckiem - trzeba ich natomiast objąć działąnaimi zaplanowanymi dla nich przez zespół. Takie uczestnictwo w zajęciach w przypadku dzieci w przedszkolu byłoby niemożliwe ze względu na pracę zawodową rodziców.

rzewa08-10-2013 16:44:51   [#04]

hm... jak dla mnie zapis jest jasny i trudno go inaczej przeczytać... jakoś nie widzę by mogło to być rozumiane tak jak piszesz... :-(

żeby mogło tak być zapis musiałby brzmieć: indywidualnie z dzieckiem lub z dzieckiem i jego rodziną, albo musiałby być w rozporządzeniu zapis dopuszczający prowadzenie tych zajęć bez udziału rodziny, a tak... jest jak jest

zapolska08-10-2013 18:45:58   [#05]

Bardzo dziękuję za cenne uwagi.

 

Ank08-10-2013 19:05:18   [#06]

Ale to jest fizyczna niemożliwość.

A jak to robicie w innych przedszkolach i szkołach ?

Benigna09-10-2013 08:31:37   [#07]

Nie ma rodziców na zajęciach z dziećmi. Mają konsultacje ze specjalistami, ale w dogodnych dla siebie terminach.

Dzieci mają zajęcia indywidualne.

balbina09-10-2013 12:39:29   [#08]

Witam, u mnie też zaplanowane są zajęcia bez rodziców, wspólne, konsultacje ze specjalistami dla rodziców. Mam czworo takich dzieci

Ank09-10-2013 19:25:38   [#09]

Uf! A już myślałam, że to ja tak tylko mam

rzewa10-10-2013 09:11:12   [#10]

cóż... w takim razie zapis ten należy dodać do absurdów :-)

malchow10-10-2013 18:12:52   [#11]

Czy nauczycielom prowadzącym zajęcia z "wczesnej" należy sie dodatek za trudne i uciążliwe warunki pracy.

Dodam, że jesteśmy placówką specjalną i większość dzieci biorących udział w zajęciach ma opinię o wczesnym

i orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. 

malchow10-10-2013 23:21:09   [#12]

podnoszę:)

rzewa11-10-2013 02:24:50   [#13]

trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie (ew. zapytać wyżej :-)) czy zajęcia wczesnego wspomagania są zajęciami dydaktycznymi lub wychowawczymi - jeśli tak, to dodatek się należy, a jeśli nie to nie...

ja uważam, że są i tymi i tymi, ale trzeba o tym przekonać OP... :-O

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]