Forum OSKKO - wątek

TEMAT: gimnastyka korekcyjna w szkole
strony: [ 1 ]
kwiecie26-09-2013 12:46:15   [#01]

Dzień dobry wszystkim,

mam pilną sprawę. Poszukuję wytycznych w sprawie gimnastyki korekcyjnej, którą teraz zatwierdza OP. Tu pojawia się problem, ponieważ OP( oszczędności) proponuje grupy 20 - 25 osobowe na zaj. gimnast. Wg logiki i wytycznych , które podobno już nie obowiazują (tak twierdzi OP), na zaj. od 5 do 15 uczniów wg zaburzeń itd. Może istnieje gdzieś zapis ile osób może być na zaj. korekty tylko ja nie mogę go odnaleźć. Proszę o pomoc.

DYREK26-09-2013 13:36:13   [#02]

wątki:

Ilu uczniów w grupie na gimnastykę korekcyjną?

gimnastyka korekcyjna

i

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 7015 w sprawie zajęć z zakresu gimnastyki korekcyjnej w szkołach

http://sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=4FC8CE1B


post został zmieniony: 26-09-2013 13:44:07
DYREK26-09-2013 14:00:40   [#03]

ZARZĄDZENIE MINISTRA OŚWIATY I WYCHOWANIA( Dz. Urz. MOiW Nr3, Poz.16-20,  Warszawa 15.03.1980) z dnia 18 lutego 1980 ( Nr FKTiZ4-561/79) w sprawie gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej dzieci i młodzieży z
zaburzeniami statyki ciała i obniżoną sprawnością fizyczną -> nieobowiązuje

 

Zarządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 listopada 1996 r. w sprawie zasad organizowania przez szkoły i placówki publiczne gimnastyki  korekcyjnej oraz nadobowiązkowych zajęć z wychowania fizycznego. -> nieobowiązujący (uchylona podstawa prawna)

http://www.lex.pl/mp-akt/-/akt/m-p-1996-83-724

 

kwiecie26-09-2013 14:36:52   [#04]

Dziękuję bardzo za wskazówki. Przeczytałam, zapoznałam się jednak nigdzie nie jest napisane o liczebności grup. Chciałam pokazać "OP" czarno na białym, że liczba uczestników to ....tyle i tyle osób. Nie ma takiego zapisu. A właśnie w tych rozporządzeniach, które już nie obowiązują było napisane konkretnie , i o liczebności ,i o czasie trwania zajęć.

DYREK26-09-2013 15:27:17   [#05]

gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna została całkowicie „ wyparta” ze szkół

trudno doszukać się obowiązku jej organizowania przez szkołę

liczebośc grupy -> im mniejsza tym lepiej (zawyczaj jest to od 5 do 15 uczestników, przynajmniej tak wynika z ofert ośrodków organizujących gimnastykę)

 

 

kwiecie26-09-2013 16:00:31   [#06]

Właśnie OP organizuje gimnast. korekcyjną. Jak piszesz:"wyparta" ze szkół. Składałam swoją ofertę i w uwagach              napisałam o liczebności i w tej kwestii nastąpił problem. I nie mam się czym wesprzeć, by udowodnić, że 20 - 25 U. na logikę, nie ma prawa bytu na gimnastyce.

Jacek26-09-2013 19:23:02   [#07]

jeśli w tej grupie 20-15 są dzieciaki z takim samym wskazaniem korekcyjnym to dlaczego tu nie ma logiki?


post został zmieniony: 26-09-2013 19:23:14
malchow26-09-2013 19:34:31   [#08]

Ja tam specjalista od GK nie jestem, ale obserwuję często zajęcia indywidualne. (tzn. nie z podstawy programowej) min. GK

Ich cała FINEZJA polega na tym, że można je zrobić i MOŻNA je zrobić.

Jak wyobrażasz sobie pracę indywidualną i korekcję minimalnych ustawień nogi, pleców, podparcia z uczniami w grupie 20-25, przelicz to na godzinę i SZKODA JEJ ROBIĆ:(((

To może moja logika, ale mam przyjemność obserwowania tego od poniedziałku do piątku:)

Jeżeli nie w małych grupach, to  SZTUKA dla SZTUKI no chyba, że z każdym dzieckiem będzie ćwiczył Rodzic pod dyktando prowadzącego,

po wcześniejszym ustaleniu o co chodzi przy wydawaniu instrukcji przez specjalistę.

Ale ja tylko z praktyki "nadzorującego".

kwiecie26-09-2013 21:02:01   [#09]

zgadzam się malchow

to SZTUKA dla SZTUKI GK w gr. 20-25.

max 15 ogarniesz wzrokowo i to nie zawsze zdołasz spostrzec, że U. nie robi tak jak tłumaczysz, musisz podejść, pokazać a inny w tym czasie nie robi nic

wiadomo jacy są niektórzy "specjaliści"

kwiecie17-10-2013 16:07:06   [#10]

Prowadzę gimnastykę korekcyjną. Max mam zapisanych 22 uczniów. W kl.pierwszej jest uczeń na wózku (niedowład kończyn dolnych, dysplazja stawu biodrowego P.ze zwichnięciem. Pytanie - czy moim obowiązkiem jest prowadzić z tym uczniem ćwiczenia w grupie 15 osobowej, czy w ogóle powinnam zgodzić się na udział tego U. w zajęciach? Rodzic uważa, że powinnam z nim ćwiczyć i jest problem.

dbpalka18-10-2013 09:21:45   [#11]

Uczeń z dysplazją zapewne ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Na tej podstawie można mu zapewnić zajęcia rewalidacyjne i ćwiczyć z nim indywidualnie (po otrzymaniu godzin z op). tylko pismo o przydział godzin i czekać na życzliwość op.

DYREK18-10-2013 10:16:55   [#12]

wyłącznie od oceny lekarza ubezpieczenia zdrowotnego należy stwierdzenie a następnie kwalifikacja, czy dane schorzenie winno być przedmiotem zabiegów o charakterze rehabilitacji leczniczej czy też może być leczone  w ramach gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej

rehabilitacja lecznicza prowadzona jest w ramach NFZ

czy masz taką ocenę lekarza (lub skierowanie na zajęcia korekcyjno-kompensacyjne) ?

gimnastyka korekcyjno - kompensacyjna nie jest refundowana przez NFZ

zapis w zarzadzeniu prezesa NFZ z 2010r. (i w projekcie z 2013r.)

brzmi tak:

"W odniesieniu do dzieci i młodzieży szkolnej, w przypadkach nie kwalifikujących się do rehabilitacji leczniczej, lekarz poz kieruje świadczeniobiorcę na zajęcia korekcyjno-kompensacyjne organizowane w szkołach i finansowane ze środków publicznych na podstawie odrębnych przepisów."

w szkole brak wyraźnej podstawy prawnej do organizowania gimnastyki korekcyjno- kompensacyjnej, a i tych środków publicznych też w zasadzie nie ma -> czyli do ABSURDY USTAWODAWCY

rzewa19-10-2013 09:27:01   [#13]

hm... czym innym jest gimnastyka korekcyjna - ta rzeczywiście zniknęła z oświatowych przepisów

a czym innym zajęcia korekcyjno-kompensacyjne - te powinny być organizowane na podstawie rozp. MEN w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach, gdzie w §7 jest mowa właśnie o takich zajęciach

zatem w powyższym zarządzeniu chodzi właśnie o to rozporządzenie MEN


post został zmieniony: 19-10-2013 09:27:19
DYREK19-10-2013 16:55:28   [#14]

i tu jest problem w interpretacji

inaczej  zajecia korekcyjno-kompensacyjne rozumie służba zdrowia, a inaczej oświata

zobacz:

http://www.zdrowie.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/w-jaki-sposob-nalezy-interpretowac-zapis--9-ust-6-
zarzadzenia-prezesa-nfz-nr-53-2010-dsoz-z-dnia-2-wrzesnia-2010-r-w-sprawie-okreslenia-warunkow
-zawierania-i-realizacji-umow-w-rodzaju-rehabilitacja-lecznicza

Użyte w zarządzeniu nr 53/2010/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z  dnia 2 września 2010 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju rehabilitacja lecznicza sformułowanie "zajęcia korekcyjno-kompensacyjne" odnosi się do gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej, będącej częścią rekreacji i rehabilitacji ruchowej.

DYREK20-10-2013 10:59:04   [#15]

wg mnie obecnie istnieją możliwość realizacji gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej:

  • "stara" ramówka -> godziny do dyspozycji dyrektora szkoły mogą być przeznaczone na zorganizowanie zajęć dla grupy uczniów z uwzględnieniem ich potrzeb, w tym zajęć ruchowych o charakterze korekcyjnym
  • "nowa" ramówka -> jako zajęcia sprawnościowo-zdrowotne w ramach wychowania fizycznego (rozporządzenie w sprawie dopuszczalnych form relizacji w-f) -> dyrektor szkoły, przygotowując propozycję zajęć do wyboru przez uczniów, może uwzględnić potrzeby zdrowotne uczniów, w tym  wymagania dotyczące korekty wad postawy i związane z tym zajęcia z gimnastyki korekcyjnej (o ile są nauczyciele z odpowiednimi kwalifikacjami)  -> nie dotyczy edukacji wczesnoszkolnej.
  • z innych środków (np. unijnych) przy znaczym wsparciu OP,

                tu przykład:http://gazetapowiatowa.pl/wiadomosci/serock/beda-cwiczenia-w-serocku/,

  • z godzin "karcianych" ,

nasz wątek:

http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=47629

i

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 7015 w sprawie zajęć z zakresu gimnastyki korekcyjnej w szkołach

http://sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=4FC8CE1B

 

 

Marcin Majsner22-10-2013 08:44:00   [#16]

OP wyrzucił korektę...Mamy klika godzin z KN...

A tak na marginesie, podczas postępowania na dyplomowanie usłyszałem w KO, że nie ma "gimnastyki korekcyjnej", a jest "korekta wad postawy"...To..co jest?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]