Forum OSKKO - wątek

TEMAT: religia i etyka
strony: [ 1 ]
renia205-09-2013 08:41:52   [#01]

Czy uczeń może równocześnie mieć religię i etykę,  co wtedy wpisujemy na świadectwie?

Dziś zgłupiałam, bo do  tej pory miałam sytuacje albo, albo a dzisiaj niespodzianka to i to ???

 

JarTul05-09-2013 10:09:06   [#02]

Z przepisów raczej wynika, że należy dokonać wyboru albo religia albo etyka.


post został zmieniony: 05-09-2013 10:11:06
renia205-09-2013 10:51:03   [#03]

Dostałam dzisiaj  interpretację z www.kulturaswiecka.pl/node/651  O nauczaniu religii i etyki w szkole i na str. 2 jest napisane że i jedno i drugie.

Weszłam na MEN i tam z interpretacji wynika a właściwie nie wynika jednoznacznie jak ma być: na życzenie rodzica religia; na życzenie rodzica etyka

MKJ05-09-2013 13:02:32   [#04]

To jest ewidentna niedoróbka MEN-u.

Z rozporządzenia ws. organizowania nauki religii wynika, że uczeń może uczęszczać i na religię i na etykę.

Z kolei "W celu wyeliminowania ewentualnych przejawów nietolerancji nie należy [na świadectwie] zamieszczać danych, z których wynikałoby, na zajęcia z jakiej religii (bądź etyki) uczeń uczęszczał". Zatem nie można w wierszu "religia/etyka" wstawić dwóch ocen np. "dobry/dostateczny", bo to naruszałoby powyższy przepis.

Kwadratura koła?

rzewa05-09-2013 15:03:10   [#05]

należy ustalić wspólną ocenę tych zajęć lub uśrednić lub wpisać tylko wyższą

a dyrektor ma duży łeb i za to mu płacą by zadecydował (poniósł odpowiedzialność) ;-)


post został zmieniony: 05-09-2013 15:03:56
AnJa05-09-2013 15:27:15   [#06]

no, tego co proponuje rzewa nie zaryzykowałbym nigdy

i to nie z obawy, ze złamię prawo:-)

pewnie wpisałbym w kategorii zajęcia dodatkowe religia/etyka (powtórzenie z góry listy) i drugą ocenę

antimatter08-09-2013 10:01:20   [#07]

Skoro udział w zajęciach religia/etyka ma formę życzeniową, należałoby także poprosić rodziców na początku roku szkolnego o wybór przedmiotu, z którego ocena ma być na świadectwie. Z drugiego przedmiotu uczeń nie byłby oceniany (wpisy w dziennikach muszą być zgodne z wpisami w arkuszach). Umieszczanie na świadectwie ocen z obu przedmiotów jest wg mnie niedopuszczalne. W skrajnych przypadkach doprowadzałoby to do zawyżania średniej ocen rocznych. Zresztą z rozporządzenia MEN w sprawie warunków i sposobu klasyfikowania, oceniania i promowania wynika wyraźnie, że  oceniamy religię albo etykę:

§20 ust. 4a. Uczniowi, który uczęszczał na dodatkowe zajęcia edukacyjne lub religię albo etykę, do średniej ocen, o której mowa w ust. 4, wlicza się także roczne oceny uzyskane z tych zajęć.
Z kolei możliwość umieszczenia dwóch ocen wyklucza rozporządzenie MEN w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii:
§ 9. 1. Ocena z religii lub etyki umieszczana jest na świadectwie szkolnym bezpośrednio po ocenie ze sprawowania. W celu wyeliminowania ewentualnych przejawów nietolerancji nie należy zamieszczać danych, z których wynikałoby, na zajęcia z jakiej religii (bądź etyki) uczeń uczęszczał.
Oczywiście bezpośrednio po ocenie zachowania (nie sprawowania jak napisali w rozporządzeniu) nie ma miejsca na umieszczenie dwóch ocen.
rzewa08-09-2013 10:27:17   [#08]

i ten sposób najbardziej mi się podoba - jeśli uczeń (jego rodzic) życzy sobie by uczęszczał na religię (jakąś) i jeszcze na etykę, to oczywiście może, ale niech uczeń (jego rodzic) wybierze zajęcia, z których ocenę umieszcza się na świadectwie bezpośrednio pod oceną zachowania, a drugą ocenę powinno się wpisać tak jak sugeruje AnJa w zajęciach dodatkowych

nie można nie oceniać jednych z tych zajęć, gdyż zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów ... zajęcia dodatkowe podlegają ocenie i należy uzyskaną ocenę wpisać na świadectwo szkolne

ocena ta wchodzi także do średniej tak jak ocena z dodatkowego języka obcego np. czy z propedeutyki prawa - wynika to wprost z przytoczonego w #07 przepisu rozporządzenia

zatem wspólnymi siłami doszliśmy do sposobu w jaki zrobić to tak by uwzględnić wszystkie przepisy prawa, zdarza się to jeszcze bardzo rzadko, ale częściej niż do niedawna

renia209-09-2013 21:34:29   [#09]

Dziękuję za podjęcie tematu, co kilka głów to nie jedna. Wyszło bardzo ciekawie

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]