Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Spróbujcie pomóc szczególnie Ewa z Rz
strony: [ 1 ]
Jacek23-03-2004 08:51:23   [#01]

Dostałem maila od nauczyciela, którego treść wklejam poniżej. Spróbójcie się odnieść do jego pytania. Mnie się wydaje, że chłop nie ma juz mozliwości uzyskac tego mianowania z mocy prawa ale może coś przeoczyłem.

"Przygotowuję się do oddania dokumentów w sprawie awansu i trafiłem na forum w którym brał Pan również udział.
Czy mógłby Pan mi pomóc i powiedzieć czy mogę się jeszcze starać o mianowanie z mocy prawa (na jedno wyjdzie bo i tak otrzymam mianowanie ale dzieki temu z mocy prawa otrzymałbym wyrównanie od 2001)
 
1. Zatrudniony zostałem we wrześniu 1996r.
2. W czerwcu 1999 otrzymałem ocenę dobrą czyli w trzecim roku
3. 30 sierpnia 2000 roku miałem 4 lata stażu i tę jedną ocenę.
4. Czy zatem spełniam wymogi do mianowania z mocy prawa? tym bardziej, że minęło od wejścia ustawy już trochę czasu?
 
 
Bardzo serdecznie dziękuję za poświęconą uwagę i proszę bardzo mocno o odpowiedź."
beera23-03-2004 09:31:23   [#02]

wydaje mi się,ze

 

2. Stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się przez mianowanie, jeżeli:

) bezpośrednio przed mianowaniem wykonywał nieprzerwanie, zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami, pracę pedagogiczną w szkole w pełnym wymiarze zajęć co najmniej przez 3 lata i w tym okresie uzyskał dwie oceny co najmniej wyróżniające, na zasadach i w trybie określonym w art. 6a, lub bezpośrednio przed mianowaniem wykonywał nieprzerwanie, zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami, pracę pedagogiczną w szkole w pełnym wymiarze zajęć przez 4 lata pracy i na koniec czwartego roku pracy uzyskał co najmniej ocenę dobrą albo bezpośrednio przed mianowaniem wykonywał nieprzerwanie jako nauczyciel akademicki pracę dydaktyczną w szkole wyższej co najmniej przez 3 lata i uzyskał ocenę pozytywną w tym zakresie,

i o zmianie:
Art. 7. 1. Nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie ustawy na podstawie mianowania z tym dniem uzyskują z mocy prawa stopień nauczyciela mianowanego i stają się nauczycielami zatrudnionymi na podstawie mianowania w rozumieniu ustawy, o której mowa w art. 1, z tym że z nauczycielami zatrudnionymi na podstawie mianowania, którzy nie posiadają wymaganych kwalifikacji, stosunek pracy wygasa z dniem 31 sierpnia 2006 r., o ile wcześniej nauczyciele ci nie uzupełnią kwalifikacji lub nie zostanie z nimi rozwiązany stosunek pracy w odrębnym trybie.

wydaje mi się, ze tu nie powino być mianowania z mocy prawa, bowiem minęło 4 lata 1 wrzesnia 2000 - jak rozumiem?

W dniu wejscia ustawy nie bylo- czterech lat + 1 ocena ani/ lub 3 lat + dwie oceny

ale ja jestem lepsza w czym innym, to się pytaj, Jacku dalej;-)

a ten..deklarację wysłaleś?
;-))

Jacek23-03-2004 10:12:41   [#03]

myślę podobnie Asiu. Moim zdaniem mógł jedynie skorzystać ze skróconego 9 miesięcznego stażu jeśli dyrektor mu skrócił. Wychodzi mi na to że mógł mieć mianowanie w 2001r. Czemu dyrektor nie skorzystał z tego prawa to niech sie juz sam go zapyta.

A co do deklaracji to wyślę niebawem :-))

Jacek23-03-2004 10:18:01   [#04]

Wklejam odpowiedź której mu udzieliłem, poprawcie jeśli się mylę

Witam!

Analizowałem opisaną przez Ciebie sytuację przy założeniu, że od początku pracy w szkole posiadałeś kwalifikacje do pracy na określonym stanowisku oraz pracowałeś w pełnym wymiarze czasu bo o tym nie napisałeś. Niestety z analizy przepisów wynika, że mianowanie z mocy prawa nie wchodziło w grę w Twoim przypadku. Przepis nadający możliwość nawiązania stosunku pracy na podstawie mianowania zgodnie z brzmieniem ustawy Karta Nauczyciela, obowiązującej w dniu 5 kwietnia 2000r. mówił:

2. Stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się przez mianowanie, jeżeli:

bezpośrednio przed mianowaniem wykonywał nieprzerwanie, zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami, pracę pedagogiczną w szkole w pełnym wymiarze zajęć co najmniej przez 3 lata i w tym okresie uzyskał dwie oceny co najmniej wyróżniające, na zasadach i w trybie określonym w art. 6a, lub bezpośrednio przed mianowaniem wykonywał nieprzerwanie, zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami, pracę pedagogiczną w szkole w pełnym wymiarze zajęć przez 4 lata pracy i na koniec czwartego roku pracy uzyskał co najmniej ocenę dobrą albo bezpośrednio przed mianowaniem wykonywał nieprzerwanie jako nauczyciel akademicki pracę dydaktyczną w szkole wyższej co najmniej przez 3 lata i uzyskał ocenę pozytywną w tym zakresie

a więc nie było podstaw gdzyż ocena pracy była dobra lecz nie upłynęły 4 lata pracy (dopiero 1 września 2000r.)

Z kolei zmiany w Karcie Nauczyciela, które weszły w życie 6 kwietnia 2000r. na mocy Ustawy z dnia 18 lutego 2000 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z dnia 22 marca 2000 r. Nr 19, poz. 239, z 2001 r. Nr 111, poz. 1194, Nr 154, poz. 1794, z 2002 r. Nr 41, poz. 362, Nr 152, poz. 1267, z 2003 r. Nr 137, poz. 1304)  w art 7a. ust. 2

Art. 7a. 2. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, na wniosek nauczyciela złożony nie później niż do dnia 31 grudnia 2001 r., po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, innych niż wymienione w ust. 1, może zwolnić z obowiązku odbycia stażu i postępowania egzaminacyjnego oraz nadać stopień nauczyciela mianowanego zatrudnionemu w szkole nauczycielowi posiadającemu znaczny dorobek zawodowy oraz wymagane kwalifikacje.

dawały możliwość nadania stopnia nauczyciela mianowanego lecz tu trzeba było spełnic warunek znacznego dorobku zawodowego ale i termin już upłynął
(31 grudnia 2001r.).

Jedyną mozliwość w Twoim przypadku uzyskania mianowania wcześniej dawał zapis Art. 7. ust. 3-5.

3.Nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie ustawy na podstawie umowy o pracę, którzy posiadają wymagane kwalifikacje, z tym dniem uzyskują z mocy prawa stopień nauczyciela kontraktowego i stają się nauczycielami zatrudnionymi na podstawie umowy o pracę odpowiednio na czas określony lub nie określony.

4. Nauczyciele, o których mowa w ust. 3, zatrudnieni w:

1) przedszkolach, szkołach, placówkach oraz innych jednostkach organizacyjnych, o których mowa w art. 1 ust. 1 ustawy, o której mowa w art. 1, mogą złożyć wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego na stopień nauczyciela mianowanego po odbyciu stażu trwającego co najmniej 9 miesięcy. Okres stażu dla tych nauczycieli ustala, z uwzględnieniem ich dorobku zawodowego oraz oceny pracy, dyrektor szkoły,

5. Nauczyciele, o których mowa w ust. 2 i 3, mogą składać wnioski, o których mowa w ust. 2 i 4, w terminie trzech lat od dnia wejścia w życie ustawy.

Spełniałeś bowiem zapewne warunki ust 3 więc mogłeś skorzystać z ust 4 a dyrektor mógł skrócić staż do 9 miesięcy, więc w roku 2001 po odbyciu stażu i zdaniu egzaminu przed komisją byłbyś mianowany. Zależało to więc od dyrektora by skrócił staż (miał do tego prawo) a czemu tego nie zrobił to juz jego pytaj.

Konkludując i odpowiadając na Twoje pytanie: nie mogłeś skorzystać ze zmieniających sie przepisów i uzyskać mianowania z mocy prawa lecz mogłeś miec skrócony staż do 9 miesięcy ale to zależało również od dyrektora. Nie wiem czy dość jasno wyjaśniłem Ci zawiłości prawne bo to nie łatwe na pismie ale tak to wygląda z mojego punktu widzenia. Umieściłem Twoje pytanie na forum dyrektorskim http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=4958#FBK może ktoś coś dopowie i wskaże że się mylę. W każdym razie napiszę jeśli coś więcej sie dowiem.

Pozdrawiam, życzę sukcesu na egzaminie i nadania stopnia nauczyciela mianowanego. Jacek Rudnik

beera23-03-2004 10:25:47   [#05]

i jeszcze

bo miałam tu plotkarską rozmowę z ewą i przy okazji to:

Byl termin zgłaszania tego rodzaju watpliwosci- wyznaczony był przez MENIS do 30 sierpnia 2002 (o ile pamiętam dobrze, bosmy gadały o róznych;-)

beera23-03-2004 10:32:34   [#06]

hm..

a może to chodziło o tem 71 artykuł?

zabij- nie pomnę

a odpowiedź i bez wzgledu na ten niuans będzie taka sama

:-)

ślij
tzn- deklarację ;-))

Ryszard23-03-2004 14:00:28   [#07]
Jeśli ....przy założeniu, że od początku pracy w szkole posiadałeś kwalifikacje do pracy na określonym stanowisku oraz pracowałeś w pełnym wymiarze czasu ....i w dniu 31.08.2000 brak było tylko drugiej pozytywnej oceny, to zgodnie z ustawą "czyszczącą" należy się mianowanie z mocy prawa. Zwróć się na piśmie do dyrektora i w razie negatywnej odpowiedzi do wskazanego organu. Według mnie należy Ci się wyrównanie. Oczywiście nie jestem prawnikiem. pozdrawiam.
beera23-03-2004 14:26:02   [#08]

?

ktory przepis z czyszczącej?
beera23-03-2004 14:28:50   [#09]

Art. 28. Nauczyciele, którzy w dniu 31 sierpnia 2000 r. spełniali warunki określone w art. 10 ust. 2 ustawy, o której mowa w art. 3, w brzmieniu obowiązującym w dniu 5 kwietnia 2000 r., otrzymują z mocy prawa stopień nauczyciela mianowanego:

1) z dniem wejścia w życie ustawy, jeżeli są zatrudnieni w przedszkolu, szkole lub placówce w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć,
2) z dniem ponownego zatrudnienia w przedszkolu, szkole lub placówce w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, jeżeli przerwa w zatrudnieniu nie przekracza 5 lat
- o ile wcześniej nie uzyskali stopnia nauczyciela mianowanego.

ale tu nie bylo spełnienia Art 10?

Krystyna D23-03-2004 14:43:21   [#10]

:-(

nauczyciel mógł skorzystać z tego przepisu "karty czyszczącej"

USTAWA

z dnia 23 sierpnia 2001 r.

o zmianie ustawy o systemie oświaty, ustawy Przepisy wprowadzające reformę ustroju szkolnego, ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw

art. 21 pkt 2) po art. 7 dodaje się art. 7a w brzmieniu:

"Art. 7a. 1. W terminie do dnia 31 grudnia 2002 r. minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, na wniosek nauczyciela, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty, a w przypadku nauczyciela szkoły artystycznej - minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, w szczególnie uzasadnionych przypadkach może zwolnić z obowiązku odbycia stażu i postępowania egzaminacyjnego oraz nadać stopień nauczyciela mianowanego, zatrudnionemu w szkole:

3) nauczycielowi, który w dniu 5 kwietnia 2000 r. był zatrudniony w szkole w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć oraz spełniał obowiązujące w tym dniu warunki wymagane do zatrudnienia na podstawie mianowania, z wyjątkiem warunku określonego w art. 10 ust. 2 pkt 6.

ale pewno przegapił, bo przepis ten już nie obowiązuje

beera23-03-2004 15:01:39   [#11]

ale..

W ustawie "czyszczącej" MENIS umożliwia - w okresie do 31 grudnia 2002 r. - nadawanie przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, a w przypadku nauczycieli szkół artystycznych - przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, w wyjątkowych sytuacjach, stopnia nauczyciela mianowanego bez odbywania stażu i postępowania egzaminacyjnego. Dotyczy to przede wszystkim uczących w szkołach nauczycieli, którzy są jednocześnie nauczycielami akademickimi posiadającymi stopień naukowy (dr i dr hab.) oraz nauczyciele - wybitni artyści. Trzecią grupą, która zostaje objęta tym szczególnym rozwiązaniem, są nauczyciele spełniający warunki niezbędne do uzyskania mianowania, ale na skutek niezależnych od nich okoliczności - nie mający możliwości zatrudnienia w swojej szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony

Sprawdzalam to i odrzuciałam,bowiem takie jak wyżej były intencje MENISU podczas tworzenia przepisu Ustawy czyszczącej, a rzeczywiscie powinnam byla sienąć do samej ustawy- bowiem nie mniej niż 1/2 etatu nie musi oznaczać zatrudnienia niepełnego, a może także pełne.

Swoja drogą- dzięki temu przykladowi widać dokładnie, ze intencje podczas tworzenia aktu prawnego nie znajdują często odzwierciedlenia w brzmieniu przepisu:-)

To, co wkleiłas Krysiu rozwiewa wątpliwosci:-))

beera23-03-2004 15:06:22   [#12]

ale krysiu...

bo już zgłupialam, po sprawdzeniu:

3) nauczycielowi, który w dniu 5 kwietnia 2000 r. był zatrudniony w szkole w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć oraz spełniał obowiązujące w tym dniu warunki wymagane do zatrudnienia na podstawie mianowania, z wyjątkiem warunku określonego w art. 10 ust. 2 pkt 6.

a Art 10.ust 2 pkt 6, to:
6) może być zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć na czas nie określony,

czyli nie dotyczy naszego, omawianego przypadku...

Krystyna D23-03-2004 15:33:21   [#13]

sorry!

czego nie doczyta to zmyśli! Sorry!

tego nauczyciela może dotyczyć art 28 ustawy z dnia 23 sierpnia 2001 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty, ustawy - Przepisy wprowadzające reformę ustroju szkolnego, ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 111, poz. 1194)

Nauczyciele, którzy w dniu 31 sierpnia 2000 r. spełniali warunki określone w art. 10 ust. 2 ustawy, o której mowa w art. 3, w brzmieniu obowiązującym w dniu 5 kwietnia 2000 r., otrzymują z mocy prawa stopień nauczyciela mianowanego:

1) z dniem wejścia w życie ustawy, jeżeli są zatrudnieni w przedszkolu, szkole lub placówce w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć,

2) z dniem ponownego zatrudnienia w przedszkolu, szkole lub placówce w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, jeżeli przerwa w zatrudnieniu nie przekracza 5 lat

- o ile wcześniej nie uzyskali stopnia nauczyciela mianowanego.

czyli jeśli spełnił w dniu wejścia w życie "karty czyszczacej" podane wyżej warunki to należy mu się mianowanie z mocy prawa.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]