Forum OSKKO - wątek

TEMAT: wiedza o społeczeństwie
strony: [ 1 ]
Dorota1lo09-03-2004 15:20:11   [#01]

Jakie wykształcenie musi mieć nauczyciel wiedzy o społeczeństwie? Może jakaś podstawa prawna do tego? Dziękuję za pomoc i pozdrawiam!!!

AnJa09-03-2004 15:33:34   [#02]

Pewność jest mniej więcej taka sama jak przy pedagogu szkolnym.

Nie słyszałem, aby był gdzies kierunek nazwany wprost:"WOS", najbliższe sa nauki społeczne. Przy takim wpisie na dyplomie chyba można zatrudnić bez pytania KO o zbiezność.Chyba CODN parę lat temu podyplomówkę dająca wprost uprawnienia robił.

W pozostałych przypadkach, rygorystycznie podchodząc,trzeba.

Np. politologia w takim wypadku nie wystarcza, bo w treściach wos jest sporo socjologii, ekonomii(gimnazjum), prawa (LO).

Jacek09-03-2004 15:46:12   [#03]

Politologia wystarcza...

mój nauczyciel wystapił do kuratora, który uznał jego politologię jako zbliżenie do WOS -u. Oczywiście przygotowanie pedagogiczne też ma.
AnJa09-03-2004 15:58:58   [#04]

Jasne, że wystarczy! Historia np. tez wystarcza.

Tyle, że z faktu iz uznał komus nie wynika zasad, że poltolog ma kwalifikacje.

Czyli: jak masz jednego politologa uczącego WOS a chcesz w tym samym charakterze zatrudnić kolejnego, to wg ortodoksów tez trzeba o uznanie zbieznosci wystąpić.

Jacek09-03-2004 17:10:22   [#05]
To jasne że trzeba wystąpić ale jesli juz ma sie zgodę to znaczy że kwalifikacje ma bo zostały uznane
MaDem09-03-2004 17:15:35   [#06]
W mojej szkole wos-u zawsze uczył historyk. Ale rok temu zrobił dodatkowe podyplomowe, dla nauczycieli historii (studia podyplomowe dające kwalifikacje do nauczania wiedzy o społeczeństwie). Jednak gdyby tych podyplomowych nie miał, to i tak by uczył...:-)))
Leszek09-03-2004 17:40:53   [#07]

Najczęściej w przypadku WoS mamy do czynienia z nauczycielami historii (zwyczajowo), ale wspominając ortodoksów (za AnJa) mówimy generalnie o uznawaniu zblizoności w tym zakresie...

oczywiście powierzając historykowi poza historią zajęcia z wos-u nie ma sensu występować o zbliżoność (chyba, że ktoś chce mieć takie uregulowanie załatwione)

Z rozporz. o kwalifikacjach:

kierunek (specjalność) studiów zbliżony do nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć - należy przez to rozumieć kierunek (specjalność) dający dostateczną wiedzę merytoryczną z zakresu nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć; ustalenia, czy dany kierunek (specjalność) studiów jest zbliżony z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć, dokonuje kurator oświaty,

Pozdrawiam

fredi31-07-2004 08:54:02   [#08]

to kto lepiej zna zagadnienia omawiane na WOSie ?

Historyk czy politolog ?

Sądzę , że politolog.

Co wy na to ?

AnJa31-07-2004 12:34:51   [#09]

Ten, który bardziej gramotny: znaczy umie czytać ze zrozumieniem i ma nieco ponad elementarnę orientację w tzw. aktualoach.

Pondto ze 3 lata musi tego przedmiotu pouczyć - na początku na pewno bedzie traktował jako dopust boży, jesli po tych 3 latach sam bedzie chciał, by mu to przydzielić - to znaczy, że zna zagadnienia itp.

Bo to naprawdę bardzo wdzięczny przedmiot:-)

A! Formalnie oczywiście politolog.

Najlepszy znany mi wosiarz był polonistą.I nie bardzo łapał poityke. A terminy i zjawiska nauczane na wos ilustrował przykładami z literatury.

Anna P31-07-2004 19:00:14   [#10]
 Czy w ramach WOS może uczyć  historyk wdżwr. Są podręczniki do wdż,czy trzeba kogos dodatkowo zatrudnić na te godziny.   Dziekuje za odpowiedź.
AnJa01-08-2004 02:18:13   [#11]
Rzecz dotyczy, zdaje sie gimnazjum: nie! (chyba, że cos sie zmieniło). Znaczy: nie może, trzeba zatrudnić z kwalifikacjami do tergo cudactwa.

To na odwyrtkę: czy katecheta z kwalifikacyjnym z wdż z kurii( formalnie pod egidą ODN) może uczyc wos?
balukas02-08-2004 02:22:38   [#12]

Leszek

Leszku, moja ostatnio (już nie tak bardzo ostatnio) zdobyta wiedza mi mówi, że to dyrektor ma ciągle jeszcze kompetencje do uznawanie przedmiotu za zbliżony, natomiast zgodnie z orzeczeniem i stanowiskiem sądu - a zgodnie z ustawą oso - nie przewiduje ona dla kuratora takich kompetecji.

Pozdrawiam

BożenaB02-08-2004 17:01:56   [#13]

Jak potrafi poprowadzić zajęcia, to tak:

Rozp o wdż z 12.08.1999 w par 6 kaze mieć kwalifikacje.

Było rozp zmieniajace z 19.07.2002 i tam jest: skreśla się par 6 i 7.

Pozdrawiam :-)

Mada4502-08-2004 18:36:18   [#14]

a jak z kwalifikacjami na świetlicę

bo ja jakaś niegramotna jestem ostatnio i nijak nie mogę znależć na ten temat jakiejś rozpiski. Ponadto objełam jakąś dziwną sytuację w  szkole, a mianwicie nauczyciel miał 10 godz. świetlicy, której notabene formalnie niema, 10 dydaktycznych. teraz z tego zrobiłsię wakat- zatwierdzony w projekcie. Przyjmę dziewczę po edukacji wczesnoszkolnej i ...... ma kwalifikacje, czy nie:może rozpocząć staż, jeśli to nie 13/26 a jednak pół etatu w płacach? Chciałabym to w końcu wyprostować. Nie liczę na powstanie nowego rozdziału pt. Swietlica

a poza tym latają mi klawisze w klawiaturze jak na starej dobrej komedii z fortepianem.    pozdrawiam.
kuba03-08-2004 23:57:24   [#15]

jeśli nie kurator

to kto może w tej chwili określać "zbliżoność przedmiotów"?
AnJa03-08-2004 23:59:48   [#16]
Chyba nikt.

Czyli albo ma, albo piszesz o zgodę na zatrudnienie bez kwalifikacji.
Uśka04-08-2004 00:02:12   [#17]

An Ja

 Do kogo ma pisać o zgodę?
AnJa04-08-2004 00:05:32   [#18]
To chyba nie zmieniło się(???) - czyli kuratora.

Ale nie jestem w temacie - nie mam takich przypadków.
Uśka04-08-2004 00:09:04   [#19]
Ja też nie , ale sobie tak myślę skoro kurator nir może zbliżac to może może dyrektor i wtedy nie ma potrzeb do kuratora - ale to są moje dywagacje ;) inspirowane naszym cudnym prawem oswiatowym

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]