Forum OSKKO - wątek

TEMAT: ustalanie ze związkami
strony: [ 1 ]
Bogusław Bek08-03-2004 13:31:10   [#01]

Dostałem pismo od związku, że  na podstawie art. 52 Statutu ZNP
( „2. Zarząd oddziału może przekazać zarządowi ogniska niektóre ze swoich kompetencji”) przekazane zostały  ognisku uprawnienia między innymi do opiniowania (tutaj cytat):

„1. Zwiększenia wynagrodzenia nauczycieli (ustalanie wysokości tzw. dodatku  motywacyjnego).

2. Wnioski o przyznanie nagrody dyrektora szkoły.

3. Przyznanie premii pracownikom administracji i obsługi etc. ”

 

Z kolei można przypomnieć zapisy u stawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych:

 

Rozdział 4

Zakładowa organizacja związkowa

 

Art. 26. Do zakresu działania zakładowej organizacji związkowej należy w szczególności:

1) zajmowanie stanowiska w indywidualnych sprawach pracowniczych w zakresie unormowanym w przepisach prawa pracy,

2) zajmowanie stanowiska wobec pracodawcy i organu samorządu załogi w sprawach dotyczących zbiorowych interesów i praw pracowników,

3) sprawowanie kontroli nad przestrzeganiem w zakładzie pracy przepisów prawa pracy, a w szczególności przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,

4) kierowanie działalnością społecznej inspekcji pracy i współdziałanie z państwową inspekcją pracy,

                   5) zajmowanie się warunkami życia emerytów i rencistów.

 

Art. 27. 1. Ustalanie zasad wykorzystania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w tym podział środków z tego funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności, ustala pracodawca
w regulaminie uzgodnionym z zakładową organizacją związkową.

2. Przyznawanie pracownikom świadczeń z funduszu, o którym mowa w ust. 1, dokonywane jest w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową.

3. Regulaminy nagród i premiowania są ustalane i zmieniane w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową; dotyczy to również zasad podziału środków na wynagrodzenia dla pracowników zatrudnionych w państwowej jednostce sfery budżetowej.

4. (skreślony).  

Art. 28. Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie związku zawodowego informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej, w szczególności informacji dotyczących warunków pracy i zasad wynagradzania.

 

 

Jak to wygląda u Was? Czy dopuszczacie związki  do „ustalania wysokości........”, czy tylko,  zgodnie z literą prawa,  do opiniowania regulaminów i informowania o zasadach?

 

 

Ewa z Rz08-03-2004 13:35:29   [#02]

oczywiście...

tylko do regulaminów i zasad!

Przecież dyrek ma stać na straży prawa w szkole...

Jacek08-03-2004 13:50:01   [#03]

jasne Ewo, że masz rację i tak mówią przepisy.

Ale problem np. u nas jest podobny do tego u Bogusława. Też dostałem pismo od zz, które domagają się wywiązywania się przez dyrektorów z obowiązku opiniowania przez zz przyznanych dodatków motywacyjnych bo taki zapis stoi w regulaminie gminnym. Mam wrażenie, że gmina zrobiła taki zapis by przypodobać się zz ale kłopot mają dyrektorzy bo na nich spadają gromy ze strony zz że tego nie robimy. A nasze posty do gminy nic nie dają

Ewa z Rz08-03-2004 14:30:29   [#04]

ale taki regulamin gminny

powinien być uchylony w trybie nadzowrczym przez wojewodę, jako niezgodny z prawem wyższego rzędu...
Roman P08-03-2004 15:08:45   [#05]

To śmieszne, że związek rości sobie prawo do powyższych uprawnień.

Ciekaw jestem, skąd oni mają informacje o jakości pracy poszczególnych pracowników.

A może głównym kryterium przyznawania dodatku motywacyjnego, lub nagrody będzie kryterium przynależności związkowej – należy, to mu się należy :-(((
Marek Pleśniar08-03-2004 15:16:29   [#06]

nooo, dawno nie było;-)

mój ulubiony temat:-) Ukochane ZZty.

jeden pracownik powinien - ich zdaniem - czytać i opiniować ile zarabia drugi a nawet ile on sam.

Taki średni Gomułka w głowie;-) Najlepiej byłoby rozdać wszystkim po równo.

Konto zapomniane08-03-2004 16:26:14   [#07]
To nie jedyny  błąd w tym piśmie, Boguś.
zgredek08-03-2004 16:34:45   [#08]

Przyczepiłabym się (bo to leży w mej naturze-jak pisze AnJa)

Statut ZNP:

Art.52.1. Do kompetencji zarządu oddziału należy w szczególności:
1) reprezentowanie ZNP i jego członków wobec pracodawców oraz organów prowadzących szkoły i inne placówki oświatowe na terenie działania oddziału,
2) (skreślony),
3) określanie struktury oddziału, podejmowanie uchwał o utworzeniu, rozwiązaniu lub połączeniu ognisk,
4) składanie odwołań do Prezydium Zarządu Głównego w sprawach organizacyjnych,
5) wybór pozostałych członków sekretariatu i prezydium zarządu oddziału,
6) uchwalanie planów pracy, zatwierdzanie planów finansowo-gospodarczych         i sprawozdań finansowych oddziału,
7) (skreślony),
8) (skreślony),
9) powoływanie sekcji związkowych na wniosek zainteresowanej grupy, zapewniając w budżecie oddziału środki na ich działalność,
10) powoływanie, w miarę potrzeb, sekcji zawodowych oraz komisji i zespołów działających w oddziale.

2. Zarząd oddziału może przekazać zarządowi ogniska niektóre ze swoich kompetencji.


----------------------------

oddział jest zakładową organizacją związkową, więc zakres jej działań określa ustawa o zz - a tu jak sam podajesz - nie ma zapisanych takich uprawnień.
-----------------------------

i po prostu napisabym pismo, aby podano mi dokładną podstawę prawną tych żądań.
Bogusław Bek08-03-2004 19:05:31   [#09]

napiszę zgredku

pismo o podanie podstawy a o odpowiedzi  poinformuję forumowiczów.

Marek pisze, że zz-ty to jego ulubiony temat. Może by tak specjalny link zrobić,  gdzie różności i dziwności świata związkowego znalazłyby swoje godne miejsce?

zgredek08-03-2004 20:36:36   [#10]
zzty - to także mój ulubiony temat - jak nawet kiedyś napisałam - kocham je - niestety bez wzajemności:-(

I wydaje mi się, że należy przedstawicieli tychże nauczyć trochę prawa.
Czy się mylę?

A może "pomarańczowa książeczka" (ustawa o zz - przeze mnie oprawiona na pomarańczowo) - powinna być lekturą do poduszki działaczy - dbających o swoich członków?;-)
Marek Pleśniar08-03-2004 21:03:19   [#11]
nie pomoże żadna ustawa ani nic - gdy ją ludziska czytają i interpretują jak chcą
Roman K08-03-2004 21:12:38   [#12]

piszesz Marku

"nie pomoże żadna ustawa ani nic - gdy ją ludziska czytają i interpretują jak chcą"

Te ludziska to ludki wykształcone ;) w czytaniu ze zrozumieniem ;) Przecież to prominentni działacze ZZ i dyrektorzy również.

A poważnie ....

Mam wrażenie, że dyrektorzy szkół (placówek) chętnie przystają na interpretacje czynione przez ZZ i inne gremia gdyż...... gdyż tak wygodnie (wygodnicko?????).

Pozdrawiam

Roman_K

zgredek08-03-2004 21:23:19   [#13]
wygodnie?

nie!

bezpiecznie?

może?
Roman K08-03-2004 21:35:40   [#14]

może nie jest to wygodne ale wygodnickie...... ????

Roman_K

zgredek08-03-2004 21:47:09   [#15]
dostaję pismo od zz-tów:
"proszę udostępnić......... - podstawa prawna - ustawa o zz".

Odpisuję:
Bardzo chętnie udostępnię, jeśli tylko podacie mi Państwo podstawę prawną.

To nie ja będę udowadniać, że nie mają racji - niech oni udowodnią, że mają rację.

--------------------------

Zauważcie, że w pismach zz-ty najczęściej powołują się na ustawę o zz i statuty.

Zapytajcie ich o konkretne uregulowania.

Czy co kawartał przedstawiają Wam - według stanu na ostatni dzień kwartału - w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po tym kwartale -  informację o łącznej liczbie członków?

Zapytajcie ich o brzmienie art. 25 [1] ustawy o zz.
Roman K08-03-2004 21:52:07   [#16]

Zgredku...

Miód, miód na skołatane serce ;))))

;)))))

Pozdrawiam

Roman_K

Jacek09-03-2004 08:24:52   [#17]

do postu Ewy z Rz

Piszesz Ewo, że taki regulamin powinien być uchylony przez wojewodę i pewnie tak tyle, że nie został uchylony.

Przepisy mówią dość wyraźnie jakie uprawnienia mają zz tyle, że w piśmie "uprzejmie przypomina mi się o obowiązku przestrzegania procedur przyznawania dodatku motywacyjnego bo napływające ze środowiska nauczycielskiego sygnały świadczą o nieprzestrzeganiu jej". Oczywiście chodzi tu o zawartą w regulaminie gminnym konieczność zaopiniowania przez związek dodatku motywacyjnego, której nie dopełniłem. I teraz to ja muszę się gimnastykować i szukać paragrafów bo związek chce wyegzekwować prawo nadane mu przez organ prowadzący.

agabu09-03-2004 08:34:36   [#18]

Mam to już za sobą

Ustaliłam regulaminy, a jakże, a wezwania do ustalania tego, co chcą ZZ-ty od Bogusława -  ignorowałam, po uprzednim wystąpieniu pisemnym o podanie podstawy prawnej. Pomogło - od paru lat jest spokój. Pozdrawiam :-)
agabu09-03-2004 08:35:18   [#19]

P.s.

Odpowiedzi na pismo nie dostałam.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]