Forum OSKKO - wątek

TEMAT: do banku przez kafejkę
strony: [ 1 ]
Ania08-03-2004 10:45:58   [#01]

Powiedzcie mi, czy wejście na swoje konto bankowe w kafejce internetowej jest czymś bardzo głupim?
Coś tam gdzieś obiło mi się o uszy, że trzeba tego unikać.

A ja jestem w potrzebie...

Doradźcie mi!

Marek Pleśniar08-03-2004 11:13:01   [#02]

jest Aniu

chyba że masz token. Masz?

Maryśka208-03-2004 12:49:29   [#03]

Ja już sie miałam zapytać, co to jest ten token, ale stwierdziłam, że w końcu siedzę przed mądrą maszyną z łączem, więc sobie sama poszukam. Tak więc dla tych, którzy tak jak ja nie wiedzą o czym Marek mówi:

token

Marek Pleśniar08-03-2004 12:52:57   [#04]
aaa, to to jest token;-)
Ania08-03-2004 16:03:31   [#05]

nie mam tokena

kurka...

no to klops :-(
Marek z Rzeszowa08-03-2004 16:15:52   [#06]

Kiepski to bank, który nie dał Ci tokena. Przecież bez niego nawet łącząc się z domu nie jesteś bezpieczna...

Zaopatrz się w neigo jak najszybciej!

Marek

Janusz Pawłowski08-03-2004 16:17:58   [#07]
Znaczy co - w hipermarkecie ma kupić?
AnJa08-03-2004 16:25:57   [#08]
Na bazarze powinno być taniej:-)
Marek z Rzeszowa08-03-2004 18:39:54   [#09]

Nie wiem jak we L'wowie, ale w pozostałej części Galicji banki oferują tokeny za darmo, albo za niewielką opłatą, razem z założeniem konta internetowego.

Pewnie wystarczy zatem pójść do swojego banku i se wziąć (lub kupić) tokena.
I pewnie trzeba będzie trochę poczekać na realizację zamóweinia.

;-))

Marek

Marek Pleśniar08-03-2004 18:42:38   [#10]

no ale to kurcze zależy od banku i konta chyba? Tzn niektóre banki dają z tokenem konto, inne bez a inne tak i tak. Zalezy jakis system z hasłami i takimi tam.

asia takie kiedyś prowadziła na ozni 2 to może opowiedzieć i jeszcze ktoś na zjeździe teraz miał

Janusz Pawłowski08-03-2004 21:08:43   [#11]

Są bardzo różne rodzaje zabezpieczeń.
Wszystkie one zależą od banku, rodzaju konta itp itd.

Bywają tokeny, bywają zdrapki (hasła jednorazowe), ...

Bywają banki, które oferuję rachunki zupelnie bez żadnych takich zabezpieczeń - oparte na np. ograniczeniu kont na które można robić przelewy itp itd.

Każdy z tych rachunków obsługuje odpowiedni rodzaj zabezpieczenia.
Nie ma więc tak (raczej), że idzie się do banku i mówi: 'proszę token" - a bank na to "proszę bardzo" - i już wszystko działa, jak wcześniej tylko z tokenem.
Taka operacja wymaga zmiany systemu zabezpieczeń - o ile w ogóle jest możliwa.
Zwykle wiąże się to ze zmianą (założeniem) nowego rachunku.

Oczywiście technologia jest już tak daleko posunięta, że teoretycznie byłoby to możliwe w kilka sekund - możliwe, że są banki, które tak szybko działają.
Nie wierzę jednak - bank to instytucja, w której się wszystko robi raczej dostojnie - tam szmal w końcu leży.

Marek z Rzeszowa08-03-2004 23:20:31   [#12]

No tak zapomniałem, że są różne banki. Ja wolę te z tokenami. Jakoś mi się wydają bepieczniejsze. Ale to pewnie tylko pozory...

Marek

Janusz Pawłowski09-03-2004 00:43:04   [#13]
Tak Marku - zgadzam się - zabezpieczenia zewnętrzne są ważne.
Tokeny, albo zdrapki - bez tego nie założyłbym konta.
Ania09-03-2004 11:25:30   [#14]

no a ja

mam konto w mBanku.
Tam są zdrapki, ale tylko do przeprowadzania nowych operacji.
Przy przelewach zdefiniowanych już haseł jednorazowych nie potrzeba.
A do zalogowania mam numer klienta i stałe hasło.
Znaczy, do kitu mam bank?
Janusz Pawłowski09-03-2004 11:40:06   [#15]

Do kitu, czy nie - w tych kategoriach nie należy się tego oceniać.
Zależy od potrzeb i sposobu korzystania z konta.

Albo robisz te przelewy z własnego kompa - wtedy da się wytrzymać z tym.
Albo te zdefiniowane konta - wszystkie są Twoje własne (np. w innych bankach) - wtedy teroretycznie możesz i z kafejki - i tak, gdy ktoś się dorwie do haseł, bedzie mógł przelewać tylko z Twojego konta na Twoje inne.

Niemniej jednak - hasło ukradzione, to już jedno zabezpieczenie złamane. Wystarczy jeszcze skubnąć zdrapki.

Jeśli faktycznie musialbym - byłbym pod ścianą  - najszybciej jak bym mógł, zmieniłbym hasło do konta.

Ale - tak, czy siak ... nigdy nie założyłbym sobie konta bez dodatkowego zabezpieczenia - nie wiem kiedy i w jaki sposób będzie mi potrzebny dotęp do niego.
Ale - to ja.

Ania09-03-2004 12:00:50   [#16]

jakoś mam wiarę

w trafność przemyśleń umysłu ścisłego, zwłaszcza w sprawach finansowych :-)

No to jakie banki są teraz "bezpiecznie" zatokenione lub zazdrapkowane?
Wiem, że Lucas.

Jakie jeszcze warto wziąć pod uwagę?
Janusz Pawłowski09-03-2004 12:26:32   [#17]

Mnie się podoba Inteligo.

Zostało przejęte przez PKO BP SA - dla jedny to wada, dla drugich zaleta - dla mnie jedno i drugie.
Ale oferta i zabezpieczenia - jak dla mnie wystarczające - wprawdzie wolę token od zdrapki (zdrapuje inteligo), ale ... ofertę dają większą niż dotychczasowe zwykłe konto internetowe w PKO BO SA (to jest zabezpieczane tokenem).

stan09-03-2004 13:14:20   [#18]
W niektórych bankach istnieje system zabezpieczeń polegający na tym, że do logowania potrzebne jest każdorazowo inne hasło. Lista haseł jest przesyłana pocztą kurierską lub do odbioru w banku. Lista jest zmieniana dość często. Aby potwierdzić transakcję również trzeba wprowadzić każdorazowo inne hasło. Strona banku jest podobno bezpieczna. To dotyczy między innymi banku Nordea.
Pozdrawiam
stan
Janusz Pawłowski09-03-2004 13:22:28   [#19]
To są właśnie tzw. "zdrapki"
ElaM09-03-2004 19:17:58   [#20]

A skoro jesteśmy przy bankach, co sądzicie o banku internetowym dla kont szkoły? Myślę o tym od kiedy pani sekretarka gania z każdym przelewem do banku , odbiera tam potwierdzenia, gotówkę itp.(zamiast siedzieć w sekretariacie). U nas Organ wydał polecenie żeby trzymać kasę w PKO SA, a tam oferują jakieś konto PROFFICE (do obsługi przez internet), do tego trzeba zainstalować jakiś program na kompie (i to tylko podobno może informatyk z banku), na domiar złego opłata za instalację i prowadzenie konta jest wysoka.

Osobiście kożystam z INTELIGO i bardzo sobie chwalę.

Marek z Rzeszowa09-03-2004 21:09:54   [#21]

Ale za to masz bezpieczne pieniądze. I ubezpieczone. Taki program instaluje się raz, na ogół na koszt banku. Dzięki temu możesz również spełnić wszystkie wymogi formalne.

U nas robi to City Bank Handlowy i jest super.

Marek

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]