Forum OSKKO - wątek

TEMAT: czy można zwolnić
strony: [ 1 ]
ElaM08-03-2004 09:19:52   [#01]
Woźny jest zatrudniony na czas określony (do 31 sierpnia), bez klauzuli wypowiedzenia. Na zwolnieniu lekarskim przebywa 270 dni (cały okres zasiłkowy), 6 lutego złożył wniosek o rentę inwalidzką, do dnia dzisiejszego nie miał komisji (i niewiadomo kiedy będzie). Czy można mu rozwiązac umowę o pracę na podst. KP art. 53 par. 1 p. b). A jeżeli nie to jak inaczej?
ElaM09-03-2004 19:00:55   [#02]

ludzieeeeeeeeeee

Czy ktoś jest w stanie mi pomóc? I czy... zechciałby to zrobić?

Pliz, praszu, sil wu ple czy jeszcze jak mam Was prosić!!!

ewa bergtraum10-03-2004 08:49:44   [#03]

Elu, napisz, od kiedy był zatrudniony. Kiedy skończyło mu się L-4. Czy złożył miesiąc przed końcem zwolnienia wniosek o rentę do ZUS?. Miałam podobny przypadek z pracownicą zatrudnioną na czas nieokreślony.  Po zakończeniu zwolnienia stawiła się w Szkole 23.07. Do pracy zgłosiła się bez wymaganego zaświadczenia o zdolności lub niezdolności do podjęcia pracy. Wystąpiła o udzielenie urlopu, takiego zgodnie z przepisami nie można mi było udzielić. Poinformowała mnie ustnie, że na 30. lipca wyznaczono jej komisję. Z dniem 23.07. decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę otrzymała na piśmie. Odwołała się do sądu pracy. Po trzech rozprawach sąd przyznał rację Szkole.

ewa bergtraum10-03-2004 08:54:44   [#04]

Elu,

Zapomniałam dodać, że powołałam się w piśmie Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia do pracownicy na przytoczony przez Ciebie art. 53. § 1 punkt b (wyczerpanie okresu zasiłkowego).
Basik10-03-2004 10:18:40   [#05]
ważne jest to zaświadczenie o zdolności do podjęcia pracy po tak dlugim zwolnieniu. Ja musiałam zwolnić, bo okres zasiłkowy się skończył, lekarz napisał, że niezdolna do pracy. Nie udalo jej się załatwić renty ani swiadczeń rehabilitacyjnych.
ewa bergtraum10-03-2004 11:20:39   [#06]

Elu,

a kryterium czasu trwania umowy (na czas określony, nieokreślony itd.) nie ogranicza Cię, gdyż art. 53 je nie dotyczy. Przed wypowiedzeniem nie zapomnij o zasięgnięciu opinii związków (jeśli pracownik do nich należy).

ElaM10-03-2004 11:39:27   [#07]

No właśnie zwolnienie mu się skończyło i dopiero po kilku dniach raczył pokazać swój wniosek na komisję z datą już kilka dni po upływie zwolnienia! A w pracy sie nie pokazuje, nigdy nie był z resztą solidnym pracownikiem, a teraz blokuje etat!

Dzieki wszystkim za rady:)

ewa bergtraum10-03-2004 12:23:20   [#08]

Ela,

wprawdzie art. 53 stwierdza Pracodawca może.... Ale w takiej sytuacji nie czekaj. Zwolnij !!!.
joszka10-03-2004 21:41:54   [#09]
Miałem podobny przypadek. Po 270 dniach pracownik nie był w stanie złozyc zaświadczenia o sdolności do podjęcia pracy. Została rozwiązana umowa z pracownikiem.Już jako niepracującuy "walczył" o rentę - a teraz my jako ostatni zakład pracy wypłaciliśmy mu stosowne rentowe świadczenia(odprawa)
joszka10-03-2004 21:43:52   [#10]
PS jemu nie wolno pracować bez kwitu od lekarza medycyny pracy -Ty ponosisz odpowiedzialność za ewentualne perturbacje ze zdrowiem, ewentualnie stworzysz furtkę-jeden dzień w pracy ...i od nowa 270 dni!

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]