Forum OSKKO - wątek

TEMAT: ZFŚS
strony: [ 1 ]
Mariola Dulat08-03-2004 00:15:05   [#01]
Pomóżcie mi ustalić czy jest prawdą, że od tego roku wszystkie wydatkowane środki z ZFŚS (z wyjątkiem wyjazdów dzieci pracowników) są opodatkowane.
Ewa z Rz08-03-2004 05:06:52   [#02]

opodatkowane

są wszystkie świadczenia pieniężne oraz bony towarowe.

Zwolnione są z podatku świadczenia rzeczowe do kwoty 400 zł (?).

Tadek08-03-2004 08:23:17   [#03]

naliczanie funduszu

Czy to prawda,ze fundusz dla emerytow, rencistow nauczycieli znajduje sie w subwencji (nie bedzie jak poprzednio przekazywany z KO)
AnJa08-03-2004 08:28:04   [#04]
Tak.
Mariola Dulat08-03-2004 12:58:40   [#05]
Dziękuję za pomoc, ale moja księgowa twierdzi że w tym roku nie ma kwot wolnych od podatku nawet na świadczenia rzeczowe, Ewo czy mogłabyś mi podać podstawę prawną do swojego stanowiska.
Ewa z Rz08-03-2004 13:33:43   [#06]

Od 1 stycznia 2004 r. na podstawie art. 1 pkt 10 lit. a ustawy z 12 listopada 2003 r. zmieniającej ustawę o podatku dochodowym punkt 67. w wykazie zwolnień przedmiotowych otrzymał brzmienie:

67) wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych -
- do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł (!); rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi,

Jak widać - w nowym brzmieniu punktu 67. bony już nie są świadczeniami rzeczowymi. Zatem od 2004 roku wartość przyznawanych pracownikom bonów, które mogą być wymienione na towary lub usługi, w całości podlega opodatkowaniu.

A tu link do ustawy

Mariola Dulat08-03-2004 15:48:56   [#07]
Dziękuję bardzo, już wszystko znalazłam i aż mi wstyd, że nie potrafiłam sama tego znaleźć.
Dana G08-03-2004 18:48:16   [#08]
Ja mam też pytanie: Jak planujecie realizować te świadczenia rzeczowe ? Rozumiem 380 zł wolne od podatku, a co z innymi dofinansowaniami z socjalu, np. dofinansowanie imprezy kulturalnej (dla chetnych)- wg dochodów i tabeli dofinansowania i też od tego podatek?
Marek Pleśniar09-03-2004 14:32:37   [#09]

dofinansowanie imprezy nie jest robione wg dochodów i wniosków lecz hurtem - opłacasz imprezę (wycieczkę, ognisko, teatr jakowyś) "dla załogi". Wtedy nie ma problemu z podatkami.

Nikt nie pisze wniosku ale każdy uprawniony ma prawo pójśc / pojechac.

Nie istnieją imprezy "dla chętnych"., Jesli ktoś chętny nie jest i nie pojechał na wycieczkę to nie znaczy że "jego" częśc nie została wydana na innych. Wydano ją - bo te pieniądze nie są "jego". Są - należą do ZFŚS.

gosienka09-03-2004 17:46:17   [#10]
No właśnie Marku , jak wytłumaczyć nauczycielowi / potrzebuje on podstawy prawnej / , ze ZFŚS nie ma charakteru roszczeniowego. Np.nie pojechał na wycieczkę ogółu więc nie  ma powodu , aby dać mu na indywidualną
Marek Pleśniar09-03-2004 17:53:39   [#11]
wytłumacz RP - całej. Wtedy nie stanie okoniem reszcie - wszak wyciaga rękę po ich pieniądze;-) Mógł z nimi pojechac na te grzyby i jak Pan Bóg przykazał uchlać sie na tej wycieczce z wszystkimi;-)
gosienka09-03-2004 17:57:27   [#12]
Generalnie problemu nie ma. Radzie wytłumaczyłam to wiele lat temu. Ale on się pyta czysto hiptetycznie będąc ciekawym na jakiej podstawie tak jest. I wiecie co...Mi się to tak zawsze wydawało oczywiste , że aż zdurniałam
Marek Pleśniar09-03-2004 17:59:54   [#13]

dysponentem ZFŚS jest dyrektor. Póki robi to zgodnie z prawem to jest w prawie.

Zawsze mnie zastanawiało jakimi czasami ..ścieżkami chadza ludzki umysł;-)

AnJa09-03-2004 18:19:33   [#14]

Ja chyba w końcu tą Ustawę o ZFŚS przeczytam - bo im wiecej tutaj czytam, tym więcej mam wątpliwości czy u mnie nie jest przypadkiem źle.

W wiem, z obserwacji uczestniczącej, że źle nie jest, bo jest nieźle;-)

gosienka09-03-2004 18:44:36   [#15]
Marku przeleciałam  w naszej wymianie plików dostępne tam Regulaminy ZFŚS . W większości z nich jest dosłowny zapis " świadczenia nie mają charakteru roszczeniowego" Na podstawie którego paragrafu Ustawy o ZFŚS to piszemy ? Pliiiiiiiiiiiiissssssssssss :_)))))  / no może i jestem uparta z tym tematem /
gosienka09-03-2004 20:04:37   [#16]
Kochani , coście tak zamilkli :-(((((  ?
Marek Pleśniar09-03-2004 20:11:49   [#17]
bo ja nie wiem gdzie to kurka być może;-)
gosienka09-03-2004 20:41:46   [#18]
Ewuniu z Rz przybywaj! Może Ty kurka wiesz gdzie to jest? :-)))
Zola09-03-2004 22:08:46   [#19]
jak to mówia , cytuje z pamięci ,ale cos mi sie kojarzy,że na szkoleniach powoływano się na paragraf 8
Janusz Pawłowski09-03-2004 23:32:29   [#20]

Tak - coś w paragrafie ósmym jest.

Ale ja bym raczej zadał pytanie odwrotne - jeśli ktoś się czegoś domaga, to powinien umieć wskazać podstawę prawną, na której swoje roszczenia opiera.

Innymi słowy - sformułowałbym następującą prośbę:
"Proszę wskazać mi podstawę prawną, na podstawie której przysługuje panu/pani jakaś (jaka) kwota z ZFŚS z tytułu nieuczestnictwa w imprezie finansowanej (dofinansowywanej) przez ten fundusz."

zgredek09-03-2004 23:48:54   [#21]

ustawa o zfśs:

Art. 1. 1. Ustawa określa zasady tworzenia przez pracodawców zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, zwanego dalej "Funduszem", i zasady gospodarowania środkami tego Funduszu, przeznaczonego na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z Funduszu oraz na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych.

Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają:

1) działalność socjalna - usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form krajowego wypoczynku, działalności kulturalno - oświatowej, sportowo - rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową,

4) zakładowe obiekty socjalne - ośrodki wczasowe i kolonijne, domy wypoczynkowe, sanatoria, ogrody działkowe, obiekty sportowo - rekreacyjne, żłobki i przedszkola oraz obiekty służące działalności kulturalnej,

5) osoby uprawnione do korzystania z Funduszu - pracowników i ich rodziny, emerytów i rencistów - byłych pracowników i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie, o którym mowa w art. 8 ust. 2, prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z Funduszu,



Art. 8. 1. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu.

2. Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu, z uwzględnieniem ust. 1, oraz zasady przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa, z zastrzeżeniem ust. 2a, pracodawca w regulaminie ustalanym zgodnie z art. 27 ust. 1 albo z art. 30 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych. Pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, uzgadnia regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.
zgredek09-03-2004 23:54:43   [#22]
W sklepie 15 osób kupuje lizaki, bo ma tego prawo, to nie znaczy, że ja też muszę tego lizaka kupić - chociaż mam do tego prawo.

A jeśli nie kupię to ekspedientka odda mi pieniądze za tego lizaka?;-)
zgredek10-03-2004 00:38:21   [#23]

Albo tak:

chcemy miło spędzić wieczór.
Robimy składkę.

Kupiono tort.

Nie zjem tortu, bo się odchudzam.

Powinni mi zwrócić moją składkę?;-)
zgredek10-03-2004 00:44:17   [#24]

hi, hi

sponsor organizuje imprezę plenerową.
Kiełbaski, napoje i takie tam różne.

Nie jadę, bo...

Niech mi dadzą pieniądze, z których nie skorzystałam?;-)
Zola10-03-2004 06:16:41   [#25]
aleś zgredku daleko zaszła, ale tak jest w istocie, u mnie juz się tego nauczyciele nauczyli, że nie wszystkim i nie po równo, ale w chyba 98 albo 99 roku przeżyłam o to batalię

mam prawo do kupna samochodu, ale go nie kupuję, moge iśc po pieniądze ? ;-))))
AnJa10-03-2004 08:35:43   [#26]

Wersja życiowa( dla mnie przynajmniej)

Robimy zrzutę w 5 osób na 50 zupek chmielowych.

Przy 7 padam (warunki takie !!!) - pozostali wyżłopują wszystko. 

Żądam od nich zwrotu za 3!

Śmiech na sali:-)

gosienka10-03-2004 16:43:15   [#27]
A naczytałam się tu przy okazji pomysłów na dobre imprezy , ze ho ho. Ważne , że chcieliscie pociagnąć temat , dzięki
Zola10-03-2004 21:03:09   [#28]
AnJa, nie myśl , że na zlocie ktos Ci zupke chmielową odda, ani na to w głowie ;-)))
wolimy wypić Twoje zdrowie
zgredek10-03-2004 21:08:29   [#29]

Zola.

Myślisz, że On tak myśli?;-)

Zola10-03-2004 21:37:37   [#30]

zgredku

ja się domyslam , co AnJa mysli, ale poczekam do zlotu
Konto zapomniane10-03-2004 21:44:33   [#31]

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy, zasady przeznaczania środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej oraz zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń socjalnych ustala pracodawca w regulaminie uzgodnionym z zakładowymi organizacjami związkowymi.

Pracodawca, u którego pracownicy nie są zrzeszeni w związku zawodowym, uzgadnia regulamin odpowiednio z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów. Administrowanie funduszem świadczeń socjalnych należy do pracodawcy, co wynika z art. 10 przytoczonej ustawy, choć jeżeli w zakładzie działają związki zawodowe pracodawca powinien uzgadniać z nimi decyzje w kwestii przyznawania środków. Przy uwzględnieniu, oczywiście, zasad wynikających z regulaminu funduszu.

W konsekwencji, gdy pracodawca nie dokona rozdziału środków funduszu między pracowników zakładu, żaden inny podmiot nie jest uprawniony do wykonania tej czynności za niego. Mimo iż pracownik żadnych świadczeń z funduszu nie otrzymał, jego prawo do skorzystania z funduszu nie nabiera charakteru roszczeniowego, tzn. nie można domagać się wypłaty świadczeń przed sądem, gdyż nie został skonkretyzowany przedmiot roszczenia.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]