Forum OSKKO - wątek

TEMAT: społecznyinspektor pracy
strony: [ 1 ]
dbpalka26-11-2012 16:07:46   [#01]

Mam w szkole społecznego inspektora pracy wybranego rok temu. Nic nie robi, o nic nie pyta, ja nie zaczepiam. Dostałam jednak pismo z ZNP, że mam obowiązek urlopować go na dwa dni na szkolenie, zapłacić kosztów i nie mam w planie finansowym w tym roku, więc nie mogę tego uwzględnić. Pani z ZNP grozi mi PIPem i w ogóle ma pretensje, że kwestionuję takie koszty z mojej strony (8h zastępstw, dwie delegacje, opłata za szkolenie). Jaka jest podstawa prawna ponoszenia przeze mnie kosztów SIP-owca? Zaznaczam, że behapowca mam.


post został zmieniony: 26-11-2012 16:11:26
DYREK26-11-2012 16:23:59   [#02]

Art. 14.   1. Zakład pracy jest zobowiązany zapewnić społecznym inspektorom pracy odpowiednie warunki realizacji ich zadań.

2. Koszty związane z działalnością społecznej inspekcji pracy ponosi zakład pracy.

 

tu ustawa o SIP:

http://prawo.legeo.pl/prawo/ ustawa-z-dnia-24-czerwca-1983-r-o-spolecznej-inspekcji-pracy/

wątek

społeczny inspektor pracy


post został zmieniony: 26-11-2012 16:26:52
dbpalka26-11-2012 16:42:19   [#03]

Dobra, ja na swój koszt mogę wyposażyć go w biurko lub miejsce do przechowywania dokumentów, ale dlaczego mam płacić ZNP, że sobie kogoś szkoli do swych zadań.Wymienione koszty z art. 14.2 są gdzieś doprecyzowane? A co dzieje się, jak nie wydeleguję pracownika na takie szkolenie (ze względów finansowych)?

dyrlo26-11-2012 16:47:20   [#04]

Nasz oddział ZNP szkoli naszych (wszystkich w powiecie) Sipowców bezpłatnie. Nigdy nie musiałam płacić tylko urlopować.

dbpalka26-11-2012 17:00:42   [#05]

Urlopować mogę, ale naprawdę nie mam kasy i ochoty ich finansować.Dlatego szukam pp, by nie płacić- zastanawiam się czego z wynagrodzeń nie wypłacę w grudniu, a tu jeszcze wydawaj na takie bzdety. Pomóżcie znaleźć adgumenty prawne na odmowę.

DYREK26-11-2012 18:37:18   [#06]

przy uporze ZZ za te "bzdety" grozi nałożenie grzywny (na wniosek PIP) - do  20 000 zł

 

dbpalka26-11-2012 19:00:32   [#07]

A jak grzecznie odmówię i obiecam w nowym budżecie to też mi zasolą 20 000?

DYREK26-11-2012 19:16:33   [#08]

zawsze warto rozmawiać:-)

 

hania27-11-2012 08:49:33   [#09]

"Nic nie robi, o nic nie pyta, ja nie zaczepiam." - no, wygodne, pewnie dla obu stron.....

ale może po szkoleniu będzie mądrzejszy...

zacznie robić, pytać, zaczepiać... czyli wykorzystywać swoje uprawnienia........

kulka28-11-2012 19:56:31   [#10]

No nie. Chyba przestanę czytać Forum... Ostatnio, co czytam, to stwierdzam, że czegoś nie mam. Takiego człowieka (inspektora z biurkiem) też nie posiadam. Ale czy dobrze doczytałam, po pierwszym odruchu paniki, że jeśli Związki nie wystąpiły o inspektora, to go być nie musi?

DYREK28-11-2012 20:01:24   [#11]

nie musi

SIP to sprawa zwiazków, nie dyrektora - pracodawcy

w skrócie: SIP to osoba która w imieniu pracowników (czyt. zz) kontroluje dyrektora;-)

 

dbpalka29-11-2012 18:23:21   [#12]

Dla mnie SIP to taki ORMOWIEC związkowy. Wysłałam na to szkolenie, bo op mi tak poradził. Ale nawet nie mam zamiaru sama pytać co na nim było. Jak się poczuje do aktywności to trudno.ZZ-ty wybrały go rok temu i do tej pory była cisza, aż ognisko ZNP wyskoczyło ze szkoleniem.Zgroza.

halinah30-11-2012 17:27:10   [#13]

Do #11. Nie tyle kontroluje dyrektora, co z innej strony przygląda się warunkom pracy i nauki w szkole. I zwraca uwagę na nieprawidłowości, na które nikt inny uwagi nie zwrócił. Poza tym, mimo iż inicjatorem wyboru SIP są rzeczywiście zz, może nim zostać pracownik w związkach niezrzeszony.

DYREK30-11-2012 21:05:22   [#14]

z ustawy o SIP

Art. 2.

Społeczna inspekcja pracy reprezentuje interesy wszystkich pracowników w zakładach pracy i jest kierowana przez zakładowe organizacje związkowe.

Art. 4.

Społeczni inspektorzy pracy mają prawo:

kontrolować stan budynków, maszyn, urządzeń technicznych i sanitarnych oraz procesy technologiczne z punktu widzenia bezpieczeństwa i higieny pracy,

kontrolować przestrzeganie przepisów prawa pracy, w tym postanowień układów zbiorowych i regulaminów pracy, w szczególności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony pracy kobiet, młodocianych i osób niepełnosprawnych, urlopów i czasu pracy, świadczeń z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych,

2a uczestniczyć w kontroli przestrzegania w zakładzie pracy przepisów dotyczących ochrony środowiska naturalnego,

(...)

Art. 5.

Społecznym inspektorem pracy może być pracownik danego zakładu pracy, który jest członkiem związku zawodowego i nie zajmuje stanowiska kierownika zakładu pracy lub stanowiska kierowniczego bezpośrednio podległego kierownikowi zakładu.

Zakładowe organizacje związkowe mogą postanowić, że społecznym inspektorem pracy może być również pracownik zakładu nie będący członkiem związku zawodowego.

(...)

 

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]