Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Zabił nauczyciela podczas lekcji
strony: [ 1 ]
RomanG04-03-2004 16:02:03   [#01]
Wtorek, 2 marca 2004
PAP 13:10

Zabójstwo nauczyciela szkoły zawodowej w Svitavach w Czechach przez ucznia nastąpiło w klasie podczas lekcji - czeskie media relacjonują we wtorek poniedziałkowe wydarzenie. Zwracają uwagę na bierność uczniów będących świadkami zabójstwa.

60-letni nauczyciel, wymagający, ale lubiany przez uczniów, który - jak podał dyrektor szkoły - przygotowywał się już do przejścia na emeryturę, zauważył, że jeden z uczniów nie siedzi w swojej ławce. Polecił mu przesiąść się i zaczął lekcję. Właśnie to - jak mówią świadkowie zdarzenia - stało się bezpośrednią przyczyną ataku.

Kiedy nauczyciel wszedł między ławki, przesadzony uczeń rzucił się na niego i zaczął okładać pięściami. W jego ręku pojawił się nóż myśliwski; pedagog usiłował bronić się krzesłem. Bezskutecznie. Napastnik zadał mu cztery ciosy. Leżącego w kałuży krwi nauczyciela kopał. Pozostali uczniowie jedynie przyglądali się całej scenie. Potem zawiadomili dyrektora szkoły.

Mimo natychmiastowej pomocy lekarskiej, rannego nie udało się uratować. Zmarł w trakcie przewożenia na stół operacyjny. Zabójca nie próbował uciekać. Policja zatrzymała go bezpośrednio w klasie, w której doszło do tragedii.

W dniu zabójstwa czeskie media o całym zdarzeniu informowały w sposób bardzo lakoniczny. Od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy dotyczące przestępczości nieletnich, w myśl których chroniona musi być ich tożsamość. We wtorek czeski dziennik "Mlada Fronta Dnes" napisał, że zabójca nauczyciela był uczniem bardzo samotnym i zamkniętym w sobie, który nie miał zbyt wielu przyjaciół, a jego jedyną rozrywką był komputer. W szkole ani w domu nie sprawiał żadnych problemów.

Mimo że wcześniej zdarzały się już przypadki pobicia pedagogów, zabójstwo nauczyciela w Svitavach to pierwszy tego typu przypadek w historii czeskiego szkolnictwa - poinformował wiceminister edukacji Jaroslav Muellner. Czeskie media przypomniały, że w roku 1998 jeden z pensjonariuszy domu poprawczego w okolicach Liberca zabił w nocy jedną z wychowawczyń, a drugą ciężko zranił. Przypomniano także, że w grudniu zeszłego roku niepoczytalny student wydziału pedagogicznego uniwersytetu w Hradcu Kralove kijem baseballowym ciężko pobił jednego z profesorów. (ck)


http://glinki.com/?l=mx0z
bogna04-03-2004 16:09:39   [#02]
przerażające
Janusz Pawłowski04-03-2004 17:05:13   [#03]

Romanie?

Czy musisz robić z tego forum brukowca karmiącego się odrażającymi sensacjami?
Brak mi jeszcze dwugłowego nauczyciela, pobitego przez siostry syjamskie zrośnięte uszami.
Konto zapomniane04-03-2004 20:48:41   [#04]

jestem innego zdania...

i traktuję artykuł przytoczony przez Romana jako tekst "ku przestrodze". Tak wygląda właśnie "demokracja" w masowych publicznych szkołach i ta fala pewnie dotrze i do nas.
Janusz Pawłowski04-03-2004 20:55:38   [#05]

Tak to jest - każda gazeta ma wielu czytelników.

Ponieważ Roman zasypuje nas dziesiątkami takich wątków warto zastanowić się, czy nie stworzyć jakiegoś takiego specjalnego forum.
Na przykład: "Fakty - nauczyciel w niebezpieczeństwie".

Gaba04-03-2004 21:00:14   [#06]

dyrektorka za 190 zło brutto ale z klasą

a ja proszę o przestanie. Mam dość przestrogi. Nie czuję się lepiej, bo jest ktoś zamordowany, pobity, okradziony. Bo niby mam jutro przyjść uzbrojona czy jak...

 

Chcę przykładów na dobro - pragnę dobra. Jestem dziś po bardzo przykrej rozmowie z szefostwem i... niewiele mi brakuje, by walnąć tym wszystkim, bo w mojej szkole nie mogę promować dobrych nauczycieli... wrrr! Jakże współczułam tej dobrej kobiecie, która  przyszła na "kontrol"...

 

Dlatego dziękuję Wam za promocję mądrości - negocjacji, ciepła, życzliwości, mimo wszystko taktu, uprzejmości, samodzielności dyrektora, obrony jego prawa do podejmowania decyzji.

 

Marku, mądre są Twoje kiedyś tam wypowiedziane słowa - sprawy trzeba załatwiać w trybie nadzoru miękkiego.

Oszołomstwa jest multum wokół nas, straszy się ludzi i na nich napada, przyprawia się im niecne intencje.

Warto być człowiekiem z klasą!

Adaa04-03-2004 21:04:57   [#07]

może dotrze może nie

pomijąc grozę tego zdarzenia, jest to sporadyczny przypadek i nie odwazyłabym się na podstawie tego prognozowac o fali

takie rzeczy się niestety zdarzają, to nie jest tak,że jest to wytwór ostatnich czasów

"przestroga" -owszem ma sens, jeśli nie spowoduje zbiorowej histerii...

a jesli chodzi o importowanie zdarzeń....co to sie dzieje na tym swiecie...

Leszek04-03-2004 21:13:46   [#08]

jestem ciekaw co dalej z horrorowatymi wątkami...

doszliśmy już do zabójstwa...

albo aż do ...

i jaki będzie następny...

pozdrawiam

Jola05-03-2004 08:30:15   [#09]

No fakt, Roman przegiąłeś. Przecież to w Czechach. My mamy dość naszych... A może to miało być "pocieszenie", że u sąsiadów jeszcze gorzej?

Więcej optymizmu i słońca - wiosna idzie, uśmiechnij się :-)

 
A niebawem przylecą jaskółki ;-)

RomanG05-03-2004 09:20:18   [#10]

Dobrze, Janusz

To Twój dom, przez Ciebie zbudowany, i masz prawo ustalać zasady.
Małgoś05-03-2004 11:14:13   [#11]
jest pewne niebezpieczeństwo w wyłuskiwaniu tego typu zdarzeń i skupianiu ich w jednym miejscu np. na tym forum
Romanie, musisz zdawać sobie sprawe z tego, że coś niecoć nam ...kształtujesz ;-)
Otóz kształtujesz nam (czytelnikom, uczestnikom - w sporej mierze nauczycielom) POSTAWĘ WOBEC UCZNIA
często informując o zdarzeniach, w których uczeń jawi się bestią, sprawiasz, że niebawem zaczniemy naprawdę  postrzegać ucznia jako ...bestię, a szkołę jako arenę okrucieństwa i bezmyślności
a prawdą jest przecież tylko to, że ...ludzie czasem mordują ludzi
i robią to lekarze, kierowcy, biznesmani, bezrobotni, aktorzy no i uczniowie i czasem tez nauczyciele
...
w USA prawo zabrania podawania infromacji np. w ten sposób "John Smoth, czarny,lat 25  zamordował swoją sąsiadkę" ... i zgadnij jakiego słowa nie mozna użyć i dlaczego?
Janusz Pawłowski05-03-2004 11:54:16   [#12]

Może tak.

Cieśla stawiający dom na czyjeś zlecenie nie jest jego wlaścicielem.
Forum jest własnoscią OSKKO.
OSSKO ma zarząd, komisję rewizjną, biuro, walne zgromadzenie ...
To jest właściciel owego domu.

Ja jestem jednym z dwóch cieśli, którzy ów dom wybudowali.
To tyle.
Cieśle jednak mogą sobie chodzić po ulicach i wyrażać swoje zdanie.
Jak ich wpuszczą do wybudowanego przez nich domu, to se je wyrażają również tam.

Se więc wyrażam - jak każdy.
Proszę więc nie krępować swobody moich wypowiedzi jakąś szczególną odpowiedzialnością spoczywającą na gospodarzu - ja tu tylko złota rączka jestem - wzywany do naprawy gdy coś się zepsuje.
Butów nie wycieram - jak to fachowiec - więc czasem wam pobrudzę te dywany.

Iwon05-03-2004 16:25:55   [#13]

Zamknę oczy i jestem bezpieczny. Jak o czymś nie powiem, to tego nie ma.

Nie bardzo spodobało mi się takie podejście.

Dzięki, Roman, że coś, co dostrzegłeś,  przekazałeś nam. Nie oceniając, nie komentując, tylko informując. Ostrzegłeś przecież wszystkich tytułem wątku.

Jola05-03-2004 17:25:01   [#14]

Nie gniewaj się, Roman :-)

Rozumiem Cię, Iwon(o) :-), bo myślałam podobnie:
Gimnazjaliści zabijają [#04]
Alfred05-03-2004 18:17:25   [#15]

Eee tam;-)) Forum jest po to, by pogadać. Skoro każdy może się zarejestrować, to i każdy może się wypowiadać, o czym chce. Roman ma konika na punkcie sensacyjnych wiadomości, które, zważywszy na kontekst szkolny, nie są sprzeczne z szeroko rozumianym duchem naszego forum.:-)

Pstryczki dajemy sobie tu raz po raz i nie mają nic wspólnego z waleniem siekierą w łeb. Sam też miałem ochotę przygadać, bo paskudnych informacji, jakich na co dzień nie skąpią nam media, jest tak wiele, że mdłości są po prostu naturalną reakcją. Ale jeśli teraz mówię o tym, to ani z potrzeby dania pstryczka, ani też z potrzeby użycia siekiery.

Nie ma tu cenzury? A no nie ma! A jak nie ma, to każdy jest cenzorem swoich własnych wypowiedzi. Są fora, które umożliwiają dokonywanie zmian w postach przez autora tych postów, ale to jakoś tak... nienaturalnie. Niemało atramentu zużyto tu na ten temat. 

Kurde, a może ja wyolbrzymiam?? Przecież nic się nie dzieje.. Przecież sobie gadamy...(Ha! Ileż to razy żałowałem, że, zanim puściłem w eter, nie zastanowiłem się z 50 razy, albo i ze 100?:-)) Niech będzie 75;-)

A jak sobie gadamy, to powiem do Małgosi tak: Małgoś, nie przesadzaj, nie zaczniemy postrzegać ucznia jako bestii. Rzecz w dystansie do wszystkiego i do wszystkich, przy czym dystans nie oznacza tu odizolowywania się. A taki dystans zachowujesz przecież, mówiąc o lekarzach, biznesmenach itd.;-)

Pewnie przynudzam, ale przytoczę pewną opinię (nie pamiętam autora tej opinii) m.in. na temat mediów.., że należą one do szeroko rozumianego systemu paraliżującego niezależne myślenie.., że...funkcję taką pełni również religia, nauka, a także system ekonomiczny, oparty na fikcji, jaką jest pieniądz, pozwalający wielkim finansistom bardzo łatwo manipulować miliardami ludzi i coraz bardziej ich wyzyskiwać, czy wreszcie ogłupiające środki masowego przekazu i wszechobecna reklama, wmawiająca ludziom pozorne potrzeby itd. Wytłuściłem, bo podoba  mi się ta myśl.

Wiem, cytat wyrwany z kontekstu i może na inne forum, ale darujcie mi, że go ja tu tak..Ok?

Jasiek06-03-2004 11:30:53   [#16]

Dobrze...

że możemy różnić się w ocenie potrzeby zamieszczania "takich" informacji.

Oby tak pozostało.To gwarancja pewności, że forum żyje. 

Roman, dziękuję.

Pozdrawiam :-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]