Forum OSKKO - wątek

TEMAT: spis absolwentów a ochrona danych osobowych
strony: [ 1 ]
RomanG04-03-2004 10:07:24   [#01]
znów pouczająca dyskusja prawników:

- Czy umieszczenie mojego nazwiska w spisie alsolwentów liceum na stronie internetowej jest zgodne z ustawą o ochronie danych osobowych, nie wyrażałam na to zgody?

- Chyba co niektórzy przesadzają z tą Ustawą...

- Bo ta ustawa jest tak głupio skonstruowana, że walczy z wszystkim, tylko nie z tym, z czym miała faktycznie walczyć. Miała głownie walczyć z niechcianą korespondencją, a przynajmniej tak ją reklamowano. Niechciana korespondencja jak była tak jest, tylko że teraz w żadnym urzędzie nic normalnie załatwić nie można, a wszyscy oszuści bazują na tym właśnie, że normalnie nie można nic się dowiedzieć.

- sorry, ale czy to nie lekkie przeczulenie na punkcie przetwarzania .. i ochrony.... Samo nazwisko i zapewne imię to już są dane osobowe??? Takich np. Janów Nowaków to zapewne są setki...
nie mogę się powstrzymaż, przed zapytaniem: a jaka to szkola - jakaś specjalna, czy ściśle tajna??? :-)))
Ja z dużym sentymentem przeczytalem swoje i moich kolegow z klasy nazwiska na pewnej stronie www o szkole średniej którą ukończyłem. Zaś szukanie swojego nazwiska w książkowym spisie absolwentow Politechniki Wroclawskiej było jeszcze większą frajdą - za chwilę w którymś z następnych wydań znajdę tam "dane osobowe" swojej córki.


- A czy przypadkiem  glośne czytanie listy obecności w klasie bez mojej  zgody nie jest przestępstwem przeciwko ustawie o ochronie danych osobowych? Twórcy tej ustawy powinni być karani za przestępstwo przeciw zdrowemu rozsądkowi.
Maryśka204-03-2004 10:29:45   [#02]

No zdroworozsądkowa ta ustawa nie jest na pewno.

Niedługo okaże się, że umieszczenie danych ucznia w dzienniku lekcyjnym bez zgody jego prawnych opiekunów jest przestępstwem.....

beera04-03-2004 10:36:50   [#03]

no, bo jest:-)))

;-)))

weź oświadczenia, że pozwalają na przetwarzanie danych w celach oświatowych:-)))

Iwon04-03-2004 10:37:25   [#04]

umieszczenie to może nie, bo jednak przyszedł i zapisał, więc się na to zgodził, ale odczytywanie po kilka razy dziennie

to już może być problem

;-))))))

absurd goni absurd

Maryśka204-03-2004 10:40:17   [#05]

Idę zarekwirować dzienniki nauczycielom!!!

Zamknę je w kasie pancernej i będę broniła jak lew!!!  Nie dam, albo dam, ale na przemiał.... ;-)

RomanG04-03-2004 10:40:42   [#06]
Niedługo okaże się...

Oj, optymistka! Zobacz:
http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=2155

Niedługo już było :-))
Maryśka204-03-2004 11:09:20   [#07]

Roman - przeczytałam...faktycznie optymistycznie do tematu podeszłam....

Nauczyciele dzienników oddać nie chcieli.....siłą zabrałam.....a argumenty(!) mam niezłe   ;-)

BaśkaB14-07-2007 19:58:02   [#08]

dalej nie wiem

Wykopuję wątek, gdyż temat mnie interesuje.

Czy coś się wyjaśniło?

Mogę na stronie szkoły umieścić spis absolwentów? W tym roku mamy 50-lecie szkoły i byłaby dobra okazja do powspominania.

ReniaB16-07-2007 07:11:12   [#09]

Spotkałam

się na szkoleniu z takim tłumaczeniem ustawy, że szkoła lub placówka musi wziąść zgode na przetwarzanie danych do celów statutowych. W innym wypadku złamaniem ustawy byłoby nawet wywieszenie na tablicy ogólnodotępnej laureatów konkursu czy najbardziej aktywnych czytelników z biblioteki.

Natomiast w dziennikach należy zamieszczać tylko dane zgodne z przepisami. Kiedyś na forum była dyskusja na temat telefonów do pracy rodziców dzieci z przedszkola - wiadomo że potrzeba skorzystania z nich może zaistnieć, ale zdaje się konkluzja była taka że niezgodna z prawem jest umieszczenie ich w dzienniku.

 I wbrew pozorom temat nie jest tak zabawny jak by się wydawało. Wystarczy trafić na rodzica pieniacza i ....

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]