Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Jak to jest?
strony: [ 1 ]
Jolabj03-03-2004 19:01:29   [#01]

 Czy uczeń, który ma zdany egzamin państwowy z jęz. angielskiego jest zwolniony z tego języka na maturze? Nie mogę sobie przypomnieć gdzie przeczytałam, że w tym roku szkolnym zmieniły się przepisy i nikt nie może być zwolniony z matury z jęz. obcego. Czy to prawda? Czytałam też, że starano się ten niekorzystny dla uczniów zapis zmienić - przynajmniej do momentu "nowej matury". Ale czy się udało?

pozdrawiam

TereKlo03-03-2004 19:07:09   [#02]

ze strony MENiS

K O M U N I K A T

W związku z licznymi pytaniami, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu uprzejmie wyjaśnia:

Egzamin dojrzałości w roku szkolnym 2003/2004 przeprowadzany będzie według dotychczasowych zasad.

Nie wprowadzamy żadnych zmian do regulaminu tego egzaminu.

 

Na podstawie § 25a Załącznika Nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 marca 2001 roku w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 29 poz. 323 wraz ze zmianami z dnia 6 listopada 2001 roku - Dz. U. Nr 128 poz. 1419), absolwenci szkół średnich, posiadający certyfikaty językowe wydane przez zagraniczne uniwersytety lub instytucje wyspecjalizowane w egzaminowaniu obcokrajowców, ujęte w wykazie opublikowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (zgodnie z § 43 ust. 6 przywołanego rozporządzenia), mogą być zwolnieni z egzaminu dojrzałości z języka obcego, którego znajomość potwierdza odpowiedni certyfikat.

Ustalony przez CKE wykaz certyfikatów stanowiących podstawę do zwolnień, o których wyżej mowa, opublikowany jest na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej: www.cke.edu.pl

 

Zwolnienie może dotyczyć zarówno części pisemnej jak i ustnej egzaminu.

Absolwent może skorzystać ze zwolnień na podstawie więcej niż jednego certyfikatu językowego.

 

W przypadku skorzystania ze zwolnienia, o którym wyżej mowa, na świadectwie dojrzałości nie wpisuje się oceny z egzaminu z danego języka obcego, a jedynie formułę: zwolniony.

Wyniku tego nie wlicza się zatem do średniej ocen z egzaminu dojrzałości.

 

Szczegółowych informacji w omawianej sprawie, zainteresowanym uczniom oraz ich rodzicom, udzieli dyrektor szkoły.

TereKlo03-03-2004 19:08:21   [#03]

i jeszcze to

Certyfikaty językowe

     W związku z licznymi pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi § 25a Załącznika Nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 marca 2001 roku w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 29 poz. 323 z późn. zmian.), Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu przedstawia następującą interpretację odnośnego przepisu:

     Certyfikat, zaświadczenie lub dokument o innej nazwie, potwierdzający zdanie egzaminu z danego języka obcego w wymaganym przepisami zakresie (Komunikat Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 2001 roku - Dz. Urz. Nr 1 poz. 6), jeżeli jest wydany przez instytucję - o której mowa w § 25a cytowanego rozporządzenia - uprawnioną do przeprowadzenia tego egzaminu, jest certyfikatem w rozumieniu wyżej wymienionego przepisu, a zatem zwalnia z egzaminu dojrzałości z tego języka.

     Jednocześnie uprzejmie informujemy, że Centralna Komisja Egzaminacyjna, na podstawie § 43 ust. 4-6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 marca 2001 roku, rozszerzyła listę certyfikatów językowych uprawniających do zwolnienia z egzaminu maturalnego z języka obcego o certyfikat "Attestation de réussite - Test d’accčs direct au D.E.L.F 2nd degré", który poświadcza realizację D.E.L.F. 1er degré i stanowi tym samym podstawę do zwolnienia z egzaminu dojrzałości z języka francuskiego.

Jolabj03-03-2004 19:15:45   [#04]

tereklo

Dziękuję bardzo za tak wyczerpującą odpowiedź. Mój siostrzeniec bardzo się ucieszy :-))))

pozdrowienia

Zola03-03-2004 20:05:49   [#05]

To nie jest takie jasne w  Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 6 listopada 2001 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych pojawił się paragraf 25 a

po § 25 dodaje się § 25a w brzmieniu:

"§ 25a. 1. Przepisy § 25 ust. 1 stosuje się odpowiednio do absolwentów posiadających certyfikaty językowe wydane przez zagraniczne uniwersytety lub instytucje wyspecjalizowane w egzaminowaniu obcokrajowców, ujęte w wykazie, o którym mowa w § 43 ust. 6 rozporządzenia.

2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, na świadectwie dojrzałości zamieszcza się adnotację o posiadanym certyfikacie językowym wraz z uzyskaną oceną lub liczbą punktów, a zamiast wyniku egzaminu dojrzałości z danego języka wpisuje się "zwolniony".

zaś w kolejnej zmianie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 stycznia 2003 r.zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych.

został zmieniony cytowany wyżej paragra 43, z sześciu punktów zostały tylko trzy, zwalniając więc na podstawie certyfikatu nie mamy do tego podstawy prawnej

§ 43.

1. Absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania mniejszości narodowej lub grupy etnicznej, jako językiem wykładowym, oraz absolwenci szkół lub oddziałów dwujęzycznych mogą zdawać na egzaminie maturalnym przedmioty w języku polskim lub - z wyjątkiem języka polskiego oraz treści dotyczących historii Polski i geografii Polski - odpowiednio w języku danej mniejszości narodowej lub grupy etnicznej albo w danym języku obcym, będącym drugim językiem nauczania. Wyboru języka, w którym będzie zdawany przedmiot, absolwent dokonuje w deklaracji, o której mowa w § 48 ust. 1 pkt 5.

2. Absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania mniejszości narodowej lub grupy etnicznej zdający egzamin maturalny z przedmiotów, o których mowa w § 40 ust. 2 pkt 2 lit. c), w języku wykładowym, rozwiązują zadania egzaminacyjne przygotowane dla zdających egzamin maturalny w języku polskim i przetłumaczone na język danej mniejszości narodowej lub grupy etnicznej.

3. Absolwenci szkół lub oddziałów dwujęzycznych zdający egzamin maturalny z przedmiotów, o których mowa w § 40 ust. 2 pkt 2 lit. c), nauczanych w języku obcym będącym drugim językiem nauczania, rozwiązują w języku polskim zadania egzaminacyjne przygotowane dla zdających egzamin maturalny w języku polskim i w języku obcym będącym drugim językiem nauczania zadania egzaminacyjne przygotowane w tym języku.

zgredek03-03-2004 20:18:23   [#06]

Zola

w tym rozporządzeniu:

egzamin dojrzałości - stara matura

egzamin maturalny - nowa matura

O egzaminie dojrzałości mówi załącznik do rozporządzenia, a te zmiany dotyczą egzaminu maturalnego.
Zola03-03-2004 20:39:25   [#07]
zgredku wiem, ale załącznik nr 1 odnoszący się do starej matury powołuje się na rozporządzenie czyli nową mature , i kiedy sie powoływało 6 listopada 2001 to jeszcze w rozporządzeniu były w paragrafie 43 ustępy 4-6 ale właśnie to rozporządzenie zostało zmienione 7 stycznia 2003  i powyższe ustępy zniknęły
gdzie jest powiedziane ,że załącznik do roporządzenia ma siępowoływać na starszą wersje rozporządzenia
zgredek03-03-2004 21:12:12   [#08]

Zola

przepraszam, mi chodziło o coś zupełnie innego. A ponieważ do tej pory nie miałam uczniów posiadających certyfikaty ;-( , dlatego 25a pomijałam.

A teraz mamy piękny przykład na to, że nie wie "jedna strona co robi druga strona"

To jest tragiczne: 25a odwołuje się do wykazu, o którym mowa w 43 ust. 6 - którego po prostu nie ma!!!!!!!!!!!!!!

I co w takim razie odpowiedzieć Jolibj?
Zola03-03-2004 22:45:32   [#09]
zgredku, tak juz było w roku ubiegłym, pytałam Ko ( wizytatorów) co z tym zrobić, niestety nie wiedzieli ale kazali zwalniac po staremu na podstawie komunikatów menowskich
po egzaminie dostałam druk sprawozdania, w którym trzeba było pdac ilośc osób zwolnionych z egzaminu osobno na podstawie olimpiad i osobno certyfikatów kuratorium dla ułatwienia dopieło do tabelek wykaz obowiązujących certyfikatów
ale tak na prawdę to nie jest tp zgodne z obowiązującymi przepisami, a komunikat w takiej sytuacji,w moim odczuciu, może interpretowac zapis, wyjaśniac ale nie dodawać czegoś czego formalnie nie ma  
czyli jak piszesz nie wie prawica co czyni lewica ( o ręcach oczywiści piszę )  ;-))))
zgredek03-03-2004 23:48:42   [#10]
Od dwóch lat próbuję się dowiedzieć, dlaczego licea techniczne zdają egzamin dojrzałości tak jak licea ogólnokształcące.

Załącznik do cytowanego wcześniej rozporządzenia - dzieli szkoły na:
licea ogólnokształcące i szkoły średnie zawodowe,

a liceum techniczne jest "szkołą średnią ogólnokształcącą o profilu zawodowym".

I pisałam, pisałam - i jedyną odpowiedź jaką dostałam - to przecież jest takie jasne - liceum techniczne jest liceum ogólnokształcącym!!!

-----------------

a tę prawą i lewą (rękę) to chciałam jakoś ominąć;-)
Jolabj04-03-2004 22:43:42   [#11]
Dopiero teraz przeczytałam tę dyskusję i zastanawiam się czy w tym roku KO będzie też liberalnie traktowało przepisy  "których nie ma".Czyli rzeczywiście zrobił się problem skoro już w jesieni 2003r na ten temat pisała prasa. I co teraz o tym myśleć?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]