Forum OSKKO - wątek

TEMAT: mniej niż 1/2 etatu a staż pracy
strony: [ 1 ]
gosienka02-03-2004 16:57:56   [#01]
Mam przed sobą świadectwo pracy nauczyciela. Pani przez pewien czas pracowała na 6/18 jako nauczyciel. Liczy to się do stażu pracy? Program kadrowy wyrzuca / nie zalicza do stażu/
Janusz Pawłowski02-03-2004 17:02:48   [#02]
Liczy się.
Alicja 5502-03-2004 18:32:34   [#03]

Mnie też interesuje ten temat. W jednej szkole nie liczyło się wcale, w drugiej czas pracy został przeliczony (skrócony) o tyle, ile brakowało mi do etatu!

Co na to przepisy? To ważne z punktu widzenia ZUS, jak też stażu pracy "przy desce"

gosienka02-03-2004 19:17:39   [#04]
No właśnie , dlaczego w takim razie program kadrowy nie zalicza? A gdyby było 2/18?  :-))) No wiem , że może to mało możliwe , ale jednak... Od jakiego wymiaru zaliczamy staż ? Już od 1/18?
Alicja 5502-03-2004 19:23:55   [#05]

Obiło mi się o uszy, że na dzień dzisiejszy zalicza się do stażu ten okres pracy, w którym składki na ZUS są nie mniejsze od minimum (????)

Dawniej było to 1/2 etatu. Jak więc liczyć te sprzed 10 lat?

gosienka03-03-2004 20:23:13   [#06]
No a kto da podstawę prawną , że  6/18 się zalicza? Bo w mojej księgowości mają dalej wątpliwości?
Bogusława04-03-2004 12:40:24   [#07]

Może Janusz Pawłowski nie byłby taki małomówny i powiedział coś więcej - skoro się liczy to na jakiej podstawie i w jaki sposób. Gdzies kiedys czytałam cos na ten temat, ale nie odnotowałam i mam kłopoty z pamięcią. Liczę na życzliwość Janusza, który nie zawodzi i serdecznie z góry dziękuję.

Pozdrawiam :)))

Janusz Pawłowski04-03-2004 13:03:10   [#08]

Może tak

Jestem właśnie na etapie zgłębiania problemu - m.in. tym się zajmuję - zgłębianiem takich gupawych problemów.

Natknąłem się na różne interpretacje - jedne w czambuł nie liczą inne liczą.
Niektórzy rozróżniają prawo do nabycia prawa do wysługi os sposobu naliczania jej wysokości.
Mam wrażenie, że często odbywa się to na zasadzie rozpatrywania jednostkowych przypadków.
Problem tkwi również w tym, że inne są zapisy dotyczące nauczycieli inne pracowników szkół nie będących nauczycielami.
Się to po prostu kupy wszystko nie trzyma.

Rozeznanie, które poczyniłem daje rezulataty dokładnie takie: jedni radcy prawni mówią, żeby liczyć - inni, żeby nie.

Muszę to sobie poskładać - dla własnych celów.
Nie wiem ile czasu mi to zajmie.
Jak mi się uda (o ile sie uda) i będzie to się nadawało do czegoś, to się podzielę tym z Wami.

Mam jednak złe przeczucie - każda z tych interpretacji, którą poznałem - jest albo przekonująca, albo ma ręce i nogi.
No - jednym słowem - trochę kops tu z tym mam.

Po tym rozeznaniu wycofuję więc tak autorytarnie wypowiedziane przez mnie słowa w poście #2.
Trudno mi wybrać właściwą odpowiedź - dla nauczycieli szczególnie - bajzel tu jest.

danusik04-03-2004 13:49:28   [#09]
Rozporządzenie MEN z dnia 11 maja 2000 roku w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli itd.
§ 5 ust. 5 Do okresów pracy wymaganych do nabycia prawa do dodatku za wysługę lat zalicza się okresy pracy wykonywanej w wymiarze nie niższym niz połowa obowiązującego wymiaru zajęć ( czasu pracy) - tak samo twierdzi nasz prawnik.
pozdrawiam
Bogusława04-03-2004 14:13:56   [#10]
W kazdym razie i tak dzięki za szybką reakcję. Problem złożony, więc cierpliwie poczekamy, może jakos uda sie to rozplątać. Pozdrowienia :)))
Bogusława04-03-2004 14:19:14   [#11]
Jeżeli chodzi o prawo do nabycia dodatku - to tak, ale co dalej, jak juz tego prawa nauczyciel nabędzie. Czytałam gdzieś interpretację, że potem wszystkie kolejne okresy pracy zalicza się bez względu na wymiar zatrudnienia. Tylko nie pamietam czyja to była interpretacja /chyba w jakimś Głosie Nauczycielskim - ale nie zachowałam niestety/. Podobno co innego jest nabycie prawa, a co innego kolejne zaliczanie okresów pracy. Gdyby nie to, że juz nie warto/ ze względu na bliska emeryturę/ to chyba poszłabym na jakies studia z prawa pracy, bo coraz więcej problemów tego typu sie pojawia. Nasze prawo oświatowe jest chyba wyjątkowo mało czytelne - a może to ja już jestem "mało kapująca":)))
Janusz Pawłowski04-03-2004 14:58:49   [#12]

No właśnie Bogusiu - dokładnie z tym są kłopoty.

Z jednej strony samo nabycie praw (ważny jest wymiar zatrudnienia), a z drugiej co rok nabywa się o 1% więcej - nie ma tu mowy o wymiarze zatrudnienia.

I tu właśnie mamy do czynienia z różnymi interpretacjami i rozumieniem tych pojęć.

gosienka04-03-2004 16:26:44   [#13]
Zaczyna mi się rozjaśniać. Chodziło mi ciś po głowie z tym Rozporządzeniem o którym pisze danusik ,ale nasze zmiany naszego prawa następują szybciej niż szybkość światła i się gubimy . Zwróćcie uwagę,że na naszym forum ciągle roztrząsamy sprawy , które powinny być jasne i czytelne. Może wreszcie ci którzy zajmują się stanowieniem prawa wymyśliliby coś raz a porządnie!!!!!
Iwon04-03-2004 17:53:52   [#14]

wypluj te słowa ;-)

nie daj, Boże, przyjdą uczyć

gosienka04-03-2004 18:17:51   [#15]
z wrodzonej nieśmiałości nie napisałam , żeby zmienili pracę tylko aby zaczęli wreszcie porządnie pracować / czytaj : odpowiedzialnie za stan naszych umysłów przy stosowaniu naszego prawa oświatowego / :-))))
Janusz Pawłowski06-03-2004 19:46:23   [#16]

Z Gazety Nauczycielskiej - na razie bez komentarza

Janusz Pawłowski07-03-2004 12:12:29   [#17]

Krótki komentarz do powyższego wyjasnienia

Może tak - nie chcialem komentować od razu powyższego wyjaśnienia, bo cisnęły mi się na usta słowa różne ...

Nabrałem dystanu - więc mogę dwa slowa.

Widzicie ... mnie wystarczyły dwa pierwsze zdania, abym wiedział już, że jest to opinia pisana na odczepnego - przez człowieka, który nie zgłębił zagadnienia - a jedynie podniósł słuchawkę, zadzwonił do bardziej doświadczonego kolegi i spisał to co zrozumiał z tego, co mu ów doświadczony powiedział.
Pytanie, ktore mi się rodzi: "Czy zrozumiał i co zrozumiał?"
A zatem - jaką wartość ma ta opinia?

--------------------------------

Zobaczcie najpierw na zdanie drugie:
"Po nabyciu prawa do okresów mających wpływ, ..."

Kurcze ... jak czlowiek może nabyć prawa do okresów pracy?
Człowiek te okresy pracy po prostu ma - pracował kiedyś na 1/4 etatu - to ten okres pracy na 1/4 etatu ma i już - nikt nie musi mu do tego okresu przyznawać żadnego prawa.

Pytanie jest inne - jeśli ja mam taki okres pracy - to czy on jest uwzględniany przy naliczaniu wysokości wysługi lub samego prawa do tego dodatku (to dwie różne kwestie).

------------------------

Zobaczcie teraz na zdanie pierwsze:
"Prawo do dodatku za wysługę lat ma nauczyciel, który wykonuje pracę w wymiarze nie nższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć (czasu pracy)".

No ... to już kuriozum!
Zupełne pomylenie pojęć!

Prawo do dodatku za wysługę ma nauczyciel zatrudniony nawet na jedną godzinę - o ile wcześniej nabył do owego dodatku prawo (zaliczono mu trzy lata pracy uprawniającej do tego dodatku).
Taki nauczyciel ma normalnie - dodatek obliczony od wynagrodzenia zasadniczego w wysokości np 1/18 stawki zapisanej w tabeli ministerialnej.

Więc on ma prawo do dodatku za wysługę!

Osobie przygotowującej tę opinię popiermyliły się zupelnie pojęcia:
- prawo do dodatku za wysługę i jego wysokość
- nabycie praw do jego wypłacania.

------------------------------------

Proces naliczania dodatku za wysługę jest dwuetapowy:

  1. Najpierw trzeba ustalić, czy pracownik w ogóle do tego dodatku ma prawo. Danusik wkleiła nam tu odpowiedni przepis. Zliczamy wówczas jedynie te okresy pracy, w których pracownik był zatrudniony na co najmniej 1/2 etatu.
  2. Następnie ustalamy wysokość samego dodatku, jeśli w wyniku ustaleń w punkcie pierwszym uznaliśmy, że pracownik prawo do dodatku nabył. W tym wypadku - nie ma już znaczenia wymiar etatu, na jaki był zatrudniony pracownik.

Spróbuję to wyjaśnić - tę różnicę, przywołując rozporządzenie:

§ 5. 1. Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy, bez względu na sposób ustania stosunku pracy.

5. Do okresów pracy wymaganych do nabycia prawa do dodatku za wysługę lat zalicza się okresy pracy wykonywanej w wymiarze nie niższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć (czasu pracy) oraz okresy pracy, o których mowa w art. 22 ust. 3 Karty Nauczyciela.

Zobaczcie - gdy patrzymy, czy pracownik nabył prawo do wysługi - ustalamy owo prawo na podstawie punktu 5 - zliczamy okresy zatrudnienia na co najmniej 1/2 etatu.

Gdy stwierdzamy, że nabył - co dla nauczycieli oznacza, że zaliczono 3 lata pracy, to przystępujemy do ustalenia wysokości owego dodatku.

W tym wypadku szukamy okresów, uprawniających do dodatku za wysługę - więc mamy punkt pierwszy - tam już ani slowa o etacie - może być 1/18.
Nie mówić już o tym, że możemy po prostu sięgnąć do ustawy (KN) i mamy to samo:

Art. 33. 1. Nauczycielom przysługuje dodatek za wysługę lat w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, wypłacany w okresach miesięcznych poczynając od czwartego roku pracy, z tym że dodatek ten nie może przekroczyć 20% wynagrodzenia zasadniczego

-----------------------------------

Podsumowując.

Takie właśnie rozumienie tego, gdy włożymy w czytanie wklejonej przeze mnie opinii, dostatecznie dużo dobrej woli mówiąc "nie szkodzi, że błędy pojęciowe, wiadomo o co chodzi", można wyczytać w tej opinii.

Przynajmniej ja je tam odnajduję.
Nie wiem jak Wy.
To cały czas balansowanie na linie.

nina03-01-2013 08:33:51   [#18]

Pilne proszę o konsultację!!

Nauczyciel zatrudniony jest od 01-09- 2000  do 31-08-2004r w wymiarze 6/18

od 01-09-2004 do 31-08-2006 etat  wynosi 4/18

Ile należy się wysługi od 01-09-2005r. kiedy nastapiła zmiana wysługa niezależnie od wymiaru  etatu.         

(W podstawowym miejscu pracy pracuje na pełnym etacie i otrzymuje 20% wysługi.)

 

rzewa03-01-2013 09:20:36   [#19]

cały okres od 1.09.2004 do 31.08.2006 (tj. 2 lata) należy mu doliczyć do wysługi, bo obecne przepisy tak stanowią (obecnie nie ma znaczenia wymiar zatrudnienia)

i to niezależnie od tego od kiedy przepisy tak stanowią - ważne jest to co jest teraz, bo teraz mu tę wysługę naliczasz i płacisz

:-)

nina03-01-2013 10:35:00   [#20]

Dziękuję REZWA.

 

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]