Forum OSKKO - wątek

TEMAT: dostosowanie warunków sprawdzianu i egzaminu
strony: [ 1 ][ 2 ]
lkk13-11-2014 14:30:39   [#51]

We wskazaniach z PPP uczeń 1 ma zapis: Dostosowanie warunków nauczania i oceniania do indywidualnych potrzeb edukacyjnych, min.: konieczne jest odczytanie zadań tekstowych, poleceń przez nauczyciela,zwłaszcza podczas sprawdzianów, kartkówek,egzaminów zewnętrznych oraz wydłużenie czasu na wykonanie zadań i poleceń , w trakcie pracy bieżącej oraz podczas sprawdzianów, egzaminów zewnętrznych. 

Uczeń 2: Dostosowanie warunków nauczania i oceniania do indywidualnych potrzeb edukacyjnych, min.: przy realizacji poleceń oraz egzekwowaniu wiadomości i umiejętności, uwzględnienie wolniejszego tempa pracy ucznia, również w czasie sprawdzianów i egzaminów zewnętrznych oraz uwzględnianie w procesie nauczania i oceniania poziomu najsłabiej rozwiniętych zdolności Patryka - konieczna jest pomoc podczas czytania zadań tekstowych, gdyż uczeń skupiając się na czytaniu, może nie zrozumieć treści.

Czy obaj uczniowie powinni mieć wydłużony czas pracy i pomoc nauczyciela, który przed przystąpieniem ucznia do pracy  odczytuje jeden raz głośno, po kolei wszystkie teksty liczące po 250 słów lub więcej?

ola 1313-11-2014 19:27:21   [#52]

Wyczytałam w tej mądrej instrukcji, że tylko dzieci z głęboką dysleksją rozwojową mogą mieć odczytany tekst. Tabela na str 10.

5. Pomoc nauczyciela (członka zespołu nadzorującego), który przed przystąpieniem ucznia do pracy, odczytuje jeden raz głośno, po kolei wszystkie teksty liczące po 250 słów lub więcej, stanowiące podstawę zadań sprawdzianu lub części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego (możliwe tylko wtedy, gdy głęboka dysleksja znacznie utrudnia samodzielne czytanie i zrozumienie dłuższego  tekstu lub wtedy, kiedy poważne trudności w samodzielnym czytaniu i rozumieniu dłuższego tekstu zostały wskazane w opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej).

Ala13-11-2014 22:14:14   [#53]

ale przecież jest tam:

5. Pomoc nauczyciela (członka zespołu nadzorującego), który przed przystąpieniem ucznia do pracy, odczytuje jeden raz głośno, po kolei wszystkie teksty liczące po 250 słów lub więcej, stanowiące podstawę zadań sprawdzianu lub części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego (możliwe tylko wtedy, gdy głęboka dysleksja znacznie utrudnia samodzielne czytanie i zrozumienie dłuższego  tekstu lub wtedy, kiedy poważne trudności w samodzielnym czytaniu i rozumieniu dłuższego tekstu zostały wskazane w opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej).

malmar1515-11-2014 18:18:24   [#54]

zgłupiałam, może ktoś pomoże

dziecko ma: specyficzne trudności w nauce (nie ma wyraźnie zaznaczonego dysa)

 

wskazanie poradni: wydłużenie czasu i zastosowanie szczegółowych kryteriów oceniania zadań otwartych

w zgłoszeniu do oke mogę tylko wybrać: dysleksję, dysgrafię, dysortografię i dyskalkulię

 

 

malmar1515-11-2014 20:27:16   [#55]

podniosę ;)

Ala15-11-2014 22:16:29   [#56]

pisz do OKE, postaraj się dobrze uzasadnić

ja wprawdzie dostałam odpowiedź odmowną ale każdy przypadek jest inny 

jak nie spróbujesz to będziesz miała wyrzuty sumienia 


post został zmieniony: 15-11-2014 22:17:52
ola 1316-11-2014 11:10:20   [#57]

Alu, możesz wyjaśnić dlaczego Malmar ma pisać do OKE? Czy to z każdym dostosowanie na podstawie opinii PPP mam głowę zawracać OKE? 

Dla mnie to wygląda na totalne ubezwłasnowolnienie dyrektorów i wszystkich rad pedagogicznych. Mam nadzieję, że się mylę i źle odczytałam Twoje słowa Alu.

gosiaes216-11-2014 19:40:52   [#58]

malmar15 - specyficzne trudności w uczeniu się (w odróżnieniu od niespecyficznych), to trudności w 

czytaniu -dysleksja

opanowaniu poprawnej pisowni - dysortografia

kształtnym pisaniu - dysgrafia

 

wszystkie te trzy trudności tworzą DYSLEKSJĘ ROZWOJOWĄ

Do specyficznych trudności w uczeniu zalicza się jeszcze trudności w liczeniu i arytmetyce, czyli dyskalkulię.

 

Wniosek - w zgłoszeniu do OKE możesz wybrać którąkolwiek "trudność", bo każda jedna przekładać się będzie na ogólną nazwę "Specyficzne trudności w uczeniu się". 

Ja przynajmniej tak zrobiłam.

Moje wyjaśnienia pochodzą z prezentacji udostępnionej przez OKE!!!

 


post został zmieniony: 16-11-2014 19:41:27
malmar1516-11-2014 20:07:12   [#59]

gosia, ja to wszystko wiem

chodzi o zasadę

jeżeli poradnie robią zapis ogólny, to w zgłoszeniu uczniów powinna być dodatkowa możliwość zaznaczenia

zresztą o interpretacji opinii pisałam na innym wątku

 

dzięki i miłego wieczoru ;)

i kd17-11-2014 09:43:56   [#60]

W komunikacie  CKE jest informacja że sprawdzian powinien odbyć się w oddzielnej sali jeśli uczeń korzysta z urządzeń technicznych , nauczyciela wspomagającego ....... nie ma tam mowy o wydłużeniu czasu wiec dobrze rozumiem że uczniowie z wydłużonym czasem mogą pisać razem z innymi? wiem że już pisaliście na forum ze tak ale chcę się upewnić.


post został zmieniony: 17-11-2014 09:49:47
gosiaes217-11-2014 13:11:56   [#61]

w prezentacji OKE znalazłam taką uwagę:

Uwaga: w oddzielnej sali powinni do egzaminu przystępować uczniowie mający te same warunki pracy, np. osoby, które piszą w wydłużonym czasie lub dyslektycy, którym czyta się dłuższe teksty.

ola 1317-11-2014 13:54:02   [#62]

Trudno mówić o zasadzie, bo znam szkoły, gdzie dzieci z wydłużonym czasem piszą razem z tymi bez wydłużenia.

Po tych nastu latach pisania sprawdzianów zauważyłam, że dzieci mają dobrze rozwinięty zespół stadny - jeden wychodzi i całe stado zaraz za nim, nie bacząc czy zrobili wszystkie zadania czy nie. :)

Dlatego od zawsze mam 3 komisje dla dzieci: bez wydłużenia czasu, z wydłużonym czasem i z "czytaniem dłuższych tekstów". Bywały lata z 4 komisją specjalnego przeznaczenie :) dla rekonwalescenta po chorobie zakaźnej, dla ADHD, dla "komputerowców". Utkwiły szczególnie w pamięci ze względu na stres organizacyjny. Przy szczupłej kadrze problem ogromny z obsadzaniem komisji.

Ala17-11-2014 15:15:42   [#63]

ola, ja miałam na myśli tylko te przypadki, które nie mieszczą się w komunikacie CKE dotyczącym dostosowań a wynikających z tego, że poradnie tak piszą opinie, że niewiele z nich wiadomo

a wydłużenie czasu pracy zalecają prawie wszystkim

jak mam wątpliwości co do tego czy właściwie czytam opinie to wolę napisać pismo

jota12317-11-2014 21:56:31   [#64]

A kto przenosi za ucznia odpowiedzi na kartę odpowiedzi? Komisja wewn czy egzaminator?

wiwka18-11-2014 06:10:49   [#65]

Egzaminator.

edithael20-11-2014 15:04:00   [#66]

W tym roku mamy po raz pierwszy ucznia z nauczycielem wspomagającym w czytaniu ( w ogóle, nie tylko teksty 250 słów) - jak to jest w przypadku języka obcego? Jaki nauczyciel powinien te teksty czytać, skoro w komisji nie może być nauczyciela danego przedmiotu a jak wyślę do czytania matematyka bez chociażby FCE to źle dziecku przeczyta?

Jakie macie doświadczenia?

Tess20-11-2014 17:42:53   [#67]

Odkryłaś nowe obszary :). Sama jestem ciekawa co na to CKE?

 

ola 1320-11-2014 19:24:33   [#68]

W przypadku tej części językowej, zastanawiałam się czy dzieciom z głęboką dysleksją będą odtwarzane teksty ze słuchu trzy razy, czy też tylko dwa razy jak całej reszcie?

I za Edithael:
Czy nauczyciel odczytuje głośno polecenie dziecku (2 -4 linijek tekstu) w części pytań ze słuchu, gdy pada z usta lektora - przeczytaj polecenie do zadania?

ola 1320-11-2014 19:26:30   [#69]

Wiwka jesteś pewna, że egzaminator? Na początku byłam pewna egzaminator, po lekturze mądrej instrukcji zwątpiłam i doszłam do wniosku, że jednak członek komisji. Teraz nie mogę znaleźć tego fragmentu w instrukcji. Jak ktoś z Was ma, to proszę niech wrzuci.

aga7411-12-2014 19:08:21   [#70]

Czy właściwe jest Waszym zdaniem, że uczeń z dysleksją korzysta z wydłużonego czasu i pisze w tej samej sali, co uczniowie bez dostosowań?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ][ 2 ]