Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Kontraktowy po 4 latach?
strony: [ 1 ]
jotef29-02-2004 17:28:24   [#01]

Proszę o pomoc.

Co będzie z nauczycelem kontraktowym z przeszło 20 letnim stażem, który nie robił awansu?

W kwietniu 2000 roku nie nabył praw do mianowania (z różnych przyczyn) i został kontraktowym. Zgodnie z art 10 ust 4a KN z nauczycielem kontraktowym, który nie zrobi awansu po 4 latach umowa wygasa.

Czy są szanse na zatrzymanie takiego n-la w szkole?

Pozdrowienia

grażka29-02-2004 17:40:33   [#02]
Może da się podpisać nową umowę? Ale niech wypowiedzą sie fachowcy.
Krystyna D29-02-2004 18:07:38   [#03]

Mam wrażenie, że  przepis ten ma zastosowanie tylko do tych nauczycieli, który zostali zatrudnieni po wejściu w życie tzw. karty czyszczącej, to jest po październiku 2001 roku ( USTAWA z dnia 23 sierpnia 2001 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty, ustawy Przepisy wprowadzające reformę ustroju szkolnego, ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw)

art 10 ust. 4a USTAWY z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela:
W przypadku nieuzyskania przez nauczyciela kontraktowego w ciągu 4 lat od dnia zatrudnienia w danej szkole stopnia nauczyciela mianowanego stosunek pracy:
1) z nauczycielami zatrudnionymi w szkołach, w których w organizacji pracy przewidziano ferie, wygasa z końcem roku szkolnego;
2) z nauczycielami zatrudnionymi w szkołach, w których w organizacji pracy nie przewidziano ferii, wygasa z końcem roku kalendarzowego.

:-)))

violka29-02-2004 22:14:45   [#04]

nie przejmuj się

w nowelizacji KN która wejdzie "lada dzień"

zapis  " z nauczycielem kontraktowym który nie uzyska mianowania w ciągu 4 lat umowa o pracę wygasa (ulega rzowiązaniu)"

będzie wykreślony

uzasadnienie: nie mozna kogoś zmuszać do awansu - mianowanie to przywilej, jak nie chce korzystać to nie musi (pewnie na kasie też mu nie zależy)

jotef29-02-2004 22:30:08   [#05]

Dzięki za odpowiedzi.

Ale czy nowela wejdzie przed końcem wakacji? Jeśli nie to....

violka29-02-2004 22:39:48   [#06]

nie wiem kiedy wejdzie

ale też mi się wydaje że to dotyczy tylko n-li którzy zostali zatrudnieni jako kontraktowi

twój n-l jest zatrudniony od lat, a tylko w dniu wejścia reformy ustalono mu stopień awansu taki, bo innego nie mógł mieć

w KN pisze że wygasa po 4 latach od dnia zatrudnienia w szkole (a on pracuje 20),więc byłoby nielogiczne stosować do niego ten zapis

jedynie w przypadku gdyby nie miał wymaganych kwalifikacji umowa wygasa w 2006 r. (przepisy przejściowe)

jeśli dyrektor chce go zatrzymać w szkole to go zatrzyma - zawsze może zatrudnić na kolejną umowę

jotef01-03-2004 17:35:58   [#07]

Zadałem to pytanie mojemu KO. Nie znają odpowiedzi, ale zapytają. Jak czegoś się dowiem to podzielę się informacją.

Leszek01-03-2004 18:45:12   [#08]

W kn jest o wygaśnięciu umowy z "nieambitnym kontraktowym"... ale nic nie ma o jakimkolwiek zakazie zatrudnienia go po wygaśnięciu umowy...

a zatem, mimo że "nieambitny" acz fachowiec to zatrudniaj ponownie... a potem zmieni się przepis i już nie będzie zapisu o wygaśnięciu...

pozdrawiam

Roman K01-03-2004 18:54:16   [#09]

Dlaczego "nieambitny" - może ambitna mamusia.

Przecież w naszym zawodzie pracują przede wszystkim kobiety. Osiąganie kolejnego stopnia zawodowego to jakoś tak czas rodzenia!!!!!!!!

Nikt nie pomyslał, że - oprócz braku ambicji - przyczyną nieawansowania może być ciąża i wszystko co z nią związane.

Nie potrzebuję nakazu zwalniania kogokolwiek!!!!!

Wystarczy mi możliwość!!!!

Pozdrawiam

Roman_K

Leszek01-03-2004 19:07:10   [#10]

Zwróć uwagę Romanie na zastosowany przeze mnie cudzysłów... obowiązujący zapis w KN ma dopingować "nieambitnych" do pójścia drogą awansu... ale ustawodawca zapomniał o tym , że tylko droga do kontraktowego jest obowiązkowa... na mianowanego już nie...

ale ponieważ ustawodawca wykazuje "niestaranność" w tworzeniu prawa, zatem musi to prawo co jakiś czas poprawiać... no i mamy w projekcie zapis o zniesieniu tego absurdu...

będzie tak, jak Ty chcesz Romanie... pozwolisz, że zacytuję:

"Nie potrzebuję nakazu zwalniania kogokolwiek!!!!! Wystarczy mi możliwość!!!!"

Cieszę się, że jeszcze kobiety chcą rodzić dzieci... to pozwoli niezamykać kolejnych szkół... i w żadnym przypadku nie pozwoliłbym sobie na nazywanie kobiet nieambitnymi (zwróć uwagę, bez cudzysłowiu) ...

zatem dobrze, że zmieni się zapis o wygaśnięciu umowy...

pozdrawiam

Marek Pleśniar01-03-2004 19:15:51   [#11]

czytałem w prasie krajowej że następne swoje dziecko ma osobiście urodzić Roman Giertych

ale to móże plotki

Roman K01-03-2004 19:59:55   [#12]

Hihihihih Marek

Leszku zgadzam się calkowicie z Tobą. Moje uwagi miały pogłębić dyskusję.

Jestem pewien, że wszystko to co napisałem jest Nam (dyrektorom) dobrze znane.

Nie spodziewam się, aby którykolwiek dyrek skutecznie zwolnił z tego przepisu kobietę z powodu macierzyństwa.

Tylko ustawodawca "niestarannie" pomyślał.

Roman_K

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]