Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Arkusz organizacyjny
strony: [ 1 ]
luzaczek28-02-2004 20:50:04   [#01]
Kiedy dyrektor ma obowiązek powiadomić nauczycieli o szczegółowym przydziale zajęć na nowy rok szkolny?
Jolanta Szuchta28-02-2004 22:57:37   [#02]

Ja tam

najpierw zatwierdzam szkolny plan nauczania,a potem robie projekt organizacyjny.Przedkładam do Organu a Organ do Kuratorium.Potem po zaopiniowaniu w kuratorium projekr zatwierdza Organ.Musi to zrobić przed 31 maja cobym ewentualnie mogła dać  ludziom wypowiedzenia.

Tak to chyba powinno wyglądac formalnie.

Natomiast projekt przekazuję informacyjnie mojej RP w trakcie gdy go robię.

Przydział czynności podaję w sierpniu,bo przez okres wakacji czasami coś się zmienia.Te zmiany przekazuję aneksem pierwszym.

Nie spotkałam się z przepisami co do terminu przekazania informacji z projektu RP.

Ewa z Rz29-02-2004 02:07:28   [#03]

Jakiś termin jest bo...

Projekt arkusza przesłany do organu musi być zaopiniowany przez rp. Oczywiście jako projekt.

Natomiast ostateczny przydział czynności n-le otrzymują na sierpniowej radzie - własnie m.in. po to ona jest.

fredi08-03-2004 21:53:28   [#04]

Projekt arkusza przesłany do organu musi być zaopiniowany przez rp.

Czy to oznacza, ze nle dostaj informacje na temat swoich przydziaBów czynnosci?

fredi06-04-2004 10:16:06   [#05]

do Joli

najpierw zatwierdzam szkolny plan nauczania

 

Jak to robisz?

Ela06-04-2004 11:45:43   [#06]

Procedury arkusza organizacyjnego

 Nowe prawo i procedury http://kuratorium.kielce.pl/tresc.php?p=.&id=prawo&w=1

Ela06-04-2004 12:41:58   [#07]
Cos mi nie wyszło ale kuratorium w Kielcach to zamieściło
Jolanta Szuchta06-04-2004 13:34:50   [#08]

wpierw to

§ 10. 1. Szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacji szkoły opracowany przez dyrektora szkoły, z uwzględnieniem szkolnego planu nauczania, o którym mowa w przepisach w sprawie ramowych planów nauczania - do dnia 30 kwietnia każdego roku. Arkusz organizacji szkoły zatwierdza organ prowadzący szkołę do dnia 30 maja danego roku.

A więc robię ramówkę na 3 letni cykl kształcenia zgodnie z rozporządzeniem o Ramowych planach nauczania.

Korzystając z art.41.1 KN o kompetencjach stanowiących który w pkt1) mowi ,ze do tych kompetencji nalezy między innymi zatwierdzenie planow pracy szkoły traktuje szkolny plan nauczania jako jeden z elementów planu pracy szkoły.

Daję propozycje układu godzin kazdego przedmiotu w cyklu 3 letnim a więc dla klas 1-3 i 4-6.Rada pedagogiczna zatwierdza.Może nie muszę tego robić bo w zasadzie zgodnie z wyżej cytowanym rozporządzeniem (tym podkreślonym)tylko:

6. Dodatkowe zajęcia edukacyjne, o których mowa w ust. 5 pkt 2, dyrektor szkoły może wprowadzić do szkolnego planu nauczania po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady rodziców

nie mniej jednak wolę mieć decyzję RP.

Ten szkolny plan nauczania zatwierdzam w marcu.

Widzisz np.w klasach 1-3 wprowadziłam język angielski z godzin dyrektorskich (po 1 godzinie w każdej klasie).Już dzis były u mnie panie uczące i sa zdania,ze  układ angielskiego byłby lepszy gdyby w klasie 1 nie wprowadzać w klasie 2 dac jedną godzine a w klasie trzeciej 2.

Pewnie,ze tego typu sprawy można rozstrzygać na zespołach przedmiotowych,ale ja wolę kiedy robi to cała RP.

Grażyna06-04-2004 16:27:25   [#09]

tyciutka nieścisłość, art. 41 ustawy o systemie oświaty, a nie KN

:))

Jolanta Szuchta06-04-2004 22:48:18   [#10]

No pewnie

Grażynko mialam ja przed soba kiedy pisałam,ale czasem czlowiek taki zakręcony,a szczegolnie przed świętami.Dzięki:-)))
JarTul20-04-2004 17:50:58   [#11]

Trochę inna kwestia, ale nie chcę mnożyć wątków...

Organ prowadzący żąda załącznika do projektu arkusza organizacyjnego w postaci wykazu kadry pedagogicznej, który ma zawierać:
- imię i nazwisko nauczyciela,
- poziom wykształcenia,
- stopień awansu zawodowego,
- staż pracy,
- forma zatrudnienia (mianowanie/umowa),
- na jaki okres,
- data zatrudnienia w tej placówce,
- kwalifikacje kierunkowe - ukończone studia/studium (zakres, specjalność, kierunek),
- dodatkowe kwalifikacje - ukończone studia podyplomowe, kursy kwalifikacyjne,
- uznanie ukończonego kierunku studiów za zbliżony do nauczanego przedmiotu lub rodzaju zajęć (data uznania, kier. studiów, przedmiot),
- nauczany przedmiot (przedmioty) liczba godzin/rodzaj prowadzonych zajęć,
- na jaki stopień awansu zawodowego nauczyciel realizuje staż,
wymiar realizowanego stażu, data zakończenia stażu.

Moim zdaniem dyrektor przekazując takie dane imiennie nauszy ustawę o ochronie danych osobowych. 
Nie bardzo widzę podstawę prawną do otrzymywania takich danych przez OP?

agabu20-04-2004 18:24:55   [#12]

Tego życzy sobie KO

Tak jest u nas już drugi rok.
JarTul20-04-2004 18:30:53   [#13]

Chociaż moim zdaniem nie wszystkie w/w dane...

potrzebne są do stwierdzenia przez OP i KO prawidłowości projektu arkusza organizacyjnego, to mogę przyjąć, że należy je wymienionym organom udostępnić, ale nie imiennie.
Jeszcze raz podkreślam, że osobiście nie widzę podstaw prawnych do przekazania tych danych z oznaczeniem imienia i nazwiska nauczyciela.
agabu20-04-2004 18:40:01   [#14]

Uslyszałam

takie uzasadnieie - KO ma zamiar ograniczyc do minimum nauczanie przez n-li bez kwalifikacji do danego przedmiotu. Krótko mówiąc - nie mozna dać komuś godzin, jeśli nie ma do tego kwalifikacji. Jeśli brakuje godzin do etatu? Zmniejszyć wymiar zatrudnienia. A na te kilka godzin np. techniki, niech ktoś dobiega. Ma być ktoś z odpowiednim papierem. Bez nazwisk byłoby trudno skontrolować pod tym względem arkusz organizacyjny.

W tym co napisałam, nie ma mojego zdania na ten temat.

Mawo20-04-2004 19:01:33   [#15]
Myślę, że to wynika z ustawy o systemie informacji oświatowej. Zobaczcie tu <http://www.men.waw.pl/>
JarTul20-04-2004 19:20:53   [#16]

Mawo

Art. 15.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2005 r.
fredi20-04-2004 19:52:15   [#17]

uznanie ukończonego kierunku studiów za zbliżony do nauczanego przedmiotu lub rodzaju zajęć (data uznania, kier. studiów, przedmiot),

 

Moze ktoś ma przykład takiego pisma?

agabu20-04-2004 19:56:01   [#18]

Też jestem w kropce

Nie mam i nigdy takiego nie widzialam, ani nie wystawiałam.
AnJa20-04-2004 20:06:03   [#19]

Bo toto K) zdaje się robi od jakiegos czasu.

Jak chcesz przy chronologii pomajstrować to takie coś jak napisałes: data, nazwisko , wykształcenie, uznanie  tegoż za zblizone i dajace wystarczające  kwalifikacje do nauczania  czegos tam, z uzasadnieniem, ze liczba godzin w indeksie, albo fakt, że był mistrzem Polski w brydżu.

Jakby cos, to minęło 5 lat i na karb niedoświadczenia w pisaniu decyzji zwalisz;-)

beera20-04-2004 20:06:11   [#20]

Fredi

Jutro Ci podam, bo mam w pracy

i wszystkiego z okazji urodzin:-)))

JarTul20-04-2004 20:16:33   [#21]

A co z prawnym aspektem...

przekazywania w/w danych w postaci imiennej?
AnJa20-04-2004 20:24:03   [#22]

Gdziś to już chyba pisano - konkluzja była zdaje się, że mozna.

Czytanie Ustawy o ochronie danych to jedni z moich najmniej ulubionych zajęć :-(, więc na logikę moze:większość komputerowych arkuszy organizacyjnych ma takze arkusz zbiorczy, w którym zbierane są w organie dane ze wszystkich szkół. Znane mi importują też dane osobowe.

Nie sądzę, aby firmy je piszące ryzykowały konfikt z prawem.

Podobnie, jesli taka możliwość dopuszcza wzmiankowana tu Ustawa o informacji oswiatowej, to chyba tez była konsultowana pod kątem zgodności z obowiązującym prawem.

Ale podstawy, tzn tej Ustawy o danych to mi sie na dzisiaj jakoś nie chce szukać - przepraszam:-)

JarTul21-04-2004 08:43:54   [#23]

Przyznam, że mam ciągle poważne wątpliwości...

co do istnienia podstawy prawnej, pozwalającej dyrektorowi na przekazanie w/w danych (z oznaczeniem imienia i nazwiska nauczyciela) do OP czy KO?

Zdaje się, że jest to sprawa dla Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

JarTul21-04-2004 19:55:08   [#24]

Bardzo proszę o dalsze głosy w opinie...

Organ prowadzący żąda załącznika do projektu arkusza organizacyjnego w postaci wykazu kadry pedagogicznej, który ma zawierać:
- imię i nazwisko nauczyciela,
- poziom wykształcenia,
- stopień awansu zawodowego,
- staż pracy,
- forma zatrudnienia (mianowanie/umowa),
- na jaki okres,
- data zatrudnienia w tej placówce,
- kwalifikacje kierunkowe - ukończone studia/studium (zakres, specjalność, kierunek),
- dodatkowe kwalifikacje - ukończone studia podyplomowe, kursy kwalifikacyjne,
- uznanie ukończonego kierunku studiów za zbliżony do nauczanego przedmiotu lub rodzaju zajęć (data uznania, kier. studiów, przedmiot),
- nauczany przedmiot (przedmioty) liczba godzin/rodzaj prowadzonych zajęć,
- na jaki stopień awansu zawodowego nauczyciel realizuje staż,
wymiar realizowanego stażu, data zakończenia stażu.

Moim zdaniem dyrektor przekazując takie dane imiennie nauszy ustawę o ochronie danych osobowych. 
Nie bardzo widzę podstawę prawną do otrzymywania takich danych przez OP cz KO?
Ale mylić się jest rzeczą ludzką... ;-)

Marek Pleśniar21-04-2004 20:15:30   [#25]

naruszy - bo nie jest pracodawcą ani innym administratorem danych osobowych. To w ustawie powinno się udać wskazać i w piśmie do OP oprotestować.

Te same dane bez nazwisk - ok.

fredi21-04-2004 22:11:55   [#26]
gdzieś czytałem uczony(prawny) wywód , ze takie zadania KO są zgodne z prawem
Jolanta Szuchta21-04-2004 22:29:08   [#27]

Nie wiem

czy mam rację,ale przeciez jeśli wizytator przyjezdza do szkoły to też prosi o rózne dokumenty.Czy ich nie podajemy?Czy nie czyta protokołow RP?Czy np.ispektor PIP nie zagląda do akt osobowych?

Ale tych ludzi przeciez obowiązuje tajemnica służbowa,więc moim zdaniem problemu nie ma.Ja od lat podaje takie informacje do naszego kuratorium i nie zastanawiałam się czy jest to zgodne z ustawa o ochronie danych osobowych.

Przecież Ci ludzie nie wykorzystuą tego tak sobie tylko czemuś to ma służyć.

Marek Pleśniar21-04-2004 22:58:54   [#28]
ale nie wynoszą tego do KO. Sprawdzają u Ciebie. Pod twoim.... nadzorem - administratora.
beera22-04-2004 09:23:56   [#29]

Art. 24. 1. W przypadku zbierania danych osobowych od osoby, której one dotyczą, administrator danych jest obowiązany poinformować tę osobę o:

1) adresie swojej siedziby i pełnej nazwie, a w przypadku gdy administratorem danych jest osoba fizyczna - o miejscu swojego zamieszkania oraz imieniu i nazwisku,
2
) celu zbierania danych, a w szczególności o znanych mu w czasie udzielania informacji lub przewidywanych odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych,
3) prawie wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania,
4) dobrowolności albo obowiązku podania danych, a jeżeli taki obowiązek istnieje, o jego podstawie prawnej.
( czy podstawą prawna może być obowiązek projektowania?)

2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli:
1) przepis innej ustawy zezwala na przetwarzanie danych bez ujawniania faktycznego celu ich zbierania,
2) osoba, której dane dotyczą, posiada informacje, o których mowa w ust. 1.

Art. 26. 1. Administrator danych przetwarzający dane powinien dołożyć szczególnej staranności w celu ochrony interesów osób, których dane dotyczą, a w szczególności jest obowiązany zapewnić, aby dane te były:

1) przetwarzane zgodnie z prawem,
2) zbierane dla oznaczonych, zgodnych z prawem celów i niepoddawane dalszemu przetwarzaniu niezgodnemu z tymi celami, z zastrzeżeniem ust. 2,
3) merytorycznie poprawne i adekwatne w stosunku do celów, w jakich są przetwarzane,
4) przechowywane w postaci umożliwiającej identyfikację osób, których dotyczą, nie dłużej niż jest to niezbędne do osiągnięcia celu przetwarzania.

zastanawiałam się nad tym..., bo mi Jartul wzbudził wątpliwości i przyznam, ze po przeczytaniu ustawy nie mam ich mniej...

JarTul22-04-2004 20:32:43   [#30]

Dziękuję za pochylenie się nad...

moimi wątpliwościami.
W pracy dyrektora bywa tak, że nie chcąc zadrażniać "dzisiaj" stosunków z OP czy KO udostępnia dane nie zwracając uwagi na przepisy prawa (zresztą któż je wszystkie jest w stanie objąć swym umysłem przy takiej pracowitości "prawotwórców"), ale jednocześnie "kręci na siebie bicz", który do ręki może dostać "nowe" (powyborcze) OP lub  KO.
Marek Pleśniar22-04-2004 20:35:07   [#31]
nic dodać, nic ująć
Leszek22-04-2004 20:52:52   [#32]

Zapisy artykułu 31 ustawy o systemie oświaty stawiają przed KO szereg zadań,

 realizuje je m.in. poprzez art. 33 ust. 2 pkt. 1) i art. 33 ust. 3 pkt. 2) - oraz art. 34b ...

i dlatego KO może przy opiniowaniu arkusza organizacyjnego (i nie tylko) poprosić o materiały uzupełniające...

natomiast inną sprawą jest ochrona tych materiałów w KO...

osobiście nie widziałem, aby były tam udostępniane każdemu petentowi... lub walały się po korytarzach...

pozdrawiam

beera22-04-2004 21:04:26   [#33]

sądzę, leszku

że tu chodzi bardziej o soltysów z OP;-)
beera22-04-2004 21:08:06   [#34]

ale niezależnie...

dobrowolności albo obowiązku podania danych, a jeżeli taki obowiązek istnieje, o jego podstawie prawnej.

tu psiak pochowany- podajcie konkretna podstawę prawną na oddawanie "nazwiskowych" arkuszy do KO ( tu mozna UoSO) i OP

oraz kolejny psiak
przechowywane w postaci umożliwiającej identyfikację osób, których dotyczą, nie dłużej niż jest to niezbędne do osiągnięcia celu przetwarzania.
ile to jest "nie dlużej"

Troche to czepianie się, ale skoro Jartul wywołał problem, to se tak dywaguję :-)

JarTul22-04-2004 21:14:28   [#35]

Leszku...

ale po co KO dane opatrzone imieniem i nazwiskiem przy analizowaniu arkusza. Przecież nie imię i nazwisko nauczyciela decyduje o możliwości wykonywania przez niego określonych czynności w szkole, ale kwalifikacje posiadane przez daną osobę.  W przypadkach wątpliwych (a ileż ich jest?) zawsze można prosić dyrektora o udostępnienie pełnych  danych danego nauczyciela.
Leszek22-04-2004 21:24:48   [#36]

JarTul, osobiście nie upieram się przy podawaniu imiennych danych, choć jeśli arkusz organizacyjny posiada miejsce na ich wpis to powinny się tam znaleźć... a pisałem o materiałach uzupełniających, które potrzebne są do opiniowania...

na bazie wskazanych przepisów KO określa jakie dane potrzebuje... proponuje zapytać OP lub KO na swoim terenie...

pozdrawiam

Leszek22-04-2004 21:26:28   [#37]

Znam przypadki opiniowania arkuszy organizacyjnych utworzonych ściśle z danych wymienianych w ramowych statutach...

i też było dobrze...

a potem sprawdzano realizację w szkole...

pozdrawiam

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]