Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Kwalifikacje do nauczania zajęc artystycznych w gimnazjum
strony: [ 1 ]
miecz22-08-2012 21:21:03   [#01]

Jakie kwalifikacje są potrzebne do prowadzenia zaj. artystycznych w gimnazjum

Jacek22-08-2012 21:38:13   [#02]

ciekawe pytanie bo kwalifikacje nauczyciela będą uzależnione od tego, jaką szkoła opracuje ofertę zajęć artystycznych i co się za nimi kryje.

zgodnie z rozporządzeniem to jak sa to zajęcie fograficzne to teoretycznie fotografik z wykształcenie powinien je prowadzić a nie np. fizyk, który jest pasjonatem fotografii. A zmiana rozporządzenia nie wyjaśniła tej kwestii niestety bo oprócz przyrody i historii i społeczeństwa zajęć uzupełniających jako artystycznych czy trechnicznych może być wiele.

miecz23-08-2012 07:09:35   [#03]

Czy np. nauczyciel języka polskiego może prowadzić zajęcia teatralno- recytatorskie.Nauczyciel ten nie posiada dodatkowych kursów kwalifikacyjnych.

AnJa23-08-2012 08:03:50   [#04]

obawiam się, ze takich kursów nawet nie ma

a uprawnienia instruktora teatralnego zdaje sie, że w oświacie nie są uznawalne

mam jednak ciekawszy przypadek:

region słynie z wycinanek i koronkarstwa

i zajęcia artystyczne z tego akurat cieszyłyby się zainteresowaniem dzieci i rodziców

no ale mgr wycinarstwa i koronkarstwa to nie ma

z mieszkajace w okolicy wybitne specjalistki od tego (renowa nawet międzynarodowa) mają najwyżej zasadnicze zawodowe (też oczywiście nie z wycinarstwa i koronkarstwa), żadnych papierów rzemieśniczych czy innych

i co z fantem?

grażka23-08-2012 08:41:49   [#05]

Wysłać na kurs doskonalący. I pedagogiczny. Ja już miałam na kursie panią, której dyrektor - pomimo wyjątkowej biegłości, pięknych prac uczniów, sukcesów - nie pozwolił na prowadzenie bez zaświadczenia/certyfikatu zajęć origami w gimnazjum. 

W takich chwilach jestem wyjątkowo zażenowana. 

Zamordowano w oświacie zdrowy rozsądek już zupełnie? Czas zmieniać formy zatrudnienia, dać umowę zlecenie.

Moja wychowanka - inżynier - pracowała we Francji w szkole jako osoba koordynująca projekty ekologiczne w szkole średniej. Za kwalifikacje do pracy z młodzieżą uznano jej oświadczenie, że prowadziła w Polsce drużynę harcerską - co jest prawdą. 

AnJa23-08-2012 08:48:44   [#06]

kogo wysłac?

wycinarkę ? doskonalić to ona może,a nie ją,  na pedagogiczny szans nie ma z braku wykształcenia (a ponadto kursy pedagogiczne zazwyczaj dla czynnych nauczycieli są)

nauczyciela np. techniki  by się doskonalił z wycinkarstwa? a kto kurs poprowadzi jak wycinkarka uprawnień nie ma? i kurs doskonalacy nie daje uprawnień - a tylko kwalifikacyjny

rozsadek to w oświacie jest

i sztywne przepisy dotyczące zatrudnienia

powyższe  absolutnie nie w kontekście KN

 


post został zmieniony: 23-08-2012 08:49:54
JUSTYNA P23-08-2012 11:16:48   [#07]

Czy nauczyciel informatyki może realiować w ramach zajęć artystycznych program - Nowe media w sztuce - oparty m.in. na tworzeniu prac plastycznych za pomocą programów komputerowych, wykonywaniu prezentacji multimedialnych.

I pytanie o nauczyciela zajęć technicznych - czy w ramach zajęć artystycznych może realizować program łączący w sobie różne dziedziny tzw. rękodzielo i sztukę użytkową.

AnJa23-08-2012 11:17:59   [#08]

dla mnie- tak

JUSTYNA P23-08-2012 11:27:29   [#09]

Dla mnie też - czekam na dalsze opinie, może ktoś ma taką sytuację w szkole?

wronka23-08-2012 13:28:04   [#10]

Ja też mam zapytanie. Czy jeśli nauczyciel z kwalifikacjami do plastyki napisał autorski program do zajęć z papieroplastyki, które są częścią zajęć technicznych, to czy muszę występować do ko o uznanie kwalifikacji, czy nie? Od kilku dni zostałam bez nauczyciela techniki i tak próbuję wszystko poukładać. Pomóżcie proszę swoją radą?

wronka23-08-2012 14:18:22   [#11]

Dodam tylko, że jest to zatrudnienie na czas zastępstwa.

 

JUSTYNA P23-08-2012 14:40:12   [#12]

U mnie też na czas zastępstwa - pomocy!

aga7423-08-2012 16:55:39   [#13]

a ja bardzo chcę zatrudnić na zajęcia artystyczne magistra sztuki, który wspaniale prowadzi zajecia teatralne, ale nie ma przygotowania pedagogicznego, bo nie ma czasu zrobić :)

grażka23-08-2012 17:24:32   [#14]

AnJa - ja w kontekście mojej - raczej sarkastycznej wypowiedzi, fakt - Twojej i następnych, rozsądku nie widzę - przy takim przeregulowaniu sprawy kwalifikacji. Kwalifikacje powinien móc uznawać dyrektor, kierując się dobrem uczniów i potrzebami szkoły. Moim zdaniem, to wystarczyłoby.

 

AnJa23-08-2012 19:46:26   [#15]

moim też

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]