Forum OSKKO - wątek

TEMAT: organizacja szkół
strony: [ 1 ]
Bodzio25-02-2004 19:56:20   [#01]
Mój organ prowadzący myśli poważnie o znacznym ograniczeniu kosztów działalności szkół i zamyśla przeprowadzić to następującymi metodami:
1.Jako model finansowania wprowadzić tzw.metodę nyską.
2.Przekazać w prywatne ręce stołówki szkolne.
3.Zlikwidować obsługę w szkołach , a zadanie to przekazać firmie zewnętrznej.
4.Utworzyć miejski zespół administracyjny ( czyli wyprowadzić ze szkół kadry i księgowość).
Może ktoś z Was funkcjonuje w takim sytemie ? Jakie są Wasze odczucia ?
HenrykB25-02-2004 20:00:04   [#02]

Co do zespołu szkół u nas plany są odwrotne - zlikwidowanie zespołu i utworzenie referatu w urzędzie.

Co do reszty - nie znam matody nyskiej, opisz, zastanowimy się nad wprowadzeniem. Pozostałe pomysły w kraju funkcjonują i pewnie niedługo obejmą wiele nowych gmin.

HenrykB25-02-2004 20:04:30   [#03]

Już wiem:

http://www.nysa.edu.pl/finanse/nyska_metoda.htm

http://www.vulcan.pl/biuletyn/bi32/02jak_dzielic.html

http://www.vulcan.pl/biuletyn/bi33/02jak_zracjonalizowac_wydatki.html

Maryśka225-02-2004 20:05:34   [#04]

U nas właśnie w 2001 zlikwidowano zespoły i zeasy są w urzędzie , od 2002 to już nawet nie zeas tylko księgowość gminna obsługująca szkoły.

Nie do końca zdało to egzamin i teraz organ mocno zastanawia się nad powrotem ksiegowości do szkół, na co podejrzewam, wszyscy dyrektorzy przyklasnęliby chetnie.

 Mam nadzieje, że organ to zrobi i przestaniemy działać po omacku. Dobrze jest jednak wiedzieć , co dzieje sie z forsą, za którą jakby nie było i tak odpowiadamy.

HenrykB25-02-2004 20:15:34   [#05]

Jestem za przekazaniem księgowości do szkół.

Tylko nasi dyrektorzy nie chcą takiego rozwiązania, bo środków jest za mało, a organ i tak w każdej chwili dokona przeniesień wbrew dyrektorowi i jego argumentom.

Bodzio25-02-2004 20:19:01   [#06]

organizacja szkół

Czy ktoś z Was pracuje w takiej gminie , która nie dokłada środków własnych do subwencji oświatowej? Czy to jest możliwe ? Ile wynosi u Was dodatek motywacyjny? U mnie 10%.
HenrykB25-02-2004 20:20:24   [#07]

W czasopiśmie wspólnota twierdzą, że są takie gminy, które ze środków oświatowyh budują dorgi, bo im starcza.

U nas naliczenie środków na dodatek motywacyjny - 1%.

aga125-02-2004 22:21:40   [#08]

 

W mojej gminie na zasadach z '96 roku motywacyjny dla dyra - 20 gr od ucznia, dla nauczycieli 1 zł od ucznia do podziału wg uznania dyrka.

emeryt26-02-2004 08:07:24   [#09]

zależy jak na to popatrzeć...

Przeżyłem ewolucyjnie: ZEAS,Referat Oświaty aż do usamodzielnienia szkół w pełnym zakresie.Imyślę że to jest to.

W tym roku na oświatę gminną przy subwencji 5 022 000 dokładamy 2 500 000.

Odpis na motywacyjny to 3% + środki na motywacyjny dla dyrektorów (ustalany odrębnie kwotowo kwartalnie).

agabu26-02-2004 12:07:07   [#10]

Zgadzam się ze Zdzisławem

Pełna samodzielność to jest to. My taką mamy od 1.01.1993. Też się jej wszyscy bali na początku, ale już po pół roku nikt nie chciał wracać do tego co było.

W zespołach administracyjnych marnowało się mnóstwo pieniędzy, bo nikt nie weryfikował wydatków tylko księgował to co było na fakturze.
Podam przykład - tak było u mnie:
Przez lata koszty wody bły bardzo wysokie, bo rachunek szedł do MZEASz-u, a dyrektor nawet go nie widział. Dopiero, gdy wszystko było w szkole można było ustalić, że zużycie wody największe mamy w dni wolne, gdy w szkole nie ma dzieci, czyli inaczej mówiąc, ktoś nam przez lata kradł wodę, a gmina za to płaciła. Teraz koszty wody się zmniejszyly o 80%. To tylko jeden przykład. Jest ich wiecej.

Księgowy jest bezpośrednim współpracownikiem dyrektora i ich kontakt musi być "bieżący". W ten sposób naprawdę można wiele racjonalnie oszczędzić. Potrzebna jest też swoboda dyrektora w dokonywaniu zmian w planie finansowym.

U nas dyrektor moze dokonywać przeniesień środków między paragrafami, i, po powiadomieniu organu, także pomiędzy rozdziałami. To dopiero pozwala na prawdziwą racjonalizację wydatków. W urzędzie jest pani robiąca zestawienia zbiorcze ze szkół, na podstawie sprawozdań finansowych. To działa od 12 lat!

Henryku, co Ty na to? :-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]