Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Uwaga - art. 91 KP
strony: [ 1 ]
JarTul25-02-2004 19:50:01   [#01]

Pewnie wszyscy już widzą, ale... ponieważ czas naliczania wynagrodzeń.

Art. 91. Należności inne niż wymienione w art. 87 § 1 i 7 mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie. W takim przypadku wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości określonej w art. 871 § 1 pkt 1.

Art. 87. § 1. Z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - podlegają potrąceniu tylko następujące należności:

1) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
2) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
3) zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
4) kary pieniężne przewidziane w art. 108.
 
(...)

§ 7. Z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

Art. 871. § 1. Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:

1) minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,(...)
 
U nas problem dotyczy pracowników administracji i może dotyczyć nauczycieli stgażystów - krótko mówiąc chodzi o to że pracownik musi
mieć wypłacone w kasie czy na konto wynagrodzenie nie niższe niż minimalne wynagrodzenie za płacę "netto".
Przykład: Pracownik ma po odliczeniu ZUS i podatku dochodowego do wypłaty np. 700,00 zł, ale ma dodatkowe strącenia wynikające z jego woli: np. ubezpieczenie - 35,00 zł spłaca pożyczkę oraz ratę pożyczki 100,00 zł.
700,00 - 35,00 = 665,00 > minimalnego wynagrodzenia za pracę (zatem można automatycznie zgodnie z jego wolą potrącić)
665,00 - 100,00 = 565,00 < minimalnego wynagrodzenia za pracę (nie można potrącić)
 
Efekt (upraszczając:) Pracownikowi należy wypłacić 665,00 zł, a ratę pożyczki powinien sam wpłacić do kasy szkoły.

HenrykB25-02-2004 19:55:51   [#02]

No to pięknie!

Tak przy okazji, jak rozumiecie zapis art. 39?

Art. 39. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 2 lata do nabycia prawa do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Czy ten zapis dotyczy nauczycieli, którzy do osięgnięcia 30 letniego okresu pracy mają mniej niż 2 lata (a nie do wieku emerytalnego)?

Joanna Berdzik25-02-2004 20:02:52   [#03]

u mnie już ...

poszły  pisma do pracownikow- sami sobie spłacają pożyczki- obsluga, administarcja i stażysci..
violka25-02-2004 21:00:02   [#04]

Henryku

rozumiem to dokładnie tak samo (teraz nie ma znaczenia czy emerytura jest wcześniejsza  czy normalna - gdzieś tak czytałam)
HenrykB25-02-2004 21:02:04   [#05]

Tak myślę.

Mam taki przypadek i szukam potwierdzenia zapisu.

Dzięki!

:-)

ulkowa25-02-2004 22:46:10   [#06]

TEN PRZEPIS TO WYMYŚLIŁ JAKIŚ BARDZO WIELKI "OSZOŁOM". To RZECZYWIŚCIE DOTYCZY TYLKO TYCH CO I TAK NIC NIE MAJĄ.

Większość pracowników ma założone konta. I tak np. sprzątaczka musi lecieć do Banku, wypłacić pieniądze i w kasie szkolnej wpłacić do kasy pożyczkę mieszkaniową. Gorzej z pożyczka do PKZP. Musi przecież wpłacić na konto kasy a tutaj jest już opłata. Pracownik ksiegowości musi dodatkowo zrobić listy do PKZP ile potrącił danemu pracownikowi. A co z PZU, może się przecież okazać, że i na to zabraknie. Pracownicy się burzą, chociaż już dobrze wiedzą, że to nic nie da. W moim powiecie już od trzech lat nie ma waloryzacji płac, teraz chcą zwolnić 30 !!! pracowników administracyjni-obsługowych. Zastanawiają się również nad całkowitym zabraniem premii. To wszystko jest CHORE. W moim organie prowadzącym (do czego?) szefowa wydziału finansowego zastanawia się "jakim prawem pracownicy administracyjno-obsługowi należą do ZNP. Przecież to jest związek nauczycieli   Ręce opadają.

A z pożyczkami to naprawdę nie wiem co zrobić. Nie wiem czy można wprowadzić zmiany do regulaminu. Pozyczka może być udzielona tylko osobie posiadającej wysoki dochód a żyrantem może być osoba również posiadająca wysoki dochód. A ciekawe co z przepisem o pomocy. Współczuję Paniom z księgowości. Za nim zrobią potrącenia z wypłaty muszą sprawdzić (obliczyć) czy pracownik nie ma już najniższej krajowej.

Vulcan musicie się obudzić i szybko zmienić program "Płace"

A wyobrażacie sobie kontrolę Inspekcji Pracy. Przychodzi Pan i mówi proszę listy płac pracowników adminitracyjno-obsługowych. Na nic będą tłumaczenia, że pracownik wręcz prosił,żeby potrącać mu z listy płac a on żyje z wypłaty współmałżonka. Nie dostosowałeś się do przepisu - płać karę!!! Ciekawe jak wysoką.

NIECH ŻYJE PRAWO POLSKIE, A SZCZEGÓLNIE CI CO TO WYMYŚLAJĄ (trochę przesadziłam, przecież oni nie myślą).

Rok temu wymyślili zwolnienia i wszyscy chorowali 8 dni, co roku zmieniają świadectwo pracy. Gwałtu, rety, co się dzieje..

A może my pracujący w szkołach mamy zbył mały iloraz inteligencji i nie rozumiemy co miłą na myśli ustawodawca. Ale o jednym musimy pamiętać - nie podpisuj pożyczek i wogóle idź się powie...

                                                                  Pozdrawiam

Uśka25-02-2004 22:57:01   [#07]
Właśnie dzisiaj dyskutowaliśmy na ten temat w "firmie" nas obsługującej finansowo. Mają  9a własciwie mamy) zbliżone refleksje jak ulkowa!
HenrykB25-02-2004 23:13:27   [#08]

No i dlaczego tak strasznie dużo zmian w tej oświacie?

Hmm...

Jak nie wiadomo o co chodzi...

Joanna Berdzik26-02-2004 08:15:57   [#09]

ten przepis łączy się z żyrowaniem także

Moi pracownicy obsługi i administaracji oraz stażysci w efekcie nie moga żyrować pożyczek, bo nie ma możliwości sciągania pieniędzy w razie X

ulkowa26-02-2004 11:53:36   [#10]

robi sie wesoło

Dzisiaj dostałam pismo od pani Prezes Oddziału ZNP. Nie wiem czy mam usiąść i płakać, czy lepiej się upić (lubię piwo). Pani prezes uważa, że ten art. nie dotyczy składek związkowych, pożyczek z PKZP oraz pożyczek z ZFSŚ. Twierdzi ona, ze składka związkowa i PKZP wynika cyt.:" z deklarowanej przynależności i jest przekazywana na wskazane konta."

A wszystko to wynika z ustawy o związkach zawodowych.

Coś nasza Pani Prezes działa wybiórczo. Zapomniała jeszcze o ubezpieczeniu PZU. Jak już to ja wolę opłacić ubezpiecenie jak składkę związkową. To jak ona tłumaczy jest chore. Ustawa o związkach sprzed kilka lat a art.91 w nowej wersji jest od tego roku. Raczej nie przypuszczam, że nasi ustawodawcy pisząc w 1996 ustawę o związkach znali już w nowej wersji art.91 z 2004r. A może nasza Pani Prezes znała?

                                                                 Pozdrawiam

Joanna Berdzik26-02-2004 11:58:53   [#11]

wasza pani Związek ( skorzystam z nazewnictwa eha, bo mi sie podoba) przeczytała Art 87?

ewa26-02-2004 12:24:48   [#12]

oj

asia :-))))))
Marek z Rzeszowa26-02-2004 13:00:10   [#13]

Od kiedy toto działa. Już???

Marek

AnJa26-02-2004 13:08:06   [#14]

Przekombinowałem?

A jakby tak:

Art. 86.

 § 3.  Obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie.

Na podstawie  Art. 86. § 3. KP wyrażam zgodę na wypłacanie naleznego mi wynagrodzenia  za miesiące styczeń - maj 2004 r w sposób nastepujący:
- kwotę X comiesięcznie proszę przekazac na konto KZp przy... tytułem skaładki,
-kwotę Y comiesięczniena konto ZFŚŚ przy... tytułem spłaty zaciągnietej pozyczki,
-kwotę Z comiesięczniena konto RirmyA tytułem opłaty składki ubezpieczenia na życie,
- kwotę C bedąca róznicą miedzy naleznym mi comiesięcznym wynagrodzeniem a sumą kwot X+Y+Z na moje konto  nr ....

AnJa26-02-2004 13:13:19   [#15]

Bo jakoś składka na cokolwiek, spłata raty nie mieszczą sie, moim zdaniem,  w kodeksowym rozumieniu pojecia potrącenie.

Na pasku wypłaty w mojej firmie w kategorii potracena jest także pozycja: konto i tam kwota przelana na moje konto.

A w podsumowaniu: wynagrodzenie ogółem X zł, potrącenia ogółem Y zł, do wypłaty 0 zł.

Jacek26-02-2004 13:23:30   [#16]

a ja zapytam z innej beczki.

Na jakiej podstawie w szkołach mamy przekazywać na inne konta zobowiązania pracownicze np. składkę związkową, raty pożyczki z KPZP jesli ta kasa nie działa w szkole, itp. Przeciez sa to dodatkowe zadania dla "służb płacowych", które nie wynikają z obowiazku pracodawcy a osoby wykonujące te zadania nie dostają za to dodatkowych pieniędzy. W sumie to może jeszcze szkoła będzie opłacała czynsz za mieszkanie, rachunki za telefon itp.

Uważam, że potrącać z pensji powinniśmy jedynie zobowiazania pracownika wobec zakładu pracy czyli np. pożyczkę z ZFŚS lub wobec organów państwowych (komornik, sąd) resztą niech się martrwi pracownik

agabu26-02-2004 13:46:17   [#17]

AnJa

Moim zdaniem masz rację.

Czym innym jest potrącenie, a czym innym dyspozycja pisemna pracownika w sprawie przesyłania części wynagrodzenia na różne konta np. Konto ZFŚS z tytułu pożyczki, na konto ZNP itd. ( to są pieniądze pracownika, z którymi może robić co zechce i dysponowac nimi dowolnie)
W przypadku konieczności "potrącenia w sensie kodeksowym" informuje się pracownika, że jego dyspozycje dotyczące regulowania jego innych zobowiązań nie mogą być zrealizowane z powodu braku środków spowodowanego koniecznością potrąceń z tytułów egzekucyjnych. I wszystko gra. Środki do dyspozycji pracownika nie mogą być niższe od określonego prawem minimum. pracownik może nimi zadysponowac tak, że na jego konto wpłynie mniej niż minimum, ale to jego wola. Pracodawca jest w porzadku, bo postawił do dyspozycji tyle ile musiał.
agabu26-02-2004 13:50:42   [#18]

Jacku

Jasne, że to jest dodatkowa praca, którą, za opłatą, na zlecenie może wykonać bank prowadzący konto osobiste pracownika. Jak widać, wszędzie wszystko zależy od dobrej woli ludzi. Jak ksiegowa nie będzie mieć tego w zakresie obowiązków, może nie realizować dyspozycji pracownika.
Joanna Berdzik26-02-2004 13:58:22   [#19]

Art. 91. Należności inne niż wymienione w art. 87 § 1 i 7 mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie. W takim przypadku wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości określonej w art. 871 § 1 pkt 1.

Ten artykuł dzieli potrącenia na te, które wynikają z Art 87 i ine. te inne też są potrąceniami ( należności inne niż wymienione mogą być potracane- takie jest brzmienie zapisu)

czyli niezaleznie, czy są to potrącenia z Art 87, czy inne dokonywane za jego zgodą i tak są potrąceniami. A skoro sa potrąceniami, to cbdu

Marek z Rzeszowa26-02-2004 14:22:02   [#20]

Mówisz Asiu o "należnościach i potrąceniach". A Agabu pisze o "dyspozycji pisemnej pracownika w sprawie przesyłania części wynagrodzenia na różne konta" .

Sądzę, że są to dwie różne sprawy. Przecież aby przelać pracownikowi wynagrodzenie na konto bankowe, musisz mieć jego dyspozycję.

Więc przy takim toku rozumowania nie mogłabyś dokonać przelewu wynagordzenia na konto pracownika (bo przekracza...).

Oczywiście pracownik księgowości nie jest pracownikiem banku i nie musi dokonywać tego. Ale może.

Biorąc pod uwagę szybkość z jaką dokonują się zmiany w systemach bankowych, nasza dyskusja za parę lat (miesięcy?) zupełnie nieaktualna.

MArek

Joanna Berdzik26-02-2004 14:47:07   [#21]

no właśnie...

dlatrego zgadzam się z jackiem, ktory właśnie o tym pisał

Ok- przelewam pieniądze za wynagrodzenie na konto za jego dyspozycją.

Wszystko  czym się zajmuję, to potrącenia.  Niczym innym nie muszę- tak?

Ale mam do Ciebie pytanie w związku z koniecznościa  egzekwowania od pracownika kwoty podżyrowanej pożyczki ( w razie niespłacania jej przez pożyczkobiorcę). Zgodnie z Art 87- muszę miec na to zgodę pracownika? Czy jak?
czy to jest to:
2) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,

????

Renatka26-02-2004 15:18:23   [#22]

U nas pracownik od razu podpisuje dyspozycje i prosi o potrącenia problem jest innny ,opłaty bankowe które ponosimy my nie pracownik .ustaliłyśmy iż nowe zobowiązania pracownik będzie płacił sam . dotychczasowe do wygaśnięcia.

zrobiłby się problem ze spłatami i żyrantami

Jacek26-02-2004 16:01:22   [#23]

Właśnie m.in. to o czym pisze Renatka: to szkoła przeważnie (chyba że inaczej jest w umowie z bankiem) ponosi koszty obsługi owych potrąceń i przelewów na inne konta, które de facto winien ponosić pracownik bo to jego zobowiązania a nie szkoły i dlatego nie bardzo zgodzę się z agabu, że to dobra wola księgowej.

AnJa26-02-2004 16:13:59   [#24]

Akurat u nas szkoła żadnych kosztów  z tytułu przelewów i wypłat czy wpłat gotówkowych nie ponosi.

Wg. mojej ksiegowości wygodniej jest tak ja było - tzn. na konto pracownika trafia kwota pomniejszona o te różne zz,kzp i inne.

Ponieważ tak też jest wygodniej pracownikom - u mnie obsługa - to problem ma dla mnie wyłacznie naturę prawną.

Ponieważ o całym zamieszaniu dowiedziałem się dzisiaj, to i dzisiaj zacząłem szukać czegoś, co mi przywoływany tu wielokrotnie zapis pozwoli obejść.

A ponieważ nikt z naszych naginaczy prawa nie znalazł dziury w sposobie   omijania art 91 i z nim związanych przy pomocy art.86 - to od jutra fabrykujemy kolejny papiór.

ulkowa26-02-2004 21:32:46   [#25]

Bardzo podoba mi się kombinacja Anja (14). Ale nie wiem czy to jest zgodne z prawem. U nas w szkole jeszcze w tym miesiącu wypłacimy po staremu, ale co dalej ?.

POTRZEBNY BARDZO DOBRY PRAWNIK.

Może będzie coś na ten temat w Głosie Nauczycielskim albo w Gazecie Prawnej (tylko kiedy to czytać?).

Pracownik księgowości nie jest bankiem ani pocztą. Nie można im dokładać ciągle obowiązków( VAT, powielane sprawozdania różniące się tylko rubrykami i masa innych rzeczy). Mam nadzieje Marku z Rzeszowa, że nasza dyskusja stanie się bezprzedmiotowa już jutro, a nie za parę miesięcy/

zgredek26-02-2004 21:40:28   [#26]

ustawa o zz

Art. 33[1]. 1. Pracodawca, na pisemny wniosek zakładowej organizacji związkowej i za pisemną zgodą pracownika, jest obowiązany pobierać z wynagrodzenia pracownika składkę związkową w zadeklarowanej przez niego wysokości.

2. Pracodawca jest obowiązany niezwłocznie przekazywać kwoty pobranych składek związkowych na rachunek bankowy wskazany przez zakładową organizację związkową.
zgredek26-02-2004 23:28:17   [#27]

I tak sobie myślę,

że wyżej wspomniane artykuły kp dotyczą należności, które pracodawca jest zobowiązany potrącać z urzędu.

A pożyczki, składki związkowe, składki ubezpieczeniowe itp. to są dobrowolne należności stanowiące moją własność. I tak jak napisał AnJa - pisemnie wyrażam wolę, aby pracodawca te moje pieniądze przekazywał dalej. Wykonuje, więc moje zlecenie. I jeśli nie chcę - to pracodawca nie musi.

Tak sobie myślę.
Grzesiek26-02-2004 23:38:34   [#28]

Co ważniejsze ...

KP, czy uozz? Uozz do poprawki w związku z nowym KP?
zgredek26-02-2004 23:45:14   [#29]
obie są ustawami

i ustawa o zz nic nie mówi o potrąceniach

pracodawca sobie pobiera i później przekazuje
zgredek27-02-2004 00:14:58   [#30]

I znów sobie tak myślę

przecież, jeśli nie wyrażę (na piśmie) woli, aby pracodawca kwotę raty pożyczki przekazywał na konto pożyczkodawcy - to oczywiście nie będzie jej przekazywał.

I muszę sama ją wpłacać na konto.

Jeśli jej nie wpłacę - to pożyczkobiorca nie może nakazać pracodawcy potrącenia długu.

I tak sobie myślę, że to jest chyba niepotrzebna panika.

A ustawa o zz chyba dość klarownie określa obowiązki pracodawcy.

Nie widzę sprzeczności między kp i uozz.
agabu27-02-2004 00:22:14   [#31]

Twoim sposobem zgredku:

  

       .

zgredek27-02-2004 00:26:22   [#32]
Dziękuję Agnieszko, też uważam, że powinien być u góry - może coś wspólnie wymyślimy:-)
ulkowa27-02-2004 00:27:15   [#33]

a ja widzę

ustawa o zwiazkach zawodych jest z przed kilku lat. Ustawa o zmianie kodeksu pracy jest od teraz. Naprawdę jest potrzebny pawnik, a nie nasze "gdybanie"                                            Dobranoc
zgredek27-02-2004 00:32:21   [#34]
ale obie ustawy mówią o czymś innym - tak uważam.

A co do prawnika to się zgadzam w zupełności.

A może tak poczytanie kodeksu cywilnego pomoże?
zgredek27-02-2004 00:55:26   [#35]

agabu

te kropki to wymyślił fredi - ja tylko od niego odgapiłam:-)))))))))))))))
zgredek27-02-2004 01:00:41   [#36]

i jeszcze:

niestety ustawa o zz nas obowiązuje.

Jeśli nie będziemy pobierać i przekazywać składek - to postąpimy niezgodnie z prawem.

To którą ustawę łamiemy?

Ja wybieram kp;-)
zgredek27-02-2004 01:05:43   [#37]

znowu Marek

napisze, że nie ilość lecz jakość;-)

Dobranoc.
grażka27-02-2004 08:24:04   [#38]
Składka związkowa jest pobierana, a nie potrącana.
AnJa27-02-2004 09:05:00   [#39]
W kc i kpc nic nie znalazłem.
zgredek27-02-2004 21:51:36   [#40]
ja też:-(
krystyna28-02-2004 20:51:21   [#41]

w Inforze jest coś na ten temat...

"Potrącenia z wynagrodzenia – nowe przepisy"

http://www.infor.pl/serwis.html?serwis=02&P180=I26.2004.007.000001300&krok=A

Uśka28-02-2004 21:15:31   [#42]

Zastanawiam komu czemu ma służyć wprowadzenie tego zapisu w kp. Moim zdaniem jest to ograniczenie praw pracownika. "Ktoś" decyduje co można i kiedy można potrącić z jego wynagrodzenia -a on sam nie może!

zgredek02-03-2004 20:28:23   [#43]

:-(

Na nic moje buntowanie się:-(

Nie będę potrącać.

Raty i składki pracownik będzie sam opłacał.

Kara grzywny mnie przekonała;-)
barbaras202-03-2004 21:51:57   [#44]
Mnie tez i decyzja naszego Radcy Prawnego.Niemniej to jest kolejny straszny przepis
ulkowa05-03-2004 09:17:38   [#45]

Gazeta prawna

Dokładnie wszystko jest opisane w gazecie prawnej (z przykładami) dnia 4.03.2004
Zola06-03-2004 11:00:17   [#46]
przepis jest, przestrzegać go trzeba, ale że jest nadopiekuńczy to inna sprawa
to ja powinnam decydowac na co wydaję pieniądze i jak mi łatwiej
a mnie taniej i łatwiej wychodzi żeby odciągnęli z konta
zakładam,że mam konto w banku, a więc musze lecieć a moze podjechac autobusem po pieniądze ( w dwie strony to jakieś 4 złote) , potem stoje w kolejce(czas to pieniądz)
potem wpłacam spłate pożyczki na konto szkoły i bank sobie coś bierze ( 3 złote, a czasem i 6 złotych) no chyba że przeleje z konta na konto
a zatem do tej pory oddawałam szkole z pożyczki mieszkaniowej tylko kwote spłaty a teraz ja trace a zyskuje tylko bank, w skali roku to dla ludzi otrzymujących tylko minimum socjalne to wcale nie tak mały pieniądz
i mnie sie to nie podoba ale co z tego :-(((
zgredek06-03-2004 11:08:20   [#47]

Zola

jakieś mam takie przeczucie, że ktoś musi na tym zyskać, i na pewno nie będzie to ten, który minimum zarabia:-(
Zola06-03-2004 11:53:56   [#48]
tak to wyglada
Konto zapomniane24-03-2004 09:16:42   [#49]

i jak tam idzie realizacja art. 91???

bo to jest tragedia ...

moze juz ktos znalazl inne rozwiazanie???

jak to przyjeli pracownicy??

prosze o podzielenie sie doswiadczeniami

pozdrawiam

inusia

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]