Forum OSKKO - wątek

TEMAT: powracam do zerówki obowiązkowej i mam pytanie.....
strony: [ 1 ]
emeryt23-02-2004 13:55:15   [#01]

A oto moje zapytanie, zrodzone z wątpliwości:

Czy w obecnym stanie prawnym może być przed 1 września podjęta uchwała przez Radę w sprawie sieci przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych ???

Obecny zapis UOSO:

Art. 14a.

 (117) Sieć publicznych przedszkoli, prowadzonych przez gminę, ustala rada gminy.

2004.09.01 zmiana Dz.U.03.137.1304 art.1

Art. 14a.

 (121) 1. Rada gminy ustala sieć prowadzonych przez gminę publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.

Art. 22.

 Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem:

2) art. 9 ust. 1 pkt 3 lit. h, art. 14 ust. 1a, 1b, 3, 3a i 4, art. 14a, 14b, 16 ust. 7 i 7a i art. 20 ustawy, o której mowa w art. 1 niniejszej ustawy, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, oraz art. 7, które wchodzą w życie z dniem 1 września 2004 r.;

Ze względów ściśle związanych z problematyką praktyczną - rodzic winien wiedzieć wcześniej, gdzie realizować obowiązek przygotowania przedszkolnego. Po to Rada Gminy ma ustalić sieć. W przedszkolu - sprawa jasna. A w oddziałach przedszkolnych zorganizowanych w szkołach podstawowych????

Ustalenie sieci w tym zakresie możliwe jest wg. mnie dopiero po wejściu w życie zmienionego art. 14a zawierającego delegację dla Rady - tj. od 1.09.2004 r.

No i co w przypadku, gdy rodzice wybiorą oddział przedszkolny w szkole XXXXX, a Rada nie uwzględni w sieci oddziałów przedszkolnych po dniu 1 września 2004 szkoły XXXXX ?????

karina23-02-2004 14:02:26   [#02]

Własnie mam ten sam problem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nie bardzo wiem co można w tej sprawie zrobić. Przecież nie można podjąć uchwały rady, bo w oparciu niby o co? o przepisy które maja wejsc dopiero od 1.09.2004r. Bezsens jakiś. Ktoś nie pomyślał!!!!

Ewa z Rz23-02-2004 14:10:58   [#03]

no to nie ustalaj sieci

Tylko niech Rada podejmie decyzję, która szkoła będzie prowadziła od września 2004 oddział(y) przedszkolny. Przecież obecnie takie oddziały są prowadzone (podobnie jak przedszkola) i nikt nie zabronił powoływac nowych.

Tu chodzi o to, że po 1.09.2004 w gminie powinno być tyle miejsc w zerówkach ile jest dzieciaków w odpowiednim wieku i dopiero od tej chwili może to kurator skontrolować.

emeryt23-02-2004 14:14:44   [#04]

ciąg dalszy...

Mój prawnik mówi tak:

Jeżeli ustawodawca zmienił ustawę zmianą Dz.U.03.137.1304 art.1 i jednocześnie ustalił, że ta zmiana wchodzi w życie z dniem 1 września 2004 r, to można uchwałę podjąć teraz na podstawie art. 14a Ustawy o systemie oświaty D.U. Nr 67 z 1996 r poz 329 ze zmianami z mocą od 1 września 2004, po uprzednim ogłoszeniu w dzienniku urzędowym województwa.( wejście w życie po 14 dniach od ogłoszenia), ponieważ ta zmiana ma także moc wiążącą dla organu stanowiącego.

Nie za bardzo mnie to przekonuje, ale projekt takiej uchwały dałem na Radę. Najwyżej organ nadzoru uwali - ale będzie wstyd!!!!!

Ale co lepsze - wstyd czy dezorganizacja???? Wybór należy do Ciebie.

AnJa23-02-2004 14:18:25   [#05]
Nie będzie wstydu - podobnie było np. z tworzeniem gimnazjów.
emeryt23-02-2004 14:20:34   [#06]

do Ewy z Rz

Rada nie może tak ad hoc podejmować decyzji.

Rada stanowi prawo miejscowe w formie uchwał na podstawie konkretnych delegacji ustawowych. I jak ustawa mówi, że Rada ma ustalić sieć - to Rada musi to zrobić tak jak mówi ustawa, a nie półśrodkami - wskazywać szkoły które mają prowadzić zerówki.

Do tej pory funkcjonowanie zerówek w szkołach wpisane było przez statuty szkół. Z dniem 1 września 2004, na podstawie aktu wyższego rzędu (ustawa)- zapisy te wygasną a powinna obowiązywać uchwała Rady o sieci.

Ewa z Rz23-02-2004 14:30:34   [#07]

owszem, racja

Ale w tym naszym zakręconym kraju zdarzają się takie r ó ż n e rzeczy, że...

Dobrze zrobiłeś - innego wyjścia nie ma (ten Twój prawnik mo łeb).

AnJa, to trochę inaczej z gimnazjami było - była ustawa o wprowadzeniu reformy ustroju szkolnego z dnia 8 stycznia 1999 r.:

Art. 8. 1. Rady gmin, do dnia 15 marca 1999 r., ustalą sieć gimnazjów publicznych prowadzonych przez gminy oraz granice ich obwodów.

AnJa23-02-2004 14:36:18   [#08]
Ano:-)
karina23-02-2004 14:53:30   [#09]

A co powiecie na to jak mój prawnik niestety karze wpisywać wszystkie zmiany w podstawie prawnej, Nr i poz.  wszystkich zmian??????

Taki jest wymóg nadzoru prawników wojewody!

emeryt23-02-2004 15:11:17   [#10]

no to masz problem..

Nasz nie wymaga
Macia23-02-2004 16:00:23   [#11]

Sieć przedszkoli i zerówek

znana jest przeciez juz w maju gdy organy zatwierdzaja arkusze organizacyjne i wtedy mogą przewidzieć potrzebną ilośc oddziałów. Wystarczy zrobic wykaz i podacc do wiadomości rodziców.
karina23-02-2004 16:33:23   [#12]

Coś mi tu nie pasuje. To na jakiej podstawie szkoła, w ktorej nie istnieje obecnie oddzial przedszkolny ma przyjać dzieci do ciebie? O tak sobie?

beera23-02-2004 19:06:09   [#13]

Zdzisławie-

to, co robicie jest w tej sytuacji, jaką sprawił nam Ustawodawca JEDYNYM słusznym i rozsądnym zadaniem.

Ustalcie  sieć, ktora obowiązuje od 1 września 2004 i tyle

choc, oczywiście, bedzie problem, bowiem uprawnienia do ustalenia w/w sieci macie ustalone na okreslony dzien, ale chyba warto sie posilkowac tu zdrowym rozsadkiem, kurcze. Ocena sytuacji twojego prawnika jednak mnie tu przekonuje, nie sądzę, zby mialo nastąpic "uwalenie" na górze.

Muszę koniecznie popukać w tej sprwie do swojego organu prowadzącego.

.......

Maciu - no wlaśnie dlatego Zdzislaw ustala teraz sieć, bowiem w maju bedzie problem opisany przez karinę. Nie da się zrobić projektu organizacyjnego gdy nie jest ustalona sieć przedszkoli i OP.

Pytanie Kariny jest tu w związku z tym bardzo zasadne

grażka23-02-2004 19:19:12   [#14]
A nabór bedzie w kwietniu? Zawsze w tym miesiącu była rekrutacja do przedszkoli - czy tak samo z zerówkami?
Joanna Berdzik23-02-2004 19:36:45   [#15]

zgodnie z przepisami?

To nie wiadomo:-)

Bowiem nie ma sieci, o ktorej pisze Zdzislaw. Przeciez w kwietniu nie będziecie wiedzili, czy i ile macie OP bezpłatnych..

Choba, że wasz organ się za to wziął i podobnie dziala jak Zdzisław.

Inaczej będzie klapa.
Wg rozporządzenia o naborze( niepodpisanym) rodzic decyduje gdzie jego dziecko będzie realizowało roczne przygotowanie przedszkolne ( zdaje się, ze to tam wlaśnie- nie w ustawie?- moglo mi się pomylic, bo jestem po miętnem;-)
Nigdzie nie ma zaś zawartych terminów do kiedy ma się zdecydować.

Czyli może się zdecydować nawet 30 sierpnia...

Ciekawe, co wtedy zrobi dyrektor, skoro ma podpisany projekt w maju?

Za realizację tego obowiązku odpowiedzialny jest dyrektor szkoły obwodowej- może się zdarzyć, ze 1 wrzesnia zgłosi mu się 5 takich delikwentow- i co?

Będziemy mieli balagan- jesli dobrze wyczuwam pismo nosem...

HenrykB24-02-2004 06:53:28   [#16]

U mnie wałkujemy tę uchwałę od kilku tygodni.

Dobrze, że jest wątek, nie jestem sam.

;-)

karina24-02-2004 07:03:22   [#17]
Dzisiaj idę z tym do swojego prawnika. Zobaczymy co powie.
karina24-02-2004 17:44:43   [#18]
A więc byłam u prawnika. Powiedział, że trzeba sie oprzeć się nowych przepisach i tyle, nie ma co kommbinować. Jak nadzór taki mądry i uwali uchwałę to niech poda inny przpis.
RomanG24-02-2004 18:24:27   [#19]
Mądrości na uwalenie nie trzeba niestety aż tak wiele, co mądrości na podanie własnych rozwiązań. Więc może być różnie.
;-)
Konto zapomniane24-02-2004 21:47:22   [#20]
U nas taka uchwała dotycząca sieci przedszkoli będzie podjęta przez Radę Miejską w czwartek 26 lutego. Będzie to uchwała , która wchodzi w życie z dniem podjęcia z mocą obowiązującą od 1 września 2004.Poczekamy na decyzje organu nadzoru. Wiem natomiast , że taka uchwała została podjęta już w styczniu przez miasto Wronki i narazie nie jest uchylona przez nadzór.
karina24-02-2004 22:20:34   [#21]

U mnie bedzie dopiero podjęta w marcu i to chyba z końcem marca. Ale jest z tym problem bo nie mozna przewidziec ile dzieci zgloszonych zostanie na 10-godz a ile na 5, i ile zostanie zapisanych dzieci od 3 do 5 lat. Co się z tym wiąze nie widomo czy zerowki robic tylko w przedkoszlu i sie pomieszcza czy ujać też zerowke "czy na wszelki wypadek" w szkole

Przeciez nie mozna zrobic próbnego naboru!!!!!!!!!!

Już sama nie wiem co o tym sądzic :(((((

grażka24-02-2004 22:43:26   [#22]

Mam jeszcze jedną wątpliwość. gdy rodzice zdeklarują chęć pobytu dziecka dłużej niż 5 godzin w przedszkolu - wtedy czesne, bo korzystają z przedszkola.

Gdy zrobią to w szkole - świetlica szkolna już bez dodatkowej - lub z niewielką opłatą roczną.

Dlaczego? Przecież obowiązek szkolny jest w tym przypadku taki sam.

HenrykB25-02-2004 06:47:03   [#23]

Te same wątpliowści są u nas. Radni proponują zmianę treści uchwały i taką przygotowuję.

Jeśli ktoś będzie miał treść uchwały po podjęciu, dobrze byłoby wkleić. Łatwiej wtedy można dyskutować i wyrażać wątpliwości.

emeryt25-02-2004 08:03:44   [#24]

nie kombinujcie...

Radni mają ustalić wyłacznie sieć - czyli wskazać, w której szkole będzie oddział przedszkolny. Każde inne zapisy dodatkowe w uchwale są bezprzedmiotowe.Organem wykonawczym uchwały Rady jest Wójt,Burmistrz.

Wklejam tekst projektu zaakceptowany prze mojego prawnika:

Projekt

 

Uchwała Nr .........

Rady Miejskiej w Twardogórze

z dnia......... 2004 r.

 

w sprawie ustalenia sieci prowadzonych przez gminę Twardogóra publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych

 

 

            Na podstawie  art. 18 ust.2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz.1591 ze zmianami), oraz art. 14 a ustawy z dnia 7 września 1991 roku  o systemie oświaty (tekst jednolity: Dz.U. z 1996 r. Nr 67 poz. 329 ze zmianami), uchwala się co następuje:

 

 

§1

 

Ustala się sieć prowadzonych przez gminę Twardogóra publicznych przedszkoli

i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych:

 

-         Miejskie Przedszkole z Oddziałem Małego Dziecka w Twardogórze

      ul. Grunwaldzka 1

-         Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej w Goszczu ul. Szkolna 1

-         Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej w Chełstowie

-         Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej w Grabownie Wielkim

 

§ 2

 

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Twardogóra.

 

§ 3

 

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku

Urzędowym Województwa Donośląskiego, z mocą od dnia 1 września 2004 r.

 

                                                                    

                                                                       Przewodniczący Rady Miejskiej

 

 

 

Sprawdzono pod względem prawnym

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

karina25-02-2004 10:34:47   [#25]

Zastanawiam się i pewnie się mylę, czy nie mozna zrobić naboru bez tej uchwały. W sumie i tak kontrola obowiązku należy do dyrektorów szkół w obowodach ktorych dziecko mieszka.

Nie wiem co to zmienia że tworzymy uchwały kotre i tak sa fikcją bo bedą funkcjonowaly od 1 wrzesnia 2004r.

Żeby tak można było ją później uchwalić, wtedy wszystko było by jasne, gdzie i ile do jakiego zostało zapisanych. Oj marzenia........

karina25-02-2004 11:14:14   [#26]

Jeszcze jedno pytanie? Czy uchwała ta powinna zostać zaopiniowana przez kuratorium i gołoszona w dzienniku urzędowym województwa? Z jakiego to przepisu wynika i czy wogóle wynika?

W przypadku szkół to jest to napisane jasno ale w przypadku sieci przedszkól nie dostrzegłam ???????

Leszek25-02-2004 19:23:01   [#27]

w UoSO nie dostrzegłem obowiązku uzyskiwania pozytywnej opinii dla planó sieci publicznych przedszkoli.

pozdrawiam

HenrykB25-02-2004 19:49:36   [#28]

Z tego co wiem, nie ma potrzeby ogłaszania w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Opinia też nie jest potrzebna.

Mam inny problem. Domyślam się , że intencją ustawodawcy jest określenie sieci placówek, w których sześciolatki mogą realizować obowiązek. Ale czy zapis Zdzisława (mój jest identyczny) nie daje możliwości tworzenia w szkołach podstawowych oddziałów nie tylko dzieci sześcioletnich, ale także np. pięciolatków?

Czy pod nazwą "oddział przedszkolny" rozumiemy tylko oddział dzieci sześcioletnich i na jakiej podstawie (gdzie to jest zdefiniowane)?

Bujamy się w gminie z tymi problemami od 2 tygodni. Mamy wątpliwości co do podejmowania nowej uchwały określającej na nowo sieć przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. U nas jest dodatkowy powód do określenia sieci na nowo - likwidowane są w gminie 2 przedszkola. Pewnie zaproponuję odłożenie podjęcia uchwały na termin późniejszy, bo nie bardzo jestem w stanie podać w chwili obecnej podstawę prawną powyższych wątpliwości.

Jeśli macie swoje zdanie w tym zakresie piszcie.

karina25-02-2004 20:03:34   [#29]

No rzeczywiście nie ma dookreślenia. Własnie sprawdzałam w "ramowych statutach szkoły" tam fuguruje tylko taki zapis

paragraf (nie wiem jak sie wkleja paragraf :(( ) 5 ust. 6

"W szkole mogą być tworzone oddziały przedszkolne realizujące program wychowania przedszkolnego"

Wygląda na to że moga funkcjonować przedszkoloszkoły, nigdzie nie ma tego zapisu że tylko zerówki. Powstaje tylko teraz pytanie czy oby napewno? Coś tu nie tak.

HenrykB25-02-2004 20:08:10   [#30]

To "nie tak" wynika z tradycji oświatowej i przypisywanych poza przepisami znaczeń słowom, które zawsze zrozumiałe były dla oświatowców.

Radni ich nie rozumieją i może dobrze się dzieje, że takie problemy wypływają.

Przepisy przewrtowałem, na ile czas pozwolił i nigdzie nie znalazłem definicji "oddziału przedszkolnego", a w zasadzie ograniczenia tego pojęcia do dzieci sześcioletnich.

HenrykB25-02-2004 20:12:25   [#31]

Jeśli np. nie ma zgody co do organizowania przez szkoły podstawowe innych oddziałów niż zerówki (chyba, że taki brak zgody jest pozaprawny), to cytowana treść uchwały budzi wątpliwości.

Wątplowości jest więcej, jeśli rada wcześniej podejmowała inne uchwały dotyczące przedszkoli i szkół podstawowych prowadząc politykę oświatową w określonym kierunku (domyślnie - pozytywną), a tu nagle buuum... Nowa uchwała i klops z polityki oświatowej.

Wcale się nie dziwię wątpliwościom. Myślcie, jak te wątpliwości rozwiązać, bo ja nie ma póki co pomysłu.

Ewa z Rz26-02-2004 05:48:56   [#32]

Ja mam w szkole oddział pięciolatków

i odpowiedni zapis w statucie - obniżyliśmy o rok dolną granicę wieku przyjmowanych dzieciaków do szkoły.

Nikt tego nie kwestionował i nawet nie było potrzeby uchwały rady - wystarczyło pismo wójta z propozycją utworzenia takiego oddziału i pozytywne poźniej odniesienie się organu do zmiany w statucie.

............................
Karina,

aby wsyawić znak § należy trzymając wciśnięty lewy alt, wybrać z klawiatury numerycznej 245. Po puszczeniu lewego altu pojawi się w oknie postu §.

Można też wkleić ten znak lub tekst z tym znakiem napisany np. w Wordzie...

Konto zapomniane26-02-2004 20:01:48   [#33]

W naszej gminie właśnie dzisiaj została podjęta przez Radę Miejską Uchwała w sprawie sieci przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.Jeżeli ją tylko otrzymam to ją udostępnię.

Mam kilka wyjaśnień z materiałów WOKST w sprawie oddziałów przedszkolnych i rocznego przygotowania przedszkolnego może się przydadzą.

,, Zerówki jak dotąd mogą wchodzić w skład przedszkola lub szkoły podstawowej.Ta druga mozliwość wynika z § 5 ust.6 ramowego statutu publicznej szkoły podstawowej,stanowiącej załącznik do rozporządzenia MEN,teraz znalazła podstawę ustawową.Z okoliczności, iż rada gminy ustali wspólną sieć gminnych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych nie wolno wywodzić wniosku,że będzie dopuszczalne istnienie w szkołach podstawowych również innych oddziałów przedszkolnych niż oddziały,,zerowe".Praktyka taka występuje w niektórych gminach,jednakże jest pozbawiona podstawy prawnej"Tyle w skrócie to wyjasnienie.

Wyjaśnienie z Kuratorium Oświaty Delegatura w Pile jest nieco inne,oto ono,,Zapisy prawa nie zezwalają na tworzenie w szkołach podstawowych innych oddziałów przedszkolnych poza ,,sześciolatkami",pozwalają jadnak na tworzenie oddziałów złożonych z dzieci w różnym wieku/statut mówi o tym ,że oddział tworzą dzieci w zbliżonym wieku/.Dzieci sześcioletnie mogą więć uczyć się razam z pięciolatkami i czterolatkami.Statut przedszkola umozliwia bowiem pracę na wielu poziomach m.in.poprzez obowiązek indywidualizacji pracy z dziećmi".

Może te wyjaśnienia się przydadzą.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]