Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Jeszcze raz urlop na poratowanie zdrowia
strony: [ 1 ]
maciej k23-02-2004 12:54:39   [#01]
Czy dyrektor może udzielić urlopu na poratowanie zdrowia w wymiarze krótszym niż zalecił lekarz?
Roman K23-02-2004 13:07:16   [#02]

Dyrektor pisze decyzję zgodna z zaświadczeniem lekarza

Chyba że jakiś szczególnie szczególny przypadek, napisz dokładniej

Pozdrawiam

Ewa z Rz23-02-2004 13:10:14   [#03]

to zależy

jaki jest tego powód. Jeśli jesteś w okresie wypowiedzenia możesz otrzymać urlop tylko do końca tego okresu, podobnie w przypadku emerytury.
Roman P23-02-2004 13:16:30   [#04]
lub do osiągnięcia wieku emerytalnego.
Jolabj24-02-2004 09:23:27   [#05]

Miałam urlop podpisany do końca roku szkolnego , chociaż lekarz zalecił urlop do 31 sierpnia. Organ prowadzący,któremu obecnie podlegam był lekko zdziwiony ,że dyr. "zadziałał" na korzyść pracownika. Natomiast nikt nie kwestionował :-)

pozdrawiam

ewa24-02-2004 09:45:24   [#06]

kurcze :-)

Jola nie mów głośno ;-)))
Jolabj24-02-2004 09:51:51   [#07]

ewuniu

Przecież było wszystko w porządku i zgodnie z prawem "co nie jest zakazane jest dozwolone".

pozdrawiam

Iza Leśniewska24-02-2004 10:14:39   [#08]

:-)

Polecam ciekawy artykuł na ten temat w Głosie Nauczycielskim Nr 6/2004 w części Bliżej Prawa.
ewa24-02-2004 10:21:18   [#09]

jola ;-)

a i owszem zgodnie z prawem, ale....

skąd wiesz czy ten dyrek nie chciał Cię zwolnić i nie zostawił sobie furtki coby Ci wypowiedzenie dać ;-))))))))))))
tak jakoś nie wiem czemu od razu myślisz, że on na korzyść pracownika :-))

KrystynaP24-02-2004 10:57:53   [#10]

Czy to prawda że urlopu dyrektor może nie udzielić mimo tego że nauczyciel go dostał od lekarza?Nasz organ opierając się o to,że rozporządzenie ministra zdrowia już nie obowiązuje,zabronił dyrektorom udzielać takich urlopów.Czyli co wszyscy którzy je otrzymali po owej dacie otrzymali je bezprawnie?Kuratorium przyznało rację organowi.Co otym sądzicie?owe rozporządzenie

http://prawo.vulcan.pl/przegdok.asp?qdatprz=24-2-2004&qplikid=786

Joanna Berdzik24-02-2004 11:04:17   [#11]

nie do końca chyba zgodnie...

Po pierwsze- Jolu, chyba mialaś ten urlop przyznany do końca zajęć szkolnych, bo koniec roku szkolnego, to wlaśnie 31 sierpnia

Po drugie- aby n-la wypuścic na jego urlop po urlopie zdrowotnym MUSI byc dokonane badanie lekarskie, ze zdrowy- znaczy może sobie urlopować

czyli jesli chcemy n-la puścić na urlop po zdrowotnym, musimy mieć podkładkę w postaci lekarskiego potwierdzenia, że ok. Jeśli nie mamy tej podkładki- to popełniamy chyba błąd.

Odradzam więc samowolne skracanie zrowotnego i samodzielne wysyłanie n-la, ktory powinien być na zdrowotnym na normalny urlop pracowniczy.

.....

Izo- a przybliż zagadnienia tego artykułu?

Joanna Berdzik24-02-2004 11:06:34   [#12]

no i oczywiście

fakt, że rozporządzenie nie obowiązuje

Ale rozporządzenie jest AKTEM wykonawczym.

To, że brak procedur, nie znaczy, że n-le stracili uprawnienia do zdrowotnego.

Uprawnienia mają nadal:-)

ewa24-02-2004 11:17:26   [#13]

zaczyna być ciekawie :(

zgodnie z art. 73 ust.3b KN o potrzebie udzielenia urlopu orzeka lekarz. Art. 73 ust.4 daje delegację ministrowi zdrowia w porozumieniu z min. MENiS określenia w rozp. trybu określania... oraz sposób prowadzenia domumentacjizwiązanej z wydawaniem orzeczeń.

Nie ma delegacji do nie udzielenia urlopu, a juz na pewno nie ma jej dyrektor czy organ prowadzący.

ewa24-02-2004 11:18:35   [#14]

o znowu nie odświeżyłam :-)

ale za to asia napisała krotko to co ja rozwlekłam :-)))))
KrystynaP24-02-2004 11:32:11   [#15]
po konsultacjach z prawnikami ustalono jednak że urlopu można nie dać i faktem jest że nauczycielka zamiast być na urlopie przebywa na zwolnieniach a dyrektorzy dostali na piśmie zakaz wydawania urlopów.
emeryt24-02-2004 11:34:43   [#16]

a po co wam rozporządzenie???

Ono i tak nie rozwiązuje problemu, którego moim zdaniem nie ma.Urlop musi być udzielony zgodniez orzeczeniem lekarza, chyba że lekarz określił w rzeczeniu konieczność powstrzymania się od pracy na okres ponad 12 miesięcy.

Słownik języka polskiego:

orzec dk Vc, orzeknę, orzekniesz, orzekł, orzeczony, orzekłszyorzekać ndk I, ~am, ~asz, ~ają, ~aj, ~ał, ~any

1. «wypowiedzieć, wyrazić sąd, opinię, zdanie o czymś; oświadczyć, stwierdzić, określić coś, rozstrzygnąć coś»
Lekarze orzekli poprawę w stanie zdrowia pacjenta.
Orzekli, że postąpił bardzo nieładnie.
Komisja orzeknie, kogo zwolnić z egzaminu.
 
orzecznictwo
orzecznictwo n III, Ms. ~wie, blm
1. «działalność sądów i innych organów rozstrzygających, polegająca na wydawaniu orzeczeń w konkretnych sprawach»

2. «ustalanie stanu zdrowia człowieka, jego zdolności do pracy, wskazań do leczenia sanatoryjnego, do urlopu zdrowotnego itp.»
 
Karta Nauczyciela:

 Art. 73. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 5 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela płatnego urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo 1 roku.

3b. O potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zalecanego leczenia, orzeka lekarz ubezpieczenia zdrowotnego leczący nauczyciela.

Lekarz ma orzec - czyli rozstrzygnąć,stwierdzić: Dyrektorze kochany - ten (ta) Pan(i) w celu poprawy stanu zdrowia ma mieć urlop dla poratowania zdrowia w wymiarze 1 roku. I dyrektor jako kierownik zakładu pracy udziela,bo nie ma podstaw do podważenia decyzji lekarza ani delegacji prawnej do zmiany decyzji lekarskiej wyrażonej w formie orzeczenia.

Chyba że lekarz napisze orzeczenie, że nauczyciel, żeby ozdrowiał ma mieć urlop dla poratowania zdrowia w wymiarze 18 miecięcy. Wtedy dyrektor ma pełne prawo i obowiązek udzielić urlopu w wymiarze wyłącznie 12 m-cy, bo tak stanowi Karta.

Marek z Rzeszowa24-02-2004 12:49:37   [#17]

Kurczę!

Coś Ty Krysiu narobiła!

Przecież to forum odwiedzają i czytają organy.

Jeśli wszyscy zaczną w ten sposób szukać oszczędności to... zgroza!

 

Marek

KrystynaP24-02-2004 17:24:25   [#18]
Nie chciałam tego,tylko mam koleżankę która po prostu nie da rady chodzić ,do emerytury daleko i chciałam się poradzić kogoś bardziej znającego przepisy niż ja.(to właśnie jej nie udzielono tego urlopu)
Ewa z Rz25-02-2004 03:11:49   [#19]

??

Fakt, nie ma rozporządzenia MZ w sprawie urlopu zdrowotnego.

Ale jeśli lekarz orzeczenie da to urlop musi zostać udzielony!

To rozporządzenie którego nie ma jest dla lekarza nie dla dyrka... Rozumiałabym, gdyby z powodu jego braku lekarz nie chciał orzeczenia wystawić, ale tak?...?

Bzdura!

Nauczyciel przynosi odpowiednie zaświadczenie od lekarza dyrkowi i idzie na urlop - ja to nawet to zaświadczenie wysłałam pocztą. A dyrek może papiera nie pisać... a jak napisze, że nie udziela to do sądu, bo gdzie podstawa odmowy? KN nie daje dyrkowi takich uprawnień.

Joanna Berdzik25-02-2004 08:47:54   [#20]

nie mówiąc już o tym, że

w takiej sytuacji dyrektor dopuszcza do pracy, osobą, ktora powina przebywac z określonych powodow na ulopie dla poratowania zdrowia.

Zupełnie spokojnie wyobrazam sobie sytuację, w której po rocznej pracy w szkole, podczas okresu, w ktorym n-l powinien podratowywać swoje zdrowie, stan tego zdrowia się pogarsza.
Co powinien zrobić n-l? Moim zdaniem skierować sprawe do sądu- wygrana jest pewna:-)))
Odszkodowanie murowane. W dodatku pewnie z powodztwa cywilnego- dyrek będzie płacił do końca swych dni.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]