Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Grupy żłobkowe w przedszkolu - co to za twór?
strony: [ 1 ]
HenrykB19-02-2004 15:12:37   [#01]

Przepraszam za mocne pytanie.

Jeśli macie przypadki organizowania grup żłobkowych w przedszkolach, to bardzo interesują mnie problemy:

  1. Jaka jest podstawa prawna tworzenia takich grup, bo w przepisach oświatowych nie ma nic?
  2. W jakim wieku dzieciaczki są do niej zapisywane?
  3. Kto jest zatrudniony dla takiej grupy (nauczyciel czy inna osoba), ile etatów przewidujecie dla takiej grupy?
  4. Czy są jakieś szczególne wymagania do rodziców tych dzieci?
  5. Jakie inne wymagania muszą być spełnione zgodnie z przepisami, żeby taka grupa funkcjonowała (wymagania w zakresie żywienia, opieki medycznej, organizacji pracy w grupie)?
  6. Jak podchodzi do tematu nadzór pedagogiczny podczas opiniowania projektu organizacyjnego przedszkola (wizytatorzy, odezwijcie się)?

Jeśli czegoś nie poruszyłem, to Wy to poruszcie.

Bardzo liczę na pomoc.

HenrykB19-02-2004 22:34:56   [#02]
Albo pytanie w tytule zbyt drastyczne, albo nikt nic nie wie.
Nie dajcie się prosić, napiszcie coś.
grażka19-02-2004 23:24:20   [#03]

Nie zetknęłam się z takim pomysłem. Żłobki w Łodzi podlegają chyba pod służbę zdrowia? Matko, nie wiem, dowiem się po niedzieli.

Pomysł na dzieci młodsze niż 3 lata w przedszkolu czytałam pierwszy raz w projektach "Małe dziecko" - jeszcze przed reformą - miał osłodzić przedszkolom przejście 6 latków do szkół. (Jeśli spotkasz P. Dzierzgowską, to zapytaj, to były propozycje tej ekipy).

Sporadycznie zdarza się - w mojej placówce ze dwa razy - że trafiało do przedszkola dziecko np. 2,5 letnie - bo miało rodzeństwo w starszej grupie.

Zewa20-02-2004 00:41:53   [#04]

u nas

przy obecnym niżu demograficznym już od dłuższego czasu  są przyjmowane dzieci młodsze niż trzylatki, np 2,5 roku, czasem nawet się zdarza niewiele ponad dwa latka... Na ogół są to dzieci dość samodzielne jak na swój wiek, można się z nimi jako tako porozumieć, jednak smoczki i pieluchy są "na porządku dziennym"  - toż to atrybuty czysto 'żłobkowe'  ;-)
Natomiast o grupach żłobkowych słychać było w Gdańsku co nieco - jakiś czas temu i bardzo cichutko, powiedziałabym nawet, że nieśmiało i z mało pewnych źródeł. Po prostu krążyły takie plotki, które nie wiadomo skąd się brały. Ostatnio ich nie słyszałam, ale może kiedyś znów... kto wie - jeśli coś usłyszę nie omieszkam "uprzejmie donieść"  ;-)))
Ewa Z.
HenrykB20-02-2004 06:32:37   [#05]

Z tego co wiem, grupy istnieją w niektórych placówkach przedszkolnych.

Od 1 września 2004r. uso dopuszcza w szczególnie uzasadnionych przypadkach przyjmowanie dzieci 2,5 letnich.

Co to za szczególnie uzasadnione przypadki? Zdefiniowanie tych przypadków pomoże przy naborze, bo na pewno zgodnie z ustawą nie można ogłaszać naboru na hurrrrra.

Na pewno takie grupy z tymi dziećmi nia są grupami żłobkowymi (ustawa mówi o przedszkolach), więc zgodnie z ramowym statutem może być w grupie do 25 dzieciaczków. Zgodzę się na woźną oddziałową dla grupy (jak wszędzie) oraz na dodatkową pomoc nauczyciela, bo "straszne" maluchy. Reszta jak w każdej grupie przedszkolnej.

Ale co w przypadku przyjmowania dzieci w wieku poniżej 2,5 roku?

Na pewno przepisy oświatowe tego nie regulują. Pewnie Ministra Zdrowia, tylko które?

Jak coś znajdziecie - podajcie. Wszystkim nam się przyda ta wiedza, zanim zaskoczy nas sytuacja.

I cytat z uso:

Rozdział 2
Wychowanie przedszkolne, obowiązek szkolny i obowiązek nauki

art. 14.

1. Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci w wieku 3-6 lat.

1a. /do 31.08.2004 r./W przypadku dzieci zakwalifikowanych do kształcenia specjalnego przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną, wychowaniem przedszkolnym może być objęte dziecko w wieku powyżej 6 lat, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 10 lat. Obowiązek szkolny tych dzieci może być odroczony do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 10 lat.

1a. /od 1.09.2004 r./W przypadku dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wychowaniem przedszkolnym może być objęte dziecko w wieku powyżej 6 lat, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 10 lat. Obowiązek szkolny tych dzieci może być odroczony do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 10 lat.

1b. /od 1.09.2004 r./W szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor przedszkola może przyjąć do przedszkola dziecko, które ukończyło 2,5 roku.

AnJa20-02-2004 08:51:51   [#06]

Od 3 lat mamy cos takiego w miescie - tyle, ze nie bardzo mam teraz czas żeby popytać . Nie wiem nawet w którym przedszkolu.

Jesli bedzie jeszcze pytanie aktualne - rozejrzę sie w przyszłym tygodniu.

RomanG20-02-2004 09:14:17   [#07]

Henryk

Jest u nas w regionie jedna bodajże tylko taka placówka. Trochę Ci tam podzwoniłem i powypytywałem.

ad. 1/ Dawniej tam był żłobek, funkcjonował na podstawie starych przepisów Ministerstwa Zdrowia, potem dołączono do niego zagrożone likwidacją przedszkole, obecnie to funkcjonuje włącznie na podstawie przepisów oświatowych, jako Przedszkole z Oddziałem Żłobkowym, z tym że część przedszkolna podelga nadzorowi kuratora, a część żłobkowa wyłącznie nadzorowi organu prowadzącego, który utrzymuje stare standardy, na podstawie już nieobowiązujących przepisów.
Wszystkich szczegółów możesz się dowiedzieć telefonicznie od tego człowieka w gminie odpowiedzialnego za oświatę. Rozmawiałem z nim i mógłbyś do niego zadzwonić w poniedziałek, wszystkie te przepisy Ci wygrzebie. Telefon i nazwisko mogę Ci podać w Miętnem.

ad. 2/ dzieci od 3 miesięcy do 3 lat, z tym że już 2,5 latki idą do oddz. przedszkolnego, bo są miejsca

ad. 3/ 24 dzieci - 3 opiekunki, 1 salowa, na pół etatu pomoc, ponadto funkcjonuje pralnia, więc jest praczka też na pół etatu, ale Sanepid nie czepia się pampersów, podobno tak jest taniej i spokojnie z pralni można by zrezygnować.

ad.4/ zaświadczenie od lekarza o przeciwskazaniach dotyczących głównie żywienia; kuchnia przedszkolna musi inaczej gotować i w razie potrzeby modyfikować posiłki

ad. 5/ dawniej raz w tyg. przychodziła lekarka i pielęgniarka; teraz służba zdrowia nie płaci, więc nie przychodzą

ad. 6/ kurator opiniuje tylko część przedszkolną
RomanG20-02-2004 10:59:39   [#08]

Trochę jeszcze poszperałem

Żłobki są przecież zakładami opieki zdrowotnej i podlegają pod Ustawę o zakładach opieki zdrowotnej.
Dlatego - jak tak głębiej pomyślałem - to to rozwiązanie wydaje mi się dosyć ryzykowne prawnie.

Jeszcze do punktu trzeciego:
Opiekunki są po specjalnej szkole policealnej, która kiedyś była w Opolu. Teraz nawet odpowiedniej szkoły nie ma.
HenrykB20-02-2004 13:26:47   [#09]

To już coś, Romanie!

Wielkie podziękowania. Temat nadal aktualny, bo u nas w przedszkolach chcemy takie grupy prowadzić. Problem tylko z "ryzykiem prawnym", które z pewnością jest i to duże.

Potrzebuję podstaw prawnych funkcjonowania grupy z dziećmi z wieku żłobkowym (poniżej 2,5 roku).

Mam kilka adresów przedszkoli, gdzie prowadzą takie grupy (południe kraju). Zadzwonię tam i zasięgnę informacji. Jeśli u Was też zamierzacie prowadzić takie grupy, piszcie. Razem będzie łatwiej. Może podczas konferencji ktoś będzie znał temat?

W Miętnem będę prawdopodobnie 11 i 12 marca w Ośrodku Doskonalenia Kadr. Teraz nie mogę (nad czym bardzo ubolewam).

layola20-02-2004 18:55:48   [#10]

grupy żłobkowe w przedszkolu

jestem dyrektorem takiej placówki, tj przedszkola z grupami żłobkowymi. Zostaliśmy powołani dezyzją Rady Gminy: połączono wcześniej istniejące przedszkole z wcześniej istniejącym żłobkiem, i w tej chwili funkcjonujemy jako zespół. W grupach żłobkowych pracują dyplomowane opiekunki dziecięce (personel medyczny) oraz salowe. W grupach przedszkolnych- nauczycielki i salowe. Zatrudniamy pielęgniarkę na umowę - zlecenie, która przychodzi  1 raz w tygodniu. Kuratorium ocenia tylko pracę przedszkola, choć zatwierdza projekt organizacyjny całej placówki. Nie wiem jakich informacji mogłabym jeszcze udzielić. Prosze pytać.
HenrykB20-02-2004 22:21:26   [#11]

Bardzo dziękuję za informacje.

Czy znasz może podstawy prawne funkcjonowania grup żłobkowych? Prawdoppodobnie Ministra Zdrowia.

layola21-02-2004 08:52:59   [#12]
Ustawa z dnia 30 sierpnia 1991 o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91 poz. 408 z późniejszymi zmianami). Dodam jeszcze, że mimo iż  żłobek to zakład opieki zdrowotnej , a pracujace tam opierkunki sa personelem medycznym to jako całość jesteśmy placówką oświatową ze wspólnym statutem, regonem, nipem regulaminami, itd. Pozdrawiam:)
HenrykB21-02-2004 18:27:15   [#13]

Dziękuję. Poszukuję tekstu jednolitego tej ustawy. Prawdopodobnie spróbujemy opracować meteriał, dotyczący grup żłobkowych w przedszkolach. Potrzebna będzie pomoc osób znających tę tematykę.

Zapraszam do dyskusji.

I jeszcze jedno źródło (od naszego wspólnego znajomego):

Antoni Jeżowski "Statut szkoły" str. 165 wyrok NSA. W uzasadnieniu sporo informacji na temat żłobków. Na str. 169 glosa Zb. Leońskiego. Warto poczytać, bo teksty te poruszają problem prawny organizowania grup żłobkowych w przedszkolach.

A jest to problem i już.

HenrykB22-02-2004 19:20:21   [#14]

Jednolity tekst ustawy już mam. Ale niewiele w nim jest na temat żłobków. Może macie rozporządzenia wykonawcze Ministra Zdrowia do tej ustawy?

Ustawa o zakładach opieki zdrowotnej (stan na 2004-01-13)

 

 

Art. 32b.

Żłobek udziela świadczeń zdrowotnych, które obejmują swoim zakresem działania profilaktyczne i opiekę nad dzieckiem w wieku do 3 lat.

 

Art. 2.

1. Zakładem opieki zdrowotnej jest:

1) szpital, zakład opiekuńczo-leczniczy, zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, sanatorium, prewentorium, inny nie wymieniony z nazwy zakład przeznaczony dla osób, których stan zdrowia wymaga udzielania całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych w odpowiednim stałym pomieszczeniu,

2) przychodnia, ośrodek zdrowia, poradnia,

3) pogotowie ratunkowe,

4) medyczne laboratorium diagnostyczne,

5) pracownia protetyki stomatologicznej i ortodoncji,

6) zakład rehabilitacji leczniczej,

7) żłobek,

8) inny zakład, spełniający warunki określone w ustawie.

 

Art. 34b.

1. Opłaty za pobyt dziecka w żłobku są ustalane według cen umownych. Opłaty te nie obejmują świadczeń zdrowotnych.

2. Wysokość opłaty określonej w ust. 1 ustala podmiot, który utworzył żłobek.

 

Art. 50.

3. Do żłobka prowadzonego w formie zakładu budżetowego nie stosuje się przepisu art. 19 ust. 10 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 155, poz. 1014, z 1999 r. Nr 38, poz. 360, Nr 49, poz. 485, Nr 70, poz. 778 i Nr 110, poz. 1255 oraz z 2000 r. Nr 6, poz. 69).

 

Art. 10.

1. W zakładzie opieki zdrowotnej świadczenia zdrowotne udzielane są wyłącznie przez osoby wykonujące zawód medyczny oraz spełniające wymagania zdrowotne, określone w odrębnych przepisach.

2. Minister Zdrowia i Opieki Społecznej określa, w drodze rozporządzenia, wymagania, jakim powinny odpowiadać osoby na stanowiskach kierowniczych w zakładach opieki zdrowotnej określonego rodzaju,

3. Świadczenia zdrowotne, z uwzględnieniem zasad określonych w ust. 1, mogą być udzielane przez wolontariuszy.

4. Minister Zdrowia i Opieki Społecznej po zasięgnięciu opinii organów samorządów zawodów medycznych określa, w drodze rozporządzenia, sposób ustalania minimalnych norm zatrudnienia pracowników działalności podstawowej w zakładach opieki zdrowotnej.

5. Minister Zdrowia i Opieki Społecznej określa, w drodze rozporządzenia:

1) rodzaje zawodów, w których może być uzyskiwany tytuł specjalisty w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, szczegółowe zasady, warunki i tryb uzyskiwania tego tytułu w danym zawodzie oraz podmioty uprawnione do prowadzenia szkoleń i nadawania tytułu specjalisty,

2) szczegółowe zasady udzielania świadczeń zdrowotnych przez wolontariuszy.

6. Przepis ust. 5 pkt 1 nie dotyczy zawodów, dla których zasady uzyskiwania tytułu specjalisty określają odrębne przepisy.

 

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]