Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Stwórzmy mapę Polski - "Oszczędności w oświacie"
strony: [ 1 ]
Marek z Rzeszowa19-02-2004 14:40:05   [#01]

Od kilku tygodni mnożą się doniesienia ze wszystkich stron kraju (na naszym forum również) o programach oszczędnościowych w oświacie.

Schemat jest mniej więcej wszędzie taki sam:

Wybrano nowego prezydenta, starostę, burmistrza czy wójta - a ten szukając środków na realizację swoich przedwyborczych obietnic znajduje dojną krowę - oświatę.

Oczywiście jest to największy rozdział gminnych budżetów, więc nawet niewielkie (procentowo) oszczędności (niektórzy nazywają je racjonalizacją wydatków) dają znaczące kwoty.

Proponuję byśmy zebrali w jednym miejscu (na przykład w tym wątku) przykłady, pomysły organów i ewentualne kwoty.

Przecież to nie może być przypadek, że nagle w jednym czasie, w całym kraju samorządy podjęły jednakowe działania.

Może dowiemy się co na to MENiS?  (ponoć nas czytają). Czyżby budżet oświaty zmniejszył się w ostatnim roku?

Może na konferencji w Miętnem (szkoda, że nie mogę pojechać) znajdzie to odzwierciedlenie w jakiejś uchwale czy stanowisku wyrażonym do najwyższych władz?

Zacznę od mojego podwórka - Miasto Rzeszów.

Wśród pomysłów na "racjonalizację wydatków" znalazłem takie:
- łączenie grup na lekcjach języków obcych i innych przedmiotów,
- tworzenie liczniejszych oddziałów i łączenie już istniejących oddziałów w liczniejsze,
- zatrudnianie nauczycieli z niższymi kwalifikacjami (bo tańsi),
- utrudnianie awansu zawodowego nauczycieli,
- łączenie w zespoły placówek różnego typu (gimnazjów z podstawówkami, gimnazjów z liceami a nawet liceów z przedszkolami),
- ograniczanie zatrudnienia pracowników administracji i obsługi,
- likwidacja stołówek szkolnych przy gimnazjach,
- umieszczanie różnych placówek w jednym budynku,
- ograniczanie środków na doskonalenie i dokształcanie nauczycieli,
- "dobrowolna rezygnacja" z funduszu nagród dyrektora,
- ograniczanie środków na ZFŚS,
- ograniczenia w zużyciu energii, gazu i wody.

Zamiarem włądz Rzeszowa jest zmniejszenie w 2004r. o 8 mln zł dofinansowania do subwencji oświatowej (w porównaniu do ub. roku).

Joanna Berdzik19-02-2004 14:43:59   [#02]

nie damy rady tak szybko na Miętne

ale w Olsztynie?

To będzie maj- dobry czas. I może w Olsztynie już będziesz mogł być?

To swietny pomysl!

Marek Pleśniar19-02-2004 14:52:56   [#03]

niedamy rady wszystkiej oświaty przemiędlić w Miętnem:-))

Bo by sie zmienio Miętne w Międlne

Olsztyn to dobry pomysł. Ponadto nie musimy do tego mieć konferencji.

Dżoana19-02-2004 15:06:32   [#04]

Dołączam się:

Nasze kochane Starostwo postanowiło zacząć oszczędzać kosztem uczniów i nauczycieli. Otóż po feriach, czyli od poniedziałku wprowadza następujące zmiany:

-podział na grupy na drugim języku obcym jest zniesiony,

-podział na godzinach dyrektorskich, (czyli np. klasy z tzw. poszerzonym programem nauczania języka ang. lub niem.),

-podział na WF

-do odwołania zamrożono dodatki motywacyjne

-za matury żadnego dodatku nie będzie (będziemy pracować za darmo),

-na urlop dla poratowania zdr. można pójść dopiero po rozmowie z dyrektorem

I jeszcze jedno:nie ma teraz zastępstw płatnych ale są tzw. zastępstwa opiekuńcze, tzn. nauczyciel wchodzi do klasy, sprawdza obecność i nie prowadzi lekcji. Osobiście wolałabym poprowadzić lekcję. I co Wy na to?

Marek Pleśniar19-02-2004 15:43:59   [#05]
taka mapa to tak w ogóle dobry pomysł. O tyle służy oświacie że zwraca w poglądowy i interesujący sposób uwagę pozaoświatowej Polski na szkoły. A zazwyczaj tak nie jest.
Marla19-02-2004 17:39:58   [#06]

u nas

 od września powstają 2 zespoły szkól - gimnazjum, podstawówka i przedszkola- każdy w swoim budynku, oszczędność polega na likwidacji stanowisk zastępcy dyrektora we wszystkich tych placówkach

AnJa19-02-2004 20:10:00   [#07]

Ciecia w oswiacie powiatowej to niekoniecznie realizacja mrzonek przedwyborczych - w ciągu ok. 3 lat powiaty ziemski zbankrutują jeśli nie bedzie powaznych  oszczedności( wina systemu)

Kiedy ten Olsztyn? Nawet za cene odwołania - bedę!!!!

Marek Pleśniar19-02-2004 20:42:16   [#08]
planujemy ostatni weekend maja:-)
Marek z Rzeszowa19-02-2004 21:03:23   [#09]

To możę warto zmienić system..?

Marla: jak mapa to mapa, podaj miejsce     ;-))

zgredek19-02-2004 21:51:21   [#10]
a później napisze, że niestety chór musiał pożegnać:-(
emeryt20-02-2004 07:50:02   [#11]

dzięki za instrukcję

w tym wątku.

Robię sobie wykaz szczegółowy w razie konieczności zaciskania pasa.

Bo w tym roku budżet oświaty to prawie 49% budżetu gminy ( z inwestycją).

- ale pomysły - owszem owszem.

tylko czy warto równać do gorszego?????

ewa20-02-2004 08:08:04   [#12]

:)

nie równaj, nie warto
rudan23-02-2004 23:25:36   [#13]

oszczędnośći

Na tę mapę należy nanieść jeszcze Lidzbark Warmiński.Starosta-były nauczyciel oszczędza j/w

barbaras224-02-2004 10:47:20   [#14]
Również i w Bydgoszczy oszczedzamy a pomysły miasto ma podobne liczne klasy( 36LO, 28 Gim) wieksze grupy na w-f od 20 osób.Za matury juz nie palcilismy w ubieglym roku azastepstwa tylko konieczne i niech mi ktos powie co to jest zastepstwo konieczne?????/
Joanna Berdzik24-02-2004 14:11:08   [#15]

moje wiadomości dotrą

w kwietniu- maju

Wtedy jest czas na projekt organizacyjny i wtedy pewnie będziemy zaciskać tu pasa.

Niech ten watek nie zniknie- do wakacji pewnie będzie obfitował w obszerny materiał porownawczy

Koralik24-02-2004 22:35:31   [#16]

u nas oszczędzać - będziemy

Poszukuję sposobu (schematu) finansowania oświaty w Kwidzynie(niu); na ten sposób powołuje się mój organ. Założyłam wątek i co okazało się, że w OSKKO nie ma nikogo z Kwidzyna (?). Myślę, że i u nas chodzi o oszczędności, stąd ten pęd do nowych pomysłów.
Marek z Rzeszowa24-02-2004 22:46:44   [#17]

Tam było coś na kształt bonu oświatowego.

Mam w szkole materiały od nich to Ci przekażę - ale dopiro po feriach. czyli w poniedziałek. Tylko wygląda na to, że rozwiązaniami kwidzyńskimi mieszkańcy już się nie chlubią. Na stronie miasta cisza. Wyszukiwarki milczą

?

Marek

Koralik24-02-2004 22:57:48   [#18]
no właśnie a u mnie zachwyt, wycieczki władz itp. ,a nigdzie nic nie mogę znależć. Napisałam na e-mail miasta, poczekam na Twoje informacje i może ktoś sie odezwie. Dziękuję.
Marek Pleśniar24-02-2004 23:04:39   [#19]
wycieczki zawsze fajne;-)
Marek z Rzeszowa24-02-2004 23:08:32   [#20]

Znalazłem coś tu:

http://www.kwidzyn.com/

Marek

grażka24-02-2004 23:25:04   [#21]

Przedszkoli nie ma :-(

W edukacji - czy w ogóle?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]