Forum OSKKO - wątek

TEMAT: działalność dyrektora
strony: [ 1 ]
luzaczek17-02-2004 17:59:02   [#01]

Czy dyrektor szkoły może prowadzić rownocześnie działalność gospodarczą?

Odpowiedzcie, proszę!!!

krzycho17-02-2004 20:15:42   [#02]

nie taki luzaczek...

...jak chce dodatkowo tyrać na własny rachunek :)))

pozdrawiam  krzycho

ewa bergtraum17-02-2004 20:17:30   [#03]

Szkoła prowadzona np. przez powiat jest jego jednostką

organizacyjną, przez gminę - gminną jednostką organizacyjną, o której mówi się w art. 1 ustawy z dn.

22. marca 1990 r. o pracownikach samorzadowych

(Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1593 z późn. zmianami).

Pracownicy szkoły: nauczyciele, wychowawcy itp. pedagogiczni objęci postanowieniami Karty nauczyciela

nie mają statusu pracowników samorządowych.

Pozostali pracownicy szkoły podlegają ustawie o pracownikach samorządowych, w tym dyrektor, który

jest kierownikiem jednostki organizacyjnej odpowiednio: gminy, powiatu, samorządu województwa. Do dyrektora (objętego także zapisami

w Karcie.n. jeśli jest jednocześnie nauczycielem) stosuje się przepisy art. 2, punkty 6,6a

i 6b Ustawy z dn. 21.08.1997r. (Dz.U. Nr 106, poz. 679 z późn. zm.) o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje

publiczne. Zgodnie z art. 4 wspomnianej wyżej ustawy

dyrektorzy szkół w okresie zajmowania stanowiska nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami, a także zarzadzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.

Ograniczenie to nie dotyczy działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, w formie

i zakresie gospodarstwa rolniczego. O, widzisz!.

Tu zostawiono nam furtkę... ;-).

Kierownicy j.o. prowadzący działalność gospodarczą zobowiązani zostali do zaprzestania prowadzenia tej działalności do dn. 31 marca 2003r.

Konsekwencją niezastosowania się do tego wymogu jest odwołanie z zajmowanego stanowiska.

I tak popełniłam swój najdłuższy list na Forum. Pewnie

napisałam więcej, niż chciałabyś wiedzieć, ale

nauczyciele to dociekliwe stworzenia i pewnie ktoś

za chwilę poprosiłby o podstawę prawną. Pozdrawiam.

Marek Pleśniar17-02-2004 21:04:23   [#04]
oczywiście że byśmy poprosili;-)
Jolanta Szuchta17-02-2004 21:31:14   [#05]

Ewo

czy w kontekście przepisów ktore podajesz dyrektor szkoły bedąc kierownikiem jednostki organizacyjnej,podlega bezpośrednio burmistrzowi i czy ten może go rozliczać z czasu pracy?

Podobno na tym forum ktoś pisal juz na temat nienormowanego czasu pracy dyrektora,ale ja tego nie znalazłam,czy może ktoś widział i pamięta?

Pozdrawiam jak Leszek ;-))))))

kuba17-02-2004 21:37:19   [#06]

a w innej gminie

A co z jeśli mieszka i prowadzi działalność na terenie innej gminy niż w tej, której pracuje?
gosienka17-02-2004 21:46:12   [#07]
nieważne gdzie , nie może mieć zarejestrowanej żadnej działalności
Leszek17-02-2004 22:00:39   [#08]

Co do czasu pracy dyrektora szkoły to jednak jest zapis:

KN - Art. 42. 1. Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień.

Jeśli dyrektor jest nauczycielem, któremu powierzono tą funkcję to dotyczy go powyższy zapis.

Pozdrawiam

Marek Pleśniar17-02-2004 22:06:03   [#09]
jak juz jednak wiemy - nie wiadomo czym i kim jest dyrektor;-)
Jolanta Szuchta17-02-2004 22:06:36   [#10]

Tak

ale chyba gdzieś czytałam,ze dyrektor ma nienormowany czas pracy.

A co z tą podległością burmistrzowi Leszku?

Leszek17-02-2004 22:24:00   [#11]

Najprościej  - czym i kim?

Pracodawcą dla zatrudnianych i pracownikiem dla powierzającego mu funkcję.

Przy takim spojrzeniu mamy dość jasną sytuację etapów podległości pracowniczej.

Patrzę praktycznie. Jeśli nie będzie chciał podlegać... no cóż... mieliśmy tu niedawno przykład na forum tego co się stało...

Czas pracy wg prawa i czas pracy praktyczny (rozróżniam).

Warunki pracy dla nauczyciela określa KN, a dyrektor jest nauczycielem...

Chciałbym poznać podstawy nienormowanego czasu pracy dyrektora...

Pozdrawiam

luzaczek17-02-2004 23:04:09   [#12]

Dla Ewy

serdeczne podziękowania, wiele mi rozjaśniłaś, wiedziałam, że można na Was liczyć!

Ewa z Rz18-02-2004 05:04:52   [#13]

wyrok NSA

Wyrok z dn. 24.11.1999 r. II SA 1735/99

Zarząd gminy nie jest organem zarządzającym szkołą w rozumieniu art. 3(1) KP, dokonujacym za szkołę czynności prawnych z zakresu stosunku pracy wobec jej dyrektora. Zatrudnianie i zwalnianie kierowników gminnych jednostek organizacyjnych przez zarząd gminy w żadnym razie nie oznacza, że zarząd przez powołanie dyrektora szkoły uzyskuje względem niego kompetencje w zakresie, w jakim przepisy prawa pracy upoważniają pracodawcę do kierowania pracą podporządkowanych mu pracowników. [czas pracy! - dod. mój] Dyrektor szkoły jest pracownikiem szkoły, a nie zarządu gminy, i szkoła jako jednostka organizacyjna jest jego pracodawcą. Dyrektor szkoły nie ma nad soba bezpośredniego przełożonego kierujacego jego pracą. [!] W rolę tę nie wchodzi zarząd gminy, ponieważ przepisy prawa wyposażają go tylko w niektóre kompetencje pracodawcy względem dyrektora (powierzenia stanowiska i odwołania z tego stanowiska)

Sformułowanie "zarząd gminy" odnosi się do samorządowego organu prowadzącego - obecnie: wójt (burmistrz/prezydent) i ew. zarząd powiatu/województwa

Joanna Berdzik18-02-2004 09:00:57   [#14]

nie wiem, ale ja czegoś tu nie rozumiem?

Przywołana przez Ewę Ustawa:
Do dyrektora (objętego także zapisami w Karcie.n. jeśli jest jednocześnie nauczycielem) stosuje się przepisy art. 2, punkty 6,6a i 6b Ustawy z dn. 21.08.1997r. (Dz.U. Nr 106, poz. 679 z późn. zm.) o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.

 

W dodatku w tej ustawie:

Art. 1. Ustawa określa ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej przez osoby zajmujące kierownicze stanowiska państwowe, w rozumieniu przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, oraz przez sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Art. 2. Ustawa określa także ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej przez:

1) pracowników urzędów państwowych, w tym urzędników służby cywilnej, zajmujących stanowiska kierownicze:

a) dyrektora generalnego, dyrektora departamentu (jednostki równorzędnej) i jego zastępcy oraz naczelnika wydziału (jednostki równorzędnej) - w urzędach naczelnych i centralnych organów państwowych,

b) dyrektora generalnego urzędu wojewódzkiego, dyrektora wydziału (jednostki równorzędnej) i jego zastępcy oraz głównego księgowego, kierownika urzędu rejonowego i jego zastępcy oraz głównego księgowego - w urzędach terenowych organów rządowej administracji ogólnej,

c) kierownika urzędu i jego zastępcy - w urzędach terenowych organów rządowej administracji specjalnej,

2) pracowników urzędów państwowych, w tym urzędników służby cywilnej, zajmujących stanowiska równorzędne pod względem płacowym ze stanowiskami wymienionymi w pkt 1,

3) dyrektora generalnego Najwyższej Izby Kontroli oraz pracowników Najwyższej Izby Kontroli nadzorujących lub wykonujących czynności kontrolne,

4) pracowników regionalnych izb obrachunkowych zajmujących stanowiska: prezesa, członka kolegium, naczelnika wydziału oraz inspektora do spraw kontroli,

5) pracowników samorządowych kolegiów odwoławczych zajmujących stanowiska: przewodniczącego, jego zastępcy oraz etatowego członka kolegium,

6) członków zarządów gmin, skarbników (głównych księgowych budżetu) i sekretarzy gmin oraz inne osoby wydające decyzje administracyjne z upoważnienia wójta lub burmistrza (prezydenta miasta),

7) pracowników banków państwowych zajmujących stanowiska: prezesa, wiceprezesa, członka zarządu oraz skarbnika,

8) pracowników przedsiębiorstw państwowych zajmujących stanowiska: dyrektora przedsiębiorstwa, jego zastępcy oraz głównego księgowego,

9) pracowników jednoosobowych spółek Skarbu Państwa oraz spółek, w których udział Skarbu Państwa przekracza 50% kapitału zakładowego lub 50% liczby akcji, zajmujących stanowiska: prezesa, wiceprezesa i członka zarządu,

10) pracowników agencji państwowych zajmujących stanowiska: prezesa, wiceprezesa, dyrektora zespołu, dyrektora oddziału terenowego i jego zastępcy - lub stanowiska równorzędne,

11) inne osoby pełniące funkcje publiczne, jeżeli ustawa szczególna tak stanowi.


USTAWA  z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.  (Dz. U. Nr 106, poz. 679)
Podaję adres: http://www.abc.com.pl/serwis/du/1997/0679.htm

 nie mogę znaleźć w Art 2 punktów 6 i 6a oraz 6b-mam więc dyskomfort, bo nie wiem, czy nie ma, czy mam złą stronę z tym aktem przed sobą?

A tu sama ustawa, we fragmencie:

Art. 1. Ustawa określa ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej przez osoby zajmujące kierownicze stanowiska państwowe, w rozumieniu przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, oraz przez sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Art. 2. Ustawa określa także ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej przez:

      1) pracowników urzędów państwowych, w tym urzędników służby cywilnej, zajmujących stanowiska kierownicze:

            a) dyrektora generalnego, dyrektora departamentu (jednostki równorzędnej) i jego zastępcy oraz naczelnika wydziału (jednostki równorzędnej) - w urzędach naczelnych i centralnych organów państwowych,

            b) dyrektora generalnego urzędu wojewódzkiego, dyrektora wydziału (jednostki równorzędnej) i jego zastępcy oraz głównego księgowego, kierownika urzędu rejonowego i jego zastępcy oraz głównego księgowego - w urzędach terenowych organów rządowej administracji ogólnej,

            c) kierownika urzędu i jego zastępcy - w urzędach terenowych organów rządowej administracji specjalnej,

      2) pracowników urzędów państwowych, w tym urzędników służby cywilnej, zajmujących stanowiska równorzędne pod względem płacowym ze stanowiskami wymienionymi w pkt 1,

      3) dyrektora generalnego Najwyższej Izby Kontroli oraz pracowników Najwyższej Izby Kontroli nadzorujących lub wykonujących czynności kontrolne,

      4) pracowników regionalnych izb obrachunkowych zajmujących stanowiska: prezesa, członka kolegium, naczelnika wydziału oraz inspektora do spraw kontroli,

      5) pracowników samorządowych kolegiów odwoławczych zajmujących stanowiska: przewodniczącego, jego zastępcy oraz etatowego członka kolegium,

      6) członków zarządów gmin, skarbników (głównych księgowych budżetu) i sekretarzy gmin oraz inne osoby wydające decyzje administracyjne z upoważnienia wójta lub burmistrza (prezydenta miasta),

      7) pracowników banków państwowych zajmujących stanowiska: prezesa, wiceprezesa, członka zarządu oraz skarbnika,

      8) pracowników przedsiębiorstw państwowych zajmujących stanowiska: dyrektora przedsiębiorstwa, jego zastępcy oraz głównego księgowego,

      9) pracowników jednoosobowych spółek Skarbu Państwa oraz spółek, w których udział Skarbu Państwa przekracza 50% kapitału zakładowego lub 50% liczby akcji, zajmujących stanowiska: prezesa, wiceprezesa i członka zarządu,

      10) pracowników agencji państwowych zajmujących stanowiska: prezesa, wiceprezesa, dyrektora zespołu, dyrektora oddziału terenowego i jego zastępcy - lub stanowiska równorzędne,

      11) inne osoby pełniące funkcje publiczne, jeżeli ustawa szczególna tak stanowi.

ewa18-02-2004 09:08:55   [#15]

asiu wkleję to co pisałam gdzie indziej :)

ustawa o zmianie ustawy o samorządzie gminnym (Dz.U z 2002r. Nr 214, poz.1806 w art. 3. 1) zmieniając ustawę o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej (Dz.U Nr 106,poz.679 z póź.zm.);
Art. 4. Osoby wymienione w art. 1 i 2, w okresie zajmowania stanowisk lub pełnienia funkcji, o których mowa w tych przepisach, nie mogą:
6) prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności; nie dotyczy to działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, w formie i zakresie gospodarstwa rodzinnego.

zabrania prowadzenia działalności gospodarczej dyrektorowi innej niż wymieniona w pkt.6

z tego wynika,że dyrektor nie może prowadzić działalności gospodarczej nie tylko w swojej gminie

ewa18-02-2004 09:11:47   [#16]

za szybko kliknęłam :-)

ta zmiana z 2002r. zaliczyła nas do tych, co to nie mogą ;-)
ewa bergtraum18-02-2004 10:01:27   [#17]

Joanna Berdzik

Ogran. prow. dział. gosp. przez osoby pełniące funkcje publiczne - U.


             Dz. U. z dnia 11 września 1997 r. Nr 106, poz. 679

    zm.:
        Dz. U. 97 r. Nr 88, poz. 554 zm. Dz. U. 98 r. Nr 113, poz. 715
        Dz. U. 98 r. Nr 162, poz. 1126
        Dz. U. 99 r. Nr 49, poz. 483
        Dz. U. 2000 r. Nr 26, poz. 306
        Dz. U. 2002 r. Nr 113, poz. 984
        Dz. U. 2002 r. Nr 214, poz. 1806
        Dz. U. 2003 r. Nr 137, poz. 1302

                  Wyrok TK    Dz. U. 99 r. Nr 60, poz. 653

        Ustawa weszła w życie z dniem 1.01.1998 r. (patrz: art. 30)

                                   USTAWA

                         z dnia 21 sierpnia 1997 r.

            o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej
                   przez osoby pełniące funkcje publiczne.

Art. 2. Ustawa określa także ograniczenia w prowadzeniu działalności
gospodarczej przez:

  6) wójtów (burmistrzów, prezydentów miast), zastępców wójtów
    (burmistrzów, prezydentów miast), skarbników gmin, sekretarzy gmin,
    kierowników jednostek organizacyjnych gminy, osoby zarządzające i
    członków organów zarządzających gminnymi osobami prawnymi oraz inne
    osoby wydające decyzje administracyjne w imieniu wójta (burmistrza,
    prezydenta miasta),

 6a) członków zarządów powiatów, skarbników powiatów, sekretarzy powiatów,
     kierowników jednostek organizacyjnych powiatu, osoby zarządzające i
     członków organów zarządzających powiatowymi osobami prawnymi oraz
     inne osoby wydające decyzje administracyjne w imieniu starosty,

 Art. 4. Osoby wymienione w art.  1 i art.  2, w okresie zajmowania
stanowisk lub pełnienia funkcji, o których mowa w tych przepisach, nie mogą:

 1) być członkami zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółek
    prawa handlowego,

 2) być zatrudnione lub wykonywać innych zajęć w spółkach prawa handlowego,
    które mogłyby wywołać podejrzenie o ich stronniczość lub interesowność,

 3) być członkami zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych
    spółdzielni, z wyjątkiem rad nadzorczych spółdzielni mieszkaniowych [3],

 4) być członkami zarządów fundacji prowadzących działalność gospodarczą,

 5) posiadać w spółkach prawa handlowego więcej niż 10% akcji lub udziały
    przedstawiające więcej niż 10% kapitału zakładowego - w każdej z tych
    spółek.

 6) prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z
    innymi osobami, a także zarządzać taką działalnością lub być
    przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności; nie
    dotyczy to działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji
    roślinnej i zwierzęcej, w formie i zakresie gospodarstwa rodzinnego.

 

             Dz. U. z dnia 13 grudnia 2001 r. Nr 142, poz. 1593

     (na podstawie tekstu ogłoszonego w Dz. U. 1990 r. Nr 21, poz. 124)

    zm.:
        Dz. U. 90 r. Nr 43, poz. 253
        Dz. U. 94 r. Nr 98, poz. 471
        Dz. U. 97 r. Nr 9, poz. 43
        Dz. U. 97 r. Nr 28, poz. 153
        Dz. U. 98 r. Nr 162, poz. 1118
        Dz. U. 98 r. Nr 162, poz. 1126
        Dz. U. 2000 r. Nr 12, poz. 136
        Dz. U. 2000 r. Nr 26, poz. 306
        Dz. U. 2001 r. Nr 45, poz. 497
        Dz. U. 2001 r. Nr 89, poz. 971
        Dz. U. 2002 r. Nr 113, poz. 984
        Dz. U. 2002 r. Nr 214, poz. 1806

              Wyrok TK        Dz. U. 2000 r. Nr 109, poz. 1165

                Ustawa weszła w życie z dniem 27 maja 1990 r.

OBWIESZCZENIE MARSZAŁKA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 7 listopada
2001 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o pracownikach
samorządowych.

                                    USTAWA

                           z dnia 22 marca 1990 r.

                        o pracownikach samorządowych.

  Art. 1. Ustawa określa status prawny pracowników zatrudnionych w:

 1) urzędzie marszałkowskim, wojewódzkich samorządowych jednostkach
    organizacyjnych,

 2) starostwie powiatowym, powiatowych jednostkach organizacyjnych,

 3) urzędzie gminy, w jednostkach pomocniczych gminy oraz w gminnych
    jednostkach i zakładach budżetowych,

 4) biurach (ich odpowiednikach) związków jednostek samorządu terytorialnego
    oraz zakładów budżetowych utworzonych przez te związki,

 5) biurach (ich odpowiednikach) jednostek administracyjnych jednostek
    samorządu terytorialnego

 - zwanych dalej "pracownikami samorządowymi", z zastrzeżeniem art.  1a.
                Wszedł w życie z dniem 23 lutego 2000 r.
------------------------------------------------------------------------------

    Art. 1a. Przepisów ustawy nie stosuje się do pracowników jednostek
wymienionych w art.  1, których status prawny określają odrębne przepisy. (np. nauczycieli - dopisek mój)

------------------
 (brzmienie art. wprow. ustawą z dnia 21 stycznia 2000 r. o zmianie niektórych
  ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji publicznej, Dz. U. 2000 r.
  Nr 12, poz. 136)

Joanna Berdzik18-02-2004 10:10:50   [#18]

co ja powklejalam..

wszedł mi sanepid w momencie " wyślij" i wyslałam zanim przygotowalam post:-(

nie zlapalam zmiany:-(

Byłam przekonana, że mogą  poza terenem swojej jednostki- leb bym se dała obciąć, dobrze, że nikt nie chcial;-)

....

Ewo- aleś tytuł postu zrobiła;-)))

ewa bergtraum18-02-2004 10:18:12   [#19]

zapomniałam

o 6b (ustawa o ograniczeniu...) :

 6b) członków zarządów województw, skarbników województw, kierowników
     wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych
, osoby
     zarządzające i członków organów zarządzających wojewódzkimi osobami
     prawnymi oraz inne osoby wydające decyzje administracyjne w imieniu
     marszałka województwa,

ewa bergtraum18-02-2004 10:31:54   [#20]

Znowu mi coś nie wyszło?

A jak się tytułuje posty ?. Bo w: Jak pisać na Forum nic nie ma na ten

temat. A moja wiedza o tym malusieńka, oj malusieńka. :-(

To jedyne Forum, na którym piszę. Może jakaś ściąga?. Pewnie

nie tylko ja mam takie problemy. :-)

ewa bergtraum18-02-2004 10:46:58   [#21]

Raaaany...

Poleciałam do listy zarejestrowanych, a potem przypomnieć sobie

władzę. O, matko i córko !. Czy to znaczy, że już nie tylko u Szefa,

ale i Szefowej mam tyły ?!!!. Do soboty zdążę przefarbować włosy

i zrobić jakiś porządny lifting. Aha - i wypić butelkę lecytyny na pamięć.

:-)

maeljas18-02-2004 11:11:34   [#22]

Ewo

spoko - toż nie ty zaczęłaś ten wątek (chyba.........chyba, że Ty to Luzaczek)
Joanna Berdzik18-02-2004 11:15:09   [#23]

;-)))

jak to TYŁY?

Nauczyłaś mnie czegoś :-)))

Choć wiesz, jak to jest z poslańcami- tych, co złe wieści noszą .....;-))

Ewo- napisalaś do mnie tak oficjalnie, to się pośmialam- ot co;-)

A co z tytulami? jak napiszesz w linijkę tytułu- to masz tytuł- i joanna berdzik- taki tytuł Ci wyszedł:-))

ewa bergtraum18-02-2004 13:12:23   [#24]

?

 Najlepszą obroną jest (tak gadają) - atak. No to się bronię ;-) :

- pewnie, Maeljas, że to wina Luzaczka, bo zaczął wątek. :-)))

- w rejestracji Aś różnych trochę jest (AAAsia, AAsia, Asia, asia R, 

asia wl, asia40, asia68, asiab, AsiaK, AsiaKoss). Żadnej asi, pisanej małą literą nie ma!. Joanna Berdzik jest jedna.

- teraz już będę kojarzyć, że asia i Joanna Berdzik mogą na Forum

  występować zamiennie. ;-)

Już się nie odzywam, bo zaraz zauważy mnie Maryśka2 i jak zacznie szukać

podtekstów, a do tego, nie daj, Boże, mnie tłumaczyć, to będę zmuszona

zrezygnować z pokazania się w Miętnem. :-))))))

beera18-02-2004 13:38:31   [#25]

no jasne!!!!

ja- Asia, asia i joanna berdzik to jedno :-))) ( mam jeszcze jeden nick, ale nie powiem jaki- z początków forum:-)))

nie przyszło mi do głowy, że może być tu kolomyjka:-)))

Nie rezygnuj z miętnego!!!! ;-)))

ewa18-02-2004 13:44:28   [#26]

Ewa ;-)

tymi małymi literami o ja Ci tak namieszałam?
sorry, eh :-))))))
najwyżej dasz mi w dziób już niedługo :-))))
beera18-02-2004 13:51:17   [#27]

bo też oszukujesz!!

eh, ewa;-))

tylko po nadajniku Cię poznaję ;-)

ewa18-02-2004 13:55:07   [#28]

ja oszukuuuujjjjjęęęęęęę ????

a gdzieżbym tam śmiała ;-))))))))))))

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]