Forum OSKKO - wątek

TEMAT: ile kopii świadectw dla gimnazjum
strony: [ 1 ]
Gaba15-02-2004 23:01:04   [#01]

szukam, czytam i doczytać nie mogę - rozpozrądzenie nie mówi...

 

czy podstawówka także może składać 3 kopie... do 3 gimnazjów...

czy gimnazjum może chcieć tylko oryginały?

ergo15-02-2004 23:58:22   [#02]

rekrutacja do gimnazjum

Moje " prywatne" dziecko jest w szóstej klasie i także chciałabym wiedzieć do ilu szkół może składać dokumenty, jakie są zasady rekrutacji, kiedy powinnam poinformować rejonowe gimnazjum, że dziecko będzie uczyć się poza rejonem. A tak w ogóle to szukam dobrego gimnazjum w Krakowie, poradźcie, jakie kryteria wyboru są wg Was ważne.
beera16-02-2004 09:01:38   [#03]

Gaba-
rozporządzenie o naborze nie zostalo jeszcze podpisane. na dziś obowiązuje stare- czyli jak w tamtym roku- 2 kopie+świadectwo w procesie rekrutacji

jesli nabór zostanie podpisany, wówczas trzy kopie w procesie rekrutacji+ świadectwo na potwierdzenie wyboru

Rycho16-02-2004 09:35:47   [#04]

Asiu :-)

piszesz o naborze do szkół ponadgimnazjalnych.

Nie ma ani w projekcie, ani w dotychczasowych przepisach, ze uczniowi szkoły podstawowej trzeba wydawać coś więcej niż oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej.

Kryteria naboru do gimnazjum mają być określone w jego statucie.

Mariola16-02-2004 10:18:59   [#05]

tak, przy okazji ze strony MENiS

Przyjęcia uczniów do szkół ponadimnazjalnych

Na stronach internetowych Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu publikowany jest projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności.

Do Ministerstwa wpłynęły pytania, czy projekt ów wprowadza zmiany w systemie rekrutacji uczniów do szkół ponadgimnazjalnych.

Wyjaśniam zatem, że projekt ww. rozporządzenia nie zawiera żadnych przepisów dotyczących rekrutacji uczniów do szkół. Zawiera jedynie wzory świadectw, jakie uczniowie otrzymują w szkołach na koniec każdego roku szkolnego i na zakończenie określonego etapu edukacji.

Anna Zawisza

Dyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego,

Specjalnego i Profilaktyki Społecznej

16 stycznia 2004 r.

Rycho16-02-2004 10:25:52   [#06]

Mowimy tu

o projekcie

Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych.

Lucyna N16-02-2004 11:04:54   [#07]

3 kopie do ponadgimnazjalnych

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu

z dnia 6 stycznia 2004 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności.

(Dz.U. z 2004r. Nr 6, poz. 45)

"......

5) § 11 otrzymuje brzmienie:

"§ 11. Dyrektor szkoły poświadcza zgodność kopii z oryginałem świadectwa, dyplomu, zaświadczenia lub innego druku szkolnego tylko wtedy, gdy:

1) jest to niezbędne dla złożenia kopii w aktach tej szkoły,

2) dotyczy to wydania dla celów rekrutacji:

a) trzech kopii świadectwa ukończenia gimnazjum,

b) trzech kopii zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w gimnazjum.

Na każdej stronie kopii należy umieścić adnotację "Stwierdzam zgodność z oryginałem", datę, pieczęć urzędową szkoły oraz podpis i pieczęć imienną dyrektora szkoły lub upoważnionej przez niego osoby.";

beera16-02-2004 11:09:58   [#08]

rycho

pytanie gaby mi się wydawalo oczywiste, że jej chodzi o ponadgimnazjale:-)

Czyli ile ona ma zrobić kopii:-)

Moj błąd- nie przeczytalam dokładnie pytania.

beera16-02-2004 11:13:36   [#09]

bloże

i z przerażeniem czytam o jakiś kopiach w podstawówkach- nie mieści się to w  obszarze posiadanych przeze mnie pojęć;-).

 

A swoją drogą fajnie z tymi projektami.
Gimnazjum wydaje trzy kopie
czyli uczeń ma 3 kopie + swiadectwo.

jak się nie pospieszą z naborem, to będziecie mieli w ponadgimnazjalnych niezły bajzel

AnJa16-02-2004 12:33:13   [#10]

Bajzel to mamy już od 2 lat - więc juz pewną praktykę mamy.

Oczywiście ciekam jestem co sie stanie jak dzieciak złozy 4 podania - do 3 szkół kopie, do 1 oryginał.

I ilu dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych wykombinuje, że u nich mozna, (a nawet trzeba) składać wyłącznie oryginały.

Z interesujących rzeczy z projektów zarzadzeń KO w sprawie zasad rekrutacji w 3 znanych mi województwach utrzymano podwójną premię za świadectwo: punkty za oceny z 4 przedmiotów oraz za swiadectwo z wyróznieniem (u nas np.15 p. za pasek)

Do łask wraca Kangur i jemu podobne - za miejsce w pierwszej 3 w woj.- 3 p.

Mariola16-02-2004 15:40:25   [#11]

ja zrozumiała, że jak

będą trzy kopie, to uczeń nie będzie już nigdzie składał oryginału. Dopiero na potwierdzenie że chce się znależć w tej konkretnej szkole.
Tak?
Lucyna N16-02-2004 15:50:12   [#12]

Mariola

Tak :-)
AnJa16-02-2004 16:19:57   [#13]
Ja tez tak to rozumiem, tylko że my strasznie kombinować lubimy. Więc ja juz teraz próbuje się wczuwac:-)
beera16-02-2004 17:23:38   [#14]

mariolu i Lucynko

TAK, pod warunkiem, ze podpisze MENIS rozporządzenie o naborze.

To stare dopuszcza składanie zarówno świadectw jak i kopii w procesie rekrutacji:-)

tak więc na dzis, uczen ma 4 dokumenty do składania, co prawda rozporządzenie zawęża mu możliwości do trzech miejsc, ale kto to sprawdzi?

;-)

hania17-02-2004 00:05:22   [#15]

mamy na razie to

z 6 stycznia 2003 - co pisała Lucyna
hania17-02-2004 00:06:40   [#16]

2004

oczywiście. Ale braki w tempie podpisywania ......a czas leci....
Gaba17-02-2004 03:45:38   [#17]

Mam nowy statut - żal mi wpisywać w niego sprawy, które zmieniają się jak w kalejdoskopie... albo są totalnie zapomniane.

Wolę napisać regulamin.

Czy wolno mi sprawy naboru uregulować regulaminem?

Skąd teza, że to wszytsko musi być w statucie, statut zawiera kompadibilia, a nie betki punktowe i szczególiki o terminach i dokumentach? Nie podoba mi się wpisywanie bzdur w statut!

Jest wyraźnie napisane, że należy podać do publicznej wiadomości na pół roku przed rozpoczęciem rekrutacji reguły naboru - jeżeli tak, to decyzja naszego KO, iż nabór rozpoczyna się 15 marca do gimnazjów, powinna się pojawić jesienią 2003 - pojawia się 6 lutego.

Jestem bardzo zła. Sprawy dla szkoły istotne są nie poruszone, a potem będą interwencje i powoływanie się na nie istniejące prawo o trzech kserokopiach... rodzice zresztą się powołują najczęściej na prasę i się skarżą. To my jesteśmy niepoważni, to my sami dajemy podstawe do teg, by zkołę traktowac byle jak.

 W naszym mieście lansuje się uparcie tezę, że do gimnazjum, kiedy się dzieciak stara - to może trzy kopie składać. Przekopałam wszystko - rozp. o naborze z kilkoma zmianami, przekopałam rozp. z dokumentach (bo to typowa sprawa, że w rozp. o danym zakresie nie ma tego, co powinno w nim być, ale jest w takim rozp., co w nazwie nie ma, ale pojawiają się kluczowe wyrazy...) nie ma...

- jak więc napisać dokument, który ma pomóc mnie, nam, nauczycielom i dzieciom oraz ich rodzicom przyjśc do naszej szkoły...

 

Wg mnie i kolegi także z obleganego gimnazjum nie jest to prawdą. Nigdzie o tym nie pisze a lansuje się. Jest to dla mnie ważne, musze wreszcie wystawić regulamin, klienci szkoły się tym interesują.

Obraża się ich w ten sposób.

Bogusława17-02-2004 09:12:32   [#18]
Nasze Kuratorium "wyszło przed orkiestrę" i w zasadach rekrutacji dopuszcza posługiwanie sie tylko kopiami świadectw i zaświadczeń. Może już mają nowe rozporządzenie :))))))))
Rycho17-02-2004 12:38:24   [#19]

Gaba

może Ci się nie podobać wpisywanie bzdur do statutu, ale przepis mówi o tym dość wyraźnie moim zdaniem:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 27 sierpnia 2001 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych przedszkoli i szkół oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych

§ 5. 1. Do klasy pierwszej gimnazjum prowadzonego przez gminę lub innego wchodzącego do sieci gimnazjów ustalanej przez gminę przyjmuje się:

1) z urzędu - absolwentów szkół podstawowych zamieszkałych w obwodzie danego gimnazjum,

2) na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) - absolwentów szkół podstawowych zamieszkałych poza obwodem danego gimnazjum, w przypadku gdy gimnazjum dysponuje wolnymi miejscami.

2. W przypadku gdy liczba kandydatów zamieszkałych poza obwodem danego gimnazjum jest większa niż liczba wolnych miejsc, którymi dysponuje gimnazjum, kandydatów przyjmuje się na podstawie kryteriów zawartych w statucie gimnazjum.

3. Dla kandydatów do gimnazjów i oddziałów dwujęzycznych może być przeprowadzony sprawdzian uzdolnień kierunkowych na warunkach ustalonych przez radę pedagogiczną.

4. Kryteria, o których mowa w ust. 2, oraz warunki, o których mowa w ust. 3, podaje do wiadomości kandydatom dyrektor gimnazjum, nie później niż na 6 miesięcy przed terminem rekrutacji.

5. (uchylony).

6. (uchylony).

7. Do kandydatów, którzy ukończyli szkołę podstawową dla dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą lub ukończyli szkołę za granicą, stosuje się odpowiednio § 17 ust. 1 pkt 3.

8. Laureaci konkursów o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim, których program obejmuje w całości lub poszerza treści podstawy programowej co najmniej jednego przedmiotu (bloku przedmiotowego), przyjmowani są do wybranego gimnazjum niezależnie od kryteriów, o których mowa w ust. 2.

Jak się lansuje jakieś tezy, to trzeba je jakoś uzasadniać. Jak takiego uzasadnienia nie ma, to może wartałoby nie zwracać na tych co to lansują uwagi, albo im powiedzieć wprost o tym co sie na ten temat myśli...

No i dążyć do zmiany odpowiednich zapisów prawa na ten temat.

Niedawno konsultowaliśmy projekt rozp., które ma zmieniać to dotychczasowe. O ile pamiętam, to zadnej propozycji od gimnazjów w tej materii tam nie było.

No to jak? Trzeba, czy nie trzeba tu coś w prawie zmieniać?

Gaba17-02-2004 12:59:37   [#20]

o ile pamiętam, Rychu, to wnosiłam ten problem i podnoszę naprawdę go stale!

 

Bzdetą statutową nazywam nie fakt zapisu, bo tu się zgadzam z Tobą - ogólne sprawy powinny być, że jak mam wolne miejsca, to mogę przyjąć dzieci spoza rejonu, ale np. terminy: bo w tamtym roku był kwiecień, teraz połowa marca do końca czerwca...

 

- dziś w wielu telefonach uświadomiłam kolegom, że uchwalone przez nich np. w grudniu statuty są... nieaktualne, bo se wpisali, np. jakiś 27 czerwca jako data zbierania świdectw i zakończenia roku, itp.

przeliczenia punktowe... to powinien załatwiać regulamin...

AnJa17-02-2004 15:41:39   [#21]

Gaba - kryteria w statucie maja byc, nie np. liczby punktów za poszczególne osiągnięcia czy terminy.

Gaba17-02-2004 16:50:33   [#22]

jasne! Zgadzam się z Wami

- ale zobacz, co to jest "kryterium"? (nie podaję, bo mnie zaraz Janusz dopadnie i poda lepsiejszą def.)

- punkty też podchodzą pod def. kryterium - to jest zasada... a jak zasada, która została wspomniana w akcie wyższego rzędu, to ją trzeba przepisywać do aktu niższego...

- a może jednak te punkty, daty, terminy...

ale sieczka - chciałam tego uniknąć.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]