Forum OSKKO - wątek

TEMAT: "ochrona" związkowców
strony: [ 1 ]
joszka10-02-2004 23:24:01   [#01]

ZZ dostarczył w styczniu 2004 listę nietykalnych( do dnia 31 08 2004r) a wśród nich znalazła sie osoba, której 1 wrzesnia 2003 po powrocie z urlopu dla poratowania, w związku z brakiem kwalifikacji zawodowych  zostało wręczone wypowiedzenie z pracy skutkujące w dniu 31 08 2004r.Czy taka osoba ma prawo do znalezienia się na tej liście?Uważam,że nie może to zmienić faktu-osoba ma tylko średnie wykształcenie,do szkoły została "przejęta "po zlikwidowanym ośrodku-teraz pełni tylko funkcje opiekuńcze (dodatkowo jest na kazde zawołanie prezesa ds.kawa,herbata,spotkanie)-musi odejść z pracy.Inne osoby to np .żona prezesa-kucharka w kuchni szkolnej.

Czy lista taka jest wojennotajna, czy mogę ją upublicznic np na tablicy ogłoszeń?Niektóre osoby to .....

violka11-02-2004 19:39:08   [#02]

z tego co piszesz to osoba ta dostała już wypowiedzenie (oczywiście wysłałeś przed wręczeniem wypowiedzenia pismo do zz informujące o zamiarze wypowiedzenia?)

a ochronę ma od stycznia 2004 r.

czy czasem nie za późno na ochronę - wypowiedzenie zostało doręczone skutecznie i odwrotu nie ma - to logiczne ale może się mylę

beera11-02-2004 19:44:52   [#03]

skorzystam z okazji

W POlityce była wzmianka o wyroku NSA, w ktorym mowa ochronie czlonkow KR ZZetów.

Z tego, co zrozumialam  ochrona takich czlonków ZZetów nie dotyczy

czy ktoś z Was ma może dostęp do tego orzeczenia?

.....

a co do pytania Joszki, to zgadzam się z Violką

fredi11-02-2004 19:49:20   [#04]
czy ochrona dotyczy odwoBywania ze stanowik kierowniczych? (np. ze stanowiska wicedra)
violka11-02-2004 20:15:46   [#05]

obecnie członkowie komisji rewizyjnej nie są chronieni, zarząd też

teraz musi być imienny papier na konkretną osobę (może to być nawet szeregowy członek zz) - jesli nie ma takiego pisma to chroniony jest tylko przewodniczący (prezes)

i jeszcze tych osbó chronionych nie może być więcej niż osób stanowiących kadrę kierowniczą w placówce

jest dokładniej o tym w kodeksie pracy - poszukam i zaraz wkleję

violka11-02-2004 20:24:36   [#06]

oczywiście to jest w znowelizowanej ustawie o zz

wklejam:

ustawa o związkach zawodowych

 

Art. 32. 1. Pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie może:

1) wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z imiennie wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem lub z innym pracownikiem będącym członkiem danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnionym do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy,

2) zmienić jednostronnie warunków pracy lub płacy na niekorzyść pracownika, o którym mowa w pkt. 1

- z wyjątkiem gdy dopuszczają to odrębne przepisy.

 

2. Ochrona, o której mowa w ust. 1, przysługuje przez okres określony uchwałą zarządu, a po jego upływie - dodatkowo przez czas odpowiadający połowie okresu określonego uchwałą, nie dłużej jednak niż rok po jego upływie.

3. Zarząd zakładowej organizacji związkowej, reprezentatywnej w rozumieniu art. 24125a Kodeksu pracy, wskazuje pracodawcy pracowników podlegających ochronie przewidzianej w ust. 1, w liczbie nie większej niż liczba osób stanowiących kadrę kierowniczą w zakładzie pracy albo liczba pracowników ustalona zgodnie z ust. 4.

4. Zarząd zakładowej organizacji związkowej, o której mowa w ust. 3, zrzeszającej do 20 członków ma prawo wskazać pracodawcy 2 pracowników podlegających ochronie przewidzianej w ust. 1, a w przypadku organizacji zrzeszającej więcej niż 20 członków będących pracownikami ma prawo wskazać, jako podlegających tej ochronie, 2 pracowników oraz dodatkowo:

1) po jednym pracowniku na każde rozpoczęte 10 członków tej organizacji będących pracownikami, w przedziale od 21 do 50 tych członków,

2) po jednym pracowniku na każde rozpoczęte 20 członków tej organizacji będących pracownikami, w przedziale od 51 do 150 tych członków,

3) po jednym pracowniku na każde rozpoczęte 30 członków tej organizacji będących pracownikami, w przedziale od 151 do 300 tych członków,

4) po jednym pracowniku na każde rozpoczęte 40 członków tej organizacji będących pracownikami, w przedziale od 301 do 500 tych członków,

5) po jednym pracowniku na każde rozpoczęte 50 członków tej organizacji będących pracownikami, w przedziale powyżej 500 tych członków.

5. Osobami stanowiącymi kadrę kierowniczą w zakładzie pracy, o których mowa w ust. 3, są kierujący jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępcy albo wchodzący w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy, a także inne osoby wyznaczone do dokonywania za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy.

6. Ochrona przewidziana w ust. 1, w zakładowej organizacji związkowej innej niż wymieniona w ust. 3 i 4, przysługuje jednemu pracownikowi imiennie wskazanemu uchwałą zarządu tej organizacji.

7. Ochrona przewidziana w ust. 1 przysługuje, przez okres 6 miesięcy od dnia utworzenia komitetu założycielskiego zakładowej organizacji związkowej, nie więcej niż trzem pracownikom imiennie wskazanym uchwałą komitetu założycielskiego.

8. W przypadku gdy właściwy organ nie dokona wskazania, o którym mowa w ust. 3, 4, 6 albo 7, ochrona przewidziana w ust. 1 przysługuje - w okresie do dokonania wskazania - odpowiednio przewodniczącemu zakładowej organizacji związkowej bądź przewodniczącemu komitetu założycielskiego.

9. Ochrona przewidziana w ust. 1 przysługuje pracownikowi pełniącemu z wyboru funkcję związkową poza zakładową organizacją związkową, korzystającemu u pracodawcy z urlopu bezpłatnego lub ze zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. Ochrona przysługuje w okresie tego urlopu lub zwolnienia oraz przez rok po upływie tego okresu. Zgodę, o której mowa w ust. 1, wyraża właściwy statutowo organ organizacji związkowej, w której pracownik pełni albo pełnił tę funkcję.

10. Minister właściwy do spraw pracy określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady i tryb:

1) powiadamiania przez pracodawcę zarządu zakładowej organizacji związkowej o liczbie osób stanowiących kadrę kierowniczą w zakładzie pracy, o której mowa w ust. 5,

2) wskazywania przez zarząd oraz komitet założycielski zakładowej organizacji związkowej pracowników podlegających ochronie przewidzianej w ust. 1, a także dokonywania zmian w takim wskazaniu.

 

 

Dz.U.03.108.1013

 

ROZPORZĄDZENIE  MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)

 

z dnia 16 czerwca 2003 r.

 

w sprawie powiadamiania przez pracodawcę zarządu zakładowej organizacji związkowej o liczbie osób stanowiących kadrę kierowniczą w zakładzie pracy oraz wskazywania przez zarząd oraz komitet założycielski zakładowej organizacji związkowej pracowników, których stosunek pracy podlega ochronie, a także dokonywania zmian w takim wskazaniu

 

(Dz. U. z dnia 26 czerwca 2003 r.)

 

Na podstawie art. 32 ust. 10 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

 

§ 1. 1. Pracodawca powiadamia na piśmie zarząd zakładowej organizacji związkowej o liczbie osób stanowiących kadrę kierowniczą w zakładzie pracy, o których mowa w art. 32 ust. 5 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, zwanej dalej "ustawą".

2. Powiadomienie, o którym mowa w ust. 1, następuje w terminie 7 dni od dnia otrzymania pisemnego żądania zarządu zakładowej organizacji związkowej w celu realizacji art. 32 ust. 3 ustawy.

 

§ 2. 1. Zarząd oraz komitet założycielski zakładowej organizacji związkowej imiennie wskazują pracodawcy na piśmie pracowników, których stosunek pracy podlega ochronie, o której mowa w art. 32 ust. 1 ustawy.

2. Zmiany we wskazaniu, o którym mowa w ust. 1, zarząd oraz komitet założycielski zakładowej organizacji związkowej dokonują na piśmie w terminie 7 dni od dnia zaistnienia zmiany.

 

§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2003 r.

 

 

i jeszcze kodeks pracy:

Art. 241.25a. § 1. Reprezentatywną zakładową organizacją związkową jest organizacja związkowa:

1) będąca jednostką organizacyjną albo organizacją członkowską ponadzakładowej organizacji związkowej uznanej za reprezentatywną na podstawie art. 241.17 § 1 pkt 1, pod warunkiem że zrzesza ona co najmniej 7% pracowników zatrudnionych u pracodawcy, lub

2) zrzeszająca co najmniej 10% pracowników zatrudnionych u pracodawcy.

§ 2. Jeżeli żadna z zakładowych organizacji związkowych nie spełnia wymogów, o których mowa w § 1, reprezentatywną zakładową organizacją związkową jest organizacja zrzeszająca największą liczbę pracowników.
§ 3. Przy ustalaniu liczby pracowników zrzeszonych w zakładowej organizacji związkowej, o której mowa w § 1 i 2, uwzględnia się wyłącznie pracowników należących do tej organizacji przez okres co najmniej 6 miesięcy przed przystąpieniem do rokowań w sprawie zawarcia układu zakładowego. W razie gdy pracownik należy do kilku zakładowych organizacji związkowych, uwzględniony może być tylko jako członek jednej wskazanej przez niego organizacji związkowej.
Art. 241.25a. § 1. Reprezentatywną zakładową organizacją związkową jest organizacja związkowa:

1) będąca jednostką organizacyjną albo organizacją członkowską ponadzakładowej organizacji związkowej uznanej za reprezentatywną na podstawie art. 241.17 § 1 pkt 1, pod warunkiem że zrzesza ona co najmniej 7% pracowników zatrudnionych u pracodawcy, lub

2) zrzeszająca co najmniej 10% pracowników zatrudnionych u pracodawcy.

§ 2. Jeżeli żadna z zakładowych organizacji związkowych nie spełnia wymogów, o których mowa w § 1, reprezentatywną zakładową organizacją związkową jest organizacja zrzeszająca największą liczbę pracowników.
§ 3. Przy ustalaniu liczby pracowników zrzeszonych w zakładowej organizacji związkowej, o której mowa w § 1 i 2, uwzględnia się wyłącznie pracowników należących do tej organizacji przez okres co najmniej 6 miesięcy przed przystąpieniem do rokowań w sprawie zawarcia układu zakładowego. W razie gdy pracownik należy do kilku zakładowych organizacji związkowych, uwzględniony może być tylko jako członek jednej wskazanej przez niego organizacji związkowej.

zgredek11-02-2004 21:03:05   [#07]

violka

KP mówi o reprezentatywnej zakładowej organizacji związkowej
zgredek11-02-2004 21:40:02   [#08]

violka - pomocy

jeśli mam dwa związki:
to jeden z nich (ten większy - reprezentatywny) wskazuje mi pracowników chronionych w liczbie nie większej niż liczba osób kadry kierowniczej.

A ten drugi - jednego tylko pracownika???????
beera11-02-2004 21:46:27   [#09]

NO WŁAŚNIE

 mi chodzi o czlonka KR wyzej niż w zakładowej

To skąd informacja o NSA w Polityce?

Muszę to znaleźc

zgredek11-02-2004 21:49:46   [#10]

to znaczy - inaczej

albo - obie, gdy spełniają art. 241[25a] §1 KP, wskazują pracowników w liczbie nie większej niż liczba osób kadry kierowniczej;

a gdy spełniają art. 241[25a] §2 - to tak jak w[#08] napisałam???????
beera11-02-2004 21:51:51   [#11]

2 związki

rany- musialas nagrzeszyć w poprzednim wcieleniu;-)

zgredek11-02-2004 21:52:57   [#12]
i w poprzednim i teraz:-(
Marek Pleśniar11-02-2004 21:53:34   [#13]

no:-) musiała

każdy związek ma prawa oddzielnie niestety

zgredek11-02-2004 21:54:50   [#14]
to dobrze myślę, czy źle, bo nie bardzo wiem - wyjdzie mi połowa ludzi pod ochroną.
Marek Pleśniar11-02-2004 21:55:49   [#15]
i tak są pod ochroną kn;-)
beera11-02-2004 21:57:33   [#16]

:-)))

Ochrona KN, ochrona ZZ

podwojne pampersy;-))

zgredek11-02-2004 21:58:20   [#17]

ściślej

wszyscy z KN

połowa z KN i ZZ;-)
zgredek11-02-2004 22:00:05   [#18]
To wiecie co, ja się nie będę doktoryzować.
Niech mi te ZZ przedstawią co mają przedstawić, a ja się później czepiać będę:-)
joszka12-02-2004 10:28:17   [#19]

Ale czy wolno upublicznić KTO JEST KTO ?

Najchętniej skierowane do mnie pisma obu zwiazków powiesiłbym na tablicy ogłoszeń w pokoju nauczycielskim .Z tej informacji wynika, że w ponad 100 osobowym gronie liczą się ( nieważne z jakiego powodu) tylko znajomi Królika. Jak to będzie w tym przypadku z ochrona danych osobowych??

RomanG12-02-2004 11:16:44   [#20]
A czy to na pewno byłoby upublicznienie?
joszka12-02-2004 11:42:39   [#21]

To

lista sprawnych innaczej! Może się wstydzą!

Sa na tej liście szeregowi pracownicy - członkowie zz , może nie życzą sobie podawania do wiadomosci swojej przynaleznosci.

Ale chyba zrobię innaczej- poproszę radnych - niech zbiora dane z całej gminy - dadza to w swoim biuletynie.

violka12-02-2004 22:12:26   [#22]

zgredek

wg mnie oba związki są w rozumieniu KP reprezentatywne (bo w skali kraju i S i ZNP spełniają ten wymóg)

ja wysłałam pismo do ZZ wyżej z zapytaniem czy moje szkolne ogniwa są reprezentatywną organiazają zakładową w rozumieniu KP, ale dostałam wymijającą odpowiedź, że opiniują regulaminy i inne takie

dostałam też glejt na 2 osoby z jedne  i 2 z drugiego (u mnie jest dyr i wice), ale moje zz liczą ponad 10% pracowników każdy

Twój problem z tym drugim mniejszym - trzeba przemysleć (dopiero zajrzałam na forum - muszę mieć czas)

poza tym może Jacek się odezwie? on ma taki przypadek z 1-osobowym ZZ

violka12-02-2004 22:22:54   [#23]

może tak ?

Art. 241.25a. § 1. Reprezentatywną zakładową organizacją związkową jest organizacja związkowa:

1) będąca jednostką organizacyjną albo organizacją członkowską ponadzakładowej organizacji związkowej uznanej za reprezentatywną na podstawie art. 241.17 § 1 pkt 1, pod warunkiem że zrzesza ona co najmniej 7% pracowników zatrudnionych u pracodawcy, lub

czyli ten 1-osobowy zz nie jest reprezentatywną - czyli wg mnie nie wskazuje żadnego

może to jest tak że on podpięty jest do koła z innej szkoły (albo jest koło międzyszkolne) - wtedy logiczne byłaby ochrona dla 2 osób (na każde 20 pracowników - licząc oczywiście sumę pracowników szkół w kole międzyszkolnym) 

 i wtedy zarząd koła międzyszkolnego wskazuje te 2 osoby spośród wszystkich szkół - może trafić na twojego a może i nie

to są moje rozważania - czy mam rację nie wiem

violka12-02-2004 22:25:27   [#24]

asia

 członek KR wyzej niż w zakładowej

nie ma już czegoś takiego jak ochrona komisji rewizyjnej - musi być imienny glejt i nie ma znaczenia czy ktoś jest w kr czy nie

violka12-02-2004 22:31:43   [#25]

Joszka

wywieszać listy to raczej nie można

informacja o przynależności jest potrzebna tylko dyr, bo on musi konsultować, powiadamiać i dawać do opiniowania

inni pracownicy nie powinni mieć dostępu do tych danych - choć i tak wszyscy wiedzą kto jest w związku

o tych chronionych i tak będą wiedzieć - "dobre" wieści szybko się rozchodzą

zgredek12-02-2004 22:39:12   [#26]
zakładową organizacją związkową ZNP jest oddział

status zakładowej organizacji związkowej "Solidarności" ma też międzyzakładowa komisja

i zz interpretują to tak, że w szkołach, które obejmują swoją działalnością wystarczy jeden członek i jemu przekazują uprawnienia do opiniowania itp.

i właśnie dlatego mam wątpliwości - bo jeśli oddział obejmuje 10 szkół. W tych szkołach jest 20 osób na kierowniczych stanowiskach. To czy mogą wskazać np. w jednej szkole jedną osobę pod ochronę, a w drugiej trzy?
zgredek12-02-2004 22:40:28   [#27]
oczywiście zakładam, że w każdej ze szkół są po dwie osoby kadry kierowniczej.
violka12-02-2004 22:57:45   [#28]

wg mnie

to  nie może w każdej ze szkół oddziału wskazać po 1-2-3 osoby, bo to by było to samo co wcześniej albo nawet lepiej

bo przecież po to tworzyło się wieloosobowe zarządy, komisje rewiz. by objąć ochroną jak największą liczbę członków

a obecne zmiany miały właśnie zapobiegać takiemu pączkowaniu zarządów, a co za tym idzie chronionych

DYREK27-05-2008 11:50:49   [#29]

http://www.monitorprawapracy.pl/index.php?cid=37&id=230&mod=m_aktualnosci

Ochrona działaczy związkowych a art. 8 KP

Celem ochrony działacza związkowego jest wyłącznie zagwarantowanie mu niezależności w wypełnianiu jego funkcji, a przepisy wyznaczające zakres tej ochrony mają charakter regulacji szczególnej i muszą być wykładane ściśle. Ochrona trwałości stosunku pracy działaczy związkowych przysługuje z mocy samego prawa i nie jest uzależniona od poinformowania pracodawcy o jej podmiotowym zakresie (zob. wyrok SN z 16.6.1999 r., I PKN 120/99, OSNP Nr 17/2000, poz. 648). Jednocześnie podkreśla się, że działalność związkowa nie może być pretekstem do nieuzasadnionego uprzywilejowania pracownika w sferach niedotyczących sprawowania przez niego funkcji (zob. wyrok SN z 26.11.2003 r., I PK 616/02, PP Nr 6/2004), bowiem pracownika – członka organu związku zawodowego obciąża na równi z innymi pracownikami obowiązek należytego wykonywania obowiązków pracowniczych, w tym podstawowej powinności świadczenia pracy (zob. wyrok SA w Gdańsku z 29.9.1994 r., III APr 46/94, POSAG 4/1994/88) oraz lojalności wobec pracodawcy (zob. wyrok SN z 14.12.1999 r., I PKN 447/99, OSNP Nr 10/2001, poz. 336).

Jedną z form ochrony działaczy związkowych są ograniczenia w rozwiązywaniu z nimi umowy o pracę oraz jednostronnej zmianie warunków pracy lub płacy na niekorzyść pracownika. Ten ostatni zakaz obejmuje nie tylko zmiany, które mogłyby być wprowadzone do umowy o pracę w drodze wypowiedzenia zmieniającego, lecz także i inne zmiany na niekorzyść pracownika, wprowadzone jednostronnie przez pracodawcę, dotyczące stosunku pracy opartego również na innych podstawach niż umowa o pracę (zob. wyrok SN z 29.9.2001 r., I PKN 31/00, OSNP Nr 9/2002, poz. 208). Pracodawca w określonych okolicznościach ma obowiązek uzyskania zgody organizacji związkowej na wypowiedzenie umowy o pracę lub dyscyplinarne zwolnienie, jeśli zaś działacz związkowy chroniony jest ze względu na stanowiska w dwu organizacjach związkowych, wówczas pracodawca powinien uzyskać zgodę obu organizacji (zob. wyrok SN z 11.1.2006 r., II PK 106/05, MoPr Nr 2/2006, s. 62). Szczególna ochrona dotyczy zarówno rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem, jak i bez wypowiedzenia, z jakichkolwiek przyczyn – także zawinionych przez pracownika (zob. wyrok SN z 7.3.2001 r., I PKN 276/00, OSNP Nr 22/2002, poz. 549). W konsekwencji jeżeli pracodawca nie uzyskuje wymaganej przez prawo zgody na rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem – działaczem związkowym, to pracownikowi przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy nawet wówczas, gdy dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych (zob. wyrok SN z 15.10.1999 r., I PKN 306/99, PP Nr 8/2000 oraz wyrok SN z 16.6.1999 r., I PKN 124/99, OSNP Nr 17/2000, poz. 650).

Ochrona związkowa nie może być nadużyciem (zob. wyrok SN z 10.3.2005 r., II PK 242/04, MoP Nr 11/2006) i pracodawca ma prawo rozwiązać umowę o pracę korzystającego ze wzmożonej ochrony trwałości stosunku pracy działacza związkowego, który, pomimo wcześniejszego wielokrotnego karania go sankcjami porządkowymi i finansowymi, w dalszym ciągu odmawia stosowania się do dotyczących pracy poleceń przełożonych (zob. wyrok SN z 12.9.2000 r., I PKN 27/00, PPiPS Nr 4/2002, poz. 10). Z ustawowych gwarancji nie powinien bowiem korzystać działacz związkowy, któremu można zarzucić ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i nadużywanie funkcji związkowej dla ochrony przed uzasadnionymi sankcjami prawa pracy (zob. wyrok SN z 12.9.2000 r., I PKN 23/00, OSNP Nr 7/2002, poz. 160). Każdy przypadek pozbawienia funkcyjnych działaczy związkowych wzmożonej ochrony trwałości stosunku pracy wymaga precyzyjnego i przekonującego uzasadnienia nadużycia prawa do tej ochrony (zob. wyrok SN z 16.6.1999 r., I PKN 127/99, OSNP Nr 17/2000, poz. 652), bowiem swoboda dokonywania zmian organizacyjnych przez pracodawcę nie może być wykorzystana w celu obejścia przepisów o szczególnej ochronie trwałości stosunku pracy pracowników pełniących w zakładzie pracy funkcje związkowe (zob. wyrok SN z 7.11.1996 r., I PRN 101/96, OSNP Nr 11/1997, poz. 190 oraz wyrok SN z 3.10.1995 r., I PRN 62/95, OSNP Nr 7/1996, poz. 101).

Do oceny zasadności roszczeń przewidzianych w art. 45 KP ma zastosowanie art. 8 KP (zob. wyrok SN z 13.6.1995 r., I PRN 26/95, OSNP Nr 23/1995, poz. 289). Zgodnie z tym przepisem nie można czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie działania uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony. Oddalenie na podstawie art. 8 KP powództwa o przywrócenie do pracy nie stanowi naruszenia konstytucyjnych zasad ustroju państwa (zob. wyrok SN z 25.5.2000 r., I PKN 656/99, OSNP Nr 22/2001, poz. 659), bowiem domaganie się przywrócenia do pracy ze względu na naruszenie przez pracodawcę szczególnych gwarancji zatrudnienia przysługujących działaczom związków zawodowych może w szczególnych sytuacjach faktycznych pozostawać w sprzeczności ze społeczno-gospodarczym celem takiej szczególnej ochrony prawnej (zob. wyrok SN z 11.10.2005 r., I PK 45/05, MoPr Nr 4/2006), może się też okazać, że korzystanie z tego prawa oznaczałoby naruszenie (wykroczenie poza granice) zasad współżycia społecznego (zob. wyrok SN z 17.9.1997 r., I PKN 273/97, OSNP Nr 13/1998, poz. 394). Zbyt daleko idącym wnioskiem byłoby jednak przyjęcie, że każde poważne naruszenie obowiązków przez pracownika będącego członkiem organów związku zawodowego uzasadnia oddalenie roszczenia o przywrócenie do pracy albo o odszkodowanie (zob. wyrok SN z 18.4.2000 r., I PKN 601/99, OSNP Nr 19/2001, poz. 579).

W orzecznictwie wskazuje się różne przyczyny oddalające roszczenia pracowników na podstawie art. 8 KP. Można uznać za sprzeczne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa żądanie przywrócenia do pracy członka organizacji związkowej, który swoim postępowaniem, polegającym na bezpodstawnym sprowadzeniu kontroli i zawiadomieniu organów ścigania o nieistniejących w rzeczywistości nadużyciach, zakłóca prawidłowy tok pracy zakładu pracy (zob. wyrok SN z 17.11.1999 r., I PKN 366/99, OSNP Nr 7/2001, poz. 220), również gdy zgłasza je pracownik niewłaściwie wykonujący obowiązki na stanowisku kierowniczym (zob. wyrok SN z 2.8.2000 r., I PKN 755/99, OSNP Nr 4/2002, poz. 88). Takie konsekwencje grożą pracownikowi, którego zachowanie było wyjątkowo naganne (zob. wyrok SN z 16.5.2001 r., I PKN 393/00,PP Nr 6/2002; wyrok SN z 26.3.1998 r., I PKN 571/97, OSNP Nr 5/1999, poz. 168 oraz wyrok SA w Gdańsku z 29.9.1994 r., III APr 46/94, POSAG Nr 4/1994), jeżeli w sposób istotny naruszył obowiązki pracownicze i zachował się wobec pracodawcy wyjątkowo nielojalnie (zob. wyrok SN z 24.3.2000 r., I PKN 544/99, OSNP Nr 15/2001, poz. 481) oraz w sytuacji gdy przyczyną rozwiązania umowy było spożycie alkoholu w czasie i w miejscu pracy (zob. wyrok SN z 7.3.1997 r., I PKN 30/97, OSNP Nr 24/1997, poz. 488) lub przeciwwskazanie lekarskie do wykonywania niektórych obowiązków na zajmowanym stanowisku (zob. wyrok SN z 16.12.1999 r., I PKN 469/99, OSNP Nr 10/2001, poz. 346).

Zastosowanie art. 8 KP wobec pracownika pełniącego funkcję w zakładowej organizacji związkowej, który rażąco naruszył podstawowe obowiązki pracownicze i z którym rozwiązano umowę o pracę w trybie art. 52 KP z naruszeniem prawa, oznacza, że w miejsce żądanego przywrócenia do pracy możliwe jest zasądzenie odszkodowania przewidzianego w art. 56 KP (zob. wyrok SN z 22.1.2004 r., I PK 209/03, OSNP Nr 22/2004, poz. 387; wyrok SN z 13.5.1998 r., I PKN 106/98, OSNP Nr 10/1999, poz. 336; wyrok SN z 27.2.1997 r., I PKN 23/97, OSNP Nr 21/1997, poz. 419 oraz uchwałę SN z 30.3.1994 r., I PZP 40/93, OSNC Nr 12/1994, poz. 230). Może też uzasadniać odmowę zasądzenia wynagrodzenia za cały czas pozostawania bez pracy na rzecz pracownika przywróconego do pracy (zob. wyrok SN z 14.2.2001 r., I PKN 252/00, OSNP Nr 21/2002, poz. 525) lub też jego zmniejszenie o otrzymaną w tym czasie emeryturę (zob. wyrok SN z 9.2.2005 r., III PK 70/04, OSNP Nr 20/2005, poz. 314).

Wybór pracownika do zarządu zakładowej organizacji związkowej w okresie wypowiedzenia umowy o pracę nie przesądza o sprzeczności z zasadami współżycia społecznego lub społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa jego żądania przywrócenia do pracy. Wybór taki, nawet po podjęciu przez pracodawcę działań zmierzających do rozwiązania stosunku pracy, może zostać kwalifikowany jako nadużycie prawa (zob. wyrok SN z 16.4.2003 r., I PK 111/02, niepubl.), jednak sam przez się nie prowadzi do nadużycia prawa wynikającego z przepisów o szczególnej ochronie trwałości stosunku pracy (zob. wyrok SN z 2.11.2004 r., I PK 11/04, PP Nr 7–8/2005; wyrok SN z 2.10.2002 r., I PKN 549/01, OSNP Nr 9/2004, poz. 157 oraz wyrok SN z 9.4.1998 r., I PKN 40/98, OSNP Nr 8/1999, poz. 270). Inaczej natomiast jest kwalifikowane roszczenie pracownika żądającego przywrócenia do pracy, który uzyskał szczególną ochronę wskutek utworzenia związku zawodowego przez pracowników, którzy wskutek restrukturyzacji pracodawcy otrzymali wypowiedzenie umów o pracę. Działanie takie jest nadużyciem wolności związkowej, zaś roszczenie, jako sprzeczne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa, nie podlega ochronie (zob. wyrok SN z 27.2.1997 r., I PKN 17/97, OSNP Nr 21/1997, poz. 416).

elrym27-05-2008 19:56:58   [#30]

no to może taki kwiatek komuś się przyda ;-)

2 n-li wprzyszłym roku 1 klasa,

jeden ma ochronę związkową(jednego związku), drugi jej nie ma(jest członkiem związku drugiego)

zz dostają pismo o zmianie warunków pracy dla tego "niemanego"

odpisują(znaczy wyrażają opinię)

oddają dyrowi

a następnego dnia przynoszą uchwałę, że ten "niemany" ma też ochronę związkową (jest dzień 27 maja)

dziękuję za porady tym, którzy mi odpisali :-)))

i proszę o jeszcze (mam niedosyt albo przesyt niefer zagrań)

 

zgredek27-05-2008 20:05:20   [#31]
elrym sprawdź, czy ma prawo do ochrony
zgredek27-05-2008 20:08:19   [#32]

a w zasadzie rób to co miałaś zamiar zrobić

sądy też dla ludzi są

elrym27-05-2008 20:08:50   [#33]

a kiedy powinien mieć?

dopiero dzisiaj te zz wskazały imiennie, kto polega ochronie, chociaż kotłuje się o tej zmianie od ok. 20 kwietnia

 

zgredek27-05-2008 20:09:17   [#34]
a i tak jednego musisz zwolnić nawet mimo ochrony
zgredek27-05-2008 20:09:38   [#35]
ustawa o zz-tach
DYREK27-05-2008 20:55:05   [#36]

elrym

zobacz #6:-)

elrym27-05-2008 21:00:16   [#37]

dzięki :-))

jak tak ogólnie o tej sprawie i ku przestrodze, może innym się kiedyś przyda

 na dodatek usłyszałam:

"nie ważne jak się gra, ważne by wygrać"

dlatego mnie to tak gryzie...

wszystko było wiadome m-c temu i nic, a teraz???

czasami żałuję, ze jestem nauczycielem, czy muszę się wstydzić za innych?

violka27-05-2008 21:26:48   [#38]

elrym

nie wstydź się za innych, rób swoje

wręczaj natychmiast wypowiedzenie

z tą ochroną to jakoś dziwnie, musi być uchwała zarządu - pewnie zarząd zwołano nagle i tylko w tym celu

w sądzie pewnie wygrasz, bo to oczywiste, że sprawę montowano pod twoje pismo

w końcu nie sądzę, żeby ustawodawca dał wymóg zapytania o opinię po to, by dać czas na załatwienie ochrony

że tak jeszcze przy okazji ponarzekam - cóż za paradoks - KN chroni przede wszystkim obiboków, ZZ-ty związkowców, którzy nie są działaczami

i jak ma być dobrze w tej oświacie - żadne podwyżki tego nie zmienią (chyba że na gorsze dla tych lepszych, bo obiboki dalej będą nic nie robić, tylko że za większą kasę)

pozdrawiam wszystkich wspaniałaych, pracowitych i kompetentnych

elrym, tak naprawdę, to ważne jak się gra - nawet gdy się przegra, to człowiek wychodzi z twarzą, a los i tak go nagradza - tylko inaczej - czasem lepiej niż by się spodziewał, a przegrana okazuje się wygraną (znam to z autopsji)

:-)))))

elrym27-05-2008 21:30:59   [#39]

dzięki Violka , było dokladnie tak, jak opisałaś

ja tylko wicek,ale to też zobowiązuje

:-)

violka27-05-2008 21:33:53   [#40]

bycie człowiekiem zawsze zobowiązuje, niezależnie od stanowiska :-)))

człowiekiem - znaczy wartościową jednostką, a nie "człowiekeim" czyli takim z którym można mieć różne szemrane układziki

zgredek27-05-2008 21:43:31   [#41]

witaj violka:-))))))))))))))))

bardzo się cieszę, że napisałaś

violka27-05-2008 21:58:46   [#42]

:-))))))))))))

mało piszę na forum, więcej na priva, ale zaglądam dość często

Jacek27-05-2008 23:43:07   [#43]
oj troszkę ciągnie wilka do lasu :-)))
violka28-05-2008 01:07:34   [#44]
może i ciągnie - tylko teraz sama wybieram drzewa ;-))

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]