Forum OSKKO - wątek

TEMAT: organizacja i zarządzanie
strony: [ 1 ]
Grażyna10-02-2004 18:11:55   [#01]
Kiedyś prowadziliśmy dyskusję na temat studiów podyplomowych z organizacji i zarządzania i tego czy nadają one kwalifikacje czy też nie. Pilnie (do jutra) potrzebuję informacji na ten temat. Podpowiedzcie gdzie tego szukać.
Jacek W10-02-2004 18:31:15   [#02]

?

Kwalifikacje do czego?

 

Jacek W.

Grażyna10-02-2004 18:39:15   [#03]
to dziwna sprawa, przewodnicząca komisji kwalifikacyjne na dyplomowanego wmawia mojej nauczycielce, że jej świadectwo ukończenia studiów podyplomowych z organizacji i zarządzania nadaja jej kwalifikacje. Do czego? Ja też o to pytam. Tym bardziej, że sama powiedziałam swego czasu dziewczynie, że te studia nie nadają jej kwalifikacji w rozumieniu takim jak studia podyplomowe, np. z informatyki. Przez to zamiast 9 miesięczny staż, robiła 2,9 miesięcy, bo nie miała dodatkowych kwalifikacji. Rozumiesz, chę ratować swoją twarz:)) A jestem przekonana o tym, że Men zajął kiedyś oficjalne stanowisko w tej sprawie, ale nie umiem tego odszukać.
Jacek W10-02-2004 18:47:25   [#04]

Z rozporządzenia:

§ 2. 1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w:

...

posiada osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia:

...

3) studiów magisterskich na kierunku innym niż nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć, która ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne i ukończyła studia podyplomowe z zakresu nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć.

Z tego wynika, że ma ona kwalifikacje do nauczania przedmiotu "Organizacja i zarządzanie". Jest gdzieś taki przedmiot? Ja nie spotkałem, najbliższy brzmieniowo był "Organizacja i technika sprzedaży" w ZSZ dla sprzedawców. Tego raczej nie zaliczy :)

Jacek W.

Mariola10-02-2004 18:49:56   [#05]

studia podyplomowe

zarządzanie i marketing nadają kwalifikacjie do nauczania przedsiębiorczości.

Kurs kwalifikacyjny z zarządzania w oświacie (czy oświatą) nie nadaje takich uprawnień.

Szczerze mówiąc nie wiem na jakiej to jest podstawie ale ostatnio pytała się o to moja koleżanka z pracy i taką uzyskała odpowiedź.

Grażyna10-02-2004 18:55:52   [#06]

Ponieważ zadarłam wczoraj z przewodniczącą szanownej komisji, a jutro ma się odbyć posiedzenie potrzebuję jeszcze pięknego uzasadnienia przyznanych n-lce punktów (ma program autorski, oganizuje konkurs międzyszkolny, tworzy stronę internetwą, programy multimedialne dla przedmiotowców czy na okazje typu 30-lecie szkoły, wydaje co roku kalendar szkolny, znajduje dziesiątki sponsorów - nie wiem jak to robi...w dzisiejszych czasach..., jej uczniowie korespondują z misją w Papui w Nowej Gwinei, organizuje akcje charytatywne, festyny, Dni Seniora, lekcje otwarte dla rodziców, lekcje koleżeńskie, szkolenia rady pedagogicznej, opracowuje skrypty dla nauczycieli (tematyka związana z programami komputerowymi), publikuje itp. itd).

No i podpowiedzcie na czym może mnie chcieć zagiąć pani wizytator "za karę", że się wymądrzam w zakresie pseudokwalifikacji z organizacji i zarządzania.

Grażyna10-02-2004 18:57:51   [#07]

Dzięki za utwierdzenie mnie w moich pogladach i wiedzy na ten temat. Miałam z panią wizytator brzydką rozmowę typu: dlaczego? Na jakiej podstawie?

- Bo tak! Jestem przewodniczącą komisji i mam prawo do ...

Samoi rozumiecie... rozmowa żadna... bo po co rozmawiać z kimś kto "ma zawsze rację"?

AnJa10-02-2004 19:14:48   [#08]

A dlaczego na postepowaniu kwalifikacyjnym w sprawie Twego nauczyciela przewodniczący komisji Ciebie ma odpytywać?

A uzasadnienie - może nie piekne literacko, ale raczej wyczerpujące to właśnie ze 2 posty niżej zamieściłas:-)

Z tymi kwalifikacjami dodatkowymi to jest tak raczej różnie: otóż  podyplomówka z zarządzania w szkołach innych niz zawodowe (tam, gdzie przedmiot o zblizonej nazwie wystepuje, podobnie  LT, nie wiem jak z przedsiebiorczością we wszystkich srednich) nie dawał podstawy do skrócenia stażu do 9 miesiecy.

Jezeli jednak ma je nauczyciel tablicowy to spełnia tym samym jeden z warunków w Rozporządzeniu awansowym wymieniony ( nie pamietam, o który tam numerek chodzi).

Jeżeli jednak nauczyciel jest stołkowy i sciezka dyrektorska idzie to tenze kursik czy studia nic mu przy awansie nie dają - bo to warunek  dostępu do stołka.

Grażyna10-02-2004 19:36:43   [#09]
n-l tablicowy, więc jak AnJa?
AnJa10-02-2004 20:05:02   [#10]

Więc wg interpretacji z Podlasia taki nauczyciel nie miał prawa do skrócenia stażu.

Prawo takie ,wg Ustawy z 18 lutego 2000 roku mieli  bowiem:

Ar.7 2.  Nauczyciele(...) mogą złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego po odbyciu stażu, a w przypadku nauczycieli, o których mowa w art. 9e ust. 1 i 2 ustawy wymienionej w art. 1, po przepracowaniu okresu pracy, trwającego:

1) 9 miesięcy - w przypadku nauczycieli posiadających III stopień specjalizacji zawodowej lub kwalifikacje trenerskie klasy mistrzowskiej, stopień doktora lub doktora habilitowanego, ukończone studia podyplomowe zgodne z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć, kwalifikacje do nauczania co najmniej dwóch przedmiotów albo uznany dorobek zawodowy,

Natomist  podyplomówkę pt. Organizacja i zarządzanie spełnił warunek z par. 5.2.3 g) uzyskanie dodatkowych kwalifikacji zawodowych umożliwiających poszerzenie zakresu działań edukacyjnych, wychowawczych, opiekuńczych lub innych związanych z zadaniami szkoły. z Rozporządzenia awansowego.

Oczywiście nauczyciel w złozonym sprawozdaniu powinien opisac, w jaki sposób skończenie przez niego powyższego kursu przyczyniło sie do  poszerzenie zakresu działań edukacyjnych, wychowawczych, opiekuńczych lub innych związanych z zadaniami szkoły.

U nas np. u 1 nauczyciela skończenie podyplomówki z konstruowania programów autorskich za spełnienie warunku uznano, u drugiego nie.

Ale to już inna bajka:-)

jerzyk10-02-2004 20:21:14   [#11]

to jest tam

http://www.menis.gov.pl/oswiata/awans/38-pyt.html

38 pytań w sprawie znowelizowanej Karty Nauczyciela

21. Czy ukończone studia podyplomowe z zakresu organizacji i zarządzania dają podstawę do skrócenia stażu przy ubieganiu się o uzyskanie stopnia nauczyciela dyplomowanego (kwalifikacje do nauczania dwóch przedmiotów)?

Ukończenie powyższych studiów daje kwalifikacje do nauczania przedmiotu "organizacja i zarządzanie przedsiębiorstwami " w szkołach zawodowych, stąd też może stanowić podstawę do skrócenia stażu, jeżeli nauczyciel legitymuje się również kwalifikacjami do nauczania drugiego przedmiotu.

jeannette10-02-2004 20:30:56   [#12]

Literka g) uzyskanie dodatkowych kwalifikacji zawodowych umożliwiających poszerzenie zakresu działań edukacyjnych, wychowawczych, opiekuńczych lub innych związanych z zadaniami szkoły,

jak wobec tego poszerza zakres działań, jak wykorzystuje nabyte umiejętności po ukończeniu podyplom. z org. i zarz.?Bo równie dobrze można ukończyć budownictwo lądowe czy włókiennictwo, tak samo się przyda nlowi tablicowemu. A może na wątpliwości Grażyny odpowie uczelnia organizująca te studia? Szybki telefon z rana :-)

Grażyna11-02-2004 13:36:39   [#13]
otóż to, jeśli legitymuje się również kwalifikacjami do nauczania drugiego przedmiotu, czyli defakto "nie" jeśli nie ma jeszcze czegoś w "rękawie", a o to mi chodziło. Na szczęście dziewczyna jest juz po komisji. Dostała niemalże 100% punktów możliwych do zdobycia, jej teczka, osiągnięcia i nowatorskie pomoce dydaktyczne i pomysły na promowanie szkoły rzuciły komisję na kolana. Odetchnęłam. UF
zgredek11-02-2004 22:27:07   [#14]
.
S Wlazło13-02-2004 23:46:26   [#15]
Ten problem zgłosiłem formalnie przez moją uczelnię do Ministerstwa i czekamy na odpowiedź. Wedle interpretacji Sądu Najwyższego (nie mam uzasadnienia), przez kwalifikacje należy wyłącznie rozumieć zdobywanie kwalifikacji do nauczania przedmiotu i muszą być spełnione nowe standardy ministerialne. Natomiast, rzeczywiście funkcjonuje termin kwalifikacje w róznych formach doskonalenia, np ministerialny plan godzin w kursie kwalifikacyjnym (?) z zakresu organizacji i zarządzania oświatą.Jak otzrymam odpowiedź - upublicznię ją na Forum.
Grażyna15-02-2004 10:18:09   [#16]
czekam więc cierpliwie :))
Ela15-02-2004 11:40:11   [#17]
Ja także:))

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]