Forum OSKKO - wątek

TEMAT: egzamin maturalny, matura 2005
strony: [ 1 ]
Dorota1lo08-02-2004 20:25:47   [#01]

W części obowiązkowej egzaminu maturalnego uczeń zdaje język obcy ustnie i pisemnie. W regulaminie nigdzie nie ma powiedziane, że poziom w obu częściach musi być ten sam (może się tutaj mylę :-/ ). Jaki ma sens wybór różnych poziomów na tym egzaminie, np. ustnie - rozszerzony, a pisemnie - podstawowy ??? Pozdrawiam wszystkich, którzy mają ferie i tych, którzy je mieli albo będą mieć :-))))

jeannette08-02-2004 21:32:05   [#02]

Faktycznie język obcy może być zdawany w części ustnej na innym poziomie niż w części pisemnej, oczywiście po zadeklarowaniu tego do 30 września  roku szkolnego, w którym ma odbyć się matura( no i będzie jeszcze sesja zimowa..). Jednak jeśli zdaje się język jako przedmiot dodatkowy, trzeba już zdawać na poziomie rozszerzonym i ustny i pisemny.

Co do sensu zdawania na różnych poziomach, dla mnie też jest to niezrozumiałe. Ale cóż, są uczniowie, którzy lepiej wypadają w odpowiedziach ustnych i tacy, którzy wolą pisać. Mają tutaj możliwość wyboru w celu podniesienia punktacji matury. W przypadku języka wiele rzeczy nie ma sensu, np.uczenie 2 godz. tygodniowo od podstaw (podstawa C), kiedy to nie przygotowuje się ucznia do matury, a on i tak chce zdawać ten język. Nauczyciel nie odpowiada wtedy za przygotowanie. I co z tego, skoro kac moralny, że nie było się w stanie przygotować ucznia, pozostaje?

Dorota1lo08-02-2004 22:46:49   [#03]
Dzięki za odpowiedz. Nie uczę jezyka obcego,ale wiem, że niektórym łatwiej pisac, niz mowic i odwrotnie. Moim zdaniem, poziom obydwu tych umiejetnosci razem daje obraz ucznia. W mojej szkole 90% uczniów zadeklarowalo zdawanie obu części na jednym poziomie, ale jest kilka osób, które mają ten inny pomysł. Sama nie wiem, czy należałoby ich przekonywać do przemyślenia tej sprawy, czy jednak zostawić tak jak jest, przecież w końcu to zgodne z regulaminem... Mam na myśli namówienie ich na poziom rozszerzony w obu cześciach, nie mam zamiaru radzić im "wyrównania" do podstawowego. Ciekawa jestem, czym się kierowali eksperci tworząc taki regulamin. Pozdrowionka i dobrej nocy :-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]