Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Świadczenie przedemerytalne
strony: [ 1 ]
Macia06-02-2004 20:31:41   [#01]
Czy ktoś ma informacje na temat zmian dotyczących tego zagadnienia? Jedna z pracownic obsługi wręcz nagabuję mnie żeby ją zwolnić bo możliwośc przejścia na świadczenie ma tylko do końca marca. Potem podobno ma byc trudniej. Nie mogę jej zwolnić bo jest mi ten etat potrzebny a nikogo innego nie mogę przyjąć przez co najmniej 3 m-ce od jej zwolnienia. Szukam jakichś jasnych przepisów na ten temat. Może coś w planie oszczędnosciowym Hauznera?
Macia08-02-2004 17:14:51   [#02]

Czyżby

nikt sie tym tematem nie interesował?

bogna08-02-2004 18:18:14   [#03]
coś w tym jest, bo u mnie też jedna z pracownic koniecznie chce odejść do końca marca.
maeljas08-02-2004 18:29:59   [#04]

świadczenia po nowemu

9 grudnia 2003 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zmieniający system świadczeń przedemerytalnych. Projektowana ustawa ma wejść w życie po 31 marca 2004 r. Sprawdź już dziś, którym pracownikom będzie przysługiwało świadczenie przedemerytalne.

Ustawa przewiduje, że świadczenia takie jak zasiłki przedemerytalne oraz świadczenia przedemerytalne będzie wypłacać Zakład Ubezpieczeń Społecznych (dalej ZUS).

Przypomnijmy, że obecnie świadczenia te wypłaca powiatowy urząd pracy.
ZUS według projektowanej ustawy ma nie tylko wypłacać, ale ma także przyznawać świadczenia przedemerytalne.

Projekt ustawy o świadczeniach przedemerytalnych przewiduje ponadto zmiany w kryteriach przyznawania tych świadczeń oraz ich wysokości.

Osoby, które nabędą prawo do świadczenia przedemerytalnego w okresie 6 pierwszych miesięcy, będą posiadać status osoby bezrobotnej i prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

Po upływie tych 6 miesięcy okresu pobierania zasiłku dla osób bezrobotnych, o ile osobom tym nie uda się uzyskać przez ten okres zatrudnienia lub innej formy aktywizacji, osoby te będą mogły złożyć wniosek do ZUS o przyznanie praw do świadczenia.

Przypomnijmy, że obecnie prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje od chwili rejestracji w powiatowym urzędzie pracy.

Jeżeli projekt ustawy o świadczeniach przedemerytalnych wejdzie w życie, świadczenie przedemerytalne będzie przysługiwać osobie, która:

- do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z powodu likwidacji pracodawcy lub niewypłacalności pracodawcy, u którego była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyła co najmniej 56 lat - kobieta oraz 61 lat mężczyzna oraz posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn,

- do dnia ogłoszenia upadłości prowadziła nieprzerwanie i przez okres nie krótszy niż 24 miesiące pozarolniczą działalność w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i za ten okres opłaciła składki na ubezpieczenie społeczne oraz do dnia ogłoszenia upadłości ukończyła co najmniej 56 lat - kobieta oraz 61 lat mężczyzna oraz posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn,

- zarejestrowała się we właściwym powiatowym urzędzie pracy w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy pobieranej nieprzerwanie przez okres co najmniej 5 lat oraz do dnia, w którym ustało prawo do renty, ukończyła co najmniej 55 lat - kobieta i 60 lat - mężczyzna i osiągnęła okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn,

- Do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (projekt ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy został przyjęty przez Radę Ministrów 9 grudnia), w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiada okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.

Przypomnijmy, że obecnie świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie, spełniającej określone w ustawie warunki do uzyskania statusu bezrobotnego i prawa do zasiłku, jeżeli:

1) osiągnęła wiek co najmniej 58 lat kobieta i 63 lata mężczyzna i posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, lub
2) do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyła co najmniej 50 lat kobieta i 55 lat mężczyzna oraz osiągnęła okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn, lub
3) do dnia rozwiązania stosunku pracy, z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, osiągnęła okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn, lub
4) do 31 grudnia roku poprzedzającego rozwiązanie stosunku pracy posiada okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 34 lata dla kobiet i 39 lat dla mężczyzn, a rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w związku z niewypłacalnością pracodawcy w rozumieniu ustawy z 29 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. z 2002 r. nr 9, poz. 85, nr 127, poz. 1088 i nr 155, poz. 1287), lub
5) zakończyła okres zatrudnienia (wykonywała prace interwencyjne przez okres do 24 miesięcy) i w wyniku zaliczenia go do okresu uprawniającego do emerytury spełnia warunki określone w pkt 1, 3 lub 4.

Projekt ustawy, tak jak wspomnieliśmy powyżej, przewiduje ponadto zmianę w wysokości przyznawanego świadczenia przedemerytalnego. Jeżeli wejdzie on w życie, świadczenie przedemerytalne będzie równe 600 zł i będzie podlegało waloryzacji na zasadach i w terminach przewidzianych w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

UWAGA!
Ważne jest to, że świadczenie to będzie można łączyć z przychodem o tyle, o ile wysokość tego przychodu nie przekracza miesięcznie kwoty wynoszącej 75% najniższej emerytury.

Przypomnijmy, że obecnie wysokość świadczenia przedemerytalnego wynosi 80% kwoty emerytury określonej w decyzji organu rentowego ustalającej wysokość emerytury w celu ustalenia świadczenia przedemerytalnego, nie mniej jednak niż 120% i nie więcej niż 200% zasiłku dla osób bezrobotnych.
Obecnie decyzję ustalającą wysokość emerytury w celu ustalenia wysokości świadczenia przedemerytalnego wydaje organ rentowy na wniosek powiatowego urzędu pracy.

Autor: Anna Kostecka, konsultant prawny

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]