Forum OSKKO - wątek

TEMAT: program wychowawczy
strony: [ 1 ]
udanka06-02-2004 08:38:24   [#01]
Czy w Waszych szkołach oprócz programu wychowawczego szkoły istnieją jakieś inne programy wychowawcze (biblioteki, świetlicy...)??
Rycho06-02-2004 09:13:03   [#02]

??

a biblioteka i świetlica nie należą do szkoły?
 
czy może mają one kirować się jakąś inną "linią" wychowawczą niż reszta szkoły?
 
nie rozumiem o co chodzi w tym pytaniu.
udanka06-02-2004 09:22:21   [#03]
Ja również nie bardzo wiem o co chodzi. Ale przyzła bibliotekarka z napisanym programem wychowawczym biblioteki z prośbą o zatwierdzenie. Ponoć był to prawie "wymóg" metodyka, aby biblioteki takie programy miały.
Rycho06-02-2004 09:40:42   [#04]

???

a co znowu metodyk ma do tego jakie programy w szkole funkcjonują?
 
O ile ja rozumiem rolę metodyka, to ma on doradzać jak wykonywać pracę na danym stanowisku i nie ma żadnych możliwości "nakazać" czegokolwiek nauczycielom.
udanka06-02-2004 09:46:30   [#05]
Dziekuję, też tak myślałam, ale wolałam sie upewnić.
grażka06-02-2004 09:46:46   [#06]

Rychoo!

A dostojność funkcji tudzież należny doradcy szacunek? ;-)

RomanG06-02-2004 09:51:21   [#07]
A z drugiej strony - czy to coś złego?

Pani napisała samodzielnie, metodyk mobilizuje ją do przemyślenia pewnych spraw i sporządzenia planu swoich zamierzeń - źle?

Sprawdzić zgodność z programem wychowawczym szkoły, pochwalić zamierzenia, zapowiedzieć kontrolę realizacji, machnąć parafkę dla metodyka - szkodzi to coś?
grażka06-02-2004 09:55:56   [#08]
Roman, tu nie chodzi o to czy trudno, czy nie. Kolejna władza wobec nauczyciela i kolejne papiery z celami, realizacją, monitorowaniem, ankietami i ewaluacją - gdyby nie awans, nauczyciele nie daliby się tak wpuszczać.
RomanG06-02-2004 10:03:08   [#09]
Akurat "władzy" dobrego metodyka nie jestem przeciwny. Szkoła może na tym tylko skorzystać.
Jak metodyczka zgredliwa i złośliwa, to łatwo pokazać jej, że czasy "panowania" takich jak ona minęły. Ale gdy kompetentna i potrafi skłonić nauczyciela do pracy, to niech robi swoje, wyręczając dyrektora w motywowaniu pracownika.

No i oczywiście nie ankietować jeszcze i tego! Co za dużo, to niezdrowo :-))
Joanna Berdzik08-02-2004 22:04:48   [#10]

nie zgadzam się z Romanem, bowiem:

metodyka
1.«zbiór zasad dotyczących sposobów wykonywania jakiejś pracy lub trybu postępowania prowadzącego do określonego celu»

2.«w pedagogice: dydaktyka szczegółowa jakiegoś przedmiotu szkolnego, omawiająca cele i sposoby nauczania tego przedmiotu»

metodyk 
«specjalista w zakresie metodyki nauczania jakiegoś przedmiotu»

Metodyk ma sciśle okreslone zadania. zadania te wynikają z najprostszego analizowania choćby znaczenia słów. Metodyk ma tez ścisle kompetencje.

Jesli będzie w 100%wywiązywał się z zadań wynikajacych z roli- to już jest sukces.

Metodyk wskazuje sposób pracy, metodykę nauczania, prowadzenia zajęc takich, czy innych. Metodyk może wspomoc nauczyciela w okreslonym zakresie. W tym okreslonym zakresie może motywowac nauczyciela, powinien to robić.

Powinien wspomagać nauczyciela na poziomie operacyjnym.

Natomiast strategię  pracy szkoły niechże  on zostawi. Niech nie wyręcza dyrektora.

Jeśli  metodyk wskazuje nauczycielowi bibliotekarzowi koniecznośc tworzenia programu wychowawczego bbiblioteki, to znaczy , ze jest specjalistą o znikomej wiedzy na temat pracy szkoly.

Wiem, ze to stary watek, ale jakos mi się chce go podnieśc, bo roman tu został z ostatnim slowem;-))

Gaba09-02-2004 00:37:16   [#11]

Asiu, święte słowa!

 

Znam terminy - poziom taktyczny menedżera II stoponia (strategia dyrektor/taktyka nauczyciel).

 

a swoją drogą... kiedys mi się marzył taki konusltant ds. zarządzania dla dyrektorów, nie wizytator, ale konusltant, no, doradca.

Jak się ma dobrego wizytatora, to potrafi wiele doradzić i tak dośc często jest

RomanG09-02-2004 15:23:41   [#12]

Pod względem prawnym macie całkowitą rację :-)

A piszę to, żeby Asia znów tu zaraz przybiegła - nie zostawi mnie tu przecież z ostatnim słowem ;-)))

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]