Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Poszukuję
strony: [ 1 ][ 2 ]
Jasiek05-02-2004 19:11:11   [#01]

 

ramowych planów nauczania dla uzupełniającego 2. letniego liceum oraz uzupełniającego 3.letniego technikum.

Proszę choćby o namiary. Z góry dziękuję.

 Pozdrawiam :-)

Leszek05-02-2004 19:13:03   [#02]

w przygotowaniu,

nie sam czekasz :-)

pozdrawiam

bogna05-02-2004 19:18:24   [#03]
cierpliwie czekamy ;-)
zgredek06-02-2004 18:14:17   [#04]
ja już cierpliwość tracę
Leszek06-02-2004 18:23:53   [#05]

popatrz jaka niecierpliwa...

:-)

pozdrawiam

fredi06-02-2004 19:57:22   [#06]

a MENIS spoko!!!!!!!!!!

Zrobil impreze Inni

oni(menis)  naprawde sa inni

Jasiek06-02-2004 21:40:49   [#07]

Podrzucam pomysł MENiS owi. Może w ramach reorganizacji  znajdzie  kolejne etaty i stworzy  departament ds. ponaglania i przypominania.

Póki co cierpliwie czekam.

Pozdrawiam :-)

bogna13-02-2004 15:49:46   [#08]

JUŻ jest ;-)

projekt rozp. zmieniającego ramowe plany nauczania

na stronie MENiSu

lecę czytać

Jasiek13-02-2004 18:08:45   [#09]

Dobre i to...

Departament zaczął pracę?

Pozdrawiam :-)

Gaba13-02-2004 18:13:24   [#10]
jakiś projekt jest już na stronie www. menisa
Jasiek13-02-2004 19:14:18   [#11]

Co dalej?

Po wstępnej lekturze wiadomo już, że do wielu przedmiotów potrzebne będą kolejne-inne programy nauczania, podręczniki...Alternatywą są cięcia w dotychczasowych. 

Zastanawiam się, czy rekrutacja absolwentów szkół zasadniczych np. do technikum uzupełniającego "ekonomicznego" będzie "nieograniczona" (czy absolwenci szkoły zasadniczej w różnych zawodach będą mieli w takim technikum miejsce) .

Pozdrawiam :-)

bogna13-02-2004 19:21:35   [#12]

też się zastanawiam nad tą "nieograniczonością"

wątpię czy doczekamy się nowych programów :-(

pewnie będziemy ciąć stare :-(

Tylko zawsze jest problem - jak ciąć?

Żeby chociaż były już informatory do egz. zawodowych dla techników,to by można ciąć z większym wyczuciem.

A tak - podstawa programowa bez zmian,

godzin oczywiście mniej,

czyli jak zwykle - bieda :-(((

Jasiek24-02-2004 16:34:41   [#13]

Jest kolejna wiadomość

Na stronie MENiS pojawiła się poniższa informacja:

"Informacja w sprawie programów nauczania ogólnego dla dwuletniego uzupełniającego liceum ogólnokształcącego i trzyletniego technikum uzupełniającego
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 6 listopada 2003 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. Nr 210, poz. 2041) określa podstawę programową kształcenia ogólnego dla uzupełniających liceów ogólnokształcących i techników uzupełniających (zał. Nr 2). Jest ona taka sama jak podstawa programowa kształcenia ogólnego dla liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych i techników.

W dwuletnim uzupełniającym liceum ogólnokształcącym i trzyletnim technikum uzupełniającym dla wymienionych niżej przedmiotów określonych w podstawie programowej powinny być realizowane programy nauczania dopuszczone do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty, dla liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum, zaadaptowane do liczby godzin (w przypadku dwóch pierwszych) przewidzianych w szkolnym planie nauczania:

chemia,
biologia,
wiedza o kulturze - te przedmioty nie występują w podstawie programowej kształcenia ogólnego w zasadniczej szkole zawodowej.
W przypadku:

języka polskiego,
języków obcych,
historii,
wiedzy o społeczeństwie,
fizyki i astronomii,
geografii - różnice w podstawie programowej dla liceum ogólnokształcącego i zasadniczej szkoły zawodowej są tak duże, że biorąc pod uwagę konieczność zdawania takiego samego egzaminu maturalnego przez absolwentów uzupełniającego liceum ogólnokształcącego i technikum uzupełniającego, w szkołach tych mogą być realizowane programy nauczania dopuszczone dla liceum ogólnokształcącego i technikum. Należy jednak uwzględnić treści nauczania określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego i zrealizowane w zasadniczej szkole zawodowej i dokonać adaptacji programu do liczby godzin przewidzianej w szkolnym planie nauczania.
Istnieje potrzeba opracowania programu nauczania dla uzupełniającego liceum ogólnokształcącego oraz technikum uzupełniającego:

1) matematyki,

2) podstaw przedsiębiorczości,

3) technologii informacyjnej.

W dwuletnich uzupełniających liceach ogólnokształcących i trzyletnich technikach uzupełniających nauczyciele mogą realizować własne programy nauczania ogólnego po spełnieniu warunków określonych w § 24 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 5 lutego 2004 r. w sprawie dopuszczania do użytku szkolnego programów wychowania przedszkolnego, programów nauczania i podręczników oraz cofania dopuszczenia (Dz. U. Nr 25, poz. 220)".

Zawsze coś...
Pozdrawiam ;-)
fredi03-03-2004 21:23:29   [#14]

dojasiek

Zastanawiam się, czy rekrutacja absolwentów szkół zasadniczych np. do technikum uzupełniającego "ekonomicznego" będzie "nieograniczona" (czy absolwenci szkoły zasadniczej w różnych zawodach będą mieli w takim technikum miejsce) .

Pozdrawiam :-)

sodzisz, ze  będzie "nieograniczona?(chyba nie)

zgredek03-03-2004 21:32:14   [#15]
skoro ma być uzupełniające to podstawę powinni mieć w takim zawodzie, w jakim uczyli się w zawodówce. Chyba, no nie?

A skąd weźmiecie takich "dwuletnich" do tych techników?

Ja sobie marzę, że jeśli uda mi się do uzupełniającego LO jedną klasę zebrać - to będę w siódmym niebie.

Ale Lubin to w końcu małe miasto:-(
fredi03-03-2004 21:51:05   [#16]

zgrre...

A skąd weźmiecie takich "dwuletnich" do tych techników?
z ZSZ
zgredek03-03-2004 21:56:18   [#17]
pewnie, ze "starych" też można (pani menis pisała) tylko różnica w maturze:

uzupełniające zdają egzamin maturalny!!!!!!!!!!!

Kto z absolwentów starych typów szkól zasadniczych zdecyduje się na to? Jeśli funkcjonują jeszcze stare typy szkół dla dorosłych po szkole zasadniczej?????????

A i napisałam, że Lubin to miasto niewielkie. Jeśli dwie szkoły uzupełniające LO chcą otworzyć, a tylko trzy oddziały w powiecie taką ZSZ kończą - to co wszystkich z ulicy brać?;-)
Jasiek04-03-2004 10:59:49   [#18]

Wydaje się,

że "nieograniczona".

Znam przypadki, że podobnie jest w obecnych 3. letnich technikach po zsz.

Zakładam, że jeżeli  ktoś ukończył np. zsz w zawodzie elektromonter, to mógł iść do 3. letniego technikum mechanicznego, kolejowego i ogrodniczego (?).

Nazwy "technikum uzupełniające" nie zawężam jedynie do uzupelniania wiedzy z przedmiotów zawodowych. Traktuję ją szerzej, jako danie szansy na zdobycie matury.

Przez analogię, gdy przyjmuję do szkoły policealnej wystarczy świadectwo potwierdzająxce uzyskanie wykształcenia średniego. Nie ważne z jakiej szkoły.

Pozdrawiam :-)
Jasiek04-03-2004 18:34:34   [#19]

...

istotne wydaje się  to, że  "nieograniczoność" stwarza większe możliwości nauki. Mając na względzie m.in.sieć szkół, realia finansowe polskich rodzin jestem za takim rozwiązaniem.

Nieważne  skąd przychodzi uczeń. Ważne, że chce uzupełnić wykształcenie, zdobyć kolejny zawód.

A co w sytuacji, gdy wybór zdobywanego w zsz  zawodu był pomyłką? 

Przy odejściu od "nieograniczoności" nakazujemy trwanie dalej w złym wyborze. W takiej sytuacji "nieograniczoność" technikum uzupełniającego może okazać się zbawienna.

Pozdrawiam :-)

fredi04-03-2004 21:06:24   [#20]

Jasiek!

Nie masz racji. Policealna to jednak inna sytuacja niz technikum po ZSZ.

Leszek04-03-2004 21:09:32   [#21]

zawsze masz do dyspozycji uzupełniający ogólniak...

pozdrawiam

zgredek04-03-2004 21:21:10   [#22]

fredi

właśnie to chciałam napisać:-)
Jasiek04-03-2004 21:52:53   [#23]

?

 

Leszku , fredi powtórzę:

A co w sytuacji, gdy wybór zdobywanego w zsz  zawodu (np. fryzjera) był pomyłką? 

"zawsze masz do dyspozycji uzupełniający ogólniak..." (?)

Uzupełniający ogólniak nie daje nowego zawodu na poziomie maturalnym...

Pozdrawiam :-)

fredi04-03-2004 22:09:03   [#24]

ogólniak, policealna, studia

lub inna ZSZ np. ogrodnik (tez strzyze)

Jasiek04-03-2004 22:17:12   [#25]

też strzyże

Fredi dzięki za rozwiązanie z ogrodnikiem ;-), ale po skończonej zawodówce kolejna zawodówka?

Pisałem o dalszej edukacji jedynie na poziomie matury.

A może dla fryzjera uzupełniające technikum ekonomiczne?

Pozdrawiam :-)

zgredek04-03-2004 22:21:38   [#26]

jasiek

kontynuują po prostu naukę przedmiotów zawodowych.

Te trzy lata w zawodówce dają im pewną podstawę, którą w konkretnym technikum rozwijają.
Jasiek04-03-2004 22:30:41   [#27]

zgredek

Rozumiem Twoje argumenty.

Ja założyłem jednak, że zawód zdobyty w zawodówce przestał absolwenta fryzjerstwa "cieszyć ". Ma jednocześnie chęć zdobycia nowego zawodu na poziomie matury. Dlaczego nie może być  ekonomistą po skończeniu uzupełniającego technikum?

Pozdrawiam :-)

fredi05-03-2004 00:01:13   [#28]

Ma jednocześnie chęć zdobycia nowego zawodu na poziomie matury.

to technikum(ale nie uzupeBniajace)

jak sie ktos pomyli , to niestety traci.

Jasiek05-03-2004 09:05:18   [#29]

Niestety traci ?

Fredi, treśc #28 nasunęła mi wątpliwość- proponujesz absolwentowi zsz, który chce zdobyć nowy zawód  technikum (ale nie uzupełniające).

Co z drożnością systemu?

Przepis daje  absolwentowi zsz prawo do technikum uzupelniającego.

Myślę, że nie jesteśmy bliżej prawdy, czy fryzjer po zsz może wstąpić do technikum uzupełniającego i zdobyć  zawód ekonomisty.

Pozdrawiam :-)
fredi05-03-2004 17:34:55   [#30]

a kto powiedzial, ze ma byc droznosc?

droznosc byla kiedys *( a ja bym chcial po LO technikum uzupelniajace ) to tez droznosc

Jasiek06-03-2004 11:52:18   [#31]

Do #30

Dla absolwenta LO technikum uzupełniające ?

Raczej szkoła policealna albo studia (drożność jest zachowana).

Pozdrawiam :-)

bogna08-03-2004 17:22:31   [#32]

niograniczoność? TU

Może coś uda się wywnioskować z ramowych planów nauczania?

Zał. nr 2 - Ramowy plan nauczania dla trzyletniego technikum uzupełniającego dla absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej:

kształcenie zawodowe wg programu nauczania dla zawodu - 31 godz.

Zał. nr 3 - Ramowy plan nauczania dla szkoły policealnej na podbudowie programowej liceum profilowanego o profilu odpowiadającym tej samej co zawód dziedzinie gospodarki:

kształcenie zawodowe wg programu nauczania dla zawodu - 32 godz.

Zał. nr 4 - Ramowy plan nauczania dla szkoły policealnej na podbudowie szkół dających wykształcenie średnie:

kształcenie zawodowe wg programu nauczania dla zawodu - 50 godz.

Ponieważ w nagłówku ramowego planu dla TU nie jest zaznaczone, że zawód w TU ma być z "tej samej dziedziny gospodarki" co zawód absolwenta ZSZ - to można sądzić, że jest "nieograniczoność"?

Porównując ilości godzin przeznaczonych na kształcenie zawodowe w poszczególnych typach szkół należy jednak sądzić, że nie ma tej "nieograniczoności"?

Czyli na podstawie ramowych planów nauczania nie odpowiem sobie  czy jest czy nie ma "nieograniczoności".

Co najwyżej - mogę sobie powiedzieć, że jestem ograniczona i nie potrafię czytać ze zrozumieniem :-(((

bogna08-03-2004 18:23:49   [#33]

nieograniczoność - cd

To teraz wnioski z podstaw programowych i programów nauczania:

311[19] technik inżynierii środowiska i melioracji:

rozp. w sprawie klasyfikacji zawodów - dopuszcza kształcenie w TU,

a podstawa programowa: "kształcenie w zawodzie technik inżynierii środowiska i melioracji może być realizowane w następujących typach szkół dla młodzieży i dorosłych:

- technikum na podbudowie szkoły podstawowej,

- szkole policealnej na podbudowie liceum ogólnokształcącego"

 nie ma tech. na podbud. ZSZ - tym samym nie określa po jakich zawodach :-(((

311[39] technik urządzeń sanitarnych:

w programie nauczania jest określona podbudowa programowa - szkoła zasadnicza, zawód - monter instalacji i urządzeń sanitarnych (i nic więcej)

Ciekawe do jakiego technikum mają iść absolwenci ZSZ w zawodach:

713[03] monter sieci komunalnych

713[04] monter systemów rurociągowych

713[07] monter instalacji gazowych

311[04] technik budownictwa

w programie nauczania - określona podbudowa programowa - szkoła zasadnicza- zawody: murarz, betoniarz-zbrojarz, malarz-tapeciarz, posadzkarz, dekarz, monter konstrukcji budowlanych

a do jakiego technikum mogą iść absolwenci:

713[06] technolog robót wykończeniowych w budownictwie

713[08] monter izolacji budowlanych

712[02]cieśla

311[32] technik technologii drewna

podbud. programowa - szk. zasadnicza, zawody: stolarz, tapicer

czyli cieśla tutaj też nie może kontynuować nauki:-(

311[45] technik drogownictwa

w tym zawodzie ani podstawa programowa ani program nie określa zawodów, po jakich można kontynuować naukę w TU.

---------------------------------

Kurka - to może jednak "nieograniczoność"??????

Hmm... moze byśmy spłodzili jakieś pismo do MENiSu z prośbą o wyjaśnienie "nieograniczoności"?

zgredek08-03-2004 18:40:59   [#34]

bogna

cóś podobnego wyszło nam przy specjalizacji - są a właściwie nie ma.

Kształcenie zawodowe - wydaje mi się, że jest duża różnorodność, jeśli chodzi o szkoły.

Brakuje mi tutaj konkretnych umiejętności:

311[32] technik technologii drewna

podbud. programowa - szk. zasadnicza, zawody: stolarz, tapicer

powinno być (według mnie oczywiście):

311[32] technik technologii drewna - podbudowa programowa:
................ w zakresie technologii,
................ w zakresie umiejętności praktycznych, itp.
bogna08-03-2004 18:46:50   [#35]

albo tak

ogólnie jak jest przy techniku mechaniku:

podbudowa programowa: szk. zasadnicza, zawody branży mechanicznej

Jasiek09-03-2004 15:53:15   [#36]

O "nieograniczoności"

1. Oświecony rozważaniami Bogny trwam przy "nieograniczoności".

2. Czekam na ruch MENiS.

Pozdrawiam :-)
bogna10-03-2004 15:15:07   [#37]

mamy nowego zawodowca na forum :-)

Moniko - fajnie że jesteś z nami :-)))

Pomóż nam w dyskusji o "nieograniczoności" przyjmowania do TU!

bogna17-05-2004 00:37:32   [#38]

nieograniczoność - tak czy nie?

Ponieważ MENiS nie wykonuje żadnych ruchów interpretacyjnych dla "nieograniczoności",

 to chciałam grzecznie was zapytać:

jak przyjmujecie do TU?

Jasiek17-05-2004 15:05:41   [#39]

Tak

Nie czekam...przyjmuję absolwentów zsz do technikum uzup. w zawodzie technik handlowiec.  

Póki co, zgłaszają się absolwenci klas w zawodzie sprzedawca, kucharz małej gastr.

Pozdrawiam :-)
Jasiek18-05-2004 23:39:59   [#40]

A inni ? Nie przyjmujecie?

Cicho, czyżby naboru nie było? Termin nagli.

Pozdrawiam :-)

zgredek18-05-2004 23:43:17   [#41]
do LU przyjmuję

TU zostawiam na następne lata
bogna18-05-2004 23:43:42   [#42]

jaśku - ja chętnie pójdę w twoje ślady,

o ile sprzedawcy i kucharze małej gastronomii

będą mieli okazję ukończyć szkołę i otrzymać świadectwo

w jakimś normalnym terminie;-)

zgredek18-05-2004 23:45:28   [#43]
bogna - przyjmuj wbrew prawu - po prostu;-)
bogna18-05-2004 23:52:43   [#44]
też tak myślę ;-)
Jasiek18-05-2004 23:53:21   [#45]

Albo

 Spora...bardzo spora, grupa moich absolwentów mówi wprost:

Na choinkę absolwentowi zsz zdany "egzamin zawodowy", zrobi egzamin po tech. uzupeł. Zakladają, że skończą TU i to mi się podoba ;-)))

Pozdrawiam :-)

zgredek18-05-2004 23:55:52   [#46]
jasiek - nie mogłeś tego wcześniej napisać;-)

też mi się podoba

ale TU nie przygotuję już:-(
bogna19-05-2004 00:10:46   [#47]

dawno nie widziałam frediego :-(

chyba zakopał się w swoim projekcie ;-)

zgredek19-05-2004 00:17:16   [#48]

mówisz i masz;-)

bogna19-05-2004 00:21:08   [#49]
wow ;-)))))
Marek Pleśniar19-05-2004 00:40:24   [#50]

ja widziałem na zywo:-)

Na seminarium w Lublinie:-)

strony: [ 1 ][ 2 ]