Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Szkoła to przedsięwzięcie biznesowe
strony: [ 1 ]
Karolina28-01-2004 22:06:41   [#01]

Na forum SDSI mam koleżankę, która na bieżąco opowiada nam jak to w Szczecinie szkoły likwidują...... Likwidują głównie integracyjne - najdroższe ponoć

Dziś przeczytalismy w Wyborczej coś, co całkiem już mi się w głowie nie mieści.

Zracjonalizować plan nauczania indywidualnego, w który zaangażowanych jest prawie 330 nauczycieli w mieście. - Trzeba się nad tym zastanowić, zamiast nauczania indywidualnego można by wprowadzić małe grupki dzieci, którym zapewnilibyśmy dojazd z domu, wyżywienie i opiekę. Tak będzie taniej - wyjaśnia zastępca prezydenta Anna Nowak.

Nauczanie indywidualne w grupach? Jakieś nowe prawo tam w Szczecinie chcą wprowadzić.

Urząd Miasta zapłacił 3 tyś złotych na ekspertyzę, które szkoły należy zliwidować, poaptrzcie, wyniki egzaminów też brano pod uwagę. Wyniki egzaminów, rankingi, szkoły integracyjne - - - jakieś pomylenie pojęć.

Poczytajcie to, dodatkowo wypowiedzi dyrektorów tych likwidowanych szkół.

Dyrektorzy szkół nie zgadzają się z ekspertyzą dotyczącą restrukturyzacji sieci placówek w Szczecinie

Karolina28-01-2004 22:07:37   [#02]
Urząd MIasta zapłacił 30 tyś za tę ekspertyzę :-(
Mariola28-01-2004 22:35:18   [#03]

:-(

MIC!
Małgoś29-01-2004 07:40:43   [#04]

z innej beczki, ale też państwowej

wczoraj uczennica opowiadała mi na czym obecnie polega praca jej mamy w szpitalu

mama jest anestezjologiem

no więc "mama to głównie teraz ...zapisuje; pisze takie oświadczenia, że nie podała pacjentowi takiego a takiego leku, bo go w szpitalu nie ma, choc jest potrzebny, żeby ratować ludzi; pisze, żeby nikt jej nie obwiniał o śmierć pacjentów"

nie dziwi mnie więc "nauczanie indywidualne w grupach"

do paradoksów przywykłam w młodości ...."demokracja socjalistyczna"

oraz zapamiętane słowa jednego z naszych pierwszych w KC PZPR:

"Towarzysze, w roku ubiegłym zrealizowaliśmy mniej niż zaplanowaliśmy, ale to i tak jest więcej niz się spodziewaliśmy" (autentyczne!)

Karolina31-01-2004 17:16:08   [#05]

cdn

 

Dyrektorów szkół trzeba szukać także poza środowiskiem nauczycielskim - uważa prof. Leon Dorozik z Katedry Zarządzania Finansami US. Ogłoszona przez niego ekspertyza dotycząca kosztów utrzymania szkół wywołała emocje wśród dyrektorów.  

oraz

Ekonomiczny ranking szkół prof. Dorozika

Gaba31-01-2004 17:49:06   [#06]

szkoła jako perpetuum mobile

w dydaktyce mojego przedmiotu mawia się o szczecińskiej szkole ortografii - 3 błędy pała, jak widzę jest też oprócz programu "Śmiechu warte" szczecińska szkoła zarządzania szkołą, brawo profesorze!

cyt.:

Boję się tylko jednego. W szczecińskich szkołach jest 1400 uczniów powtarzających klasę. Czy to są głupie dzieci? Może nauczyciele w obawie przed utratą miejsc pracy specjalnie pozostawiali je na drugi rok?

W takiej sytuacji trudno mówić o oszczędzaniu.

 

- dziękuję profesorze za podpowiedź, już dawno twierdzę, że nauczycielki powinny podnieść dzietność i se własne dzieci przyprowadzać do własnej szkoły, tam gdzie brakuje do liczebności jakiejś klasy, to łup se nauczycielka poupycha własne. Taki zapis należy włączyć do regulaminu pracy:

- dziecko nauczyciela musi przyczynić się do wzrostu liczby dzieci w szkole

- wskaźniki 10% powtórek są dowodem na przedłużenie życia szkoły...

profesorze, profesorze - tak by było gdyby te dzieci komasować w szkole dla drugorocznych, i gdyby powstawały takie ekstra klasy, te dzieci są pojedynczo po rozkładane po klasach - wg mnie one obniżają koszty, a nie podwyższają, przecież idzie za nimi subwencja, trochę dłużej, czasem nawet i trzy lata dłużej niż trzeba...

Marek Pleśniar31-01-2004 18:04:12   [#07]

zobaczcie co facet pisze;-) i nawet mało wziął:-))

I wtedy nie trzeba by szkół zamykać?

- Gdybyśmy zaoszczędzili te 10 proc., to tak. Boję się tylko jednego. W szczecińskich szkołach jest 1400 uczniów powtarzających klasę. Czy to są głupie dzieci? Może nauczyciele w obawie przed utratą miejsc pracy specjalnie pozostawiali je na drugi rok? W takiej sytuacji trudno mówić o oszczędzaniu.

Czy z tego wszystkiego wynika, że dyrektorzy nie umieją gospodarować pieniędzmi?

- Bardzo dobry biolog czy fizyk niekoniecznie musi być świetnym menedżerem. (nie wie... że się kończy zarządzanie) Dobrych zarządzających trzeba szukać albo w środowisku nauczycielskim, albo poza nim. Tak jak w szpitalach - tam gdzie dyrektorami zostali ekonomiści, wyniki finansowe są dużo lepsze.

Dlaczego ekspertyza kosztowała aż 30 tys. zł?

- Tylko dlatego, że robiliśmy to dla miasta, które ma kłopoty finansowe. Normalnie kosztowałaby dwa-trzy razy więcej. To koszt dojazdów, godzin pracy, telefonów i oczywiście nasz zysk. Dorabianie nie jest grzechem.

:-)))))))

profesor Leon D. ze swoimi wypowiedziami znakomicie przystaje do opinii o całym zarządzaniu Szczecinem - z tego co słyszę

jednoczę się w smutku ze szczecińskimi dyrektorami.

Marek Pleśniar31-01-2004 18:04:36   [#08]
o gaba:-)))))))))
Karolina31-01-2004 18:07:22   [#09]

Mnie też się najbardziej podoba to o zostawianiu specjalnie

na drugi rok :-(

Chyba autor ekspertyzy tu delikatnie przesadził.

W poniedziałek na stronach wyborczej będzie cała ekspertyza, będzie to pouczająca zapewne lektura.

Co też jeszcze urzędnicy wymyslą?

Marek Pleśniar31-01-2004 18:13:25   [#10]
ja uważam że to kompetentny człowiek ten profesor - w kwestii ekonomii w szkole. Z bidnej oświaty wycisnął z kolegami 30 000zł Cud! A jednak można! Wstydźcie się dyrektorzy. Też byście się wzięli za dorabianie;-)
ReniaB31-01-2004 19:07:30   [#11]
tak śmieszno, że aż straszno
Konto zapomniane02-02-2004 18:07:33   [#12]
Wy nie dyskutujcie z takimi tezami... Wy zdecydowanie protestujcie! Toż to skandal... Mnie brak jest słów.
Karolina03-02-2004 13:52:40   [#13]

ANALIZA SYTUACJI EKONOMICZNEJ W OŚWIACIE

Główni wykonawcy analizy:

  • prof. zw. dr hab. Leon Dorozik - kierujący zespołem
  • dr Hanna Janowska
  • mgr Agnieszka Kubiak

Konsultacje merytoryczne:

  • prof. zw. dr hab. Adam Szewczuk

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]