Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Stowarzyszenie chce otworzyć przedszkole
strony: [ 1 ]
graraz22-07-2011 12:17:08   [#01]

1. Rodzice założyli stowarzyszenie.Chcą otworzyć przedszkole. (do tej pory mieliśmy je ze środków unijnych, projekt kończy cię w sierpniu). Wójt jest "chyba" przychylny. Obiecał środki na prowadzenie przedszkola ale dopiero od stycznia 2012r. Czy faktycznie prawo nie pozwala dać tych środków od 1 września 2011r. z tego powodu, że stowarzyszenie nie zgłosiło tego do września 2010r.?

2. Druga sprawa to pytania organizacyjne. Przedszkole będzie mieściło się w budynku zespołu szkół. Nie będzie kosztów wynajmu, wody, energii i tym podobne. Planowane jest zatrudnienie tylko dwóch osób: nauczycielki i pomocy nauczyciela. (przewidywalna liczba dzieci 25). Kto może być osobą prowadzącą przedszkole? Czy może to być prezes stowarzyszenia, jeśli nie ma kwalifikacji pedagogicznych?

3. Kto sprawuje bezpośredni nadzór na przedszkolem?

Wątpliwości mam jeszcze dużo. Proszę o pomoc. Pierwszy raz coś takiego robię i brak mi doświadczenia. Jestem dyrektorem tegoż zespołu i członkiem stowarzyszenia i sprawy urzędowe w większości na mojej głowie.

rzewa23-07-2011 07:30:01   [#02]

1. Rzeczywiście, literalnie czytane przepisy UoSO zabraniają, ale wiele gmin finansuje takie przedszkola od początku działalności (o ile ma środki w budżecie) a RIO jakoś przymyka na to oko... (zwłaszcza jeśli jest to kontynuacja, w jakimś sensie, poprzednio prowadzonej działalności). Z tego co wiem w okresie wrzesień-grudzień w pierwszym roku działalności przyznają po prostu dotację tylko na podstawie ustawy o samorządzie (z pominięciem UoSO)

2. Osobą prowadzącą przedszkole będzie stowarzyszenie, a w jego imieniu dowolna wyznaczona przez stowarzyszenie osoba i nie musi ona spełniać jakichkolwiek wymagań kwalifikacyjnych. To będzie przedszkole jednoodziałowe, zatem może nie być dyrektora, a n-li będzie zatrudniać osoba prowadząca -> należy napisać prawidłowo statut.

3. Bezpośredni nadzór sprawuje stowarzyszenie, a nadzór pedagogiczny kurator oświaty (dokładnie tak samo jak w jednoodziałowym przedszkolu samorządowym)

graraz23-07-2011 10:35:09   [#03]

Dziękuję za pomoc..

To przedszkole jest dla nas ważne. Przez 3 lata było opłacane ze środków unijnych. Na początku było mało chętnych teraz jest za dużo:). 


post został zmieniony: 23-07-2011 10:37:13
graraz26-07-2011 17:01:55   [#04]

Proszę o jeszcze jedną poradę...

Jakie przedszkole jest "lepsze" do prowadzenia: publiczne czy niepubliczne? Wolałabym aby było to przedszkole niepubliczne ale wójt mówi, że takie gmina nie musi dofinansować. Czy ma rację? (ja mam wątpliwości)

A może lepiej punkt przedszkolny bo i tak będzie czynne tylko 5 godzin dziennie?


post został zmieniony: 26-07-2011 17:03:13
grażka26-07-2011 17:19:48   [#05]
Przedszkole niepubliczne ma jak najbardziej prawo do dotacji.
rzewa26-07-2011 23:37:38   [#06]

zdecydowanie lepiej przedszkole niepubliczne niż punkt przedszkolny

prawo do dotacji ma również przedszkole niepubliczne, tylko jest to mniejsza dotacja niż dla przedszkola publicznego no i jeśli byłoby to przedszkole publiczne (ale wówczas RG powinna dać zezwolenie i tu jest problem z terminem - patrz art 58 UoSO), to gmina musi dotować je od początku działalności, a jeśli niepubliczne to tak jak napisałam w poście #02

daga27-07-2011 10:47:18   [#07]
Stowarzyszenie działające przy naszej szkole też dwa lata temu otworzyło takie przedszkole. Dotacje otrzymaliśmy dopiero od stycznia 2010. Organem prowadzącym jest stowarzyszenie, nadzrór pedagogiczny sprawuje kuratorium. Nauczyciele pracuja w oparciu o kodeks pracy, a nie KN. Rozwija sie prężnie, nabór duży. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego w drodze do przedszkola.
graraz27-07-2011 14:03:21   [#08]
Czyli musimy poczekać do stycznia z otwarciem a teraz złożyć wniosek do UG
rzewa27-07-2011 23:12:09   [#09]
musicie zacząć przed 30.09 - inaczej nici z dotacji
grażka28-07-2011 00:14:46   [#10]
wniosek złożyć do 30.09. :)
rzewa28-07-2011 07:32:18   [#11]

formalnie rzecz biorąc przedszkole musi istnieć żeby można było złożyć wniosek o dotację-> czyli 30.09 musi być zarejestrowane i w rejestrze musi być wpisana wrześniowa data rozpoczęcia działalności i musi być w przedszkolu co najmniej 1 wychowanek, bo inaczej działalność nie została rozpoczęta

można próbować bronić stanowiska, że we wrześniu był (o ile da się tego dowieść), a potem zrezygnował i przedszkole szuka następnych, ale trzeba w grudniu już jakiś mieć, żeby przerwa w działalności (0 wychowanków = przerwa) nie trwała 3 miesiące -> z upływem trzeciego m-ca przerwy gmina ma prawo (i obowiązek) wykreślić przedszkole z rejestru, a co za tym idzie nici z dotacji przez cały następny rok

graraz28-07-2011 11:16:28   [#12]
Tylko skąd ja znajdę pieniądze?:(
Małgorzata Lewandowska28-07-2011 19:16:48   [#13]
Pozwolę sobie dorzucić kilka informacji z racji 6-letniego doświadczenia w prowadzeniu przedszkola niepublicznego. Przedszkole nie musi pracować we wrześniu aby stowarzyszenie złożyło wniosek o dotację na nowy rok budżetowy. Konieczne jest podjęcie uchwały o prowadzeniu przedszkola i nadaniu mu statutu przez walne stowarzyszenia. I to jest wystarczająca podstawa aby złożyć wniosek do gminy o dotację. Do 2 stycznia należy formalnie placówkę zarejestrować, do czego potrzebny jest odpowiedni lokal (własny, umowa użyczenia, wynajmu), pozytywne opinie o nim ze straży pożarnej i sanepidu, pozytywna opinia kuratorium. Trzeba pamiętać, że gmina ma 1 miesiąc na dokonanie wpisu do ewidencji placówek edukacyjnych, więc jeśli przedszkole ma ruszyć 2 stycznia, to należy wniosek o wpis złożyć do końca listopada.
Małgorzata Lewandowska28-07-2011 19:41:35   [#14]

Przedszkole będzie placówką prowadzoną przez stowarzyszenie, więc można się spodziewać, że gmina będzie wymagała pokrywania części kosztów utrzymania budynku (np wg powierzchni użytkowanej przez przedszkole lub wg liczby dzieci). Zapewne będzie to uregulowane w umowie użyczenia części tego budynku na przedszkole niepubliczne (pisałam wyżej, że posiadanie budynku jest warunkiem uzyskania pozytywnej opinii kuratorium i wpisu do ewidencji). Samo użyczenie budynku powinno być wolne od opłat (zgodnie z UoSO), ale koszty jego eksploatacji mogą być podzielone pomiędzy jego użytkowników.

Dyrektor jest potrzebny (powołuje go zarząd stowarzyszenia), bo będzie odpowiadał za funkcjonowanie, zatrudnianie pracowników, wypełnianie obowiązków pracodawcy; nie musi mieć wykształcenia pedagogicznego, ale wówczas zatrudniony nauczyciel musi mieć pełne kwalifikacje i mianowanie oraz powierzenie odpowiedzialności za sprawy pedagogiczne - nie musi to być dodatkowo opłacane.

Bezpośredni nadzór nad działalnością przedszkola sprawuje stowarzyszenie i ono odpowiada przed gminą za właściwe wykorzystanie otrzymywanej dotacji; nadzór pedagogiczny sprawuje kuratorium.

Zdecydowanie polecam przedszkole z uwagi na wyższe dofinansowanie - 75% kosztów bieżących ponoszonych przez gminę na prowadzenie przedszkola samorządowego w przeliczeniu na 1 ucznia

graraz28-07-2011 19:50:36   [#15]

Dziękuję Małgorzata za wypowiedź. Rada Gminy jest przychylna. Lokal jest w mojej szkole i z tym nie będzie problemu. Przedszkole ruszyłoby od 1 września ale w ubiegłym roku nie pomyśleliśmy o przedszkolu, nawet nie mieliśmy stowarzyszenia. 

Przedszkole będzie miało tylko jeden oddział, będą w nim pracować dwie osoby: nauczycielka i jej pomoc. Zatrudnienie z KP. Nauczycielka ma kwalifikacje ale do tej pory pracowała tylko z projektów unijnych w przedszkolu i nie jest mianowana. 

Czy zatem musi przedszkole mieć dyrektora?

Małgorzata Lewandowska30-07-2011 00:58:34   [#16]
Moim zdaniem tak i to z pełnymi kwalifikacjami, aby mógł sprawować nadzór pedagogiczny (5 lat stażu pracy, mianowanie); w przeciwnym razie kuratorium nie powinno wydać pozytywnej opinii potrzebnej do zarejestrowania placówki edukacyjnej. Strukturę organizacyjną należy tworzyć analogicznie do systemu samorządowego: organ prowadzący: gmina - stowarzyszenie, zarządzający placówką - dyrektor, nauczyciele i obsługa - pracownicy.
graraz30-07-2011 11:32:42   [#17]

Nie rozumiem. Wywnioskowałam, że do otwarcia niepublicznego przedszkola nie jest potrzebna zgoda KO, tylko gmina zawiadamia o powstaniu takiej placówki. Mam rację czy nie?

Druga sprawa: czy dyrektorem może być dyrektor szkoły w której będzie mieściło się przedszkole?

Małgorzata Lewandowska30-07-2011 11:59:40   [#18]
Zacznę od początku: powstaje nowa placówka edukacyjna - niepubliczne przedszkole. Jej założycielem i podmiotem prowadzącym jest stowarzyszenie, które nadaje placówce statut i powołuje dyrektora, zgłasza placówkę do REGON i NIP, zakłada jej konto bankowe i pośredniczy w przekazywaniu środków finansowych z dotacji, którą otrzymuje z gminy. Aby przedszkole mogło działać trzeba złożyć wniosek o wpis do ewidencji placówek edukacyjnych, który prowadzi gmina. Do wniosku należy dołączyć: potwierdzenie dysponowania odpowiednim lokalem z pozytywnymi opiniami straży pożarnej i sanepidu (pisałam o tym w poprzednich postach) oraz pozytywną opinię KO dotyczącą kwalifikacji kadry i programów nauczania. Nie jest to zgoda, bo formalnie nie jest wymagana, a opinia o spełnianiu w/w kryteriów. Teoretycznie nie ma przeszkód (należałoby sprawdzić co na to KN, bo nie wiem), aby dyrektor zespołu był jednocześnie dyrektorem przedszkola (na umowę menadżerską, z elastycznym czasem pracy), jednak w praktyce może być to trudne, gdyż w przypadku wykonywania prac w przedszkolu w godzinach pracy w zespole - musiałby brać w tym zespole urlop lub zwolnienie na kilka godzin, aby uniknąć podwójnego wynagradzania za ten sam czas pracy, co jest niedopuszczalne. Podejrzewam, że połączenie tych dwóch funkcji wymagałoby również zgody pracodawcy (gminy). Zachęcam do odwiedzenia strony www.srw.fio.org.pl   na której znajduje się wiele informacji w temacie zakładania/przejmowania placówek edukacyjnych, a także kursy internetowe dotyczące zakładania i prowadzenia placówek edukacyjnych.
rzewa30-07-2011 14:19:07   [#19]
do zarejestrowania przedszkola niepublicznego nie jest potrzebna ani opinia ani zgoda KO
graraz02-08-2011 20:37:06   [#20]

Jeszcze jedno pytanie:

Minimalny dzienny wymiar godzin przedszkola to powyżej 5 czy co najmniej 5? Jeśli powyżej to musi być miejsce na leżakowanie i odpowiedni posiłek?

Jeśli chcielibyśmy aby placówka była czynna dokładnie 5 godzin dziennie to musimy wybrać punkt przedszkolny a co za tym idzie dostaniemy mniejszą dotację z gminy. Prawda?

Małgorzata Lewandowska02-08-2011 23:39:16   [#21]
Co najmniej 5 godzin dziennie - może być bez leżakowania i posiłku, z drugim śniadaniem przynoszonym przez dzieci z domu. Może też być posiłek ciepły z cateringu na talerzach jednorazowych; wtedy nie trzeba mieć kuchni spełniającej wymagania sanepidu. Dokładnie 5 godzin dziennie to przedszkole, z dotacją w wysokości 75% wydatków bieżących ponoszonych przez gminę na prowadzenie przedszkola, w przeliczeniu na jedno dziecko. 
graraz03-08-2011 10:45:43   [#22]
Czy punkt przedszkolny musi mieć swój REGON i NIP?
Małgorzata Lewandowska06-08-2011 01:24:25   [#23]
Biorąc pod uwagę fakt, że jest to zarejestrowana placówka edukacyjna - uważam, że tak; do tego konto bankowe i odrębną księgowość. Obecnie mamy różnorodność; działają również punkty przedszkolne bez własnego REGONu i NIPu, ale coraz częściej skarbnicy gmin domagają się wprowadzenia tej odrębności (uzależniając od tego przekazywanie dotacji). Przydałaby się pewnie jakaś odgórna interpretacja w tym zakresie.
rzewa07-08-2011 23:17:05   [#24]

na pewno nie musi mieć NIP-u - szkoła też nie musi mieć... :-)

co do REGONU, to zależy od tego czy jest on organizacyjnie podporządkowany jakiejś (posiadającej regon) szkole lub placówce edukacyjnej czy nie

Małgorzata Lewandowska08-08-2011 00:37:05   [#25]

Mówimy tutaj o niepublicznym przedszkolu założonym przez stowarzyszenie - jak Pani sobie wyobraża sprawozdawczość do Urzędu Skarbowego, rozrachunki z ZUS (np. pracownik biorąc zwolnienie musi podać NIP pracodawcy) bez NIP ?

Odrębny REGON też musi mieć, nawet jeśli jest częścią zespołu placówek - wówczas REGONY poszczególnych placówek różnią się tylko kilkoma ostatnimi cyframi.

rzewa08-08-2011 00:48:17   [#26]

jeśli nie zatrudnia pracowników (a nie musi zatrudniać) nie musi mieć NIP-u... :-)

co do regonu, to poszczególne urzędy statystyczne różnie się wypowiadają... :-)

a, i mowa była o punkcie przedszkolnym, a nie o przedszkolu


post został zmieniony: 08-08-2011 00:49:08
graraz08-08-2011 08:36:18   [#27]
Pracowników w punkcie przedszkolnym będzie zatrudniać stowarzyszenie i ono będzie pracodawcą. A stowarzyszenie ma swój NIP i REGON
grażka08-08-2011 09:26:53   [#28]

dla potrzeb REGON, tudzież PIP i SANEPIDu (tzw. zgłoszenie pracodawcy) przedszkole jest jednostką lokalną, ma REGON dłuższy o bodaj 5 cyfr (nie pamiętam dokładnie :)

Nie wiem, czy punkt przedszkolny tak samo.

Małgorzata Lewandowska08-08-2011 12:34:08   [#29]
Pisałam wcześniej, że niektóre gminy nie godzą się przekazywać dotacji na placówkę edukacyjną, która nie jest wyodrębnionym ze stowarzyszenia podmiotem - proszę upewnić się w gminie, że zaakceptują taką organizację Pani punktu przedszkolnego. O REGONie jest wyczerpujący wpis w wątku ,,Szkoła społeczna", który, jak sądzę, zamyka dyskusję na ten temat.
rzewa08-08-2011 13:07:42   [#30]

gmina nie ma pp do żądania by szkoła czy placówka edukacyjna posiadała NIP -> posiadanie NIP-u nie jest warunkiem otrzymywania dotacji, gdyż ustawa wyczerpująco określa jakie warunki muszą być spełnione i nie ma tam takiego warunku

nie mówiąc już o tym, że prowadzone przez gminy punkty przedszkolne zwykle NIP-u nie posiadają :-)


post został zmieniony: 08-08-2011 13:08:57
graraz08-08-2011 13:10:13   [#31]
Dlaczego nasze prawo jest takie "nieprzejrzyste"? Nie ma jednoznaczności w interpretacji przepisów:(
Leszek08-08-2011 13:40:40   [#32]

graraz, gdyby było przejrzyste to byśmy sobie tu nie opisali :-))) i nie pospotykali się :-))) i nie poznalibyśmy się :-)))

i wogóle :-)))

za błędy ewentualne przepraszam :-)))

pozdrawiam

elgon20-06-2012 14:33:49   [#33]

czytam powyższe wypowiedzi i mam pytanie-  obecnie w szkole funkcjonuje punkt przedszkolny, od września stowarzyszenie przejmuje szkołę, ale  czy przejmuje też pp, czy musimy założyć np. przedszkole niepubliczne?

druga sprawa- zakładamy również gimnazjum niepubliczne, dostałam właśnie wpis do ewidencji, czy muszę nadać NIP i REGON temu gimnazjum,  a może o czymś zapomniałam, proszę o pomoc i wskazówki bo to dla mnie wszystko nowe

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]