Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Opiniowanie i uzgadnianie z ZNP
strony: [ 1 ]
Krzysztof Pom24-01-2004 01:03:51   [#01]
Pomóżcie, jeśli macie takie możliwości! Szukam w necie informacji co dokładnie ZNP opiniuje a co uzgadnia z dyrektorem. Same ogóły. Już dostaję zdziczałych oczu, sam dokładnie nie wiem, a prezes wciąż z czymś przychodzi i mi d... truje. Od niedawna jestem dyrektorem i jakoś nie mam przekonania do roszczeniowej postawy związków.
Marek Pleśniar24-01-2004 02:18:38   [#02]

jak wszyscy dyrektorzy:-)

ale do sensu to chyba faktycznie dopiero rano:-)

Marek Pleśniar24-01-2004 02:28:21   [#03]

szukajka na razie dała jedno:

http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=1449

zgredek24-01-2004 12:03:34   [#04]

u mnie tak

Przede wszystkim ponieważ zakładową organizacją związkową ZNP jest oddział, a nie ognisko, więc Pani prezes mojego ogniska ma upoważnienie zarządu oddziału do reprezentowania zakładowej organizacji związkowej w sprawach określanych aktami prawnymi.

Przede wszystkim ustawa o zz:

Rozdział 4
Zakładowa organizacja związkowa

Art. 26. Do zakresu działania zakładowej organizacji związkowej należy w szczególności:

1) zajmowanie stanowiska w indywidualnych sprawach pracowniczych w zakresie unormowanym w przepisach prawa pracy,
2) zajmowanie stanowiska wobec pracodawcy i organu samorządu załogi w sprawach dotyczących zbiorowych interesów i praw pracowników,
3) sprawowanie kontroli nad przestrzeganiem w zakładzie pracy przepisów prawa pracy, a w szczególności przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) kierowanie działalnością społecznej inspekcji pracy i współdziałanie z państwową inspekcją pracy,
5) zajmowanie się warunkami życia emerytów i rencistów.

Art. 261. 1. W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę, dotychczasowy i nowy pracodawca są obowiązani do poinformowania na piśmie działających u każdego z nich zakładowych organizacji związkowych o przewidywanym terminie tego przejścia, jego przyczynach, prawnych, ekonomicznych oraz socjalnych skutkach dla swoich pracowników, a także zamierzonych działaniach dotyczących warunków zatrudnienia tych pracowników, w szczególności warunków pracy, płacy i przekwalifikowania.

2. Informacje, o których mowa w ust. 1, dotychczasowy i nowy pracodawca są obowiązani przekazać co najmniej na 30 dni przed przewidywanym terminem przejścia zakładu pracy lub jego części.

3. Jeżeli dotychczasowy lub nowy pracodawca zamierza podjąć działania dotyczące warunków zatrudnienia pracowników, jest obowiązany do podjęcia negocjacji z zakładowymi organizacjami związkowymi w celu zawarcia porozumienia w tym zakresie, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia przekazania informacji o tych działaniach.

4. W razie niezawarcia porozumienia w terminie, o którym mowa w ust. 3, z powodu niemożności uzgodnienia przez strony jego treści, pracodawca samodzielnie podejmuje działania w sprawach dotyczących warunków zatrudnienia pracowników, uwzględniając ustalenia dokonane z zakładowymi organizacjami związkowymi w toku negocjacji nad zawarciem porozumienia.

5. Przepisy ust. 3 i 4 nie mają zastosowania, gdy tryb dokonania działań dotyczących warunków zatrudnienia pracowników, jakie zamierza podjąć pracodawca, określają odrębne przepisy.

Art. 27. 1. Ustalanie zasad wykorzystania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w tym podział środków z tego funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności, ustala pracodawca w regulaminie uzgodnionym z zakładową organizacją związkową.

2. Przyznawanie pracownikom świadczeń z funduszu, o którym mowa w ust. 1, dokonywane jest w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową.

3. Regulaminy nagród i premiowania są ustalane i zmieniane w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową; dotyczy to również zasad podziału środków na wynagrodzenia dla pracowników zatrudnionych w państwowej jednostce sfery budżetowej.

4. (skreślony).

Art. 28. Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie związku zawodowego informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej, w szczególności informacji dotyczących warunków pracy i zasad wynagradzania.

Art. 29. 1. W razie uzasadnionego podejrzenia, że w zakładzie pracy występuje zagrożenie dla życia lub zdrowia pracowników, zakładowa organizacja związkowa może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o przeprowadzenie odpowiednich badań, zawiadamiając o tym równocześnie właściwego okręgowego inspektora pracy. Pracodawca jest obowiązany w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku zawiadomić zakładową organizację związkową o swoim stanowisku. W razie przeprowadzenia badań, pracodawca udostępnia ich wyniki zakładowej organizacji związkowej wraz z informacją o sposobie i terminie usunięcia stwierdzonego zagrożenia.

2. Zawiadomienie zakładowej organizacji związkowej o odrzuceniu wniosku, o którym mowa w ust. 1, lub niezajęcie przez pracodawcę stanowiska wobec tego wniosku w terminie 14 dni od dnia jego złożenia upoważnia zakładową organizację związkową do przeprowadzenia niezbędnych badań na koszt pracodawcy. O zamiarze podjęcia badań, ich zakresie oraz przewidywanych kosztach zakładowa organizacja związkowa zawiadamia pracodawcę na piśmie z co najmniej 14-dniowym wyprzedzeniem.

3. Pracodawca może w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2, zwrócić się do właściwego okręgowego inspektora pracy o ustalenie celowości zamierzonych badań lub ich niezbędnego zakresu. Przeprowadzenie badań wbrew stanowisku inspektora pracy zwalnia pracodawcę z obowiązku pokrycia kosztów tych badań.

Art. 30. 1. W zakładzie pracy, w którym działa więcej niż jedna organizacja związkowa, każda z nich broni praw i reprezentuje interesy swych członków.

2. Pracownik niezrzeszony w związku zawodowym ma prawo do obrony swoich praw na zasadach dotyczących pracowników będących członkami związku, jeżeli wybrana przez niego zakładowa organizacja związkowa wyrazi zgodę na obronę jego praw pracowniczych.

2 1. W indywidualnych sprawach ze stosunku pracy, w których przepisy prawa pracy zobowiązują pracodawcę do współdziałania z zakładową organizacją związkową, pracodawca jest obowiązany zwrócić się do tej organizacji o informację o pracownikach korzystających z jej obrony, zgodnie z przepisami ust. 1 i 2. Nieudzielenie tej informacji w ciągu 5 dni zwalnia pracodawcę od obowiązku współdziałania z zakładową organizacją związkową w sprawach dotyczących tych pracowników.

3. W sprawach dotyczących zbiorowych praw i interesów pracowników organizacje związkowe mogą tworzyć wspólną reprezentację związkową.

4. W sprawach wymagających zawarcia porozumienia lub uzgodnienia stanowiska z organizacjami związkowymi, organizacje te przedstawiają wspólnie uzgodnione stanowisko. Sposób ustalania i przedstawiania tego stanowiska przez każdorazowo wyłanianą do tych spraw wspólną reprezentację związkową określa porozumienie zawarte przez organizacje związkowe.

5. Jeżeli w sprawie ustalenia regulaminu wynagradzania, regulaminów nagród i premiowania, regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, planu urlopów lub regulaminu pracy, a także okresów rozliczeniowych, o których mowa w art. 129 § 2 i art. 135 § 2 i 3 Kodeksu pracy, oraz wykazu prac, o którym mowa w art. 1517 § 4 Kodeksu pracy, organizacje związkowe albo organizacje związkowe reprezentatywne w rozumieniu art. 24125a Kodeksu pracy nie przedstawią wspólnie uzgodnionego stanowiska w terminie 30 dni, decyzje w tych sprawach podejmuje pracodawca, po rozpatrzeniu odrębnych stanowisk organizacji związkowych.

6. (skreślony).

Art. 31. 1. Prawo do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej przysługuje:

1) częściowo jednemu pracownikowi w miesięcznym wymiarze godzin równym liczbie członków zatrudnionych w zakładzie pracy, gdy ich liczba jest mniejsza od 150,
2) jednemu pracownikowi, gdy związek liczy od 150 do 500 członków zatrudnionych w zakładzie pracy,
3) dwóm pracownikom, gdy związek liczy od 501 do 1000 członków zatrudnionych w zakładzie pracy,
4) trzem pracownikom, gdy związek liczy od 1001 do 2000 członków zatrudnionych w zakładzie pracy,
5) kolejnemu pracownikowi za każdy rozpoczęty nowy tysiąc, gdy zakładowa organizacja związkowa liczy ponad 2000 członków zatrudnionych w zakładzie pracy,
6) w niepełnym wymiarze godzin i wtedy może ono być udzielane większej liczbie pracowników, zgodnie z zasadami zawartymi w punktach poprzedzających.
2. W zależności od wniosku zarządu zakładowej organizacji związkowej zwolnienia od pracy, o których mowa w ust. 1, udzielane są z zachowaniem prawa do wynagrodzenia lub bezpłatnie. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, tryb udzielania zwolnień od pracy oraz zakres uprawnień przysługujących pracownikowi w czasie tych zwolnień.

3. Pracownik ma prawo do zwolnienia od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej, jeżeli czynność ta nie może być wykonana w czasie wolnym od pracy.

Art. 32. 1. Pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie może:

1) wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z imiennie wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem lub z innym pracownikiem będącym członkiem danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnionym do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy,
2) zmienić jednostronnie warunków pracy lub płacy na niekorzyść pracownika, o którym mowa w pkt 1
- z wyjątkiem gdy dopuszczają to odrębne przepisy.
2. Ochrona, o której mowa w ust. 1, przysługuje przez okres określony uchwałą zarządu, a po jego upływie - dodatkowo przez czas odpowiadający połowie okresu określonego uchwałą, nie dłużej jednak niż rok po jego upływie.

3. Zarząd zakładowej organizacji związkowej, reprezentatywnej w rozumieniu art. 24125a Kodeksu pracy, wskazuje pracodawcy pracowników podlegających ochronie przewidzianej w ust. 1, w liczbie nie większej niż liczba osób stanowiących kadrę kierowniczą w zakładzie pracy albo liczba pracowników ustalona zgodnie z ust. 4.

4. Zarząd zakładowej organizacji związkowej, o której mowa w ust. 3, zrzeszającej do 20 członków ma prawo wskazać pracodawcy 2 pracowników podlegających ochronie przewidzianej w ust. 1, a w przypadku organizacji zrzeszającej więcej niż 20 członków będących pracownikami ma prawo wskazać, jako podlegających tej ochronie, 2 pracowników oraz dodatkowo:

1) po jednym pracowniku na każde rozpoczęte 10 członków tej organizacji będących pracownikami, w przedziale od 21 do 50 tych członków,
2) po jednym pracowniku na każde rozpoczęte 20 członków tej organizacji będących pracownikami, w przedziale od 51 do 150 tych członków,
3) po jednym pracowniku na każde rozpoczęte 30 członków tej organizacji będących pracownikami, w przedziale od 151 do 300 tych członków,
4) po jednym pracowniku na każde rozpoczęte 40 członków tej organizacji będących pracownikami, w przedziale od 301 do 500 tych członków,
5) po jednym pracowniku na każde rozpoczęte 50 członków tej organizacji będących pracownikami, w przedziale powyżej 500 tych członków.

5. Osobami stanowiącymi kadrę kierowniczą w zakładzie pracy, o których mowa w ust. 3, są kierujący jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępcy albo wchodzący w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy, a także inne osoby wyznaczone do dokonywania za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy.

6. Ochrona przewidziana w ust. 1, w zakładowej organizacji związkowej innej niż wymieniona w ust. 3 i 4, przysługuje jednemu pracownikowi imiennie wskazanemu uchwałą zarządu tej organizacji.

7. Ochrona przewidziana w ust. 1 przysługuje, przez okres 6 miesięcy od dnia utworzenia komitetu założycielskiego zakładowej organizacji związkowej, nie więcej niż trzem pracownikom imiennie wskazanym uchwałą komitetu założycielskiego.

8. W przypadku gdy właściwy organ nie dokona wskazania, o którym mowa w ust. 3, 4, 6 albo 7, ochrona przewidziana w ust. 1 przysługuje - w okresie do dokonania wskazania - odpowiednio przewodniczącemu zakładowej organizacji związkowej bądź przewodniczącemu komitetu założycielskiego.

9. Ochrona przewidziana w ust. 1 przysługuje pracownikowi pełniącemu z wyboru funkcję związkową poza zakładową organizacją związkową, korzystającemu u pracodawcy z urlopu bezpłatnego lub ze zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. Ochrona przysługuje w okresie tego urlopu lub zwolnienia oraz przez rok po upływie tego okresu. Zgodę, o której mowa w ust. 1, wyraża właściwy statutowo organ organizacji związkowej, w której pracownik pełni albo pełnił tę funkcję.

10. Minister właściwy do spraw pracy określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady i tryb:

1) powiadamiania przez pracodawcę zarządu zakładowej organizacji związkowej o liczbie osób stanowiących kadrę kierowniczą w zakładzie pracy, o której mowa w ust. 5,
2) wskazywania przez zarząd oraz komitet założycielski zakładowej organizacji związkowej pracowników podlegających ochronie przewidzianej w ust. 1, a także dokonywania zmian w takim wskazaniu.

Art. 33. Pracodawca obowiązany jest na warunkach określonych w umowie udostępnić zakładowej organizacji związkowej pomieszczenia i urządzenia techniczne niezbędne do wykonywania działalności związkowej w zakładzie pracy.

Art. 331. 1. Pracodawca, na pisemny wniosek zakładowej organizacji związkowej i za pisemną zgodą pracownika, jest obowiązany pobierać z wynagrodzenia pracownika składkę związkową w zadeklarowanej przez niego wysokości.

2. Pracodawca jest obowiązany niezwłocznie przekazywać kwoty pobranych składek związkowych na rachunek bankowy wskazany przez zakładową organizację związkową.

Art. 34. 1. Przepisy art. 251-331 stosuje się do międzyzakładowej organizacji związkowej obejmującej swoim działaniem pracodawcę, z zastrzeżeniem ust. 2 oraz art. 341 i 342.

2. Przy ustalaniu prawa do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, o którym mowa w art. 31 ust. 1, uwzględnia się łączną liczbę członków międzyzakładowej organizacji związkowej zatrudnionych u wszystkich pracodawców objętych działaniem tej organizacji.

Art. 341. 1. Pracodawcy objęci działaniem międzyzakładowej organizacji związkowej ponoszą koszty, w tym koszty wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne, związane z zatrudnianiem pracownika zwolnionego:

1) z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie międzyzakładowej organizacji związkowej - na podstawie art. 31 ust. 1 w związku z art. 34 ust. 2,
2) od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia - na podstawie art. 31 ust. 3,
odpowiednio do udziału liczby członków tej organizacji zatrudnionych u danego pracodawcy w łącznej liczbie członków tej organizacji zatrudnionych u wszystkich pracodawców objętych działaniem tej organizacji - w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.
2. Zarząd międzyzakładowej organizacji związkowej przedstawia pracodawcy, który zwolni pracownika lub pracowników z obowiązku świadczenia pracy lub od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, informacje o liczbie członków tej organizacji zatrudnionych u wszystkich pracodawców objętych działaniem tej organizacji oraz u każdego z tych pracodawców - w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, według stanu na ostatni dzień miesiąca.

3. Zarząd międzyzakładowej organizacji związkowej przedstawia informacje, o których mowa w ust. 2, w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zwolnienie pracownika lub pracowników z obowiązku świadczenia pracy lub od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

4. Sposób i tryb ponoszenia kosztów, o których mowa w ust. 1, określa każdy pracodawca, który zwolni pracownika lub pracowników z obowiązku świadczenia pracy lub od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, w zakresie dotyczącym kosztów związanych z zatrudnianiem tego pracownika lub tych pracowników.

Art. 342. 1. Zarząd międzyzakładowej organizacji związkowej, która w co najmniej jednym zakładzie pracy objętym jej działaniem zrzesza pracowników w liczbie wymaganej do uzyskania statusu organizacji reprezentatywnej w rozumieniu art. 24125a Kodeksu pracy, może wskazać pracowników podlegających ochronie przewidzianej w art. 32 ust. 1:

1) w liczbie ustalonej zgodnie z art. 32 ust. 3 albo 4 lub
2) w liczbie ustalonej zgodnie z art. 32 ust. 3 albo 4 w jednym zakładzie pracy wskazanym przez tę organizację spośród zakładów pracy objętych jej działaniem, w którym ta organizacja zrzesza pracowników w liczbie wymaganej do uzyskania statusu organizacji reprezentatywnej w rozumieniu art. 24125a Kodeksu pracy, powiększonej o liczbę pozostałych zakładów pracy objętych działaniem tej organizacji, w których jest zatrudnionych co najmniej 10 pracowników będących jej członkami.
2. W przypadku gdy międzyzakładowa organizacja związkowa w żadnym zakładzie pracy z objętych jej działaniem nie zrzesza liczby pracowników wymaganej do uzyskania statusu organizacji reprezentatywnej w rozumieniu art. 24125a Kodeksu pracy, liczba pracowników podlegających ochronie przewidzianej w art. 32 ust. 1 nie może być większa od liczby zakładów pracy objętych działaniem tej organizacji, które zatrudniają co najmniej 10 pracowników będących jej członkami.
zgredek24-01-2004 12:15:19   [#05]

Krzysztof

zwróć się po prostu z tym pytaniem do przezesa oddziału ZNP.

Oni mają takiego gotowca, w którym jest napisane co opiniuje, co uzgadnia, o czym trzeba wiedzieć i podparte toto jest przepisami.

Jak dostałam tego gotowca to sobie tylko sprawdziłam, czy nie kłamią - uzasadnienie prawne każdego działania musi być.
zgredek24-01-2004 12:27:57   [#06]

a jak Ci prezes ogniska

z czymś przyjdzie, to spróbuj tak:

"no wie Pani wprawdzie ustawa o zz pewne sprawy rozstrzyga jednoznacznie, ale w tym przypadku trzeba byłoby się zastanowić. Jak Pani myśli pod który artykuł można to podciągnąć"

Oczywiście Pani może od razu odpowiedzieć - ale to byłby ewenement.

Zapomniałam jeszcze o czymś ważnym! - Ustawę o zz opraw sobie takim jaskrawym pięknym kolorkiem. Ja mam np. okładkę wściekle pomarańczową.

Pani prezes zadzwoni wtedy do prezesa oddziału i powie, że Pan dyrektor to w takiej pomarańczowej książeczce przeczytał, że...
Prezes oddziału natymiast zadzwoni do Ciebie z pytaniem:
"czy mógłby mi Pan taką pomarańczową książeczkę skserować"!;-))))))
zgredek24-01-2004 12:35:25   [#07]

teraz może Ci się przydać

Art. 25 [1]
2. Organizacja, o której mowa w ust. 1, przedstawia co kwartał - według stanu na ostatni dzień kwartału - w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po tym kwartale, pracodawcy albo dowódcy jednostki, o której mowa w ust. 1 pkt 2, informację o łącznej liczbie członków tej organizacji, w tym o liczbie członków, o których mowa w ust. 1.

I zwróć uwagę na:
Art. 30

5. Jeżeli w sprawie ustalenia regulaminu wynagradzania, regulaminów nagród i premiowania, regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, planu urlopów lub regulaminu pracy, a także okresów rozliczeniowych, o których mowa w art. 129 § 2 i art. 135 § 2 i 3 Kodeksu pracy, oraz wykazu prac, o którym mowa w art. 1517 § 4 Kodeksu pracy, organizacje związkowe albo organizacje związkowe reprezentatywne w rozumieniu art. 24125a Kodeksu pracy nie przedstawią wspólnie uzgodnionego stanowiska w terminie 30 dni, decyzje w tych sprawach podejmuje pracodawca, po rozpatrzeniu odrębnych stanowisk organizacji związkowych.

oczywiście z ustawy o zz.
zgredek24-01-2004 12:50:43   [#08]
Ja moje związki lubię. Konsultuję nawet z nimi to czego nie muszę:-)
AnJa24-01-2004 13:27:32   [#09]

Ja swoje to nawet bardzo lubie - ja sie nie czepiam, one się nie czepiaja, jest sprawa-spotykamy się na herbacie, ustalamy.

Następnego dnia w południe zdzwaniamy sie i krótko ustalamy, co wczoraj ustaliliśmy:-)

Marek Pleśniar24-01-2004 13:35:35   [#10]

sielanka jakaś?

a nigdy nie widzieliście ustawiania konkursu przez zz? Blokowania Wam zwalniania mało efektywnych pracowników ze związkową osłoną? Oprotestowywania decyzji w kwestii wydatków z ZFŚS? Wynoszenia spraw z RP na zewnątrz do zz miejskich?

OSKKO to spora skala - i sporo zdazyłem zobaczyć. Z bliska też:-)

ZZ to naturalna opozycja. ZZ dba o interesy nauczycieli a dyrektor o interes placówki i jakość pracy. Nie ma mowy o idealnym zbieganiu się zakresów - ponieważ gdyby tak było - nigdy nie powstałyby związki. Po to są - by walczyć o swoje z dyrektorem.

zgredek24-01-2004 13:38:20   [#11]

Marku

?????????????????????????
Marek Pleśniar24-01-2004 14:00:10   [#12]
słucham?
zgredek24-01-2004 14:04:48   [#13]

Skąd

w Tobie - łagodnym i sympatycznym człowieku, tyle ostatnio agresji?
Gaba24-01-2004 14:20:27   [#14]

dlaczego agresja, Zgredku - to rzeczowość... Zgredku, nie bój się!

 

MiC, znowu się wtrąciłam - przepraszam!

zgredek24-01-2004 14:23:57   [#15]
rzeczowo, mądrze i roztropnie to Marek pisze zawsze, natomiast ostatnio odbieram jego wypowiedzi jakby były kierowane przeciw komuś (niewidzialnemu, nieistniejącemu?)
zgredek24-01-2004 14:38:02   [#16]
Napisałam, że lubię swoje związki. Co nie znaczy, że one mnie kochają.

Jak myślicie, po co przestudiowałam statuty Solidarności i ZNP, ustawę o zz i takie tam różne inne?

Pytanie, które zadał Krzysztof w [#1] też zadałam i otrzymałam odpowiedź.
Podzieliłam się z Wami swoimi uwagami na ten temat.

To co napisałam, wynika tylko i wyłącznie z moich (nienajlepszych) doświadczeń.
beera24-01-2004 15:23:21   [#17]

marek

przedstawił pewne fakty.

Te fakty mozna akceptować lub nie, ale i tak- mimo naszego do nich stosunku, są faktami.

Problemy na styku związki zawodowe- pracodawcy warto widzieć w kontekscie mozliwie najszerszym ( nawet poprzez panią Bochniarz).

Fajnie gdy sie gdzieś dobrze uklad- pozazdrościć, ale fajnie tez wiedzieć jak bywa gdzie indziej- o tym napisał marek.

Ja nie mam xle ze związkami.
Ale znam tez sytuację gdzie n-l zagrozony zwolnieniem z najniższym wyksztalceniem staje się nieruszalnym członkiem związku. i inne tam takie... ot, zycie;-)

Adaa25-01-2004 00:16:51   [#18]

jesli chodzi o związki

to zgadzam się z tym co napisał Marek

z 4 przypadków przez niego podanych przerobiłam 5

a wogóle to zz nie są  ani do, ani od lubienia

tez jestem agresywna zgredku?;-))

zgredek25-01-2004 12:59:09   [#19]
złośliwa.
Adaa25-01-2004 14:23:19   [#20]

:-))))

nieświadomie sprawiłas mi przyjemność:-)
Ela25-01-2004 17:23:49   [#21]

A tak przy okazji ciekawostka

Powstał nowy związek zawodowy.
12.01.2004 - NOWY ZWIĄZEK ZAWODOWY - ZWIĄZEK NAUCZYCIELI RZECZYPOSPOLITEJ
W Sądzie Rejonowym (Kraków Śródmieście) w Krakowie - Wydział XII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego został zarejestrowany nowy związek zawodowy pod nazwą Związek Nauczycieli Rzeczypospolitej. ZNR został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000163787. Statut Związku Nauczycieli Rzeczypospolitej, zatwierdzony postanowieniem sądu dotyczącym rejestracji ZNR, w sprawie o sygnaturze akt KR.XII NS-REJ.KRS/2401/3/956 dostępny jest na stronie: znr.wizytowka.pl.
zgredek25-01-2004 18:40:50   [#22]
nieświadomie?
Krzysztof Pom25-01-2004 21:22:28   [#23]
Serdecznie wszystkim dziękuję za informacje i pomoc.  Zgredku! Pomarańczowa ksziążeczka to niezły numer, przyrawił mnie o dobry humor wieczorem.
zgredek25-01-2004 21:33:48   [#24]

Krzysztof

dzięki za zrozumienie:-))))))))))))))))
Bernadeta Wąsik26-01-2004 12:56:42   [#25]

przypadek - "prezes" ZNP

Mam kilka pytań związanych z  rozstrzygnieciem czy nauczyciel zwany "Prezesem ZNP" który jest zatrudniony w szkole w której jest 6 członków ZNP  a na szczeblu gminy we wszystkich szkołach i przedszkolach 13 - u członków jest faktycznie reprezentantem członków ZNP :

1. Ma prawo do płatnego urlopu szkoleniowego z tytyułu uczestnictwa w szkoleniu związkowym ?

2. W jakim zakresie ma Pan Prezes uprawnienia do uzgodnień i reprezentowania ZZ przed poszcególnymi dyrektorami i gminą ?

3. ustawa mówi że zakładowa organizacja związkowa to taka która skupia co najmniej 10 członków w zwiazku z tym jak należy nazwac i taktować przypadek opisany na wstępie ?  jakie ma uprawnienia "prezes" ?

Nie było tych wątpliwości gdy w ZNP było 40 osób.

Proszę o pomoc i z góry dziekuję za wszelkie wyjaśnienia.

barbaras226-01-2004 17:12:49   [#26]
To nie agresja Marka ale szara rzeczywistość nie których miast.Ja ze swoim kolem (nie całym) mam super i z przewodniczaca tez, pospieramy sie ale dojdziemy do porozumienia.Ale tu bylo za slodko i 1 Pani ze zw.zaczeła psuć i donosic.I na moj akces przystapienia do zw. otrzymalam odpowiedz NIE i miedzy innymi bylo tlumaczenie ze to konflikt pracodawca -pracownik.A kto wstawi sie za pracodawca? Bo na pewno nie wydzial Oswiaty
Janusz Pawłowski26-01-2004 17:21:09   [#27]

Pracodawca w ZZ?
I co on tam będzie robił?
Postulował do pracodawcy, aby pracodawca lepiej płacił i przestrzegał prawa?

A nie mógłby tego robić o tak - sam z siebie, bez płacenia składek na ZZ?

Przed kim pracodawcę ma bronić związek?
Przed nim samym?
A co on - ten pracodawca - chce sobie za krzywdę zrobić, że aż związek go musi przed nim samym go bronić?

Marek Pleśniar26-01-2004 19:28:55   [#28]

pracodawca i zz to naturalni przeciwnicy w sporach - jakość pracy - kontra osiągnięcia socjalne.

Warto się porozumiewać ale są granice. Od tego jest dyrektor by nie dał zakładu przerobić w ochronkę dla nieudaczników a od tego zz by bronić praw pracowniczych.

Rozsądny zz nie będzie bronił nierobów bo zarżnie zakład. Rozsądny dyrektor będzie czasem szedł na kompromisy gdy nie jest zagrożone dobro firmy.

A w przypadku szkoły to dobro jest rzeczą szczególną.

Konflikty czasem są. Wtedy nie ma co się chować pod spódnicę zz. I najlepiej, moim zdaniem, do nich nie należeć. Choć oczywiście to wybór każdego z obecnych

Osobiście uważam związkokrację krajową za wynaturzenie i hamulec na drodze rozwoju oświaty - z czym się wcale nie zamierzam kryć. Idea może inna, lepsza - ale efekty są jakie są.

Ela26-01-2004 19:31:43   [#29]
Marek popieram cię w całej rozciągłosci
zgredek26-01-2004 20:07:42   [#30]

Marku

oj tak, tak.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]