Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Jutro mam kontrolę Państwowej Inspekcji Pracy
strony: [ 1 ]
zdzbia16-05-2011 08:07:08   [#01]
Witam czy ktoś już miał taką kontrolę? Co sprawdzają, jak się przygotować?
mika16-05-2011 08:34:13   [#02]
Dlaczego masz kontrole, zwykła czy skargowa? U mnie sprawdzali m. in. świadectwa pracy w zakresie: termin wydania, ale to była kontrola skargowa i wiedziałam czego szukają:)
petrus16-05-2011 08:37:25   [#03]
nie miałam, ale musiałktos ci się przysłużyć.  Sami z siebie rzadko przyjeżdżają. Co moga sprawdzać? Umowy z pracownikami. Przydział odzieży ochronnej, czyli bhp, szkolenia pracowników, urlopy, planowanie, karty czasu pracy, wykorzystanie, regulamin pracy, premiowania itp. to co może naruszyć pracodawca  a wyniuka z Kodeksu pracy.
izael16-05-2011 08:54:07   [#04]

Jeśli byłaby skarga, to PIP juz siedziałby w szkole.

U nas raz na kilka lat jest ot tak:)

I sprawdzane jest wszystko, co podejdzie pod oczy... wynagrodzenia, np, nadgodziny dozorców, bhp, te sprawy, o których piszesz...

Spokojnie:) jak coś masz nie tak, to poprawisz. Nikt nie jest idealny.

:)

PawełR16-05-2011 09:22:57   [#05]
skoro zapowiedzieli swój przyjazd to musi być zwykła... tak mi się wydaje... mogą oglądać wszystko, a szczególnie teczki, regulaminy np. socjalny, pracy. Teczki osób, któe odeszły, jak zakonczone... miałem, ale przyjechał bardzo rozsądny człowiek i też powiedział, że kto nic nie robi, nie popełnia też błedów... poprawiłem i było ok.
zdzbia16-05-2011 09:30:50   [#06]

JUŻ WIEM!!! 

Dzwoniłem dzisiaj rano do PIP i dowiedziałem się skąd ta kontrola... Skarga nauczyciela, że musi pełnić dyżury na przerwach mimo zaświadczenia lekarskiego o przeciwwskazaniach do pełnienia tych czynności. 

Sprawa z przed pół roku...

A to w skrócie historia całej sprawy: 

1. Nauczyciel przynosi zaświadczenie, że nie może pełnić dyżurów ze względu na hałas (nauczyciel w trakcie leczenia... problemy ze słuchem).

2. Zwalniam nauczyciela z pełnienia dyżurów i jednocześnie skierowałem na badania do lekarza medycyny pracy czy może nadal pracować.

3. Na zaświadczeniu: zdolny do pracy, przeciwwskazana praca w hałasie  >85bB.

4. Zlecam badanie pomiaru natężenia poziomu hałasu na stanowisku pracy tego nauczyciela.

5. Po badaniach wyszło, że na stanowisku pracy natężenie poziomu hałasu nie przekracza 80dB.

6. Informuję nauczyciela, że ma pełnić dyżury na przerwach wg grafika dyżurów.



gosiaes216-05-2011 09:36:33   [#07]
a mierzyłeś hałas na przerwie, czy na lekcji?
zdzbia16-05-2011 09:38:08   [#08]
Na lekcji, przerwie i w pokoju nauczycielskim.
mika16-05-2011 09:40:21   [#09]
Pkt 6, czy nauczyciel otrzymał informację na piśmie?
zdzbia16-05-2011 09:51:04   [#10]
Z tym nauczycielem jakąkolwiek korespondencję wymieniam za potwierdzeniem na piśmie (bardzo roszczeniowy nauczyciel).
mika16-05-2011 09:53:49   [#11]
Czyli ok, czekaj spokojnie na kontrolę. Skoro udzielili Ci informacji telefonicznej, chcą sprawę załatwić i mieć z głowy:).
Gaba16-05-2011 10:04:29   [#12]
Nauczyciel musi pełnic dyzury, skoro nie może, to nalezy go niestety zwolnic z pracy.
zdzbia16-05-2011 10:04:35   [#13]
Dziękuję za słowa wsparcia... Jutro po kontroli dam znać jak poszła...
zdzbia16-05-2011 10:06:38   [#14]

Gaba. A na podstawie jakiego artykułu mógłbym go zwolnić? Dodam, że chętnie bym to zrobił.


dyrlo16-05-2011 11:04:58   [#15]

Kontrola PIP - umnie było tak:

1. Przyszedł Pan, przedstawił się, wylegitymował i poprosił o spotkanie (na dużej przerwie) z nauczycielami.

2. W pokoju nauczycielskim wszystkim, których zastał, rozdał ankiety - anonimowe - przygotowane przez PIP - mają taką "odpowiednią" ankietę. Piszę odpowiednią bo ona jakaś taka dziwna była. Moi nauczyciele wypełniając wszystko puste zostawiali. Tam są dziwne pytania, np. Ile razy w ostatnim czasie spotkała się Pani/Pan z .... i nie ma możliwości wyboru "nigdy". Tak jakby zjawiska patologiczne (bo o takie tam pytano) były zawsze tyle tylko, że często, bardzo często albo rzadko, kilka razy.

3. Po przeprowadzonej ankiecie Pan przeprowadzał rozmowy (przesłuchania) - kilka dni to trwało, umawiał się z wybranymi nauczycielami tak aby nie przeszkadzać w pracy szkoły.

4. Ja też byłam przesłuchiwana - chyba z 5 godzin to trwało, bo Pan od razu pisał protokół z tego przesłuchania.

5. Sprawdzał, wybrane przez siebie, akta osobowe. Podawał nazwiska o kogo mu chodzi.

6. Po kilku dniach dostałam pełną dokumentację z którą w obecności Pana mogłam się zapoznać i wnieść swoje uwagi. Potem podpisanie protokołu z zaleceniami. Zarzuty zostały oddalone ale zalecenia małe były - tak na przyszłość :-)

Po ponad dwóch latach od kontroli nadal wspominam to jako niezbyt przyjemną sprawę.  

Gaba16-05-2011 11:30:35   [#16]

Do lekarza trzeba napisać, ze szkoła nie ma mozliwości chronienia przed hałasem - chyba bym nie robiła badań, bo to kosztuje. dązyłabym do tego, by nauczyciel dostał zakaz pracy, gdyz musi dyzurowac, a ni może w hałasie. To którys z podpunktów art. 23 KN.

Marek Pleśniar16-05-2011 13:06:06   [#17]

zdzbia:

3. Na zaświadczeniu: zdolny do pracy, przeciwwskazana praca w hałasie  >85bB.

4. Zlecam badanie pomiaru natężenia poziomu hałasu na stanowisku pracy tego nauczyciela.

5. Po badaniach wyszło, że na stanowisku pracy natężenie poziomu hałasu nie przekracza 80dB.

6. Informuję nauczyciela, że ma pełnić dyżury na przerwach wg grafika dyżurów.

:-)))))))))))))

bardzo mnie rozbawiło załatwienie tej sprawy. Trzymam kciuki;-)


PawełR16-05-2011 15:38:27   [#18]
ja też się uśmiałem :) jaki konsekwentny dyro
sońka16-05-2011 17:07:52   [#19]

moja nauczycielka, jak dostała skierowanie do lekarza medycyny pracy, który (jak się dowiedziała) może nie dać "zdolności do pracy" (a to niesie za sobą konsekwencje rozwiązania umowy), od razu wyzdrowiała, była, owszem u tegoż lekarza, ale stwierdziła, już u niej wszystko ze słuchem OK

przyniosła zaświadczenie, że zdolna, wiec na dyżury chodziła : )

ReniaB17-05-2011 09:26:14   [#20]
Miałam Panią z urazem kciuka uniemożliwiającym pisanie protokołów z rady, ale wystarczyła spokojna rozmowa o konsekwencjach i ozdrowiała
izael17-05-2011 09:35:09   [#21]

Renia:)

myślałam, że nic mnie już nie zdziwi:)

Roman P17-05-2011 11:15:31   [#22]

A co w tym dziwnego, przecież przy urazie kciuka nie mogła też tematów lekcji wpisywać.

W takim wypadku prawo nakazuje zatrudnienie n-la wspomagającego.

Marek Pleśniar17-05-2011 11:55:05   [#23]
zatrudniałem kogoś, komu uraz nogi uniemożliwiał pracę i miał ten ktoś l-4, lecz ten uraz nie uniemożliwił w tym samym czasie odbycia wycieczki zagranicznej, ze zwiedzaniem itp;-)
dota c17-05-2011 13:40:42   [#24]
Uraz nie dostał paszportu, więc musiał zostać w Polsce ;-)
ReniaB17-05-2011 13:42:49   [#25]
No tak! Dorotko!
Kama195817-05-2011 15:13:34   [#26]
Miałam podobny przypadek: jednego roku Pani przyniosła od lekarza medycyny pracy zdolność do pracy z ograniczeniem pełnienia dyżurów na korytarzu i na boisku ze względu na hałas. Odwołałam się do wojewódzkiej medycyny pracy, argumentując, że hałas szkolny jest nieodzownym elementem pracy nauczyciela i w związku z tym poprosiłam o rozstrzygnięcie, czy jest zdolna do pracy w hałasie czy nie. Uznano, że jest zdolna bez ograniczeń. Ta sama Pani po roku przyniosła kolejne ograniczenie - nie może przemieszczać się po szkole, nie może chodzić po schodach. Zastosowałam tę samą taktykę. Poskutkowała. Pani biega dziś po szkole, po piętrach jak kozica. -:))))
zdzbia17-05-2011 21:15:15   [#27]

Witam ponownie.

JUŻ JESTEM PO KONTROLI. Pan był bardzo miły i z życiowym podejściem. Nie szukał dziury w całym, na podstawie przedstawionych przeze mnie dokumentów, stwierdził, że nie ma pojęcia o co temu nauczycielowi chodziło, który złożył skargę. Przejrzał kilka teczek akt osobowych nauczycieli, kilka regulaminów... znalazł parę drobnych niedociągnięć, które będę miał w zaleceniach pokontrolnych do usunięcia. W sumie wyszło nieźle. CO ZA ULGA :)

p.s. Stwierdził, że pierwszy raz spotkał się z przypadkiem by dyr zlecił badania natężenia poziomu hałasu w szkole. Koszt takiego badania to 170zł... 



post został zmieniony: 17-05-2011 21:20:03
Natka17-05-2011 21:17:50   [#28]
a możesz powiedzieć, jakich niedociągnięć?
zdzbia17-05-2011 21:39:00   [#29]

1. U jednego nauczyciela w aktach nie było zaświadczenia o szkoleniu bhp.
2. W regulaminie pracy:
    a) nie miałem nic na temat pracy w czasie nocnym.
    b) o pracownikach obsługi powinna być informacja o pracy zmianowej od ... do ... .
3. Nie miałem nic na temat odzieży ochronnej (chodzi o to czy mam warunki by ją w szkole wyprać czy pracownicy mają dostawać ekwiwalent pieniężny).
4. W świadectwach pracy, które wystawiłem pracownikom powinienem naliczyć należność za niewykorzystany urlop.

Jeszcze jedno... Pan z PIP stwierdził, że zamiast zlecać wykonanie badań natężenia poziomu hałasu, powinienem się odwołać do wojewódzkiego lekarza medycyny pracy... zaoszczędziłbym 170zł. 


post został zmieniony: 17-05-2011 21:46:57
sanna23-05-2011 09:45:29   [#30]

Z którego roku macie aktualny regulamin pracy?

Ja znalazłam u nas jakiś baaardzo stary...

A ten z wymiany mi się nie otwiera

link12323-05-2011 12:45:30   [#31]

witajcie, 

chciałem zapytać o sposób poinformowania Rady Pedagogicznej - protokół kontroli wewnętrznej. Nauczyciele składają wniosek o udostępnienie informacji zawartych w protokole. Czy dyrektor ma obowiązek odczytać w całości taki protokół, czy przekazać jedynie tezy i zalecenia?

slos23-05-2011 12:45:50   [#32]
...jeszcze progi, odbojnice, kontakty... wszystkie kilkaset pan szturchał czymsiś i jeden się ruszał lekko...pan miał satysfakcje...

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]