Forum OSKKO - wątek

TEMAT: zespół szkolno przedszkolny
strony: [ 1 ]
BRenia09-03-2011 11:36:24   [#01]
Proszę o pomoc w kwestii utworzenia zespołu szkolno-przedszkolnego lub możliwości innych rozwiązań. Istniejąca szkoła podstawowa z oddziałem rocznego przygotowania przedszkolnego ma możliwość utworzenia (lokalowego po zwolnieniu pomieszczeń po zastępczej sali gimnastycznej) oddziału dla dzieci 3 i 4 letnich. Proszę o podpowiedź jak to zorganizować, tak aby było zgodnie z prawem. Zresztą temat doskonale wpisuje się w planowaną reformę przedstawioną w Krakowie na konferencji OSKKO.
becia1109-03-2011 18:26:17   [#02]
Jestem dyrektorem zespołu szkolno - przedszkolnego od 2003 roku. Mam dwa oddziały przedszkolne i 6 klas SP. Przy reorganizacji było wiele szumu, a teraz sprawdza się świetnie. Musi być uchwała organu prowadzącego o powołaniu zespołu, organ nadaje statut. 
rzewa09-03-2011 20:53:16   [#03]

z tym, że jak zrozumiałam, Renia nie ma przedszkola, więc najpierw trzeba powołać do życia przedszkole, a potem połączyć to przedszkole w zespół z sp (można to zrobić na jednej sesji :-))

można też zostawić tak jak jest - nigdzie nie jest powiedziane, że w oddziałach przedszkolnych przy sp nie mogą być dzieci młodsze

różnica jest taka, że jak będzie zespół to przedszkole może mieć krótszą przerwę w pracy niż całe wakacje, natomiast jeśli to będą oddziały przedszkolne przy sp, to będą one feryjne

BRenia09-03-2011 21:55:55   [#04]

Nie mam jeszcze przedszkola. Z tego co mówisz Rzewa to najpierw OP powołuje przedszkole, a później tworzy zespół.

1. Czy w przypadku powołania zespołu są jakieś ruchy kadrowe dla nauczycieli zatrudnionych aktualnie, czy też automatycznie stają się oni pracownikami zespołu?

2. Jak wygląda sprawa budżetu tzn. budżet osobny dla sp i przedszkola czy jeden wspólny?

3. Czy nie korzystniej organizacyjnie będzie powołanie punktu przedszkolnego przy szkole dla dzieci 3 i 4-letnich?

Przyznam, że mam mętlik w głowie i nie wiem jak sprawę przedstawić, aby było wszystko OK i dla szkoły i dla przedszkola....



Ala10-03-2011 02:08:17   [#05]
rzewa, jaka jest pp tego, że oddziały przedszkolne w sp są feryjne?
joljol10-03-2011 19:05:57   [#06]
szkoły są placówkami feryjnymi, więc oddziały przedszkolne działające w ich strukturze też
gaj11-03-2011 09:24:19   [#07]
Do #3. Oddziały przedszkolne przy sp, to będą one feryjne? Mam takie oddziały ale op traktuje jak przedszkole.Nauczyciele mają umowę ze szkołą. 
stoner11-03-2011 09:53:49   [#08]

Powinny być feryjne - art. 64 ust 1 KN oraz rozporządzenie o organizacji roku szkolnego.

Niestety w całej tej sprawie miesza MEN powołując się na ramowe statuty.

hania11-03-2011 10:06:21   [#09]

to w związku z tym takie coś z biura analiz sejmowych...

http://www.krakow.znp.edu.pl/pdf/zerowki.pdf

BRenia12-03-2011 21:35:12   [#10]

Dla mnie wniosek z dyskusji, że jeżeli będzie powołany zespól szkolno-przedszkolny to nauczyciele dzieci 3-5 (ewentualnie 6)letnie będą zatrudnieni jako "nieferyjni" a wklasach I-VI jako "feryjni". Jeżeli będzie to w ramach tzw. zerówki z dziećmi 3 i 4 letnimi w osobnej grupie to wszyscy nauczyciele będą "feryjni". Dylemat pozostaje dalej... Jakie rozwiązanie organizacyjne wybrać, aby placówka funkcjonowała zgodnie z prawem?

Nurtuje mnie jeszcze pytanie w jaki sposób zostanie rozwiązany ten problem w planowanych przez MEN zmianach (tworzenie grup szkolno przedszkolnych)?

rzewa13-03-2011 12:41:31   [#11]

zupelnie w zgodzie z prawem, to przedszkole jak najbardziej może być "feryjne" - wystarczy, że OP ustali (w trybie przewidzianym w ramowym statucie), że w pracy przedszkola w roku mają być 2 przerwy dokładnie w tym samym czasie co ferie szkolne i w takim samym wymiarze

:-)

własciwie, to oddział przedszkolny jest własnie takim przedszkolem, w którym w sposób dorozumiany tak zadecydował OP poprzez utworzenie oddziału przedszkonego w szkole podstawowej (która jest feryjna z definicji) -> gdyby OP chciał by było inaczej, utworzyłby przedszkole i określił mu inne przerwy w pracy

szi08-10-2011 18:54:04   [#12]

W sp są oddziały przedszkolne. Nauczyciele klas 1-3 jeden rok pracują w oddziałach przedszkolnych i później dalej z tymi dziećmi do końca klasy 3. Razem są z danym oddziałem 4 lata. Przeniesienie do oddziału przedszkolnego następuje na podstawie art. 18 KN na jeden rok szk.

Niedługo ma zostać utworzony zespół szkolno-przedszkolny. Nie wiem, czy dobrze zadam pytania :-( , ale niekiedy odpowiadający wie lepiej o co ktoś chce zapytać... 

Czy te oddziały,które dotychczas były w szkole, stają się automatycznie oddziałami przedszkola? Czy Zespołu?

Czy  w sytuacji utworzenia zespołu nauczyciel, który był dotychczas zatrudniony w sp, będzie również na rok przenoszony do oddziału przedszkolnego??, a może do przedszkola?? Czy wcale nie musi być przenoszony?

czesiak09-10-2011 08:40:19   [#13]
Problem funkcjonowania oddziałów przedszkolnych w szkole nurtuje mnie już od dawna, bo sprawa nie jest jasna. OP sugeruje by zmienić w statutach zapisy o nieferyjności oddziałów przedszkolnych. Czy taka forma przekazu ustnego jest poprawna ?
DYREK09-10-2011 14:02:27   [#14]
29 września opublikowano w Dz. U. nr205, poz. 1206 ustawę o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw- z dnia 19 sierpnia 2011 r.,

Art. 22. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 września 2012 r., z wyjątkiem:

1) art. 1 pkt 4 i 13 oraz art. 7 ust. 4, które wchodzą wżycie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia



zmiana w UoSO, która teraz wchodzi w życie  (tj. 14 października 2011 r.)

art. 6 dodaje się ust. 4 w brzmieniu:
„4. Przepisy ust. 1 stosuje się również do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej.”;

w art. 14 dodaje się ust. 7 w brzmieniu:
„7. Do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej stosuje się odpowiednio ust. 2, 5 i 6.”;

i to ma znaczenie dla zmian w statucie



rzewa10-10-2011 07:57:03   [#15]

jak dla mnie ta zmiana UoSO implikuje konieczność zmian w statucie tylko w zakresie opłat za pobyt "ponad podstawę" w oddziale przedszkolnym (do tej pory nie było pp, by taką opłatę pobierać)

natomiast w zakresie realizacji podstawy programowej przedszkola w tych oddziałach, to dobrze, że taki zapis pojawił się w UoSO ale z tego co wiem, to we wszystkich statutach szkół mających OP są właśnie takie zapisy, bo inaczej nie było dotychczas innej pp dla realizowania tej właśnie podstawy w OP :-)

czyli nie ma czego zmieniać ;-)

natomiast co do feryjności lub nie oddziałów przedszkolnych przy sp nic się nie zmieniło - szkoła jako taka jest feryjna czy to się komuś podoba czy nie i inna być nie może -> zatem oddział przedszkolny przy sp jest przedszkolem feryjnym, zwłaszcza że ramowy statut przedszkola dopuszcza feryjność za zgodą organu prowadzącego.

Bona Fide10-10-2011 08:02:06   [#16]
I zwłaszcza, że nauczyciel nadal jest zatrudniony w szkole, a nie w oddziale przedszkolnym:-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]