Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 z późn. zm.) - dalej KN nie reguluje kwestii dotyczących zwrotu kosztów dojazdu związanych w wykonywaniem przez nauczyciela jego obowiązków pracowniczych poza stałym miejscem pracy. W związku z powyższym w tym zakresie, na podstawie art. 91c ust. 1 KN, zastosowanie mają odpowiednie przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p.
Zgodnie z art. 775 § 1 k.p. pracownikowi, wykonującemu na polecenie pracodawcy zadania służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.
Do pracowników, którzy stale świadczą pracę w tym samym miejscu, np. w szkole, odnosi się określenie podróży służbowej jako wyjazdu w celu wykonania zadania służbowego poza stałe miejsce pracy. Stałe miejsce pracy pracownika może być usytuowane zarówno w miejscowości, w której znajduje się siedziba pracodawcy, jak i poza tą miejscowością (Komentarz do Kodeksu pracy Małgorzata Gersdorf Warszawa 2002 r. Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis)
Na podstawie art. 775 § 2 k.p. wydano rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990 z późn. zm.), które w § 3 określa rodzaje należności, które przysługują pracownikowi z tytułu podróży służbowej. Zgodnie z tym przepisem z tytułu podróży służbowej odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę pracownikowi przysługują diety oraz zwrot kosztów:
1) przejazdów,
2) noclegów,
3) dojazdów środkami komunikacji miejscowej,
4) innych udokumentowanych wydatków,
na zasadach określonych w tym rozporządzeniu.
Reasumując nalezy stwierdzić, że w przypadku nauczyciela, któremu przydzielono w planie zajęć nauczanie indywidualne i wymaga to ponoszenia przez niego kosztów przejazdu, to pracodawca (szkoła) jest zobowiązany do zwrotu kosztów dojazdu środkami komunikacji miejscowej, zgodnie z przepisami w.w. rozporządzenia.