Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Kilometrówka dla nauczyciela
strony: [ 1 ]
Ewi24-01-2011 15:22:20   [#01]
Zwracam się ze sprawą dotyczącą nauczania indywidualnego. Mam nauczycielkę, która ma nauczanie indywidyualne w domu rodzinnym dziecka. Dziecko mieszka w tej samej miejscowości, gdzie znajduje się szkoła. Odległość jednak od szkoły wynosi 1,5 km. Czy nauczycielowi przysługuje kilometrówka ? Czy miał ktoś możliwosć poznania interpretacji przepisu dot. wykonywania pracy poza siedzibą szkoły?
Jacek24-01-2011 15:49:09   [#02]

z prawooświatowe

Pytanie

Czy pracownikowi, któremu przydzielono w planie zajęć nauczanie indywidualne przysługuje zwrot kosztów dojazdu do domu ucznia - wydanie biletów na dojazd?

W umowie o pracę (zatrudnienie w LO), miejscem świadczenia pracy jest siedziba szkoły.

Wydział Edukacji wydaje decyzję o nauczaniu indywidualnym uczniom zamieszkałym we Wrocławiu, w miejscach, gdzie dojazd ze szkoły do domu ucznia wymaga skorzystania ze środków komunikacji miejskiej (niejednokrotnie z przesiadkami).

Stanowi to obciążenie finansowe budżetu domowego nauczyciela.

Czy szkoła jako zakład pracy ma obowiązek zapewnić nauczycielowi środki na dojazd poprzez wydanie biletów komunikacji miejskiej?

A jeśli nie ma takiego obowiązku, to jak wyjaśnić nauczycielowi, że dojazd do ucznia obciąża jego koszty (na jakie przepisy prawne się powołać)?

Odpowiedź

Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 z późn. zm.) - dalej KN nie reguluje kwestii dotyczących zwrotu kosztów dojazdu związanych w wykonywaniem przez nauczyciela jego obowiązków pracowniczych poza stałym miejscem pracy. W związku z powyższym w tym zakresie, na podstawie art. 91c ust. 1 KN, zastosowanie mają odpowiednie przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p.

Zgodnie z art. 775 § 1 k.p. pracownikowi, wykonującemu na polecenie pracodawcy zadania służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

Do pracowników, którzy stale świadczą pracę w tym samym miejscu, np. w szkole, odnosi się określenie podróży służbowej jako wyjazdu w celu wykonania zadania służbowego poza stałe miejsce pracy. Stałe miejsce pracy pracownika może być usytuowane zarówno w miejscowości, w której znajduje się siedziba pracodawcy, jak i poza tą miejscowością (Komentarz do Kodeksu pracy Małgorzata Gersdorf Warszawa 2002 r. Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis)

Na podstawie art. 775 § 2 k.p. wydano rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990 z późn. zm.), które w § 3 określa rodzaje należności, które przysługują pracownikowi z tytułu podróży służbowej. Zgodnie z tym przepisem z tytułu podróży służbowej odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę pracownikowi przysługują diety oraz zwrot kosztów:

1) przejazdów,

2) noclegów,

3) dojazdów środkami komunikacji miejscowej,

4) innych udokumentowanych wydatków,

na zasadach określonych w tym rozporządzeniu.

Reasumując nalezy stwierdzić, że w przypadku nauczyciela, któremu przydzielono w planie zajęć nauczanie indywidualne i wymaga to ponoszenia przez niego kosztów przejazdu, to pracodawca (szkoła) jest zobowiązany do zwrotu kosztów dojazdu środkami komunikacji miejscowej, zgodnie z przepisami w.w. rozporządzenia.


post został zmieniony: 24-01-2011 15:49:39

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]