Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Uczeń ze skłonnościami samobójczymi - proszę o pomoc.
strony: [ 1 ]
Agnes7420-01-2011 20:21:55   [#01]

Witam serdecznie!

Piszę tu na gorąco prosząc Państwa o pomoc co dalej zrobić w tej sytuacji. Mam ucznia w szkole, który ma orzeczenie ze względu na niestabilność emocjonalną i ADHD. Jest również pod stałą opieką psychologa i psychiatry, poniewać jego zachowania świadczą o problemach psychicznych. Jego napady zwiazane są równiez z tym, że nie chce chodzic do szkoły i wymusza na rodzicach by zostawać w domu. Straszy ich, że się potnie i zabije, szarpie się z matką w wejściu szkoły, ponieważ chce wracać do domu. Jest uczniem klasy V. Dziś nastąpiła kulminacja jego zachowań w szkole. Chcąć uciec ze szkoły, wyskoczył przez okno z I piętra. Całe szczęście nic mu się nie stało. Bardzo obawiam się o jego zachowania narażającego jego życie i boję się, że mogą one pójsć dalej nawet w stosunku do innych uczniów. Szukam dróg prawnych rozwiązania tej sytuacji. Myślałam o tym, by naświetlić sytuację PPP i żeby matka starała się o nauczanie indywidualne w tej sytuacji. Oprócz tego namawiałam jego mamę by postarała się o umieszczenie go w szpitalu, by dokładnie go zdiagnozować i ustawić leczenie. Jeśli ktoś ma lub miał podobne problemy w szkole, proszę o podpowiedź. Będę wdzięczna.

hanabi21-01-2011 12:06:57   [#02]

piszesz, że uczeń jest po opieka psychologa i psychiatry, gdyby widzieli potrzebę umieszczenia w szpitalu z pewnością zasugerowaliby to rodzicom

z poradnia powinnaś porozmawiać także  pod kątem przeszkolenia nauczycieli do pracy z tym dzieckiem

odezwij się na priva, mam materiały z organizowanego przez mnie szkolenia, może w nich coś znajdziesz

Ala21-01-2011 12:31:53   [#03]

w każdym przypadku trudnych lub niebezpiecznych zachowań ucznia wzywałam pogotowie i rodziców - dotyczyło to ucznia z Z.A. i autoagresją

przygotowanie n-li jest bardzo ważne ale nie z teorii, którą można poczytać wszędzie tylko warsztatowo pod kątem zachowań tego właśnie ucznia, najlepiej z udziałem rodziców i specjalistów pod opieką których dziecko się znajduje

ReniaB21-01-2011 13:16:03   [#04]
Skoro uczen wyskoczył prze zokno z I piętra myślę, ze zarówno rodzice jak i psychiatra powinni jeszcze raz przemyśleć czy nie lepsze byłoby NI;
Marek Pleśniar21-01-2011 13:39:08   [#05]

słusznie z tym pogotowiem, z co najmniej 2 powodów...

----

w takich okazjach widać jak ciężka jest praca w szkole. Taki uczeń (i jego rodzice) daje nieźle szkole w kość, brrrr mam dreszcze na samo wspomnienie:-)

sam uczeń jest w tym nieszczęśliwy, no i nieszczęśliwi są jego rodzice, wszyscy walczą o coś, zaś dzieciaka przecież jeszcze czeka przyszłość, dorosłe życie

Agnes7421-01-2011 17:42:37   [#06]
Dziękuję za cenne wskazówki. Właśnie o to chodzi, że szkoda dziecka i trzeba mu pomóc a ja widzę, że zarówno psycholog jak i psychoatra jakoś nie do końca to potrafią zrobić. Psycholog więc twierdzi, ze jak on mówi, że sie potnie lub zabije to należy to lekceważyć. Prawda jest taka że u niego to problemy natury emocjonalnej nie do końca zostały jeszcze zdiagnozowane. ja nie wiem na ile jego zachowania są spowodowane przez chorobę, a na ile przez celowe działanie by osiągnąć cel. Nie chce chodzić do szkoły, choć nie ma jakiś konkretnych powodów. Jego starszy brat już w wieku gimnazjalnym ma podobne problemy i ma NI, więc on tez tak chce. Wciąż poszukuję dróg prawnych jak tą sytuację rozwiązać.
beera22-01-2011 14:45:17   [#07]

zobacz jeszcze to:

zapobieganie samobójstwom dzieci i młodzieży

Agnes7422-01-2011 19:56:53   [#08]

Dziękuję, z pewnością lektura się przyda.

Niestety spodziewałam się takich reakcji ze strony matki. Obwinia wychowawcę, który był z uczniem w sali za wszystko i sprawę zgłasza do OP po to, żeby wyciągnąć konsekwecje w stosunku do nauczycielki. Oczywiście relacje dziecka i nauczyciela się różnią. Znając życie winny zostanie dyrektor i szkoła. Muszę nastawić się na obronę. Najważniejsze, że dziecko jest w dobrej formie.

Marek Pleśniar22-01-2011 22:48:04   [#09]

poddaj sytuację właściwemu nadzorowi* bo nastepną obwinią Ciebie

tak już jest


*właściwy nadzór" to nie jest jakiś tam szczególnie właściwy lub niewłaściwy nadzór, tylko dobrze udokumentowany

o, właściwie to piszesz o samo:-)


post został zmieniony: 22-01-2011 22:58:52
ReniaB24-01-2011 08:18:22   [#10]

Dziwi mnie to co mówi psycholog; maiłam podobną sytuację gdy chłopak chciał wyskoczyć z okna i było to bardzo wyraźnie na pokaz (stanął na środku; zapowiedział co zamierza zrobić i wolnym krokiem ruszył w kierunku okna), ale psycholog od razu powiedział nie wolno lekceważyć, bo kto próbuje może nawet niechcący wyrządzić sobie nieodwracalną krzywdę; szukaj psychologów, z którymi nauczyciele będą mogli konsultować swoje dzialania; może na uczelni; może w Centrum Interwencji Kryzysowej; proś o niezależne opinie; miej mozliwość konsultacji; niewątpliwie rodzina coś próbuje rozegrać waszym kosztem; czy prowadzona jest terapia rodzinna? Czy ten psycholog zalecił lekcewżyć zachowania autodestrukcyjne na piśmie? Macie prawo pomimo tajemnicy terapii prosić o pisemne wskazówki do pracy z dzieckiem; postaraj sie przekonać Mamę że nie jestes wrogiem, ze Tobie też zależy na dziecku

 

 

 

Agnes7424-01-2011 14:02:12   [#11]
Dziekuję Reniu za Twój wpis. Z mamą jest w stałym kontakcie i ona na całe szczęście, przynajmniej na razie nie traktuje mnie jak wroga. Ma największe pretensje do nauczycielki. Dziś już złożyliśmy do PPP wniosek o NI, mama się podpisała bo tego chce. Mają również wizytę dzisiaj u psychiatry, który też ma wystawić zaświadczenie ze swojej strony. Jestem w stałym kontakcie z matką i sama jestem ciekawa jaka będzie reakcja psychiatry bo wcześniej sugerował matce leczenie szpitalne syna o czym dowiedziałam się zupełnie przypadkiem. Psycholog niczego nie dał na piśmie. O tym, że takie sygnały ze strony syna ona ma lekceważyć też dowiedziałam się przypadkiem od niej. Nauczyciel niczego nie lekceważył, reagował ale w tym szale uczeń miał niesamowitą siłę.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]