Forum OSKKO - wątek

TEMAT: zapis w Regulamin Rady Pedagogicznej ...
strony: [ 1 ]
Uśka07-01-2004 19:21:59   [#01]
Czy w Regulaminach Rady Pedagogicznej macie zapis trybu wytypowania ( wyboru) przedstawiciela rady pedagogicznej do zespołu oceniającego celem rozpatrzenia odwołania nauczyciela od ustalonej oceny pracy?
ewa bergtraum07-01-2004 21:27:41   [#02]

Uśka

A skąd wiesz, że taki zapis powinien się znaleźć

w regulaminie rady pedagogicznej?. Kurator powołuje

zespół oceniający. Czy do niego także nauczyciela

z danej r.p. ?. Po raz pierwszy będę oceniała w nowej

szkole nauczycieli. Podpowiedz, gdzie znaleźć zapis

o składzie takiego zespołu.

Gaba07-01-2004 21:50:29   [#03]
Jaki zespół oceniający?
Marecki07-01-2004 21:56:58   [#04]

ocena

Uśka
ja nie mam "specjalnego" zapisu dotyczącego tego problemu. Mam zapis, że przedstawiciela rady pedagogicznej do "różnego" typu komisji, zespołów wybieramy w głosowaniu tajnym spośród zgłoszonych przez członków r.p kandydatów


Ewa, to jest tu

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 2 listopada 2000 r.
w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczyciela, trybu postępowania odwoławczego oraz składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego
(Dz. U. Nr 98, poz. 1066 oraz z 2001 r. Nr 131, poz. 1459)
obowiązuje od dnia 2 grudnia 2000 r.


§ 6. 1. Odwołanie od oceny pracy nauczyciela rozpatruje, z zastrzeżeniem ust. 4, w terminie 30 dni od dnia wniesienia odwołania - powołany przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny zespół oceniający w składzie:

1) przedstawiciel organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą, jako przewodniczący zespołu,
2) przedstawiciel rady pedagogicznej szkoły, z zastrzeżeniem ust. 2,
3) przedstawiciel rodziców wchodzących w skład rady szkoły, a w szkole, w której rada szkoły nie została powołana - przedstawiciel rady rodziców,
4) właściwy doradca metodyczny,
5) przedstawiciel zakładowej organizacji związkowej wskazanej przez nauczyciela.


Pozdrawiam
ewa bergtraum07-01-2004 22:42:07   [#05]

Marecki

Dziękuję :-))). I pomyśleć, że niedawno miałam wystąpienie na radzie na temat: Ocena pracy nauczyciela. Do referatu zajrzałam po Twoim wyjaśnieniu  i własnym oczom

nie wierzę: na temat sposobu odwoływania się od oceny

nie powiedziałam nauczycielom ani słowa. A oni nie pytali!. Pewnie są zorientowani lepiej ode mnie.

Podobno jedzenie dużej ilości orzeszków poprawia

tę..., noo... ???. Aha, już wiem: pamięć!!!

Jolanta Szuchta08-01-2004 13:54:12   [#06]

Nie pytali

bo zapewne stawiasz same dobre oceny i nie musza sie odwoływać.

Nie sądzę zeby byli lepiej zorientowani niz Ty.

AnJa08-01-2004 14:40:18   [#07]
A ktoś stawia inne?
Tak z ciekawości - zdarzyło sie komuś?
ewa bergtraum08-01-2004 15:52:35   [#08]

Jolanta

Kurka wodna! Wróciłaś!!!. A ja tak głośno nawoływałam Cię do powrotu

na Forum w czasie przerwy świątecznej. Gdzieś Ty się podziewała?.

Jak postępy we wstawianiu minek?. Jesteś moją pierwszą uczennicą

na Forum. Czy to z mojego powodu?. ;-)))

Mnie zmaganie z tym z....... (cenzura) komputerem idzie jak po grudzie. :-((((((

Jak już udało mi się wejść po wielu cierpieniach na czat, to dowiedziałam

się, że pokój jest pusty, kuchni nie było i nic mnie tam nie chciało

wpuścić. I tak zakończyłam sylwestrową noc. Dobrze, że sypialnia

w domu nie ma - "wpisz": nick.

Jolanta Szuchta08-01-2004 22:20:51   [#09]

Ewa ciesze się

że się za mną stęskniłas/znowu chciałam wstawić bużki ale nie wiem w ktorą stronę więc na wszelki wypadek wstawiam dwie :))) (((:/ooo tego mnie nauczyłas.

Wiesz okres świąt to nie jest dla mnie dobry czas na siedzenie przed komputerem.Wraca ze szkół moja młodzież/mam dwóch synow/i okupuja kompa nadrabiając zaleglości.

Gdzieś tam czasami sie wypowiadałam,a teraz ruszyłam troche nowych tematów.Najczęsciej do komputera siadam w tygodniu z powodów jak wyżej.

Z czata korzystałam kiedyś ale nie na Forum,teraz o wiele bardziej wole być tu,zawsze się czegoś nauczę,troche pośmieje.Są tu naprawdę bardzo sympatyczni ludzie.

A komputera też niestety nie opanowałam do końca choc ostatnio nauczyłam sie ,jak sie kopiuje i wkleja.

Nie wiem jeszcze jak wrzuca sie swoje materialy w wymiane plikow,ale tego ma mnie nauczyć Joasia.

Póki co jednak nie mam czasu bo troche waznych spraw wychowawczych,w sobote gram z WOSP,w następny piątek mam Plebiscyt na najlepszego sportowca wojewodztwa i tak cały czas.

Jeśli chcesz pogadać pisz na priva.

Uśka09-01-2004 09:10:44   [#10]

Dzięki ..

Witam serdecznie i wielkie dzięki za informacje. Dopiero teraz mogę z Wami rozmawiać.

Ewa B: Nauczyciel się odwołuje od oceny DOBRA.  Z usta pracownika KO , który stwierdził ,by wyboru nauczyciela dokonać zgodnie z regulaminem Rady Pedagogicznej.

Marecki: dzięki za wyręczenie i podanie podstawy prawnej :-).

Czy, ktoś z Was "przerabiał temat" .

Jeżeli tak, to dajcie proszę informacje

Jacek09-01-2004 09:44:20   [#11]

Ja przerabiałem..

.. w tym roku. Nauczycielka odwołała się od ustalonej przeze mnie oceny dobrej uznając, że jej zdaniem należy sie jej wyróżniąjąca. Procedura powołanie przedstawiciela RP do zespołu oceniającego była prosta. Zrobiłem zebranie i na zebraniu przedstawiłem sprawę w jakim celu jest potrzebny przedstawiciel RP, następnie zgłoszono trzech kandydatów, wybrano komisje skrótacyjną i w głosowaniu tajnym wybrano przedstawiciela o czym poinformowałem KO. Samo posiedzenie zespołu oceniającego oceniam krytycznie i to nie dlatego, że zespół uznał rację nauczycielki i zmienił jej ocene na wyróżniającą, ale chodzi o samą procedurę. Po prostu nie mogło być inaczej. W skład zespołu wchodzili:

  • przedstawiciel KO jako przewodniczący (trudno powiedzieć jak głosował)
  • matodyk (zapewne głosował za nauczycielką bo to jej znajoma)
  • wybrany przedstawiciel RP (raczej za nauczycielką bo dlaczego miałby jej "zaszkodzić")
  • przedstawiciel Rady Rodziców (trudno powiedzieć)
  • przedstawiciel zwiazków zawodowych (nie trudno sie domyslić jak głosował)

zespół przegladał dokumenty, które przyniosłem raczej bez większego zagłębiania sie w meritum (tekie odniosłem wrażenie) i dokonał oceny po myśli nauczycielki. I to wszystko ;-)

Basik09-01-2004 10:17:55   [#12]
Organ prowadzący często prezentuje takie mniej czy bardziej strusiowe postawy. A jakże pomogliby dyrektorowi, uznając jego ocenę.
Jacek09-01-2004 10:40:33   [#13]

basik, tu nie chodzi o KO, taka jest po prostu procedura. Ko ma w zespole oceniającym tylko jeden głos i naewt jeśli uzna racej dyrektora to nic nie zmienia w "układzie sił". Zespół pracuje jedynie na podstawie dokumentów przedstawianych przez dyrektora i ewentualnie nauczyciela, nie widzi jak nauczyciel funkcjonuje w szkole, jak prowadzi lekcje, itp.Wszystko opiera sie na kwitach a to nie odda całej prawdy.

Sądzę, że sytuacja uległa by poprawie przy dokonywaniu oceny pracy nauczyciela gdyby rozszerzono skalę ocen np. negatywna, pozytywna (dostateczna lub inaczej), dobra, wyróżniająca, szczególnie wyróżniająca (wzorowa). W obecnym układzie jest to odbierane przez nauczyciela mniej więcej tak. Na negatywną nie zasługuję, dobra ( to taka pańszczyzna, każdy ją w zasadzie powinien otrzymać) i wyróżniająca (przeciez robię więcej niż inni to powinienem ją otrzymać).

Większość z nas lubi oceniać ucznia i uważa, że robi to bardzo sprawiedliwie ale gdy przychodzi do oceny nauczyciela to mało w tym krytycyzmu bo większość uważa, że robi to najlepiej. I myślę, że mają racją - robią to najlepiej w swojej ocenie - ale po to jest ta zewnętrzna (dyrektorska) by starać się zróżnicować środowisko w dobrym tego słowa znaczeniu. Inaczej wszyscy będą pracować wyróżniająco więc po co oceniać.

Uśka09-01-2004 19:02:38   [#14]

Jacek

Dzięki za informacje.

Zgadzam się z Tobą , też uważam , że skala powinna być poszerzona.

Pamiętam, kiedy była ocena pracy wyróżniająca i szczególnie wyróżniająca.Wtedy można było bardziej zróżnicować nauczycieli wyróżniających sią i tych szczególnie

Gaba09-01-2004 19:27:41   [#15]

Brałam udział jako metodyczka w posiedzeniach odwoławczych - bardzo rzetelnie były prowadzone, bardzo wnikliwie sprawdzaliśmy dokumenty, bardzo surowo oceniono nauczyciela i ocenę podtrzymano.

 

wielu moich znajomych nawet ma takie przeświadczenie, że KO stoi po stronie decyzji dyrektora, chyba - że jest jakiś kapeć prawny, jakaś nawalanka proceduralna, wtedy jest po ptokach.

Przykro mi, że doświadczyłeś takiego braku lojalności zawodowej.

Dziś spędziłam kawał ranka w KO, rozmawiając o ważnych sprawach - i spotkałam się z uwagą, zostałam wysłuchana - nie zakwestionowano moich propozycji zmian w regulaminie RP (pisanie komputerowe, zapytano się nawet o pewne szczegóły).

To przykre, że spotykacie się za takim murem niezrozumienia.

ewa bergtraum09-01-2004 20:43:37   [#16]

Jolanta

A gdzie znajdę tego priva?. Bo lista użytkowników na stronie Janusza Pawłowskiego

od kilku dni nie chce się u mnie otworzyć.

A może znowu coś spartoliłam!.

Kiedyś przecież umiałam to robić i nawet coś wysłałam.

Marecki09-01-2004 20:53:18   [#17]

odwołanie a praca komisji...

... gaba metodyczka, ja organ nadzoru. W zdecydowanej większości przypadków utrzymywano w mocy ocenę wystawioną przez dyrektora. Sprawdzano procedury, kryteria na poszczególne oceny (czy uzasadnienie oceny wyczerpało zapisy wynikajace z kryteriów ustalonych w regulaminie) i co najważniejsze CZY NAUCZYCIEL WNIÓSŁ UWAGI DO PROJEKTU OCENY. Jeżeli nie, to było jednoznaczne , że zgadzał się z propozycją dyrektora. Jeżeli uwagi zgłoszone przez nauczyciela zostały uwzględnione przez dyrektora, a to i tak nie zmieniło oceny -  badano "wagę zarzutów" stawianych dyrektorowi w odwołaniu.

Pozdrawiam
Uśka09-01-2004 22:18:46   [#18]

Marecki

w jakim regulaminie?

Kryteria na poszczególne oceny przyjęte przez radE - rozumiem ale regulamin ? Nie wystarczy obowiazujące rozporządzenie (no może procedura).

violka09-01-2004 22:53:02   [#19]

Gaba

co do rozszerzenia skali ocen n-la, to właśnie przepracowuję Twój pomysł oceny menedżerskiej (wyróż. A i B, dobra C i D, negatywna E i F) - myslę, że to jest dobry sposób

podoba mi się - sformułowania są mocne i tak inne od tego co do tej pory było , że aż się boję jak to będzie  przyjęte (w poniedziałek mam zamiar nad tym podyskutować na radzie)

Marecki10-01-2004 10:27:37   [#20]

Uśka

Wszystko zależy od szoły (dyrektora). Jednym wystarczają zapisy wynikające z rozporządzenia inni na bazie tych zapisów tworzą regulaminy, procedury, itp. Jak zwał, tak zwał - wysokość oceny i jej uzasadnienie musi wynikać z kryteriów opisanych w dokumencie prawa wewnątrzszkolnego.
Marek Pleśniar10-01-2004 10:38:02   [#21]

priv

naciśnij po prostu nazwę użytkownika - jesli jest pogrubiona - jak np u Joli:

naciśnij tu - Jolanta Szuchta (---.grodkow.sdi.tpnet.pl)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]