Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Znowu urlop dla poratowania zdrowia
strony: [ 1 ]
Betty29-11-2010 13:21:25   [#01]

Czy nauczyciel będący na urlopie dla poratowania zdrowia może rozpocząć studia podyplomowe?

 

Bazia29-11-2010 13:47:34   [#02]
Bez Twojego oddelegowania, może.  
Betty02-12-2010 13:35:34   [#03]
Bazia bardzo Ci dziękuję.
elgon21-02-2011 16:40:17   [#04]
Witam, czy nauczyciel, który pójdzie  na udpz od 1 wrzesnia otrzyma podwyżkę płac, dziekuję i pozdrawiam
AnJa21-02-2011 16:51:06   [#05]
tak
dyrlo21-02-2011 19:32:17   [#06]
A skąd On, ten nauczyciel, już wie, że będzie taki chory, że na udpz pójdzie???
elgon21-02-2011 21:00:31   [#07]
ja nie wiem czy pójdzie, ale tak w czasie rozmowy pojawiło sie takie pytanie, szukałam w szukajce, ale nie mogłam się doczytać, bardzo dziękuję za informacje.., pozdrawiam cieplutko
Marek Pleśniar21-02-2011 21:11:30   [#08]
bardzo wielu jakoś tak... trafnie przeczuwa;-) że będzie mieć udpz
Mentorek21-02-2011 21:13:49   [#09]
ja nawet wyrównywałem do średniej nauczycielowi ktory caly rok jest na udpz, zastanawiam się czy to ma sens? nauczyciel jest na urlopie i dostaje ekstra kase na równo z tym ktory pracuje, goni nadliczbówki i inne dodatki zeby wyrobic średnią
stoner21-02-2011 21:19:02   [#10]

Sensu to  nie ma, ale prawo często jest nielogiczne.

Mentorek21-02-2011 21:37:05   [#11]
no tak ale jak sie ma nauczyciel na udpz wobec nauczyciela pracujacego i "wyrabiającego" wiem brzmi fatalnie ale tak jest, srednią nadgodzinami, motywacyjnymi, wychowawstwami.... etc...  a przychodzi styczeń wyrównuje i temu co pracuje jak perszing i temu co byle oduczyc i do domu i temu co na udpz?????????????  gdzie sens i gdzie logika?
elga22-02-2011 18:41:47   [#12]
Drażliwy temat. Jak sobie radzicie z nauczycielami ubiegającymi się o udpz, co do których wiecie, że nie koniecznie muszą ratować zdrowie. Jakie są prawne możliwości odmowy udzielenia urlopu nauczycielowi, który ma do niego prawo i przedstawi odpowiednie orzeczenie lekarskie (a o takie obecnie bardzo łatwo, bo najbliższy lekarz rodzinny bez ograniczeń wystawia takie orzeczenia, a niektórzy nauczyciele uważają,  że ten urlop należy im się jak psu buda, bo przecież są zmęczeni i właśnie urodził się wnuczek). Wiem, że można podważyć orzeczenie lekarskie, ale to trochę ryzykowne, bo teoretycznie lekarz, żeby ratować autorytet umotywuje swoją decyzję i wyjdziemy na "wrogów ludu i systemu".
izael22-02-2011 19:07:36   [#13]

Mam dosyć dobry kontakt z nauczycielami i jak mi coś nie pasuje to rozmawiam o tym.

Czasem uznaję, że rozmowa nic nie zmieni, więc czekam na lepszą okazję, ale...

nie rozumiem po co...

dlaczego ja miałabym robić takie...

- podejrzewać, ze ktoś kręci z udpz - może i kręci, ale mam opór w sobie, by "dochodzić" tego, jest dorosły - jego odpowiedzialność, jego sumienie, a kim ja jestem, by sprawdzać to czy oceniać

- "śledzić" sytuację materialną pracownika, bo może ma za dobrze, by dostać zapomogę,

- dociskać pracownika, by odszedł sam na emeryturę, bo jak nie to ja go z art, 20 KN i niestety dostanie odprawę 6+3

a jak sam to tylko 3 (hura dla budżetu)


i inne takie

dla mnie to mniej więcej taka sama kategoria spraw drażliwych

czasem przechodzą mi różne myśli, czy podejrzenia, ale na szczęście nie miałam tak, że musiałam takie robić



eny22-02-2011 20:20:14   [#14]

każdy ma często takie "myśli i podejrzenia" czasem nawet nie trzeba za dużo się wysilać umysłowo;)

Brawo izael taka postawa świadczy o dużej klasie. Co z tego, że wiesz pracujemy z dorosłym ludźmi...


Ala22-02-2011 20:24:52   [#15]
żal tylko, że od tych "dorosłych" uczą się dzieci :-(
Marek Pleśniar22-02-2011 20:34:59   [#16]

wiecie, ja uważam, że urlop dla poratowania zdrowia nie tylko się nauczycielom należy,

ale że każdy nauczyciel powinien mieć obowiązek raz na 10 lat iść na taki urlop, zdrowie i owszem podreperować, wręcz p[rzejść standardowe badania i zażyć leczenia

ale się obowiązkowo podkształcić, złapać równowage psychiczną

 w tym zawodzie ludzie robią się toksyczni gdy są wypaleni i zmęczeni dziećmi, to musi być korygowane


nauczyciel ma odpowiedzialne zadanie kształtowania tego co w ludzkich głowach

to nie to samo co stolarstwo

Ala22-02-2011 20:49:24   [#17]

w sprawie urlopu dla nauczycieli mam podobne zdanie i powinno to w przepisach stać jasno napisane, może nie obowiązek ale prawo, być może nawet bez orzeczenia lekarskiego

tak, żeby nauczyciel nie musiał kombinować albo być posądzanym o kombinowanie

co innego w pozostałych kwestiach, o których Iza wyżej pisała

o tych przypadkach myślałam pisząc #15

 

Magosia22-02-2011 21:17:24   [#18]

Jako doświadczona piszę:-)

Właśnie wróciłam do pracy (na stanowisko dyrektora nadal) po 18 miesiącach przerwy: wakacje, zwolnienie, udpz.

Rok temu myślałam,że nie dam rady. Teraz złapałam dystans, odpoczęłam, nabrałam sił i wszystkim moim nauczycielom nieco znerwicowanym , zmeczonym, przewrażliwionym, wypalonym - radzę: idźcie, odpocznijcie.

 Nie chcą..

Więc, tak sobie myślę, że jak już ten człowiek idzie - to znaczy,że mądry, dba o swoje zdrowie i myśli o uczniach, którzy chcą mieć kontakt z wypoczętym, zdrowym czlowiekiem.

I jakoś tak mi po drodze z myśleniem izael ( buziaki:-), jakoś też nie lubię zbyt wnikliwie  analizować, podejrzewać, zakładać,że ktoś chciał oszukać.

Zaufanie jest lepsze :-)

Serdeczności :-)

Ala22-02-2011 22:23:47   [#19]
o! Magosiu, jak miło cię widzieć :-)
Mentorek22-02-2011 22:31:24   [#20]
Gratuluje mega optymizu i pozdrawiam z podziwem :-))))))))))))))))))))))))))  !!!!!!!!!!!!!!
izael23-02-2011 08:41:21   [#21]

Magosiu, jak dobrze, że jesteś:)

i że nabrałaś sił

za mało cię tu było:)

do zobaczenia na konferencji... chyba:)

Magosia23-02-2011 18:24:24   [#22]
Dzięki i do zobaczenia w Krakowie:-)
Marek Pleśniar24-02-2011 13:33:38   [#23]

widze że nie tylko oświacie się podoba taki urlop


PO planuje rok wolnego dla każdego pracownika. Dla 30-letnich wypalonych pracą i 50-latków na przeszkolenie. W zamian mielibyśmy później przechodzić na emeryturę

eny24-02-2011 14:55:35   [#24]

tzn 50-latkom wypalenie już nie grozi;) ?

Chyba na zasadzie, że już nic nie zaszkodzi...

elgon28-03-2011 13:17:42   [#25]
witam mam takie pytanie-czy orzeczenie lekarza do urlopu dpz musi być od lekarza specjalisty czy moze być od lekarza rodzinnego
stoner28-03-2011 13:25:50   [#26]

Wystarczy że jest to lekarz  ubezpieczenia zdrowotnego - finansowany przez NFZ (rodzinny też).

§ 2. Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego leczący nauczyciela, zwany dalej "lekarzem", orzeka o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, zwanego dalej "urlopem", na podstawie:


post został zmieniony: 28-03-2011 13:26:45
elgon28-03-2011 13:27:05   [#27]
dziekuję za szybka odpowiedź, chciałam się upewnić, pozdrawiam
zula28-03-2011 21:55:02   [#28]
czy nauczyciel będący na udpz może pełnić mandat radnego?
stoner28-03-2011 22:50:57   [#29]
Tak ale nie może pobierać diety.
dyrlo29-03-2011 07:53:10   [#30]
Ale przecież dieta to nie dochód... to nie jest wynagrodzenie za pracę.... bym się upierała, że może dietę też.
stoner29-03-2011 07:56:51   [#31]

VI kadencja

opis sprawy


Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej - z upoważnienia ministra -

na zapytanie nr 1773

w sprawie zasad sprawowania mandatu radnego miejskiego przez nauczycieli w trakcie korzystania przez nich z urlopu na poratowanie zdrowia

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na zapytanie pana posła Zbigniewa Girzyńskiego (SPS-024-1773/08) z dnia 14 maja 2008 r. w sprawie uprawnienia nauczyciela, który sprawuje mandat radnego, do urlopu dla poratowania zdrowia, pragnę przedstawić następujące stanowisko:

   Zgodnie z art. 73 ust 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.) nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku. Stosownie do wskazanej w cyt. artykule normy dyrektor szkoły może udzielić urlopu dla poratowania zdrowia tylko nauczycielowi, który spełni wszystkie warunki określone w tym przepisie. Należy też przypomnieć, iż nauczyciel w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych, takich jak nauczycielski dodatek mieszkaniowy, dodatek dla nauczyciela zatrudnionego na terenie wiejskim.

   Poza tym należy podkreślić, iż o udzieleniu i odwołaniu z płatnego urlopu dla poratowania zdrowia w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia decyduje wyłącznie dyrektor szkoły, który zgodnie z przepisem art. 39 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z poźn. zm.) jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w szkole nauczycieli i decyduje w sprawach wynikających ze stosunku pracy nauczyciela.

   Stosownie zaś do art. 73 ust. 7 ustawy Karta Nauczyciela w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej. W przypadku stwierdzenia, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podejmuje inny stosunek pracy lub inną działalność zarobkową, dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu, określając termin, w którym nauczyciel obowiązany jest do powrotu do pracy.

   Kreując normy prawne dotyczące urlopu dla poratowania zdrowia, ustawodawca bowiem świadomie i konsekwentnie dążył do stworzenia nauczycielowi możliwości powstrzymania się od pracy w celu realizacji zaleconego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego leczenia i poprawy stanu zdrowia. Powyższe potwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 7 lipca 2005 r. (syg. II PZP 5/05, OSNP 2005/24/387), w której zajął stanowisko, iż celem urlopu dla poratowania zdrowia jest poratowanie zdrowia i żeby tego dokonać nauczyciel nie może podejmować pracy ani jej kontynuować w jakiejkolwiek formie.

Przepisy ustawy Karta Nauczyciela nie definiują pojęcia ˝działalność zarobkowa˝, dlatego dyrektor szkoły każdorazowo indywidualnie rozstrzyga, czy działania podejmowane przez nauczyciela w trakcie urlopu są działalnością zarobkową. Nauczyciele podczas przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia powinni w maksymalnym stopniu korzystać z niezakłóconych warunków regenerowania organizmu. W ślad za tym ustawodawca gwarantuje wypłacanie wynagrodzenia ze środków publicznych (samorządowych), pomimo niewykonywania pracy w wysokości należnej nauczycielom wykonującym zadania.

  Dokonując wykładni celowościowej art. 73 ustawy Karta Nauczyciela, należy stwierdzić, iż przebywanie nauczyciela, który pełni funkcję radnego w gminie i pobiera z tego tytułu diety, na urlopie dla poratowania zdrowia wyczerpuje postanowienia ust. 7 ww. artykułu. Jednocześnie pragnę podkreślić, iż kuratoria oświaty nie są obecnie organem prowadzącym szkoły, dlatego upoważnieni są jedynie do wyrażania opinii własnej w powyższej kwestii.

   Przedstawiając powyższe wyjaśnienia, uprzejmie proszę Pana Marszałka o ich przyjęcie.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Krystyna Szumilas

   Warszawa, dnia 16 czerwca 2008 r.


dyrlo29-03-2011 08:03:25   [#32]

No tak, ale jest tam też informacja, że to dyrektor rozstrzyga... no i nie znając tego pisma pewnie bym rozstrzygnęła na korzyść nauczyciela... teraz już nie.

Na całe szczęście są to przypadki nieczęste i ja się z takim jeszcze nie spotkałam, pozdrawiam.

DYREK29-03-2011 10:35:18   [#33]

wątek: radny na zdrowotnym

juasia29-03-2011 18:48:10   [#34]
A jak postapić z n-lem, który juz teraz oświadczył, ze od wrzesnia będzie przebywał na urlopie zdrowotnym. Czy moze tak zrobić? Nie ukrywam, iż w sytuacji kiedy zmniejsza sie liczba oddziałów jest to sposób, aby uniknąć zwolnień nauczycieli. Czy taką informację mozna wykorzystać już na etapie tworzenia arkusza organizacyjnego na przyszły rok.
stoner29-03-2011 19:09:47   [#35]

Moim zdaniem póki nie masz w rękach orzeczenia to nie.

izael29-03-2011 19:11:33   [#36]

Stoner ma rację:)

Dodam, ze zdecydowanie nie możesz wykorzystać.

DYREK29-03-2011 19:37:04   [#37]
Nie bardzo rozumiem ja można wykorzystać. Dla nauczyciela przebywającego na udpz muszą być godziny. Jeżeli nie ma dla niego godzin, to nie może skorzystać z udpz.
juasia29-03-2011 20:06:49   [#38]
Chodzi o to,ze godziny n-la idacego na urlop zostałyby przydzielone innemu nauczycielowi.
DYREK29-03-2011 20:52:43   [#39]

co zrobisz w przypadku konieczności odwołania nauczyciela z udpz ?


Bas29-03-2011 21:01:46   [#40]

Podczepiam się pod wątek o upz, ale z emeryckim problemem. Zgodnie z KN n-l, który nabył uprawnienia emerytalne, nie może otrzymać upz. Jak to sprawdzić? Chodzi mi o nauczyciela. Co to w praktyce znaczy? Mam nauczycielkę, której ZUS wyliczył, że ma uprawnienia, ale nie dostaje emerytury, bo nie rozwiązała umowy o pracę. Czy może dostać upz?

Czy to dyrektor musi sprawdzać? A jeżeli n-l nie powiadomił dyrektora o uprawnieniach (nie składał do ZUS papierów, ma jakieś "rolnicze" lata, o których nie wiem), to co zrobić? Ciemna jestem jak ta czekolada...

DYREK29-03-2011 21:40:55   [#41]

może się przyda:

urlop dla poratowania zdrowia

Bas30-03-2011 10:06:15   [#42]
Dzięki Dyrku, to wiem. Problem jest w tym sprawdzaniu. Kto ma to robić? Czy wystarczy podanie n-la, w którym oświadcza, że ma prawo do tego urlopu? Powinien znać KN, prawda? Dyrektor nie o wszystkim wie (o pracy np. w rolnictwie, która jest wliczana do stażu pracy).
stoner30-03-2011 10:32:54   [#43]

Orzeczenie od lekarza NFZ -> dyrektor sprawdza czy nauczyciel spełnia warunki z KN -> jeśli tak to udziela na okres określony w orzeczeniu.

Praca w gospodarstwie nie liczy się do 7 - letniego okresu pracy, ale uwaga jeśli nauczyciel ma gospodarstwo > 1ha to też nie może ponieważ jest to działalność zarobkowa.



Art. 73.
1. Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu oc najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne.


Bas30-03-2011 13:39:11   [#44]
Stoner, moja n-lka jako  ucząca się na studiach pracowała na gospodarstwie i ma to wliczone w staż. Sęk w tym, że tego nie musi pokazywać w szkole (nie dotyczy to akurat tej przemiłej pani). Chodzi mi o zasadę.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]