Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Czy mozna?
strony: [ 1 ]
Danka06-01-2004 23:05:52   [#01]
Osoba jest dyrektorem szkoły publicznej. Czy moze jednocześnie byc dyrektorem w innej, niepublicznej szkole zaocznej dla dorosłych?? Taką dostała propozycję.
Ewa z Rz07-01-2004 00:52:15   [#02]

nic nie wiem

by był jakis zakaz... Co nie jest zabronione jest dozwolone...

Ba... nic nie wiem by gdziekolwiek był nakaz zawiadamiania o tym fakcie kogokolwiek...

AnJa07-01-2004 08:33:50   [#03]

Pewnie bardziej etyka , ale...

Organ prowadzący bym zawiadomił na pewno.

I jeszcże mi sie pałęta tzw. ustawa antykorupcujna czy cuś podobnego: urzednicy samorządowi a prywatki.

A jeśli jest to jeszcze szkoła podobnego typu jak publiczna (konkurencyjna więc) lub korzystająca z majątku szkoły macierzystej dyrektora - no, to kwesti melodii, ale na miejscu organu dałbym do wyboru.

annah07-01-2004 10:19:40   [#04]

była kiedyś u nas burza o coś takiego

ale to chodziło o szkołę konkurencyjną i chyba korzystali z majątku publicznego

Marek Pleśniar07-01-2004 11:36:17   [#05]

była u Was bo nawet ja wiem:-)

I nie tylko u Was.

Samorządy mają często zastrzeżenia do dyrektorów na prywatnym. Szczególnie gdy baza jest samorządu albo coś jest na rzeczy z tym

Joanna07-01-2004 13:27:40   [#06]

jednak nie wolno!

Nie pamiętam podstawy prawnej (chyba Kodeks Pracy), ale obowiązuje zakaz konkurencji i każdy pracownik powinien złożyć stosowne oświadczenie, a dyrektor w szczególności.
Adaa07-01-2004 13:52:43   [#07]

to reguluje art 101 KP

jesli jednak pracodawca nie zawarł umowy z pracownikiem o zakazie konkurencji sprawa nie przedstawia się tak rygorystycznie
Rycho07-01-2004 15:01:49   [#08]

a kto ?

jest pracodawcą dyrektora szkoły?
Rzecz jak dotąd nie jest rozstrzygnięta jednoznacznie.
 
Jak na razie przeważa sąd, że on sam dla siebie jest pracodawcą. I choćby z tego tytułu ciężko by mu było zastosować art. 101 KP ;-)
 
Kiedyś czytałem orzeczenie SN o tym, ze dyrektor szkoły może podejmować dodatkowe zatrudnienie (czyli legalnie sobie dorabiać).
Pytanie, czy może to być takie samo  stanowisko? Dyrektora.
 
Odrębną sprawą jest natomiast ewentualny, etyczny wymiar tej sprawy.
 
Jeśli pełniąc tą funkcję (dodatkową) wykorzystuje zasoby do których ma dostęp z tytułu pełnienia pierwszwej (podstawowej) funkcji, to jest to na pewno watpliwe etycznie. I jeśli do tego dołożymy jeszcze ten sam typ szkoły - to natychmiast nasuwa się wiele wątpliowści co do tego w czyim interesie rzeczywiście taki ktoś będzie występował i o co dbał  w pierwszej kolejności.
 
No i na końcu pytanie zasadnicze.
Narzekamy (dyrektorzy) na nadmiar obowiązków. To jakim dyrektorem (myślę tu o jakości jego pracy) będzie człowiek, który jednocześnie będzie kierował dwoma szkołami?
 
Obawiam się, że nie najlepszym.
AnJa07-01-2004 15:01:49   [#09]

No, to się trochę poczepiam;-)

Dyrektor szkoły na pewno jest kierownikiem samorządowej jednostki organizacyjnej, niepubliczna szkoła jest raczej działalnoscią gospodarczą, dyrektor szkoły niepublicznej zarządza nią - no to  co z tym?:

USTAWA z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. (Dz. U. z dnia 11 września 1997 r.)

 

Art. 2. Ustawa określa także ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej przez:

6)  wójtów (burmistrzów, prezydentów miast), zastępców wójtów (burmistrzów, prezydentów miast), skarbników gmin, sekretarzy gmin, kierowników jednostek organizacyjnych gminy, osoby zarządzające i członków organów zarządzających gminnymi osobami prawnymi oraz inne osoby wydające decyzje administracyjne w imieniu wójta (burmistrza, prezydenta miasta),

6a) członków zarządów powiatów, skarbników powiatów, sekretarzy powiatów, kierowników jednostek organizacyjnych powiatu, osoby zarządzające i członków organów zarządzających powiatowymi osobami prawnymi oraz inne osoby wydające decyzje administracyjne w imieniu starosty,

 

Art. 4. Osoby wymienione w art. 1 i 2, w okresie zajmowania stanowisk lub pełnienia funkcji, o których mowa w tych przepisach, nie mogą:

6)    prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności; nie dotyczy to działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, w formie i zakresie gospodarstwa rodzinnego.

Rycho07-01-2004 15:05:28   [#10]

dzięki AnJa

za odpowiedź:
 Pytanie, czy może to być takie samo  stanowisko? Dyrektora
 
myślę, że teraz jest już wszystko jasne.
:-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]