Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Statut- nowelizacja
strony: [ 1 ][ 2 ]
parkerpl12-11-2010 00:31:19   [#01]

Zabrałem się za wielką nowelizację statutu i co chwila mam wątpliwości i teraz to już chyba z wszystkich możliwych dziedzin, od zapisu po konretne przepisy prawa:

1. Czy przy wyliczaniu na końcu kolejnego (ale nie ostatniego) wyliczenia stosuje się przecinek czy też średnik czy też jak wydedukowałem z analizy ustaw i rozporządzeń przy wyliczeniach numerowych stosuje się średnik a w wyliczeniach literowych przecinek za wyjątkiem ostatniego wyliczenia,w którym umieszcza się również średnik:

przykład:

1. Lorem ipsum:

1) Lorem ipsum:

a) Lorem ipsum,

b) Lorem ipsum,

c) Lorem ipsum;

2) Lorem ipsum;

3) Lorem ipsum.

2. Lorem ipsum.


2. Kto na chwilę obecną opiniuje nowelizację statutu?

3. Czy istnieje obowiązek przedkładania statutu do organu sprawującego nadzór lub też prowadzącego?


bosia12-11-2010 08:29:31   [#02]
tutaj Jacek napisał o zasadach techniki prawodawczej określonych w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów
parkerpl12-11-2010 11:21:07   [#03]

W komentarzach Jacka pojawia się sformuowanie jak można wprowadzać zapisy nowelizacji statutu, my tym czasem przygotowujemy tekst jednolity gdyż zmian jest zbyt wiele. Nie ma tam więc bezpośredniej odpowiedzi na to pytanie (albo ja już nie czytam ze zrozumieniem).

Urodziło mi się też kolejne pytanie: w rozporządzeniu w sprawie oceniania mowa jest o konieczności ustalenia w statucie terminów klasyfikacji śródrocznej. Niby wszystko jest jasne ale tak prawdę mówiąc to mam wątpliwość: czy jako termin przyjąć termin plenarnego posiedzenia klasyfikacyjnego  RP czy też jakiś okres, w którym ustalane są oceny np. ostatni tydzień pierwszego okresu. Jak macie wy to rozpisane?

Jacek12-11-2010 17:16:24   [#04]

Jeśli wprowadzacie dużo zmian to może warto pomyśleć by nie nowelizować a po prostu uchwalić nowy statut.

Bo nowelizacja to wprowadzenie do statutu zmian, którew mają charakter wyłącznie: dodania przepisu, zmiany brzmienia przepisu lub uchylenie przepisu.

W ten sposób nie zmieniacie zasadniczej struktury statutu czyli nie zmieniacie numeracji w obrębie rozdziałów, paragrafów, ustępów, itp. która była na początku, a co najwyżej dodajecie nowe np. § 10a

Jeśli np. zmienicie numerację dotychczasowych paragrafów to nie jest już nowelizacja ale nowy statut i to trzeba pamiętać. Wtedy w uchwale wystarczy napisać, że uchwalacie statut, który jest załącznikiem do uchwały i już. Tak będzie prościej.

Co do zapisu dotyczącego klasyfikacji śródrocznej to mam bardzo prosty.

"Klasyfikowanie śródroczne odbywa się raz w roku w drugim tygodniu stycznia z wyjątkiem przedmiotów plastyka i muzyka, których klasyfikacja śródroczna ze wzglądu na organizację zajęć odbywa się odpowiednio nie później niż do 15 listopada i 31 marca danego roku szkolnego."

Klasyfikację zgodnie z rozporządzeniem o ocenianiu i klasyfikowaniu rozumiem jako ustalenie oceny klasyfikacyjnej przez nauczyciela i to jest termin, który należy zapisac w statucie. Rada podejmuje tylko uchwałę w sprawie klasyfikacji śródrocznej po tym jak nauczyciele "sklasyfikują" uczniów wystawiając im oceny.


post został zmieniony: 12-11-2010 17:18:18
parkerpl12-11-2010 20:04:36   [#05]
Dzięki Jacek za wyjaśnienie. Wieczorne i nocne siedzenie nad przepisami ostatnio nie jest moją mocną stroną a wtedy i pisanie ze zrozumieniem może być problemem :-) oczywiście, miałem na myśli uchwalenie nowego statutu gdyż do obecnego wprowadzamy zbyt wiele zmian i za bardzo zmieniamy jego strukturę. Co do zapisu o klasyfikacji śródrocznej to mamy podobnie (klasyfikacja rozciągnięta do tygodnia) ale nie wiem dlaczego zaczęło mnie zastanawiać czy oby na pewno tak powinno być tym bardziej że w rozporządzeniu jest np mowa o konieczności poinformowania uczniów i rodziców o proponowanych ocenach przed posiedzeniem klasyfikacyjnym rady a nie przed klasyfikacją.  
Jacek12-11-2010 20:52:12   [#06]

no bo rada podejmuje uchwałę w sprawie wyników klasyfikacji, które ustalają nauczyciele i z reguły dzieje się to tuż przed posiedzeniem rady.

rzewa12-11-2010 22:01:52   [#07]

najlepiej jest określić termin klasyfikacji śródrocznej analogicznie do klasyfikacji rocznej - czyli określić dzień (np. pierwszy piątek zajęć po 20 stycznia itp.), przed którym klasyfikacja musi się odbyć, czyli będzie to ostatni dzień, w którym powinno odbyć się klasyfikacyjne zebranie rp.

a zapis statutu mógłby wyglądać np. tak: Klasyfikację śródroczną przeprowadza się raz w roku szkolnym nie później niż w pierwszy piątek zajęć po 20 stycznia

lub

Klasyfikację śródroczną przeprowadza się dwa razy w roku szkolnym nie później niż w piątek po 20 listopada i w piątek po 10 marca
parkerpl19-11-2010 04:44:23   [#08]

Powracam do nowelizacji statutu i do moich coraz większych wątpliwości w tej sprawie:

Dziś wpadła mi w ręce następująca interpretacja autorstwa Janusza Szklarczyka z KO w Krakowie:

"Korzystając przepisu § 82 Rozporządzenia, który definiuje zmianę (nowelizację) ustawy, można przez analogię określić definicję zmiany (nowelizacji) statutu: „zmiana (nowelizacja) statutu polega na uchyleniu niektórych jego przepisów, zastąpieniu niektórych jego przepisów przepisami o innej treści lub brzmieniu albo na dodaniu do niego nowych przepisów”. Z powyższej definicji wynika,  iż nowelizacja składa się z trzech elementów: 


1) uchylenia dotychczasowych przepisów;

2) nadaniu nowej treści dotychczasowym przepisom;

3) dodaniu nowych przepisów,

choć nie zawsze muszą one wystąpić w jednej nowelizacji.

Natomiast w przypadku bardzo licznych zmian lub zmian, które naruszałyby spójność statutu albo w przypadku, gdy statut był już wielokrotnie nowelizowany, opracowuje się projekt nowego statutu.

Warto zauważyć w tym miejscu, że opracowanie i nadanie nowego statutu dopuszczają przepisy art. 59 ust. 6 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, zwanej dalej Ustawą i określają one warunki nadania statutu. Warunkami tymi są przekształcenia szkoły lub placówki.

 

Konieczne jest przypomnienie pojęcia „nadanie statutu”. Przepisy ustawy  o systemie oświaty, w stosunku do szkół lub placówek publicznych stwierdzają, że „organ lub osoba, o których mowa w art. 5 ust. 2, zakładając szkołę lub placówkę podpisuje akt założycielski oraz nadaje pierwszy statut” (art. 58 ust. 6). Natomiast w stosunku do szkół lub placówek niepublicznych przepisy ustawy stanowią, że „szkoła lub placówka działa na podstawie statutu nadanego przez osobę prowadzącą” (art. 84 ust. 1). Z brzmienia zapisu art. 84 ust. 1 wynika, iż osoba prowadząca może dokonywać zmian w już nadanym statucie (znowelizować statut) albo uchylić dotychczas nadany statut i nadać nowy statut.


Z treści przepisu art. 58 ust. 6 ustawy o systemie oświaty wynika, że z wyjątkiem przypadków opisanych w art. 59 ust. 6, w stosunku do szkół lub placówek publicznych czy też zespołów szkół lub szkół i placówek, ustawa nie dopuściła możliwości uchylenia statutu i nadania nowego statutu, gdyż organ lub osoba prowadząca szkołę publiczną nie może nadać drugiego statutu ani też nie posiada uprawnień do dokonywania zmian (nowelizacji) statutu. Ustawa deleguje uchwalanie statutu (art. 50 ust. 2 pkt 1) albo jego zmian, co wynika z art. 42 ust. 1, radzie szkoły, jako kompetencję stanowiącą, przy czym przygotowanie projektu statutu albo jego zmian jest zadaniem rady pedagogicznej. Zmianę statutu (nowelizację) rada pedagogiczna przedstawia do uchwalenia radzie szkoły lub placówki.

Nadanie statutu szkole lub placówce publicznej oznacza, że mamy do czynienia z nową sytuacją to jest taką, jak przy utworzeniu szkoły, placówki lub zespołu. Ta nowa sytuacja, do której stosuje się przepisy art. 58 ust. 6, w odniesieniu do dotychczas działającej szkoły, placówki lub zespołu może mieć miejsce w przypadku,
o którym mowa w art. 59 ust. 6, tj. przekształcenia szkoły lub placówki. Do przekształcenia, które pozwala nadać organowi prowadzącemu nowy statut, zaliczymy:

1) utworzenie zespołu poprzez połączenie szkół, placówek albo szkoły i placówki;

2) utworzenie lub zlikwidowanie w szkole jednostki organizacyjnej (świetlicy, stołówki, internatu);

3) przekształcenie szkoły filialnej w szkołę samodzielną;

4) podwyższenie stopnia organizacyjnego szkoły."


Rozumiem z tego, że zgodnie z tą interpretacją nie ma możliwości nadawania nowego statutu co wcześniej sugerował Jacek w poście #04 (dla uniknięcia zmiany numeracji, albo wyeliminowania zbyt długiego opisu w uchwale ze względu na wprowadzenie zbyt wielu zmian). Zmiana numeracji rodzi konieczność opracowania projektu nowego statut (zgodnie z podkreśleniem w tekscie interpretacji JS) czym zajmuje się RP ale nadanie nowego statutu chyba w takim razie sprowadza sie do kompetencji, które posiada Rada Szkoły. Dodatkowo, możliwe jest to wyłącznie w sytuacji przekształcania szkoły. 




post został zmieniony: 19-11-2010 04:44:44
rzewa19-11-2010 07:12:01   [#09]

hm... Jackowi nie chodziło o nadanie statutu, ale o uchwalenie statutu w nowym brzmieniu - taką kompetencję ma RS, a jeśli jej nie powołano to RP

nie mówiąc już o tym, że nie można nadać statutu istniejącej placówce, gdyż posiada ona organ mający kompetencję uchwalania statutu

nadanie statutu jest czynnością zewnętrzną w stosunku do szkoły czy placówki, a uchwalenie czynnością wewnętrzną - ustawa nadając kompetencję uchwalania statutu szkole czy placówce wyklucza tym samym możliwość nadania statutu już istniejącej szkole czy placówce publicznej

parkerpl19-11-2010 17:11:03   [#10]
Czy w takim razie RP może uchwalić "nowy statut" (nowy to znaczy poprzedni z takimi zmianami, że powodują zmianę numeracji paragrafów, dodanie dużej ilosći nowych paragrafów). Kompetencje do uchwalania statutu RP ma, bo nie ma w szkole Rsz. Proszę o wyklarowanie kwestii.
JarTul19-11-2010 17:53:14   [#11]

Z USO:
Art. 42. 1. Rada pedagogiczna przygotowuje projekt statutu szkoły lub placówki albo jego zmian i przedstawia do uchwalenia radzie szkoły lub placówki.
Art. 50.2. Rada szkoły lub placówki uczestniczy w rozwiązywaniu spraw wewnętrznych szkoły lub placówki, a także:

  1)  uchwala statut szkoły lub placówki;

Art. 52.2. W szkołach lub placówkach, w których rada nie została powołana, zadania rady wykonuje rada pedagogiczna.

Zatem dokładnie tak jak napisałeś:
RP może uchwalić "nowy statut". Kompetencje do uchwalania statutu RP ma, bo nie ma w szkole RSz.
Nowy to nowy i może być modyfikacją poprzedniego, a może być napisany od nowa.
Przy czym, gdy nie ma RSz, to będąc bardzo bardzo prawomyślnym:
1) Najpierw RP występuje w roli RP i podejmuje uchwałę w sprawie projektu statutu szkoły albo jego zmian.
2) Później RP wchodzi w zadania RSz i
uchwala statut szkoły [lub zmiany w nim].

parkerpl19-11-2010 18:05:50   [#12]

JarTul, hiperpoprawność bywa dobijająca, ale o tym, że RP występuje w dwóch rola podczas uchwalania statutu i że podejmuje dwie uchwały: najpierw uchwałę w sprawie projektu statutu na podst. art 42 ust 1 USO, a potem w sprawie uchwalenia statutu na podstawie art. 50 ust. 2 pkt. 1 w związku z art. 52 ust. 2 powoli się zaczynam domyślać.

Ale idąc już dalej tym tokiem rozumowania, to powiem szczerze nie wiem jaki jest w takim razie sens nowelizowania statutu zamiast go uchwalać na nowo tzn po co rozpisywać uchwałę nowelizującą treść statutu, gdy można wprowadzić zmiany bezpośrednio do tekstu i uchwalić nowy statut i dołączyć jako załącznik. I bardziej przejrzyste to dla odbiorcy i chyba praktyczniejsze dla organu uchwalającego.

rzewa19-11-2010 21:21:30   [#13]

hm... ale przejrzyściej (i szybciej) uchwala się zmiany (o ile nie jest ich za dużo) niż całość...

czyli chyba dlatego... :-)

parkerpl20-11-2010 12:17:27   [#14]
Dziękuję za pomoc i wyjaśnienia wszystkim "wątkowiczom" :-) mam nadzieję, że wreszcie zakończę temat statutu i do następnej zmiany jakiegoś ważnego rozporządzenia mam spokój
Ewka21-11-2010 16:48:39   [#15]
nastepna zmiana w grudniu, a kolejna w lutym...tak wynika jak na razie z przepisów
sońka21-11-2010 17:08:14   [#16]

wiem, ze w zwiazku z rozporządzeniem o pomocy psycholog. - w lutym, a czemu w grudniu?

chyba nie nadążam

parkerpl21-11-2010 18:35:32   [#17]
Ewka, nie załamuj mnie :-) ja myślałem, że następne dopiero w marcu i to tylko jeśli wejdzie nowe rozporządzenie w sprawie ramowych statutów.
Ewka21-11-2010 19:40:42   [#18]

Ja mam w statucie o uczniach o specyficznych trudnosciach w uczeniu się - zmienia sie definicja więc dla mnie zapis w statucie również...

w lutym zmiana zapisów dotyczących pomocy psychologiczno-pedagogicznej - ale nie we wszystkich szkołach bedą zmiany...

a w marcu prawdopodobnie zmiany wynikające z rozporządzenia w sprawie ramowych statutów...zobaczymy od kiedy będzie obowiązywać rozporządzenie..

 

sońka21-11-2010 20:19:48   [#19]
a co w grudniu?
Ewka21-11-2010 20:21:44   [#20]
w moim przypadku - w grudniu - 14 dni od wejścia w życie rozp. - uczniowie o specyficznych trudnosciach w uczeniu się
JarTul22-11-2010 10:24:11   [#21]
Nowelizacje grudniowe związane z...
Można prosić o odpowiednie rozporządzenie i paragraf/paragrafy, z których ta kolejna "nowela" wynika.
JarTul24-11-2010 10:10:09   [#22]
??? :-(
maniana25-11-2010 08:00:26   [#23]
Mam pytanie dotyczące działań już po uchwaleniu zmian w statucie. Czy informujecie organ nadzorujący lub prowadzący o zmianach? Czy przesyłacie im statut? Kiedyś mieliśmy zapis, że przesyła się do organu nadzorującego w celu sprawdzenia zgodności z prawem. Teraz nie mogę znaleźć na to przepisu. Proszę o pomoc. Pozdrawiam, szczególnie serdecznie Katarzyny.
wiolako225-11-2010 12:05:21   [#24]
Czy w statucie powinna się pojawić informacja o możliwości tworzenia oddziałów międznarodowych, procedura przyjmowania do nich i wpisanie dodatkowych kompetencji RP z tego wynikajacych? Możliwosci jeszcze rozumiem, ale czy procedura? art. 7a - dust. 1 ustawy o systemie
oświaty
wiolako225-11-2010 12:23:23   [#25]
Już wiem, ze nie trzeba. Tego rodzaju zapisy uzupełnia się, gdy taki oddział m powstać
JarTul25-11-2010 14:21:01   [#26]

Do #23 

Są w tej kwestii dwie "szkoły":
Pierwsza mówi nie trzeba wysyłać.
Druga mówi wysyłać.
Jestem zwolennikiem tej drugiej, choćby dlatego, że:
1. Kiedy OP otrzyma Statut może go sprawdzić pod kątem jego zgodności z prawem lokalnym, a na dodatek dostaje informację, że jest nowy Statut i wypada go umieścić w BIP-ipe.

2. A co do KO? Choćby obowiązek wykonywania przez KO zadań określonych w art. 34 ust. 1 USO wskazuje, że warto wysłać.

Art. 34. 1. Jeżeli szkoła lub placówka albo organ prowadzący prowadzi swoją działalność z naruszeniem przepisów ustawy, organ sprawujący nadzór pedagogiczny może polecić, w drodze decyzji, usunięcie uchybień w wyznaczonym terminie, z zastrzeżeniem ust. 5.

O ile pamiętam, to Antoni Jeżowski pisał nawet, że Statut nie powinien wchodzić w życie od razu, tylko po czasie potrzebnym KO na ewentualne wskazanie w nim uchybień.

Ewka26-11-2010 07:08:45   [#27]

Monitoring wizyjny w statutach szkół

"...umieszczenie w statutach szkolnych zapisów o objęciu budynków i terenu szkolnego nadzorem kamer CCTV, w celu zapewnienia bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki. "

 http://www.kuratorium.szczecin.pl/index.php/komunikaty-ko/2691-systemy-monitoringu-wizyjnego-informacje-i-zalecenia-dla-szko-i-placowek-ktore-zainstaloway-monitoring-w-latach-2007-2009-w-ramach-rzdowego-programu-monitoring-wizyjny-w-szkoach-i-placowkach


post został zmieniony: 26-11-2010 07:10:55
AnJa26-11-2010 09:25:11   [#28]

rozumiem, że w przypadku wysylania dokumentów szkolnych do swgo rodzaju prewencyjnej kontroli jesteś JarTul konsekwentny i regulamin ZFŚS oraz pracy wysyłasz do PIP?

a plan ewakuacji do straży pozarnej?

cieszą sie? :-)

JarTul26-11-2010 09:37:17   [#29]
Na szczęście każdy ma  prawo wyboru... swojej "szkoły" :-)
post został zmieniony: 26-11-2010 09:44:40
AnJa26-11-2010 10:15:45   [#30]

też tak uwazam - co do autonomii dyrka:-)

ale powaznie zupełnie pytałem- wysyłasz?

i co sie dzieje z tym statutem w OP i KO - miales zwrotne informacje?

i czy zamieszczenie w BIP nie oznacza wysłania?

JarTul26-11-2010 14:16:28   [#31]

Nie wysyłamy do PIP-u, Sanepidu, RIO, US, ZUS, itp. itd.... tylko jak wyżej.

Co się znimi dzieje w OP i KO niestety nie wiem. Moja moc tam nie sięga... :-) A szkoda... Wszelkie umiejętności dotyczące translokacji, teleporcji, teleportacji, telepatii, życia astralnego, itp. itd. "chętnym" posiadać. :-) w życiu doczesnym.

Zwrotnych informacji nie było, ale wcześniej, w epoce "przed nowym nadzorem", nasz wizytator "anioł stróż" prosił :-) o przesłanie do niego statutu oraz informacji o zmianach w nim.

Nie mamy własnego BIP-u... Informacje o nas jednostce organizacyjnej Umiesza OP w swoim BIP-ie

graraz26-11-2010 15:43:05   [#32]
Mam zespół szkół składający się z gimnazjum i szkoły podstawowej. Do tej pory były osobne RP, RR itp. Od 1 stycznia chcemy to zmienić. W związku z tym nowelizujemy statut Zespołu. Okazuje się, że tych zmian będzie w statucie bardzo dużo. Czy możemy uchylić stary statut i ustanowić nowy? Nie wiem jaką podstawę prawną tu zastosować gdyż sam Zespół istnieje już od 2004 roku.
AliB28-11-2010 23:52:56   [#33]
Czy można już teraz uwzględnić w statucie zmiany wynikające z rozporządzeń podpisanych 17 listopada (tzn. rozp. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej, i zm. rozporządzenia w sprawie zasad oceniania, klasyfikowania...)?


LizGothie29-11-2010 08:31:31   [#34]

Statut i jego wysyłka

 

Rozumiem wysyłanie statutu do OP i KO ale nasuwa mi się jedno pytanie o szkoły niepubliczne o uprawnieniach publicznych.
Wiadomo, że OP wtym przypadku nie jest np Urząd Miasta, jednak czy UM ma prawo od takiej placówki wymagać przesłania znowelizowanego statutu?

rzewa29-11-2010 08:48:46   [#35]

tak

jest to obowiązek takiej szkoły (tej bez uprawnień też! :-)), gdyż zmiana statutu jest zmianą we wpisie do ewidencji, a ustawa nakazuje o takich zmianach informować organ rejestrujący w terminie 14 dni

do #32 - a masz radę szkoły (radę zespołu)? Bo bez niej nie możesz takiej zmiany wprowadzić -> jeśli nie masz to najpierw musisz ją powołać :-))


post został zmieniony: 29-11-2010 08:49:03
LizGothie29-11-2010 10:38:35   [#36]

Dzięki.

w Zespole, o którym piszę jest RP i RR.
Rady Szkoły nie ma.
Zmiany w statucie dotyczą tego, co robią wszyscy ostatnio, czyli: rozporządzeń o organizacji roku szkolnego, ocenianiu i sposobie prowadzenia dokumentacji.

Jednak będzie się szykowała zmiana statutu na następnych wakacjach. Jeszcze nie wiem, co konkretnie będzie zmineniane ale konieczne jest uporządkowanie dokumentacji.
A ja z każdym dniem dowiaduję się, że wiem coraz mniej :( Czy to normalny objaw początkujących? Czy tylko zimowa depresja ?? :)

 

JarTul29-11-2010 11:42:40   [#37]
"Wiem, że nic nie wiem"... w naszej oświacie normalny "objaw".
graraz29-11-2010 12:05:29   [#38]

do #35 Nie mam rady szkoły jest rada pedagogiczna zespołu.

Po rozmowie z KO wiem, że mogę wprowadzić dużo zmian i nie uchwalać nowego statutu. I tak chyba uczynię, mniej biurokracji (chyba):(

LizGothie29-11-2010 12:17:51   [#39]

do [#37]

Dzięki za otuchę :)
już zaczęłam się obawiać, że odstaję od "normy".  ;-)

JarTul29-11-2010 13:03:29   [#40]

do #38

Przy dużej liczbie zmian w statucie mniej "papierologii", to moim zdaniem jednak nowy  statut.

rzewa29-11-2010 20:27:46   [#41]

graraz w #32 piszesz, że masz osobne rp więc nie masz rp zespołu i póki nie powołasz rs zespołu nie masz możliwości wprowadzić żadnej zmiany do statutu zespołu inaczej niż zmieniając statut sp lub gimnazjum (tak by nie było to sprzeczne ze statutem zespołu)

zatem nie możesz połączyć rad pedagogicznych w jedną skoro do tej pory były odrębne

graraz29-11-2010 21:54:17   [#42]

Jak mam powołać radę zespołu? 

Może głupie pytanie ale jestem nowym dyrektorem i naprawdę nie wiem. Poza tym w statucie dotychczasowym zespołu jest zapis, że

§ 8. Organami Zespołu są:

1) dyrektor Zespołu;

2) rada pedagogiczna ;

3) rada rodziców;

4) samorząd uczniowski;

Czy to nie wystarczy że rada zespołu jest?


post został zmieniony: 29-11-2010 21:54:35
rzewa29-11-2010 22:07:10   [#43]

to w końcu masz rozdzielne rp czy jedną wspólną?

Jak masz jedną rp, to możesz wprowadzać zmiany w statucie zespołu

graraz29-11-2010 22:16:42   [#44]
Z tego wynika, ze chyba były trzy bo miałam,a właściwie jeszcze mam, trzy statuty: Sp, gimnazjum i zespołu...
graraz29-11-2010 22:20:12   [#45]
Zatrudnienie do tej pory każdy n-l miał w Sp lub gimnazjum i uzupełniał w drugiej placówce. Jeśli wymiar jego godzin przekraczał pensum to w drugiej placówce miał umowę na czas określony. Do 1 stycznia chcę doprowadzić to do stanu zgodnego z prawem. W KO powiedziano mi, że mam znowelizować statut zespołu
JarTul29-11-2010 22:21:52   [#46]
Jeżeli w statucie zespołu masz zapisane, że istnieje taki organ jak rada pedagogiczna zespołu, to z punktu widzenia uchwalania statutu lub zmian w nim rzecz najistotniejsza, bo nie mając RSz/Rady Zespołu, ten organ, czyli RPZ, wykonuje zadania RSz/Rady Zespołu, czyli może uchwalać zmiany w statucie zespołu lub nowy statut zespołu.

post został zmieniony: 29-11-2010 22:22:42
graraz29-11-2010 22:25:08   [#47]
A czy RP gimnazjum i Sp muszę rozwiązać czy wystarczy, ze w statucie zespołu napiszę że statuty Sp i gimnazjum tracą moc z dniem 1 stycznia?
JarTul29-11-2010 22:30:16   [#48]
Statuty SP i Gimnazjum powinny istnieć i w zasadzie mogą zawierać tylko uregulowania szczególne charakterystyczne dla danego typu szkoły, a statut zespołu powinien zawierać wszystko co wspólne dla obu szkół oraz zagadnienia związane z funkcjonowaniem zespołu. poszczególnych.
Jeżeli masz RPZ, to ona jest władna dokonywać zmian w statucie zespołu i w statutach szkół wchodzących w jej skład... o ile dobrze pamiętam.
RP Gimnazjum i RP SP mogą sobie istnieć i nie muszą się rozwiązywać, one po prostu tworzą Radę Zespołu - nie będą na razie odrębnie funkcjonowały, a powrócą do swych kompetencji w przypadku wydzielenia szkoły z zespołu czy rozwiązania zespołu.

post został zmieniony: 29-11-2010 22:33:23
graraz29-11-2010 22:57:26   [#49]

JarTul dziękuję bardzo za wyjaśnienia. Myślę, że teraz zrozumiałam jak to funkcjonuje.

Jeszcze raz wielkie dzięki.


AnJa30-11-2010 07:25:53   [#50]

mam wątpliwości

UoSO okresla kompetencje RP- one sa obligo i oznaczją absolutna niezależnośc RP od jakiegokolwiek organu (poza przypadkami złamania prawa)

RP nie moga być hierarchiczne - tymczasem w tym przypadku RPZ jest jakby nadrzędna wobec RP szkół w zespole

bardziej konkretnie zaś: np. wyniki jakiej klasyfikacji przyjmuje RP zespołu? obu szkół? to jakich przyjmuja RP tych szkół?

strony: [ 1 ][ 2 ]